Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Efectul Mandela - eroare de Matrix

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
De cativa ani, anumite categorii de oameni au amintiri contradictorii despre anumite lucruri relativ marunte... dar care obisnuiau sa fie altfel, nu?

Exemplul cu "Oglinda-oglinjoara" care acum e "Oglinda magica" e tipic, sau piesa formatiei Queen careia, in original, ii lipseste finalul triumfator... desi toti ne aducem aminte de pe viniluri ca exista si versul final...

Voi cum va aduceti aminte de aceste lucruri? Am facut un shift cu realitatea sau e o simpla eroare de Matrix?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/61JYaXhDF60?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ErKm21BL2tg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Acum, sunt mult mai multe exemple printr-o cautare dupa "Mandela Effect"...

#2
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Clar existau un astfel de efect. Acum 20 de ani aveam chef de sex de trei ori pe zi. Acum ...o data pe luna este si prea mult . Este efectul Mandela ...eroare de Matrix ...nu sunt eu de vina .

#3
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 JurasikMan, on 09 martie 2018 - 20:53, said:

Clar existau un astfel de efect. Acum 20 de ani aveam chef de sex de trei ori pe zi. Acum ...o data pe luna este si prea mult . Este efectul Mandela ...eroare de Matrix ...nu sunt eu de vina .

Efectul Mandela era daca ti-ai aduce aminte ca acum 20 de ani NU aveai deloc chef de sex...

#4
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Chiar ....aveam sau nu aveam ? Posted Image

#5
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 20:37, said:

De cativa ani, anumite categorii de oameni au amintiri contradictorii despre anumite lucruri relativ marunte... dar care obisnuiau sa fie altfel, nu?

Se cheama alzheimer.
Apropo, anumite categorii de oameni sanatosi sau bolnavi?

Edited by MosCracila, 09 March 2018 - 21:05.


#6
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Da, e real "Efectul Mandela" ! mi s-a intamplat si mie.
La clinica unde ma duc eu e un lift ce are o lumina albastra la buton.
Stiu precis ca lumina se schimbase in galbena, altadata in rosie iar la momentul actual e iar albastra.

#7
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 20:37, said:

Acum, sunt mult mai multe exemple printr-o cautare dupa "Mandela Effect"...

Efectul Mandela se datoreaza escrocilor care conduc aceasta lume si care trag sforile in materie de comunicare publica, propaganda, manipulare, falsificand inclusiv istoria.

Sa dau si eu un exemplu - imnul oficial de stat al Romaniei (nu mai discutam de faptul ca e o melodie de kkt)... prima strofa suna asa:


Deşteaptă-te, române, din somnul cel de moarte,
În care te-adânciră barbarii de tirani!
Acum ori niciodată croieşte-ţi altă soarte,
La care să se-nchine şi cruzii tăi duşmani!


Asta-i varianta oficiala prevazuta in Lege (si nu cea corecta - aia pe care am invatat-o eu, acu 25 de ani)

http://www.cdep.ro/p..._text?idt=14530

Adica "desteapta-te romane si... daca n-ai ce face... croieste-ti alta soarte"

M-am scobit in urechi cand am auzit la Radio Romania imnul intonat in acest fel.  Nu mai vorbesc de celelalte strofe, care sunt de rasul curcilor pentru un imn de stat. Discutam strict de exprimarea de mai sus.

Nu e de mirare ca nu s-a desteptat nici drku din natiunea asta bolnava.

Edited by rosix, 09 March 2018 - 21:01.


#8
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015
Eu mi-s batran, dar mi-aduc aminte din scoala generala de la geografie ca existau calote polare si la Polul Nord, si la Polul Sud. Continentele se numeau Arctica, nord, si Antarctica, sud. Acum la Polul Nord e totul albastru si e "Oceanul Arctic". Iar America de Sud era asezata aproape imediat sub cea de Nord, nu la 30 grade...

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 rosix, on 09 martie 2018 - 20:59, said:

Acum ori niciodată croieşte-ţi altă soarte,
Eu am invatat-o cu "croiesti o alta soarta"  Posted Image

#10
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Efectul Mandela e o tampenie crezuta de tot felul de conspirationisti fara cunostinte de baza despre stiintele naturii.

// Un album muzical poate avea zeci de versiuni lansate, in functie de an, de suportul fizic, de tara, de ceva producator implicat.

Edited by SpeedDemon, 09 March 2018 - 21:18.


#11
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 21:01, said:

Continentele se numeau Arctica, nord,
Ntz...
https://stirileprotv...-polul-sud.html

#12
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 SpeedDemon, on 09 martie 2018 - 21:12, said:

Efectul Mandela e o tampenie crezuta de tot felul de conspirationisti fara cunostinte de baza despre stiintele naturii.

Gresit, am cunostinte in domeniul stiintelor naturii.

E vorba de memoria colectiva, numele vine de la Nelson Mandela. Multi isi amintesc ca a murit in inchisoare, in anii 1980... dar evident ca nu, de vreme ce a fost eliberat si a devenit presedinte... Chiar, voi cum va amintiti ca e: MacDonald sau McDonald? Filmul "Interview with A / THE vampire"? Apoi verificati...

 MosCracila, on 09 martie 2018 - 21:18, said:


Pai eu asta spuneam... mi-aduc aminte perfect harta aia agatata pe tabla clasei a VIII-a in 1980... avea calote polare la ambii poli...

Edited by Scorpionul_Lenes, 09 March 2018 - 21:25.


#13
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
eu am inca dubii daca Miorita se scrie cu a din i sau cu i din a....

#14
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 SpeedDemon, on 09 martie 2018 - 21:12, said:

...

// Un album muzical poate avea zeci de versiuni lansate, in functie de an, de suportul fizic, de tara, de ceva producator implicat.

Corect, dar aici vorbim de versiunea originala, care e unica.

#15
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,263
  • Înscris: 27.10.2007
e vorba de  modul in care creerul stocheaza amintirile. eu, spre exemplu nu tin minte distinct culorile verde si albastru. pentru mine, in aminitiri, sunt aceeasi culoare. spre exemplu nu tin minte daca masina langa care am parcat era verde sau albastra. daca nu stiu ce buton era verde sau albastru. pentru mine, butonul avea aceeasi culoare.
cred ca asa a aparut culoarea turqoise.


Quote

Filmul "Interview with A / THE vampire"? Apoi verificati...
cat de mult loc gol sa fie in capul meu ca tin minte aceasta diferentiere ? conteaza pentru ceva ? daca nu conteaza, de ce sa tin minte acest detaliu ?

Edited by strongsss, 09 March 2018 - 21:34.


#16
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Asta tine deja de oftalmologie.

#17
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 21:23, said:

Pai eu asta spuneam... mi-aduc aminte perfect harta aia agatata pe tabla clasei a VIII-a in 1980... avea calote polare la ambii poli...
Confirm  Posted Image
Imi amintesc ca exista calota la ambii Poli; insa de curand am vazut pe Google Maps, Stellarium si Marble Maps ca nu [mai] e gheata la Polul Nord.

Cat despre "oglinda-oglinjoara" vs "oglinda magica" imi amintesc ca era prima varianta.

#18
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Baieti, am subliniat ca la polul nord nu exista NICI UN CONTINENT!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate