Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Efectul Mandela - eroare de Matrix

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Baieti, va scriu din universul meu. Sa stiti ca aici lucrurile sunt un pic diferite. De exemplu la noi ca o regula generala planetele sunt rotunde (sferice sau pe aproape). Vad ca la voi sunt cubice, paralelipipedice etc. Cred ca e foarte interesant sa te dai cu barca pe ele si dintr-o data sa se rastoarne cerul deasupra ta. Sau si cerul e mai patrat, asa?

#38
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 MosCracila, on 09 martie 2018 - 22:33, said:

Esti la a doua postare in care raspunzi in locul lu rosix.

Reciteste, pe mine m-ai intrebat...

Posted ImageScorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 22:15, said:

Desi ai avut 10 la geografie, scepticismul te-ar ajuta sa nu spui ca nu exista Arctica... revenim cu argumente la subiect? E drept, nu e continent, dar era scrisa cu majuscule departate pe harta din amintirile mele... A   R   C   T   I   C   A...


Sceptic e sa te indoiesti de ceva. Daca te indoiesti de amintirile proprii, e grav.

si da, nu exista CONTINENTULArctica.

Edited by Scorpionul_Lenes, 09 March 2018 - 22:53.


#39
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 rosix, on 09 martie 2018 - 22:07, said:

o doza de scepticism nu strica.


 rosix, on 09 martie 2018 - 22:27, said:

Cat timp prostii sunt fericiti cu bucata lor de Facebook nu vad de ce ar trebui deranjati...

Mda...

fix lui rosix.

#40
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Dihorul Razboinic, on 09 martie 2018 - 22:44, said:

Baieti, va scriu din universul meu. Sa stiti ca aici lucrurile sunt un pic diferite. De exemplu la noi ca o regula generala planetele sunt rotunde (sferice sau pe aproape). Vad ca la voi sunt cubice, paralelipipedice etc. Cred ca e foarte interesant sa te dai cu barca pe ele si dintr-o data sa se rastoarne cerul deasupra ta. Sau si cerul e mai patrat, asa?

In afara de cuburile din video, ca imaginea am vazut-o si noi, ai o parere despre afirmatiile lui Elon Musk?

#41
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 20:37, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ErKm21BL2tg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Nu vad niciun efect, sunt doar variatii in functie de autori.
Am descoperit asta in limba italiana. Pe vremea cand am invatat eu Biancaneve (Alba-ca-Zapada), era "lo specchio fatato". Mai recent, cand am recitit povestea, era "lo specchio magico". Si-atunci am investigat putin si-am descoperit ca cea din urma era versiunea Disney.

#42
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 22:56, said:


In afara de cuburile din video, ca imaginea am vazut-o si noi, ai o parere despre afirmatiile lui Elon Musk?
La ora asta (la mine in univers acum e tirziu) nu am nici o parere despre afirmatiile lui Elon Musk. Btw, avem si noi un Elon Musk in universul nostru, dar al nostru se ocupa cu rachete si masini electrice, vad ca al vostru face filosofie/informatica/nu mi-e prea clar...

#43
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 Lipsum, on 09 martie 2018 - 23:01, said:

...
Si-atunci am investigat putin si-am descoperit ca cea din urma era versiunea Disney.

Bine argumentat.

#44
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Adevar va spun:  mai toata informatia care voua vi se pare libera, desindicalizata e atent periata de stapanire, ca sa nu cititi decat ceea ce trebuie...

Asa ca efectul Mandela e ca si teoria conspiratiei, mai real si mai obiectiv ca niciodata... Din cauza escrocilor care conduc aceasta lume... si o regleaza din condei, dupa cum le convine lor.

 MosCracila, on 09 martie 2018 - 22:29, said:

Mai trollisor....sunt mai batran decat tine...stiu si povestea cu ardeii grasi cusuti la loc pe vrej la vizita lui Ceausescu...

Daca esti mai batran si inca nu ti-ai dat seama ca ai fost dus de nas, inseamna ca ai trait degeaba.

#45
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 rosix, on 09 martie 2018 - 23:19, said:

...
Asa ca efectul Mandela e ca si teoria conspiratiei, mai real si mai obiectiv ca niciodata... Din cauza escrocilor care conduc aceasta lume...

Ai dreptate, @rosix, dar e si vina noastra... cand ne impiedicam de ceva anormal, in loc sa deschidem ochii si sa ne punem intrebari, macar, preferam sa deschidem o bere si sa ne uitam la meci... si daca pe Google nu exista, asta e clar, nu exista nici in realitate...

 Dihorul Razboinic, on 09 martie 2018 - 23:09, said:

...
avem si noi un Elon Musk in universul nostru, dar al nostru se ocupa cu rachete si masini electrice, vad ca al vostru face filosofie/informatica/nu mi-e prea clar...

... se mai ocupa si cu inteligenta artificiala, d'aia isi da cu parerea... computere cuantice, chestii d'astea...

#46
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 Scorpionul_Lenes, on 09 martie 2018 - 23:28, said:

Ai dreptate, @rosix, dar e si vina noastra... cand ne impiedicam de ceva anormal,

cum ar fi?

 rosix, on 09 martie 2018 - 23:19, said:

Daca esti mai batran si inca nu ti-ai dat seama ca ai fost dus de nas, inseamna ca ai trait degeaba.

Ia, scuipa tot.

#47
Scorpionul_Lenes

Scorpionul_Lenes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 22.05.2015

 MosCracila, on 09 martie 2018 - 23:29, said:

cum ar fi?
...

... de exemplu, anomaliile meteo... in timp ce la Polul Nord erau plus 4 grd. Celsius, SUA era lovita de o furtuna polara cu traznete si fulgere si temperaturi de  minus 30 grd., datorita unui "vortex polar" si a cresterii temperaturii stratosferice de la pol cu 60 de grade??? stire Televiziunea Romana. Acelasi val de frig care a ajuns si pe la noi de 01 martie, cu fenomene contradictorii si la Constanta... descarcari electrice pe ninsoare si minus 20 grd. Celsius.

H.A.A.R.P. iti spune ceva?

Edited by Scorpionul_Lenes, 09 March 2018 - 23:35.


#48
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017
Si de crezi ca e anormal? Pentru ca nu s-a mai intamplat inainte sau de ce ?

Plus ca esti ambiguu...temperatura stratosferica? 60 grade crestere??? Vaiii.....

#49
sodikezo

sodikezo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.02.2018
Efectul Mandela se produce atunci cand  niste oameni  nu se informeaza corect , citesc de-a-n boulea  o sursa  interpretand cum vor ei   sau  nu sunt suficienti de atenti  cand vad/aud informatia respectiva si memoreaza altceva.

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Falsificarea istoriei si modificarea dinamica a realitatii in consitinta publica e un proces permanent de care se ocupa niste baieti. De asta 90% din presa e in mana unor moguli, iar internetul e dominat de giganti care toata ziua perie informatia.  De la Google nici macar nu te mai poti deconecta pe un smartphone... tre sa stergi contul cu totul...  Asa escrocherie nici pe vremea comunismului nu s-a vazut.

Daca ati putea face periodic capturi de articole din presa, sa le puteti reciti peste 10 ani o sa vedeti ca, daca le cautati din nou in mediul public, ele nu mai apar nicaieri...

Cititi cartea "1984" a lu Orwell sa vadedeti ca exista un departament care exact asta facea.. rescria istoria... elimina tot ce nu convenea partidului si scria, in loc, ca s-a intamplat altceva. Aceste fenomen este real si se petrece chiar sub ochii nostri ... daca n-am dormi pe noi sau n-am avea alte preocupari marunte.. unele lucruri ar sari in ochi.

Cei care erati cat de cat adulti la Revolutie, daca o sa cititi, din nou, cum este reflectat in prezent ce s-a intamplat atunci... o sa aveti multe suprize, o sa cititi lucruri pe care nu vi le amintiti in forma in care sunt scrise.  

Primul sef de serviciu secret din Romania, post 89 stiti cine a fost ?  Virgil Magureanu.  Cel care a fost in completul de executie de la Targoviste. Fiind cam la fel de implicat in crimele Revolutiei ca si Iliescu, rolul lui a fost sa perieze cu atentie dosarele in care apareau crimele din decembrie 1989.. Prin urmare... poate exista, azi, la 30 de ani, orice fel de proces al Revolutiei.. el nu va putea sa scoata in evidenta decat lucruri marunte. Cele cu adevarat importante au disparut... s-au ocupat niste baieti de ele.

Edited by rosix, 09 March 2018 - 23:47.


#51
MosCracila

MosCracila

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 627
  • Înscris: 27.12.2017

 rosix, on 09 martie 2018 - 23:39, said:

De la Google nici macar nu te mai poti deconecta pe un smartphone...
Am un lumia....

 rosix, on 09 martie 2018 - 23:39, said:

Cititi cartea "1984" a lu Orwell sa vadedeti ca exista un departament care exact asta facea.. rescria istoria...

Care e legatura cu topicul?

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Aici se vede cel mai bine cum se face falsificare dinamica a istoriei (sub ochii nostri adica):

Melodia Queen - We are the champions a fost lucrata din condei de niste baieti, astfel incat ultimul acord din piesa, in varianta oficiala nu se mai regaseste:

mai intai melodia originala, cum o canta Freddie Mercury in concert.. se incheia cu versul:  "Cause we are the champions of the World" (melodia o stie o lume intreaga), vezi minutul 3.00:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hSTivVclQQ0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Si acum melodia contrafacuta (de ce ar face cineva asa ceva ???). Ascultati cum se incheie (min 2.59):
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/04854XqcfCY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Versurile de pe net, sunt de asemenea cu ultimul vers scurtat. Numai niste minti bolnave pot sa falsifice lucrurile in acest fel (dar acest lucru se intampla in timp ce prostii dorm pe ei).

Edited by rosix, 10 March 2018 - 00:31.


#53
dualis

dualis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,877
  • Înscris: 19.03.2009
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RxiYefeMlek?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#54
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

 super8, on 09 martie 2018 - 21:41, said:

Probabil ca cei care afirmau asta s-au inselat pt. ca s-a topit demult calota glaciara de la Polul Nord si nivelul Oceanului Planetar s-a ridicat doar cu 2-3 metri.
Gheata la Polul Nord e bine mersi - tot acolo, tot rece si tot alba - in fiecare an se restrange vara si se extinde iarna - de ce au rusii flota de spargatoare ca doar nu fac roaming in Antarctica - si eu imi amintesc harti cu calota polara care fizic exista chiar daca e vorba de ocean dar nu si de asertiunea ca ar fi fost vreodata sol.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HFXJCohO-RA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate