Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Efectul Mandela - eroare de Matrix

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostMosCracila, on 09 martie 2018 - 21:36, said:

Baieti, am subliniat ca la polul nord nu exista NICI UN CONTINENT!

Si eu am subliniat ca ACUM ai dreptate... Posted Image dar, astia mai batrani, ne aducem aminte DIFERIT...

Edited by Scorpionul_Lenes, 09 March 2018 - 21:39.


#20
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Pentru ca erati corijenti la geografie, nu are legatura cu nici un matrix.

#21
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
@MosCracila, eu imi amintesc precis ca la Polul Nord era gheata !
Ba chiar se spunea ca odata topita gheata aia se va inunda continentele si doar cei mai inalti munti vor mai avea uscat.

Probabil ca cei care afirmau asta s-au inselat pt. ca s-a topit demult calota glaciara de la Polul Nord si nivelul Oceanului Planetar s-a ridicat doar cu 2-3 metri.


l.e.:
recunosc ca nu eram de nota 10 la Geografie, dar stiam sa citesc o harta !
Si pe hartile de la orele de Geografie exista calota glaciara la Polul Nord.
Crezi, bine; nu ? avem amintiri diferite  Posted Image

Edited by super8, 09 March 2018 - 21:44.


#22
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

View Postsuper8, on 09 martie 2018 - 21:41, said:

@MosCracila, eu imi amintesc precis ca la Polul Nord era gheata !

Este gheata, dar nici un continent :D

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Hmm, eu am spus ca era gheata la Polul Nord, nu continent de gheata; insa vad pe hartile din satelit ca nu se mai vede cine stie ce gheata acolo.
In fine, se pare ca @Scorpionul_Lenes isi aminteste singur ca era continet si la Polul Nord  Posted Image
Eu imi amintesc ca erau banchize foarte mari de gheata.

#24
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View Postsuper8, on 09 martie 2018 - 21:59, said:

Hmm, eu am spus ca era gheata la Polul Nord, nu continent de gheata; insa vad pe hartile din satelit ca nu se mai vede cine stie ce gheata acolo.
In fine, se pare ca @Scorpionul_Lenes isi aminteste singur ca era continet si la Polul Nord  Posted Image
Eu imi amintesc ca erau banchize foarte mari de gheata.

Sigur erau desenate pe harta ambele calote polare. Si se numea Arctica? poate...

Arctica


De la Wikipedia, enciclopedia liberă


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/92/Arctic_%28orthographic_projection%29.svg/300px-Arctic_%28orthographic_projection%29.svg.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Arctica privită dintr-o perspectivă spațială


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/8f/Arctica_surface.jpg/300px-Arctica_surface.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Artificially coloured topographical map of the Arctic region.

[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/5/5c/Sunny_Skies_over_the_Arctic_in_Late_June_2010.jpg/300px-Sunny_Skies_over_the_Arctic_in_Late_June_2010.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Arctica este o regiune a Pământului care cuprinde tot ceea ce se găsește în jurul Polului Nord și care se găsește la nord de Cercul Arctic. Pozițional geografic, Arctica este simetric opusă regiunii similare din jurul Polului Sud, care se numește Antarctica.
Arctica cuprinde uscat, apă, zăpadă și gheață incluzând Oceanul Arctic și porțiunile cele mai nordice ale Groenlandei (parte a Danemarcei), Islandei, Norvegiei, Suediei, Finlandei, Rusiei, Statelor Unite ale Americii (statul Alaska) și Canadei (navigând de la vest la est).

https://ro.wikipedia.org/wiki/Arctica

#25
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostScorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 21:01, said:

Eu mi-s batran, dar mi-aduc aminte din scoala generala de la geografie ca existau calote polare si la Polul Nord, si la Polul Sud. Continentele se numeau Arctica, nord, si Antarctica, sud. Acum la Polul Nord e totul albastru si e "Oceanul Arctic". Iar America de Sud era asezata aproape imediat sub cea de Nord, nu la 30 grade...

Sunt controverse din astea si cu privire la asezarea pe harta a Sri Lanka fata de India... Dar e posibil sa fie justificate de modul cum se faceau hartile pe vremuri.. nu erau asa de exacte ca in prezent cand circula tot felul de sateliti pe deasupra.

Dar falsificarea grosolana a realitatii are loc permanent, chiar sub ochii nostri, asa ca o doza de scepticism nu strica.

Ex:  Olanda, cea mai homosexuala tara din UE... nu stiu de cand a inceput sa se numeasca oficial Regatul Tarilor de jos... Eu nu-mi amintesc ca Olanda sa se fi numit vreodata altfel decat Olanda.

Deci mare grija, falsificare realitatii (transformarea ei in chinezarie) are loc chiar sub ochii nostri.

Cand am vazut filmul "Amintiri din Epoca de Aur" despre Ceausescu si Epoca de Aur.. mi-am facut cruce.  Regimul a fost sinistru si se traia greu, dar acest film este o mistificare absoluta.   Sau filmul "Trei zile pana la Craciun" despre arestarea Ceausestilor... o aberatie totala.  

Filme pentru oligofreni.

Edited by rosix, 09 March 2018 - 22:12.


#26
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Ce treaba are scepticismul cu amintirile?

#27
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostMosCracila, on 09 martie 2018 - 22:12, said:

Ce treaba are scepticismul cu amintirile?

Desi ai avut 10 la geografie, scepticismul te-ar ajuta sa nu spui ca nu exista Arctica... revenim cu argumente la subiect? E drept, nu e continent, dar era scrisa cu majuscule departate pe harta din amintirile mele... A   R   C   T   I   C   A...

Edited by Scorpionul_Lenes, 09 March 2018 - 22:17.


#28
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postsuper8, on 09 martie 2018 - 21:41, said:

nivelul Oceanului Planetar s-a ridicat doar cu 2-3 metri.

Daca nivelul Marii Negre s-ar ridica cu 3 metri, ar disparea Delta.

#29
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostAnn0nyym0us, on 09 martie 2018 - 22:16, said:


Daca nivelul Marii Negre s-ar ridica cu 3 metri, ar disparea Delta.

Corect, anormala este splitarea amintirilor... unii care sa zica... da, a existat Delta, dar a fost acoperita de ape... si altii sa zica... niciodata nu a existat ceva care sa se numeasca Delta...

#30
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

View PostScorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 22:15, said:

Desi ai avut 10 la geografie, scepticismul te-ar ajuta sa nu spui ca nu exista Arctica... revenim cu argumente la subiect? E drept, nu e continent, dar era scrisa cu majuscule departate pe harta din amintirile mele... A   R   C   T   I   C   A...

Sceptic e sa te indoiesti de ceva. Daca te indoiesti de amintirile proprii, e grav.

si da, nu exista CONTINENTULArctica.

Edited by MosCracila, 09 March 2018 - 22:23.


#31
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostMosCracila, on 09 martie 2018 - 22:21, said:

Sceptic e sa te indoiesti de ceva. Daca te indoiesti de amintirile proprii, e grav.

Asta e, ca sunt foarte sigur pe amintirile mele. Si era "mirror-mirror". Si am avut vinil original pe matrita metalica cu Queen pe Pick-up Electromures in care finalul era inclus, "of the world...."

#32
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostScorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 22:04, said:

Sigur erau desenate pe harta ambele calote polare. Si se numea Arctica? poate...
Nu, eu imi amintesc ca am invatat asa la scoala la orele de Goegrafie:
la Polul Sud este pamant acoperit de gheata si e mai frig decat la Polul Nord;
la Polul Nord e o banchiza mare si groasa de gheata ce acopera aproape tot Polul Nord.
===================================

@Ann0nyym0us, acum cativa ani am auzit la radio ca nivelul apei planetare a crescut pana la 90 de cm din cauza topirii excesive a ghetei de la Polul Nord.

#33
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMosCracila, on 09 martie 2018 - 22:12, said:

Ce treaba are scepticismul cu amintirile?

Are.. pentru ca, daca o sa dai o cautare pe net dupa expresii specifice comunismului precum "exploatarea omului de catre om", "imperialism", "neatarnare" si alte expresii de acest gen, care inainte vreme apareau in invatamantul ideologic al PCR, o sa constati ca ele au fost atent periate din informatia accesibila public, sa nu cumva ca tineretul studios sa intre la banuieli... In plus, toate filmele care aratau ca agricultura Romaniei in anii 80 era la sute de ani fata de ceea ce e in prezent.. au fost atent periate, astfel incat tineretul studios sa creada ca Romania a fost dintotdeauna tara in care pamantul se ara cu plugul tras de boi...  Si exemplele pot continua... Din informatia existenta la ora actuala pe net, nu rezulta de nicaieri ca Romania a avut odata flota maritima comerciala ca avea pescadoare proprii si o adevarata industrie de prelucrat peste....

Cat timp prostii sunt fericiti cu bucata lor de Facebook nu vad de ce ar trebui deranjati...

#34
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

View PostScorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 22:25, said:

Asta e, ca sunt foarte sigur pe amintirile mele. Si era "mirror-mirror". Si am avut vinil original pe matrita metalica cu Queen pe Pick-up Electromures in care finalul era inclus, "of the world...."

Din ce categorie de oameni din primul post faci parte?

View Postrosix, on 09 martie 2018 - 22:27, said:

Cat timp prostii sunt fericiti cu bucata lor de Facebook nu vad de ce ar trebui deranjati...

Mai trollisor....sunt mai batran decat tine...stiu si povestea cu ardeii grasi cusuti la loc pe vrej la vizita lui Ceausescu...

Edited by MosCracila, 09 March 2018 - 22:29.


#35
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

View PostMosCracila, on 09 martie 2018 - 22:29, said:

Din ce categorie de oameni din primul post faci parte?
Mai trollisor....sunt mai batran decat tine...stiu si povestea cu ardeii grasi cusuti la loc pe vrej la vizita lui Ceausescu...

Asta e on-topic sau doar imbinarea sarcasmului cu un temperament flegmatic?

Pune aceeasi intrebare si pentru Elon Musk, te rog...

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/J0KHiiTtt4w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Scorpionul_Lenes, 09 March 2018 - 22:35.


#36
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Esti la a doua postare in care raspunzi in locul lu rosix.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate