Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Oile, dezastru pe parcele cultivate

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 ericmario, on 03 martie 2018 - 12:31, said:

Si care-i supararea?
Crezi ca nu mai creste graul, orzul, samd?
Din contra, creste mai puternic pentru ca nu va fi afectat de inghet.
Mai ales daca le paste in aprilie. Posted Image

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 12:36.


#38
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Depinde cat e de mare graul sau ce-o fi plantat acolo.

#39
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
N-am citit cu foarte mare atentie, dar... gard exista? Daca nu, ar putea fi o solutie...

#40
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
n-ai citit cu atentie...este vorba de culturi de camp

#41
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 PoeOvidiu, on 03 martie 2018 - 12:36, said:

Mai ales daca le paste in aprilie. Posted Image
da pentru o cultură bogată trebuie băgate oile la păscut grâul minim de 3 ori primăvara.la lucernă știam ceva cu 5 da nu-mi adun bine aminte(să fie 5 zile să o calce bine?)

#42
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,092
  • Înscris: 01.12.2006
Adica fara oi nu poti avea recolte bogate la grau? Ai si o sursa pentru teoria asta?

Edited by validoe, 03 March 2018 - 13:04.


#43
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
o fi baci..

#44
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Daca le baga dupa ce infrateste graul o sa aiba o recolta de invidiat, aproape de zero. Si din cate pricep eu pe ala cu oile nu prea il doare capul. Adica el intra oricum si oricand. Si dupa ce da spicul e si mia bine ca se satura oile bine.
Nu e o scapare, e o obisnuita si nu tine cont de sezon sau de stadiul vegetativ al plantelor.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 14:10.


#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 danvlas, on 03 martie 2018 - 12:46, said:

N-am citit cu foarte mare atentie, dar... gard exista? Daca nu, ar putea fi o solutie...
Posted Image buna poanta !

O costa gardu pe cele 47 de hectare cat cultura pe 200 de ani !

#46
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 validoe, on 03 martie 2018 - 13:04, said:

Adica fara oi nu poti avea recolte bogate la grau? Ai si o sursa pentru teoria asta?

da,posturile 36 și 38Posted Image

#47
dadosh

dadosh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 15.01.2002
am vazut la lucerna, cam la 3 metri in interior, dara de boabe de porumb tratat cu ceva rosu...nu stiu cu ce erau tratate...dar  ciobanii aparau lanul ala...
cauta, mai intreaba...

#48
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu furadan sau cu vopsea rosie la deruta.

#49
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Poți încerca boabe vopsite la deruta. Tabla cu teren otrăvit și boabe cu colorant alimentar. Important e sa fie cât mai vizibile.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 16:51.


#50
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 silesax, on 03 martie 2018 - 16:26, said:

cu furadan sau cu vopsea rosie la deruta.
Colegilor, va multumesc pt. sugestii,pareri,comentarii,samd.
Clar este ca desi voi stresa mai mult autoritatile,desi sunt convins ca va fi degeaba, voi gandi mai pragmatic de acum inainte .
Astfel ca...desi am mila pt.animale ( am si eu ograda plina cu tot felu de vietati de tot felu ) ma gandesc ca asa cum eu nu dau drumu la iepuri,gaini si alte alea in gradinile vecinilor, asa ar trebui s-o faca si oierii.
Chiar daca ministrul considera "OAIA" simbol viu al natiunii,sau cum s-a mai exprimat el, ar trebui sa inteleaga autoritatile ca oaia reprezinta cel mult 5% din mancarea populatiei iar culturile mari, cca. 60%.
Astfel ca, am luat act de unele sugestii ale dv. si voi pune in aplicare ceva-ceva. Despre rezultate, mai vorbim dupa imprimavarare.
Am vazut pozitii si pro si contra, dar asa e normal, fiecare sa-si spuna punctul sau de vedere si opinia care o gandeste.
Cat de rautacios ma cred unii ca oi fi, sa-mi spuna ei daca ar avea cum sa ingradeasca 47 ha. de teren,format din 23 de parcele...
Apoi, daca ar avea mare satisfactie sa faca doar o coasa pe an la lucerna caci prima si a 3-a o face oierul branza.
Daca i-ar place ca in primavara, dupa ditai investitia si munca, iesi cu un grau de 25-30 cm. si ti-l pasc oile.
Daca le-ar place sa cultive fasolita ( la care este cheltuiala si munca, dar se si scoate profit bun, intra si la ZIE, asimileaza bine azotul,Rotatie f.buna a culturilor,samd.) si sa i-o pasca oile ? Nu zic nimic de mai maninca ceva si iepurii sau caprioarele, asta aproape ca nu se vede, dar cand intra sute de oi pe acea cultura .....????
Am priceput ce tb. sa fac, va multumesc pt. ajutor si sugestii.
Va doresc o primavara frumoasa si cu spor.

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si incearca sa fii pozitiv, gandestete ca se putea si mai rau.. sa ai si turme de mistreti spre exemplu..

#52
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 EMPP, on 03 martie 2018 - 13:00, said:

da pentru o cultură bogată trebuie băgate oile la păscut grâul minim de 3 ori primăvara.la lucernă știam ceva cu 5 da nu-mi adun bine aminte(să fie 5 zile să o calce bine?)
Nu stiu ce cultivi tu, probabil NIMIC, iei doar subventia. Daca vei vrea sa cultivi, pune te rog grau, ia samanta baza cu 2 lei, ara,discuieste, seamana, da 150 kg. complex, apoi regulator de crestere cu ceva pesticid , si baga in primavara de 3 ori oile pe acea parcela. Dupa, pune discul, cand i-ti permite vremea discuieste de 2 ori,fa rost de samanta de porumb sau de floare, seamana, nu mai da cu complex, ca dai degeaba, apoi baga iar oile numai de 2 ori te sfatuiesc eu, e de ajuns. Ne spui si noua te rog cat ai facut la hectar.
Multa bafta la subventii !

 silesax, on 03 martie 2018 - 17:23, said:

si incearca sa fii pozitiv, gandestete ca se putea si mai rau.. sa ai si turme de mistreti spre exemplu..
Stai linistit ca e plin la mine, au stricat si ei,dar putin, cauta in cateva palucri pe unde au gasit anii trecuti asa zisele alune de pamant ( asa le zice la noi)
Am terenul langa Rachitoasa, aproape de Podu Turcului. Poate ai auzit de domeniul de vanatoare al unui "mare" Umbrarescu. Eu nici nu ma gandesc la cultura de porumb, numai cateva bucatele din sat, pe ses, in lanul mare a pus acum 2 ani o doamna 1 ha. de porumb si n-a apucat sa manance un stiulete de porumb fiert.

#53
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Doino ....eu nu am nici o problema cu agricultorii , cu mentiunea ca agricultura necesita si alt fel de investitii. Ele sunt , paza , delimitarea si ingradirea parcelelor , irigare , etc. Tu ca multi alti agricultori , te-ai gandit ca agricultura se face cu largul ajutor al divinitatii ...adica sa-ti pazeasca Dumnezeu culturile , sa dea ploaie ca sa nu uzi tu ca te costa ...si sa se impiedice toti care ajung pe parcela ta . Cat timp hectarele tale alea multe sunt la dispozitia oricui vrea sa intre pe ele ... autoritatile au sa ridice din umeri . Ia vezi tu cum faci sa existe semnalizare ca este o proprietate privata ...si astfel , intrarea oilor cu cioban cu tot se poate incadra legal in violare de proprietate. Altfel , este o parcela , langa multe alte parcele , cu ceva buruieni pe ele ...si nu ai nimic palpabil in mana . Nu cauta solutii chimice pentru ca ele ( chiar daca ar exista ) te vor afecta si pe tine cand vei recolta . Presupun ca nu cultivi lucerna ca sa o usuci si sa-i dai foc iarna pentru incalzire. DAca o tratezi de nu o mananca oile altuia ...nu o mananca nimeni , niciodata . Dar , nu te supara , mentalitate de ..... ma abtin ca abia am scapat de punctele de penalizare. Vrei sa dai cu ceva sa nu o manance oile altuia ...dar sa o manance animalele tale cand o cultivi ....wow ... nici nu ceri mult .

Edited by JurasikMan, 03 March 2018 - 18:02.


#54
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Presupun ca daca agricultura presupune investitii  la fel presupune si cresterea animalelor. Una din investii ar trebui sa fie plata pagubelo create de animalele tale accidental.
Sa rezolve cu semnalizarea? Pune tabla "proprietate privata, nu intra" cred ca e suficient. Nu mai poate ciobanul sa spuna ca a crezut ca a semanat Dumnezeu floarea soarelui si ca a rasarit un lan de grau de la mama natura din boabe aduse de vant.
Am crescut in mediul ciobanilor. Nu trebuie sa imi explici mentalitatea lor, mi-am petrecut suficiente vacante la stana ca sa o stiu mult prea bine.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 18:13.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate