Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Contract de Intretinere vs. Rezerva Succesorala (conflict?)

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postpaznicmare, on 06 martie 2018 - 10:40, said:

Eu zic sa mai pui mana pe carte si citeste si putina jurisprudenta
Sunt prea adormit acum sa iti eplic pe intelesul tau care contracte sunt mai sigure din punctul de vedere al protejarii debitorului.(intretinatorului pe limba ta)
Eu zic să nu mai fi așa de arogant, te apropii de limita bunului simț. Despre cine ar trebui să pună mâna pe carte nu discut, credeam că o să citești în link-urile pe care le-am pus. Fă-o pentru tine.

View Postpaznicmare, on 06 martie 2018 - 10:40, said:

Prin vanzare cumparare devii proprietar deplin iar conform clauzei de intretinere asiguri cele necesare traiului si inmormantare, etc.
Corect, dar aici greșești rău:

View Postpaznicmare, on 06 martie 2018 - 10:40, said:

Prin simplu contract de intretinere, asiguri cele necasare traiului etc, si devii proprietar la decesul creditorului.

Dacă vrei să pricepi, bine, dacă nu să fii sănătos. Nu tu ești inițiatorul, nu pe tine trebuie să te lămuresc.

Edited by althea, 06 March 2018 - 12:53.


#20
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Inainte sa va certati trebuie sa mergeti pe cazul concret, nu pe ipotetic Caz ipotetic:
T - tata
F1 - fiu nr. 1
F2 - fiu nr. 2

Trebuie sa stabiliti inainte de toate raspunsul la urmatoarele intrebari:

1.De ce fiul 1 vrea sa faca acel contract de intretinere?
2.Vrea fiul 1 sa il inlature pe fiul nr.2 de la mostenire?
3.Fiul nr.2 are partea sa de mostenire garantata prin lege ?

#21
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Nu sunt eu initiatorul, dar nici nu existi doar tu pe forumul asta sa fie obligatia ta sa lamuresti pe cineva.
Or daca ai voie sa dai sfaturi doar tu, atunci nu stiu cine se apropie de limita bunului simt.
Faptul ca eu incercam sa arat cat mai clar si concis diferenta dintre cele 2 tipuri de contracte nu vad de ce te deranjeaza, aaaa ca nu iti impartaseste toata lumea ideile tale?
In fond si la urma urmei fiecare pe banii si timpul lui.
Initiator, la un simplu search pe google gasesti o sumedenie de discutii pe marginea acestui subiect.


Pe timpul vietii proprietarul poate sa dispuna de bunurile sale cum vrea.
Mostenitorul fiul nr.2 are parte garantata(prezumat garantata) doar de la momentul decesului tatalui.
Spun prezumat garantata, fiindca desi legea reglementeaza rezerva succesorala si cotitatea disponibila, asta nu inseamna ca partea din mostenire si ajunge in patrimoniul succesorului fiu nr.2.
Este reglementata institutia nedemnitatii succesorale, art.957 si urmatoarele NCC.
Precum este cazul initiatorului sunt f multe, si clar se va lasa cu proces.
Atunci poti pune in balanta ce e mai sigur pentru fiul 1.

Edited by paznicmare, 06 March 2018 - 11:08.


#22
tyrael

tyrael

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,926
  • Înscris: 26.09.2006
Dragi colegi, nu cred ca este in beneficiul nimanui sa ne certam. :)
Cat despre "marginea acestui subiect", tocmai aici e hiba. Pe net e plin, intr-adevar, de spete, doctrina, articole de lege. E atat de plin ca dpdv al nejuristului nu se mai intelege nimic. In plus, ma intereseaza punctual problema, dpdv al intretinatorului, care ar fi varianta cea mai avantajoasa pentru el, plecand, evident, de la buna credinta a acestuia. Deci intretinator vs. posibile cai de atac (am sugerat aici, in necunostiinta de cauza, speriat fiind de alti juristi mai mult sau mai putin pregatiti - eventualul conflict cu rezerva succesorala). Deci punctual ma intereseaza.
So far... multumesc tuturor pentru sfaturi! ;)

#23
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
Initiator.
Orice contract poate fi atacat.
Cine ataca trebuie sa si probeze. Fiul 2 poate invoca diferite motive.
La vanzare cumparare cu clauza de intretinere achiti pretul imobilului si acorzi si intretinere. Diferenta este ca sunt 2 contracte in 1.
La contractul de intretinere, daca se ataca contractul se ataca pe neandeplinirea obligatiilor sau indeplinirea defectuoasa a obligatiei de intretinere, pe vanzare cumparare daca s-a achitat pretul si vanzatorii au fost "capabili" la data vanzarii(neexistand simulatie) sunt sanse f mici sa desfiinteze instanta contractul.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Posttyrael, on 06 martie 2018 - 11:09, said:

Dragi colegi, nu cred ca este in beneficiul nimanui sa ne certam. Posted Image
Cearta se face în minim doi, vorba cântecului. Eu nu mă cert cu nimeni, vreau doar ca tu să fii lămurit, altfel nu mai postam că am argumentat destul.  

View Postpaznicmare, on 06 martie 2018 - 11:22, said:

Cine ataca trebuie sa si probeze. Fiul 2 poate invoca diferite motive.
Dă exemple de motive care să-i asigure succesul fiului 2.

#25
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Acum am văzut mesajul tău.

View PostPlaton, on 06 martie 2018 - 10:57, said:

Trebuie sa stabiliti inainte de toate raspunsul la urmatoarele intrebari:

1.De ce fiul 1 vrea sa faca acel contract de intretinere?
2.Vrea fiul 1 sa il inlature pe fiul nr.2 de la mostenire?
3.Fiul nr.2 are partea sa de mostenire garantata prin lege ?

Cu întrebarea 2 ai răspuns la întrebarea 1: da, scopul este să devină singurul proprietar al bunurilor tatălui din timpul vieții lui, dar nu uita că fiul 1 se obligă să-l întrețină pe tata. Deci nu e ca la o donație care nu presupune obligații din partea celui care o primește. Tata poate trăi mult și bine sau mult și rău (bolnav, imobilizat la pat etc.).

La 3 răspunsul e Nu contează dacă are partea care i s-ar cuveni dacă n-ar fi acel contract. Tata își poată da toată averea în schimbul întreținerii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate