Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...
 AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...

Cablu analog vs digital

Ce valoare stabiliti la RSSI la u...
 

Oile, dezastru pe parcele cultivate

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#55
WinstonMontana

WinstonMontana

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.02.2018

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:03, said:

Bun gasit,
Sigur se confrunta multi cu acest fenomen : Ciobanii pasc oile pe lucerna, cultura de grau,orz, samd.
Aveti idee cu ce am putea stropi culturile sa nu mai pasca oile ? Poate exista un produs care sa-l amesteci cu solutia de erbicidat sau de tratamente, sa tina oile departe, sa nu le mai placa mirosul,gustul.....?
Bine-nteles, sa nu afecteze culturile !
Ma gandeam poate un insecticid urat mirositor (Novadim-stiu ca miroase rau tare) sau poate altceva ?
Ar avea oare efect ?
Va rog , poate aaveti o idee, ceva !
Toate bune.
Pune domne gard

Edited by WinstonMontana, 03 March 2018 - 18:17.


#56
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 WinstonMontana, on 03 martie 2018 - 18:14, said:

Pune domne gard
Altu Posted Image ... la 47 de hectare nici n-o costa " mult " Posted Image

#57
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nimeni nu a zis din fier forjat.. macar din plasa sa fie.

#58
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Daca taie ciobanul plasa?

#59
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 silesax, on 03 martie 2018 - 18:43, said:

nimeni nu a zis din fier forjat.. macar din plasa sa fie.
Cu bordura de beton sa nu intre oile pe sub gard.
Mai oameni buni, voi incurcati agricultura cu gradinaritul ca hobby .

#60
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 PoeOvidiu, on 03 martie 2018 - 18:57, said:

Cu bordura de beton sa nu intre oile pe sub gard.
Mai oameni buni, voi incurcati agricultura cu gradinaritul ca hobby .
Colegilor, nu am vrut sa starnesc asa o mare problema.
Concret,nu poate fi vorva de ingradire a parcelelor, cum a spus un coleg, poate in 15-20 ani mi-as scoate investitia... dar eu cu ce ma mai aleg ?
Problema e ca nu suntem nici cum uniti, nu facem nici un memoriu,notificare la minister, desi sunt convins ca multi dintre dv. va confruntati cu aceasta problema.
Nu ar fi bine sa ne unim si sa facem ceva in acest sens ?
Nici nu ar fi greu. Rugam Moderatorul sa creeze un topic ce poate fi transmis Ministerului ( mai bine ministrului agriculturii si primului premier ) unde cine are astfel de probleme sa reclame si sa ceara sa se reglementeze aceste abuzuri din partea oierilor ?
Chiar astept raspuns de la dv. Eu am lucrat in agricultura si pe timpul "ceasca" dar n-am vazut sa intre oile in culturi, niciodata !
Noi,cei care incercam sa facem o oarece cultura mare, oare nu ne poate auzi Nimeni ?
Ce parere aveti ?

#61
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Ce să ne unim, țărane? Ți s-a zis să insiști pe partea legală, în alte locuri decât la Poliția din localitate, care știe toată lumea cum e.

Între timp faci lista cu toate pierderile potențiale, ca să știi cât să ceri la proces.

În opinia mea ai postat greșit în secțiunea asta, ar trebui să ceri sfaturi în cea juridică, unde există persoane cu mai multe cunoștințe în domeniu https://forum.softpe...orum/449-spete/

Nu trăim în Swaziland, se rezolvă sigur pe cale legală dacă insiști.

#62
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,090
  • Înscris: 01.12.2006
Cu ciobanii nu o rezolvi decat daca te cobori la nivelul si metodele lor. La nivel local nu prea ai cum ca si primarul si politaiul se bucura la o galeata de branza si un miel in loc sa isi faca treaba

Si in zona mea erau probleme mari cu ei pana a aparut un 'investitor' mare pe care il doare la basca de autoritatile locale
Le-a spus o data, de doua ori, pana cand a discuit intr-o noapte o miriste cu tot cu oile de pe ea si i-a linistit, Si asa au mai prins si particularii curaj
Pana la urma e terenul tau, banii tai, munca ta iar ala traieste din furt ca nu e in stare sa isi asigure furaje pentru iarna si nu numai

#63
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
gard electric pentru pascut, dar apare incomvenientul supravegherii atat a gardului cat si a acumulatorului, in jud Salaj am vazut 10-15 ha de porumb cu gard electric cu un fir, pentru a feri porumbul de mistreti

Edited by ionathan, 04 March 2018 - 11:10.


#64
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Peștele de la cap se împute...
În primul rând...nu avem legi pentru așa ceva...păgubitul rămâne cu paguba.
Atât fondurile de vânătoare cât și ciobanii trebuie să înțeleagă în primul rând că nu este al lor... pentru că nici ei la rândul lor nu sunt de acord cu împărțitul profitului...
D-na Doina omul pe parcela lui seamănă ce vrea ...nu în funcție de ce vrea fondurile de vânătoare și ciobanii...la mine în zonă sătenii pe când era  ARO mașină de mașină i-a liniștit pe ciobani...și Primăria prin hotărâre de consiliu local oile, vacile ... nu au ce căuta în raza terenurilor agricole...(lucerna mâncată iarna nu mai crește iar oaia dacă e cazul roade...grâul dacă e ger și nu e acoperit la fel)...
Deci rețineți...prin Hotărâre de Consiliu local... ANIMALELE NU AU CE CĂUTA ÎN RAZA TERENURILOR AGRICOLE.
A doua problemă... FONDURILE DE VÂNĂTOARE au fost obligate să-și instaleze ceva tunuri pe gaz care pocnesc la intervale de timp (nu s-au eliminat în totalitate pagubele produse de animalele sălbatice în speță de mistreț mare amator de porumb în lapte dar periodic se organizează hăiturea lor...și am înțeles că se presară un praf asemănător celui de pușcă.
Nu sunt pentru omorârea oilor (până la urmă ciobanu-i de vină)...dar nici să mănânce pentru că este ...și se face mai frumos...așa și eu mi-e foame, merg și mănânc la Carrefour...nu fur nimic...mănânc acolo.
Dar e problemă care ține de Primărie...și nu cred și nici nu am auzit cineva să o fi călcat.
Frumos trei cereri  cu semnături de la proprietarii de terenuri,arendași ...(eventual constituire în parte civilă...)
1 la Primărie în care să se specifice că vor mai fi înaintate alte două cereri una spre Prefect și alta spre Consiliul Județean.
Eu vă doresc succes și recolte nepăscute de oi și animale sălbatice.


Un sfat al meu ... aveți grijă mare cu otrăvirea terenurilor pentru că pe acolo mai trec și căprioare... și e pericol...

#65
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Terminati cu prostiile, nicio cultura de grau mancata de oi nu va da recolta mai mare decat una nemancata. Altfel fiecare agricultor avea o turma de oi cu care-si marea productiile. Nu ganditi?
O planta fara frunze nu mai poate face fotosinteza, deci pa acumulare substante! Indiferent de fenofaza.

#66
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Ideea e ca totusi paguba e nesemnificativa daca au trecut oile inaite de dezghetul de primavara. Pe urma pagubele sunt mari. Daca trece chiar dupa dezghet nici nu e asa mare paguba datorata distrugerii frunzelor ci distrugerii radacinilor, pamantul fiind moale. Mai tarziu cand pamantul se mai usuca putin deja planta e prea mare si recolta va fi compromisa prin distrugerea frunzelor. Perioada in care pagubele sunt nesemnificative e de prin noiembrie pana cel tarziu in martie. Uneori chiar februarie. Depinde de vreme si de temperaturi.
  
Dar indiferent de situatie. Una e sa scapi turma accidental, si atunci e normal sa cauti propietarul terenului si sa evaluati paguele si alta e sa scapi turma intentionat . Aici e problema. Turmele sunt "scapate" intentionat pe culturi iar autoritatile nu vor sa ia nici o masura ca e mai comod sa stea in birou decat sa umble cu intrebari pe la stana.

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2018 - 13:24.


#67
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Astia care cred ca e mai usor sa faci gard pentru 47 hectare in 20 si ceva de parcele, aveti idee ce inseamna asta? Cum ar arata suprafata agricola a Romaniei cu terenurile imprejmuite? In care alta partea a acestui glob ati mai vazut asa ceva pe un terene arabil?
De ce sa-ti pui gard impotriva a ceva ce nu trebuie sa fie acolo?  Nu mai bine pui oile pe pajiste acolo unde le este locul, imprejmuite ele pe 10-20 ha, unde ciobanul poate semana ce vrea el si poate face orice?

Ciobanitul in Romania reprezinta doar a avea un numar de oi, cativa baloti pentru iarna si cateva tone de cereale si aia este investitia materiala.
Restul se gaseste pe camp, din martie si pana in noiembrie el nu face nicio investitie in furajare, intretinere culturi, lucrari agricole etc.
Sa nu mai zic de evaziune. Eu n-am vazut pana in momentul de fata un cioban cu firma. Agricultori da, ciobani nu.

Ma repet, agricultorul face orice pentru a avea masa foliara bine dezvoltata. Unii au inceput sa aplice fungicide/fertilizanti foliari din  toamna pentru a intra cultura cat mai dezvoltata in iarna. Astfel de tratamente nu maresc mult masa vegetativa, poate cu 10-15%, dar se simte. Cum ar veni, dupa ce bagi bani in cultura, munca  sa vina ciobanul si sa-ti rada frunzele pentru care tu ai muncit atat? De ce nu semanam graul primavara, daca tot nu avem nevoie de el iarna? De ce sa mai stam cu el pe camp 6 luni, din octombrie pana in martie, daca si asa ce acumuleaza el in perioada aia nu are importanta, de ce?

Sa zicem ca nu mai vorim de pierderile materiale, ci pur si simplu de faptul ca cineva isi bate joc de munca ta. Pur si simplu te ignora. Cum v-ati simti?

Edited by medelin992, 06 March 2018 - 13:51.


#68
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Ovidiu...crede-mă că pe unde trece o turmă de oi lasă dezastru... această teorie...e veche și era o scoatere a inginerilor zootehnici de pe la gostat...care datorită numărului mare de oi nu reușeau să asigure baza furajeră...
Orice plantă are nevoie de pământ afânat... gândește ce se întâmplă când indiferent că e înghețat și trece oaia cu copitele...treci o turmă de oi printr-o parcelă și du-te la arat și afli rezultatul.
Cumnatul meu are oi...și are tarla și de 14 ha dar nu duce niciodată oile acolo (are pășune arendată de la primărie)...preferă să semene porumb cu MIG-ul pe care îl încorporează cu discul și-l face siloz...
Am o întrebare  ...de ce dacă te prinde cu oile în pădure ești pasibil de dosar penal ????

#69
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Sa fim seriosi, nu poti imprejmui 47 de hectare nici daca sunt intr-o singura parcela.
  Indiferent daca produc sau nu paguba tot nu e normal sa intre pe terenul agricol fara acordul propietarului.
Cu oile in padure .. da e doasar penal ca distrug lstarisul si puietul de arbori. Si pentru ca acolo autoritatile (adica padurarul) isi face treaba.


Daca le bagi in grau, orz, porumb etc ot dosar penal dar trebuie politia sa ia masuri si nu e la fel de constiincioasa ca padurarul.
Dar cumva trebuie civilizati ciobanii. Cu vorba buna nu ai sanse. Dar initiatoarea a tras concluzile, speram sa revina cu rezultate Posted Image
Eu unul as incepe cu reclamatiile mai sus de localitate. la judet, sau chiar la Bucuresti. Specificand clar ca s-au facut reclamatii la nivel local fara nici un rezultat. Daca ai si numere de inregistrare la ele le poti atasa reclamatiei de mai sus. Cand incepe Garcea sa fie fu..ut de sefi incepe sa isi faca treaba si nu se mai multumeste cu jumatate de miel de Paste si cateva kg de branza pe post de spaga.

Edited by PoeOvidiu, 06 March 2018 - 14:15.


#70
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017
Ovidiu sunt ciobani și ciobani...sunt ciobani care au sute de hectare de pășune...la mine pășunea e împărțită în 2 o parte pentru vaci...o parte pentru oi...dar sunt și care au 2 ha de teren și 200 de oi... pășune nu vrea să arendeze... ăștia deja aplică legea tupeului(să vedeți dezastru când încep iarna fătările și datorită faptului că oile sunt prost hrănite și apar  mortăciunile)... ceilalți nu au treabă .

  Cel puțin aici la mine poliția își face datoria.... problema este că astfel de oameni nu stau mult într-un loc...ca oricare aspiră mai sus.
Și nici primarul nu are oi...


#71
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:49, said:

S-au implinit 16 luni de cand a deschis politia locala dosar penal proprietarului ( are 2500 de oi ) ; Poze, Martori audiati la Politie, Poze pe parcela de 0,6 ha.de floare mancata, etc.
In dec. am depus la Politia din comuna o notificare privind plangerea mea, politistul spunandu-mi ca procurorul NU a dat numar unic de inregistrare a dosarului.
La parchet..... cica nu sunt elocvente probele ....
Bine, in piata mare din Bacau, cea mai tare vitrina cu cas,branza,urda, este a acestui proprietar de oi.
Inca o data, credeti ca ar fi vreo solutie de a stropi aceste culturi ? Mi-e ca-mi intra si pe grau dupa topirea zapezii ( la mine mai sunt vreo 25 cm.peste grau ) si paguba ar fi serioasa....La 11 ha.
Cat de lucerna.... 6.4 ha. ce sa mai zic. E in anul 3 dar mi-au pascut-o pana a cazut zapada. Cred ca tb. sa o intorc anul asta.
Va multumesc.
lasa le azotul altundeva  pe drum nu pe parcela ta
nimeni nu va stii cu certitudine cum a ajuns acolo
cand se trezeste cu cateva zeci de oi moarte va sta pe ganduri inaite de a intra pe proprietati private
cu un pic de noroc nici nu vor stiiproprietarii in ce zona au mancat si sau imbolnavit

#72
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 PoeOvidiu, on 06 martie 2018 - 14:12, said:

Sa fim seriosi, nu poti imprejmui 47 de hectare nici daca sunt intr-o singura parcela.

Ba da, am imprejmuit asta vara 55ha, perimetrul de 4km, cu 4 sarme, in total 16km de sarma. Am pus cate un aparat la doua sarme, panou solar.
Toata treaba a costat cca 12000 lei si a durat cca 3 zile. Terenul este langa padure, ma zapaceau mistretii. Fain a fost ca dupa ce am recoltat nici cei cu oile nu au putut intra, nu m-a deranjat nimeni.
Pe langa acesta, am pus si repelent mistreti, tunuri...

Attached Files


Edited by katlin, 20 March 2018 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate