Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...
 Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital
 

Efectul Mandela - eroare de Matrix

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#73
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Si atunci ce s-a schimbat? Care e efectul ?

#74
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Efectul e doar pentru cei care sustin ca logo-urile VW si Ford nu sunt cele de azi si nu au fost vreodata - practic ei și le amintesc altfel.

Chestia e ca nu poti sa zici ca unii au dreptate si ca ceilalti au pierderi sau alterari de memorie. Ai putea sa zici asta daca ar fi fiecare cu varianta lui. Dar nu e asa, sunt doar 2 variante pentru fiecare logo - cei care spun ca Ford nu avea coada de purcel sustin toti aceeasi varianta de logo, fara sa se fi vorbit intre ei.

Edited by Mohombi, 11 March 2018 - 23:48.


#75
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Pai sa se uite pe google.

Si eu stiam ca trebuie sa am bani in portofel si ghici, nu am.

#76
Mohombi

Mohombi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 589
  • Înscris: 11.09.2015
Daca simti ca nu esti pe frecventa sau discutia te depaseste, mai bine te intorci la ruletă, blackjack sau ce joci tu de obicei - acolo lucrurile sunt mai simple si nu te scot din zona de confort.

Edited by Mohombi, 11 March 2018 - 23:57.


#77
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Nu fa pe desteptul.

Efectul mandela nu exista si punct.

Apropo, pe unde ai mai umblat ca nu te-am vazut de mult?

#78
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 MosCracila, on 11 martie 2018 - 23:48, said:

Pai sa se uite pe google.
...

Momentul adevarului pentru cultura generala... sa caute pe Google... fain, rasu'plansu'...

#79
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Sa se uite pe google sa vada cand a fost schimbata sigla de catre fabricant, desteptilor :)

#80
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 MosCracila, on 12 martie 2018 - 00:14, said:

Nu fa pe desteptul.

Efectul mandela nu exista si punct.

Apropo, pe unde ai mai umblat ca nu te-am vazut de mult?
Am intrat pe Softpedia pt. ca nu pot dormi la ora asta.
Insa tin mortis sa iti spun:
eu am trait pe pielea mea Efectul Mandela in ultimii 3 ani deoarece stiu ce culoare au butoanele de la liftul clinicii:

 super8, on 09 martie 2018 - 20:59, said:

La clinica unde ma duc eu e un lift ce are o lumina albastra la buton.
Stiu precis ca lumina se schimbase in galbena, altadata in rosie iar la momentul actual e iar albastra.
Clipul postat de @dualis

 dualis, on 10 martie 2018 - 07:51, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RxiYefeMlek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
e o gluma.
Dar daca de fapt e descrierea corecta si reala a faptului...

 Mohombi, on 11 martie 2018 - 19:07, said:

..ca efectul Mandela a fost remarcat de cand au inceput experimentele CERN, inainte nu avea nimeni nici o problema de genul.

Eu nu am teama de nou, de necunoscut si de aceea pot sa accept adevarul oricat de crud ar fi el
Spoiler
Insa oamenii ca tine ce resping o idee din cauza fricii de necunoscut nu fac decat sa semene cu fanaticii religiosi ce resping cu incapatanare dovezile ce contrazic Biblia.

Sau pur si simplu troleaza in subiectul de fata.
Fara suparare ! eu doar am expus fapte  Posted Image

#81
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Efectul Mandela este real, numai ca nu l-ati bagat voi in seama.  Papusarii care conduc lumea nu fac erori, au un plan de prostire si indobitocire a maselor, care este in plina desfasurare. Nu e vorba de lumina la lift sau cea din frigider c de lucruri accesibile maselor largi, pentru ca prosteala e la nivel de mase. Am dat mai sus un exemplu cu o melodie celebra care a fost trunchiata, tocmai ca sa se testeze daca lumea baga de seama. Apoi, se poate trece la rescrierea istoriei. Nu se modfica evenimentele, doar perspectiva, ideea centrala, directoare.

#82
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Eu am schimbat becurile la clinica, lucrez la firma de lifturi.

Daca au trunchiat melodia, au facut-o cei de la CERN sau altii?

#83
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mda, se pare ca doar trolezi pe topicul asta @MosCracila.

#84
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Voi stiti ce este "patul lui Procust"? asa este si cu efectul Mandela, mintea umana tinde sa "niveleze" informatiile iar daca informatia este inexacta dar prezentata mai des atunci creierul o accepta pe aceea ca adevarata si o exclude pe cea reala. Asa este construit creierul. Nu are treaba cu piticii de la subsol sau de la mansarda, ozeneuri sau alte chestii spirituale ori simulatii.
Chestia cu trunchiatul melodiei este simpla. Sa zicem ca eroarea a provenit din procesarea YT la melodia respectiva si s-a taiat la montaj o secunda. Asta e, secunda aceea continea un mesaj care a fost eliminat dintr-o greseala de procesare voita sau nu. Daca melodia fara acea secunda a devenit virala atunci in constiinta colectiva acea melodie este cea "reala". Exact ce am scris mai sus. Corectia se face cautand versiunea reala.
Butonul acela de la lift are culoarea albastra cand liftul este disponibil, rosu cand este ocupat si verde cand este selectat. Apropos, acel buton este din acela antivandalizare cu disc metalic si inel colorat? daca este asa atunci acesta este comportamentul clasic iar alte variante de culori sunt programate de cel care face service-ul.
Varianta Disney "oglinda-oglinjoara" nu este cea reala ci este cea mai popularizata. Varianta reala este "oglinda magica".

#85
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 21:23, said:

Gresit, am cunostinte in domeniul stiintelor naturii.

E vorba de memoria colectiva, numele vine de la Nelson Mandela. Multi isi amintesc ca a murit in inchisoare, in anii 1980... dar evident ca nu, de vreme ce a fost eliberat si a devenit presedinte... Chiar, voi cum va amintiti ca e: MacDonald sau McDonald? Filmul "Interview with A / THE vampire"? Apoi verificati...



Pai eu asta spuneam... mi-aduc aminte perfect harta aia agatata pe tabla clasei a VIII-a in 1980... avea calote polare la ambii poli...
spune draga ca e despre analfabeti discutia. Ce om care stie sa citeasca si nu a facut scoala la FF crede ca Mandela a murit prin deces in 1970? tu credeai?

#86
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 MosCracila, on 09 martie 2018 - 22:33, said:

Esti la a doua postare in care raspunzi in locul lu rosix.
poate ca nu!

#87
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,501
  • Înscris: 02.09.2006

 rosix, on 09 martie 2018 - 23:39, said:


Daca ati putea face periodic capturi de articole din presa, sa le puteti reciti peste 10 ani o sa vedeti ca, daca le cautati din nou in mediul public, ele nu mai apar nicaieri...


draguta, realizezi ca la imensitatea ineptiilor care apar in mediul public ar trebui un infinit de spatiu de stocare? eu cred ca e foarte bine, altfel ne-am ineca in prostie!

 rosix, on 10 martie 2018 - 00:28, said:


Versurile de pe net, sunt de asemenea cu ultimul vers scurtat. Numai niste minti bolnave pot sa falsifice lucrurile in acest fel (dar acest lucru se intampla in timp ce prostii dorm pe ei).
noi avem voie sa spunem ca prosti sint copiii unei anumite mame???

#88
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Exista "Internet Archive" care exact acest lucru face, salveaza pagini din trecut. Ca nu salveaza tot pana la ultimul cuvant asta-i alta poveste.
Prostii sunt copii mamei prostilor. Nu cred ca este cazul aici, vad ca topicul este frecventat de lume selecta.

#89
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 super8, on 12 martie 2018 - 17:21, said:

Mda, se pare ca doar trolezi pe topicul asta @MosCracila.

Nu ti se pare. Eu sunt efectul mandela.  Ti se pare dar nu ti se pare, e adevarat.

#90
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017

 SpeedDemon, on 09 martie 2018 - 21:12, said:

Efectul Mandela e o tampenie crezuta de tot felul de conspirationisti fara cunostinte de baza despre stiintele naturii...
se zice ca: "daca intri in mintea prostului, ramai prizonier acolo !"
sau : daca te bagi in troaca, te manca porcii !" ...
asadar, lasa-i pe conspirationisti in lumea lor ! ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate