Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 

Oile, dezastru pe parcele cultivate

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#1
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018
Bun gasit,
Sigur se confrunta multi cu acest fenomen : Ciobanii pasc oile pe lucerna, cultura de grau,orz, samd.
Aveti idee cu ce am putea stropi culturile sa nu mai pasca oile ? Poate exista un produs care sa-l amesteci cu solutia de erbicidat sau de tratamente, sa tina oile departe, sa nu le mai placa mirosul,gustul.....?
Bine-nteles, sa nu afecteze culturile !
Ma gandeam poate un insecticid urat mirositor (Novadim-stiu ca miroase rau tare) sau poate altceva ?
Ar avea oare efect ?
Va rog , poate aaveti o idee, ceva !
Toate bune.

#2
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:03, said:

Bun gasit,
Sigur se confrunta multi cu acest fenomen : Ciobanii pasc oile pe lucerna, cultura de grau,orz, samd.


multi care? eu nu am problema asta

#3
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Permis de vânătoare,  pușcă și stat de paza 1 săptămână ! Tras focuri de arma în plan vertical, nu fac ciobanii diferența!  Reclamații la politie pt violarea proprietății.

#4
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
reclamatie la politie cu poze si la primarie. reclamatii scrise cu nr de inregistrare nu doar verbale.

#5
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 zzhunt, on 03 martie 2018 - 10:10, said:


multi care? eu nu am problema asta
tu esti intre putinii ce freaca tableta, n-ai tu treaba cu astea... :D

#6
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cu ciobanii nu incerca sa discuti ca toti is niste nesimtiti. la fel si proprietarii care ii îndeamnă sa faca asta. asa fac la noi.

#7
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 doinabacau2018, on 03 martie 2018 - 10:03, said:

Bun gasit,
Sigur se confrunta multi cu acest fenomen : Ciobanii pasc oile pe lucerna, cultura de grau,orz, samd.
Aveti idee cu ce am putea stropi culturile sa nu mai pasca oile ? Poate exista un produs care sa-l amesteci cu solutia de erbicidat sau de tratamente, sa tina oile departe, sa nu le mai placa mirosul,gustul.....?
Bine-nteles, sa nu afecteze culturile !
Ma gandeam poate un insecticid urat mirositor (Novadim-stiu ca miroase rau tare) sau poate altceva ?
Ar avea oare efect ?
Va rog , poate aaveti o idee, ceva !
Toate bune.
autoritatile locale sunt obligate sa-ti acorde sprijin. sufoca-i in plangeri, si daca nu misca nimic mergi mai sus.

exista si solutii grosiere - gen pliculete cu pasta raticida imprastiate pe parcela - dar desi are efect e nerecomandabil sa le aplici, caci va incepe spirala razbunarilor si nicodata nu se stie unde se va opri. :)

 silesax, on 03 martie 2018 - 10:22, said:

cu ciobanii nu incerca sa discuti ca toti is niste nesimtiti. la fel si proprietarii care ii îndeamnă sa faca asta. asa fac la noi.
de fapt proprietarii oilor ii indeamna si ii invata cum sa faca sa scape nepedepsiti

#8
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
exact, deci la noi pe drum unde circula animalele, parcelele proprietarilor de animale sant neatinse in schimb cele ale celorlalți oameni sant devastate cate 30 m de la drum. deci indicatiile sant date clar de acasa dupa cum de altfel recunosc si analfabetii amarati care sant trimisi cu cardurile de animale.

#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014
Gard electric pe langa cultura. Solutii prin care sa nu pasca oile dar nici sa le omoare nu cred ca sunt. Pune table cu "teren otravit". Nu trebuie sa il si otravesti. Pui doar tabla si te rogi sa stie ciobanii sa citeasca.
Nu stiu la alte culturi dar graul de toamna nu prea e afectat de oi in perioada asta. Dar daca il pasc primavara se cam schimba datele. O sa vezi ca in zona pascuta toamna si iarna nu este nici o diferenta fata de restul parcelei. Sau daca este e una benefica. Asta la grau. La lucerna si alte culturi nu stiu.

  La bunul simt al ciobanilor apelezi degeaba. Cei care il au deja au apelat la el si nu intra pe culturile agricole.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 10:44.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,718
  • Înscris: 12.01.2018
,,exista si solutii grosiere - gen pliculete cu pasta raticida imprastiate pe parcela - dar desi are efect e nerecomandabil sa le aplici, caci va incepe spirala razbunarilor si nicodata nu se stie unde se va opri. Posted Image,,

pasta raticita BRODIFACUM nu are nicio eficiență.este bună fiindcă îți mai omoară șoarecii de câmp,asupra altor animale nu are efect.au mâncat maidanezii de și-au făcut burta mare și nu pățesc absolut nimic fiindcă practic nu-i o otravă.
oile se tratează  în aceste condiții cu un sac de azotat pus grămadă nu chiar la marginea parcelei ci mai încolo puțin ca să nu se observe de ce-s așa POFTICIOASE mioarele.atenție pică precum muștele(se umflă)
pentru protecția ta poți pune și tablă cu teren tratat și să-i faci și poze să se vadă că exista la momentul X atenționare

Edited by EMPP, 03 March 2018 - 10:50.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
paza cu caini de talie mare.

#12
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 Dude_2nd, on 03 martie 2018 - 10:24, said:

autoritatile locale sunt obligate sa-ti acorde sprijin. sufoca-i in plangeri, si daca nu misca nimic mergi mai sus.

exista si solutii grosiere - gen pliculete cu pasta raticida imprastiate pe parcela - dar desi are efect e nerecomandabil sa le aplici, caci va incepe spirala razbunarilor si nicodata nu se stie unde se va opri. Posted Image


de fapt proprietarii oilor ii indeamna si ii invata cum sa faca sa scape nepedepsiti
S-au implinit 16 luni de cand a deschis politia locala dosar penal proprietarului ( are 2500 de oi ) ; Poze, Martori audiati la Politie, Poze pe parcela de 0,6 ha.de floare mancata, etc.
In dec. am depus la Politia din comuna o notificare privind plangerea mea, politistul spunandu-mi ca procurorul NU a dat numar unic de inregistrare a dosarului.
La parchet..... cica nu sunt elocvente probele ....
Bine, in piata mare din Bacau, cea mai tare vitrina cu cas,branza,urda, este a acestui proprietar de oi.
Inca o data, credeti ca ar fi vreo solutie de a stropi aceste culturi ? Mi-e ca-mi intra si pe grau dupa topirea zapezii ( la mine mai sunt vreo 25 cm.peste grau ) si paguba ar fi serioasa....La 11 ha.
Cat de lucerna.... 6.4 ha. ce sa mai zic. E in anul 3 dar mi-au pascut-o pana a cazut zapada. Cred ca tb. sa o intorc anul asta.
Va multumesc.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
oile nu mănâncă azotat mai nene..

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Mare problema cu oile astea http://evz.ro/oile-r...ericol-sua.html

#15
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
într-adevăr coruptia este in floare pentru ca toti mananca oi si branza gratuit de la ciobani.

#16
doinabacau2018

doinabacau2018

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 28.02.2018

 arg, on 03 martie 2018 - 10:48, said:

paza cu caini de talie mare.
Pe 46 ha. pe un deal la 4.5 km. de sat, nu prea ai cum. Plus ca aia au 15-20 de caini. Mi-i mananca pe-ai mei !

#17
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,567
  • Înscris: 07.12.2014

 silesax, on 03 martie 2018 - 10:49, said:

oile nu mănâncă azotat mai nene..
Si inca ce il mananca. Daca le scapi in azotat ramai uimit cum infuleca. Stiu de la bunici. Intotdeauna tineau turma departe de zonele unde aduceau azotat,. In vremea comunismului il aduceau vrac si il basculau la margine parcelei de unde pe urma il imprastiau. Daca scapa oile la el cu greu le mai luai de acolo si pe urma toate erau cu cracii in sus.
Partea interesanta e ca efectele apar dupa ore bune, 10-12 ore poate mai mult. Deci ziua le paste pe parcela ta si a doua zi dimineata le gaseste umflate cu cracii in sus cum se bronzeaza la luna.

Nu poti sa fi acuzat. Ti s-a spart sacul de azotat cand ai dat ingrasamnt si a ramas gramada acolo.

Edited by PoeOvidiu, 03 March 2018 - 11:09.


#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
In afara de plangere la politie nu ai ce sa faci decat o " romaneasca " , sa pui otrava ici colo pe propriul teren si binenteles sa pui tablite cu " teren otravit " .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate