Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

Oile, dezastru pe parcele cultivate

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:54, said:

....Mi-i mananca pe-ai mei !
asta e si ideea... ca chemi politia si lucrucrile devin complicate pentru ciobani.

#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018

 silesax, on 03 martie 2018 - 10:49, said:

oile nu mănâncă azotat mai nene..
le-ai pândit tu să le vezi?

#21
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
nu, dar nu am vazut si nici auzit..

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
nu pune azotatul decăt unde și unde că pe toate 2500 i le omori de pe azi pe mâine,pune cumpătat Posted Image

vezi să nu te vedem la știri

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 silesax, on 03 martie 2018 - 11:14, said:

nu, dar nu am vazut si nici auzit..
Daca nu ai vazut si nu ai auzit inseamna ca nu mananca => woow ce concluzie Posted Image !

Postezi doar sa te afli in treaba asa-i ?

#24
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
Daca pui azotat si pui tablita nu pune pe ea mesaj gen “teren otravit” ca denota clar intentia ta de a-i omori oile. Si politia si proprietarul daca vad mesajul asta o sa banuie o razbunare. Poti sa scrii pe tablita ceva de genul “culturi tratate, pericol de moarte pt animale”.

#25
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:49, said:

S-au implinit 16 luni de cand a deschis politia locala dosar penal proprietarului ( are 2500 de oi ) ; Poze, Martori audiati la Politie, Poze pe parcela de 0,6 ha.de floare mancata, etc.
In dec. am depus la Politia din comuna o notificare privind plangerea mea, politistul spunandu-mi ca procurorul NU a dat numar unic de inregistrare a dosarului.
La parchet..... cica nu sunt elocvente probele ....
Bine, in piata mare din Bacau, cea mai tare vitrina cu cas,branza,urda, este a acestui proprietar de oi.
Inca o data, credeti ca ar fi vreo solutie de a stropi aceste culturi ? Mi-e ca-mi intra si pe grau dupa topirea zapezii ( la mine mai sunt vreo 25 cm.peste grau ) si paguba ar fi serioasa....La 11 ha.
Cat de lucerna.... 6.4 ha. ce sa mai zic. E in anul 3 dar mi-au pascut-o pana a cazut zapada. Cred ca tb. sa o intorc anul asta.
Va multumesc.
  Fa plangere la politia judeteana si specifici in ea ca la politia locala ai facut in urma cu 16 luni si nu s-a luat nici o masura. Daca nici asa nu se face nimic mergi mai sus. DNA-denunt ca politia ia spaga de la propietarul oilor. Dar aici trebuie sa ai ceva dovezi ca altfel daca nu gasesc aia nimic te trezesti tu anchetat pentru denunt fals.

 silesax, on 03 martie 2018 - 11:14, said:

nu, dar nu am vazut si nici auzit..
Am vazut eu destule. :) Sa vezi daca le scapi la saramura sau la o gramada de sare. Dar cu sarea poti fi acuzat ca ai pus intentionat, cu azotatul nu. E un ingrasamant utilizat in mod curent in culturile agricole deci are ce sa caute acolo.

#26
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
XXX
cu azotatul chiar nu trebuie sa pui placi de avertizare pentru că chiar se folosește.
dar aici este si o problema de morala, ce vina are saraca oaie.?

Edited by scaiba, 03 March 2018 - 12:14.
Am eliminat un pasaj in plus


#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Nu trebuie pus mult. Daca ii mor 20 de oi dupa ce trece pe parcela ta iti garantez eu ca nu mai intra.
Prin 2000 avea tata o livada unde cosea pentru fan la o vaca. Carutasii au facut drum prin ea ca drumul era plin de gropi pline cu apa si le era lene sa il repare. Efectiv distrugeau toata iarba. Le-a zis o data, de doua ori. Pe urma niste scandurele cu cuie pe urmele de caruta si gata. Dupa ce au facut 4 pene si au descarcat caruta, au dat jos rotile, au mers in sat, le-au reparat si au incarcat tot la loc iar dupa 10 metri iar au facut 4 pene si au reluat distractia au stiu sa isi aduca 2 carute de piatra de la rau si sa isi repare drumul.
  Din pacate pe prosti si nesimtiti doar daca le faci paguba ii poti civiliza.

Altul cosea si fura noaptea lucerna de pe la toti din sat. O cara cu caruta. Pana intr-o dimineata cand si-a gasit si vaca si calul cu cracii in sus in grajd. Unde sa reclame? Ce sa reclame? Ca si-a otravit calul cu lucerna care a furat-o cand la politie erau zeci de plangeri cu furt de lucerna? Careva dinte sateni si-a otravit parcela. Cine? Nu stie nimeni.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 11:41.


#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Bietele oite, nu ele sint de vina si ele trag ponoasele. Nesimtitii de ciobani ar trebui cumva otraviti (la modul figurativ). Ei si proprietarii oilor sint capul rautatilor.

#29
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Capul rautatilor sunt autoritatile. Agricultorul rabda cat rabda nepasarea autoritatilor si pana la urma ajunge sa isi faca singur dreptate asa cum poate si cum stie. Satul sa tot astepte ani la rand un rezultat al plangerilor lui catre autoritati.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 11:44.


#30
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 silesax, on 03 martie 2018 - 11:31, said:

baxton încearcă sa borasti in farfurie la tine.
cu azotatul chiar nu trebuie sa pui placi de avertizare pentru că chiar se folosește.
dar aici este si o problema de morala, ce vina are saraca oaie.?
Dar a cui este oaia...? Si eu ce vina am ca-mi apar investitia, cheltuielile, munca, si e vorba de 2,5-3,5 mil. pe an ...
Ala face branza, si inca cum... Acum 2 ani mi-au papat 0,7 ha. fasolita care o lasasem de samanta.
Acum 4 ani cand am inceput sa cultiv acel teren, care era parloaga din "90 avea o Dacie amarata, acum 2 Grand ....
Si mie sa-mi fie mila ???

#31
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,785
  • Înscris: 12.01.2018
la noi pui plângere la poliție și polițistul din sat merge la cel pe care l-ai reclamat și-i spune tot

#32
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Mergi cu plangerea mai departe de politia din localitate. Acolo nu rezolvi nimic. Cand vin fu..iurile de sus in jos incepe sa se mai miste treaba ca se trezeste ala din sat ca are de ales intre el si cioban. Unul din ei trebuie tras la raspundere si sa plateasca. Si nu ii convine la militian sa ramana inca 15 ani politian de sat cand poate avansa la oras pe alte conditii si alta leafa.

  Nu imi veneau facturile in posta. Dupa ce m-am saturat de sesizari la posta din sat am trecut direct la Posta Romana la Bucuresti. Am facut o sesizare ... s-a schimbat postasul destul de repede si au inceput sa imi apara facturile.
Cam asa e si la politie. Nu se rezolva in sat, mergem la judet unde facem sesizare si specificam clar cand ssi cate sesizari pentru problema aia am facut in sat. Nu se rezolva nici acolo, mergi mai sus. Din pacate 99% din plangeri nu merg mai sus de politia din sat.
  Stai de paza. Cand vezi oile in parcela suni la 112 si zici ca au violat proprietatea, sunt acolo si ca e agresiv si ti-e frica sa intervi. Apelul se inregistreaza si ala trebuie sa dea cu pixul pe la judet cu masurile care le-a luat in urma apelului.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 12:07.


#33
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poti face si o plangere la procuratura , nu te costa decat o hartie !

#34
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
dap. ar cam fi cazul sa escaladezi. e buna si ideia cu sunatul la 112 si sa te plangi ca-i agresiv si are si caini mari si nu te poti apropia de cioban. fiindca la final politistul o sa trebuiasca sa scrie un raport despre cum a solutionat cazul, asa ca n-o sa poata sa o lalaie ca reflectorul e pus pe artisti. daca suni de mai multe ori o sa i se urasca si politistului ca tot trebuie sa intervina si sa dea cu pixul la urma si probabil o sa ia masuri.

Edited by Fane, 03 March 2018 - 12:22.


#35
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
@dorel_acdc:
Ți-am scris și în mesajul de avertizare:
Aș aprecia foarte mult dacă rezolvările de genul ăsta, le vei păstra pentru domnia ta.

Spun același lucru și aici, să fie spre trebuința unora foarte inspirați...

#36
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:03, said:

Bun gasit,
Sigur se confrunta multi cu acest fenomen : Ciobanii pasc oile pe lucerna, cultura de grau,orz, samd.
Si care-i supararea?
Crezi ca nu mai creste graul, orzul, samd?
Din contra, creste mai puternic pentru ca nu va fi afectat de inghet.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate