Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...
 Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...
 

Oneplus 6

* * * * - 5 votes
  • Please log in to reply
3163 replies to this topic

#2629
chevic

chevic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 26.05.2009
Folosesc Gcam inca din Octombrie. Pe atunci intradevar erau instabile versiunile insa acum sunt mai multe versiuni stabile, important este ca instalarea sa fie facuta cum trebuie. In cazul in care se instaleaza peste o versiune veche inainte de dezinstalarea ei trebuie neaprat dat un clear cache si clear storage. Am folosit fara probleme :

- GCam_Pixel3Mod_1.1_build.6.1.013
- MGC_6.1.021_BSG_Arnova-based_v.1.3_TlnNeun
- acum folosesc MGC_6.1.021_xcam_5_beta19

Toate versiunile de Gcam sunt pe : https://www.celsoaze.../google-camera/, insa atentie trebuie folosit numai versiuni de OP6 cu fisiere config de OP6. daca se selecteaza un fisier config de la OP6T sau alte marci nu merge.

Edited by chevic, 27 March 2019 - 16:55.


#2630
HouseFreak

HouseFreak

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,432
  • Înscris: 15.09.2008
Salutare tuturor , a sosit vremea sa ma despart de al meu op6 64 gb 6gb ram mirror black tinut numai in husa si folie pe ecran din prima zi , daca este cineva interesat poate sa imi dea mesaj in privat !

voi trece la huawei p30 pro , desi op6 m-a servit ireprosabil !

#2631
hellisimo

hellisimo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.11.2013
Salutãri, proaspãt posesor de oneplus6, 128gb 8gb ram midnight Black.
Va deranjez și eu cu o întrebare probabil stupidã...
Este ok daca incarc telefonul cu acest ( https://altex.ro/kit....AISUNIGEARQC3/ ) încãrcãtor ?
Atunci când sunt la serviciu/deplasare.
Deoarece acesta este în permanențã în mașinã pentru situațiile de fațã, sã nu îl mai car pe cel original din casa în mașinã și invers.
Dacã dãuneazã cu ceva bateriei si daca se mai incarca la fel de rapid..
Am reușit un sot de 6 ore utilizat fãrã hãrți/Waze. Per total sunt foarte mulțumit/încântat de el. Momentan are folia din fabricã și husa din pachet, probabil voi incerca o folie de sticla, sau ceva alien. O zi bunã !

Attached Files



#2632
fire08

fire08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.03.2008

View Posthellisimo, on 03 aprilie 2019 - 09:20, said:

Salutări, proaspăt posesor de oneplus6, 128gb 8gb ram midnight Black.
Va deranjez și eu cu o întrebare probabil stupidă...
Este ok daca incarc telefonul cu acest ( https://altex.ro/kit....AISUNIGEARQC3/ ) încărcător ?
Atunci când sunt la serviciu/deplasare.
Deoarece acesta este în permanență în mașină pentru situațiile de față, să nu îl mai car pe cel original din casa în mașină și invers.
Dacă dăunează cu ceva bateriei si daca se mai incarca la fel de rapid..
Am reușit un sot de 6 ore utilizat fără hărți/Waze. Per total sunt foarte mulțumit/încântat de el. Momentan are folia din fabrică și husa din pachet, probabil voi incerca o folie de sticla, sau ceva alien. O zi bună !

Link-ul pus de tine nu mai este valabil, dar probabil ca nu e vorba de un incarcator de 20W (5V x 4A, precum cel original), ci de unul mai slabut. In cazul asta, clar nu se va mai incarca la fel de rapid. O incarcare mai lenta nu dauneaza bateriei, ba dimpotriva.

Edited by fire08, 03 April 2019 - 09:33.


#2633
hellisimo

hellisimo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 29.11.2013
Acestea ar fi specificațiile, mulțumesc pt raspuns.

Attached Files


Edited by hellisimo, 03 April 2019 - 11:01.


#2634
fire08

fire08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.03.2008

View Posthellisimo, on 03 aprilie 2019 - 10:56, said:

Acestea ar fi specificațiile, mulțumesc pt raspuns.
Poti incarca linistit cu el, doar ca putin mai lent decat cu cel original.

#2635
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu nu as face greseala asta si as alege un incarcator original plus cablul corespunzator
https://www.oneplus....ower-bundle  
si varianta pentru masina
https://www.oneplus....rge-car-charger

Edited by carmenclara1, 05 April 2019 - 15:19.


#2636
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Si eu recomand incarcator + cablu original. Il gasesti pe site OnePlus sau gasesti noi, pe OLX la preturi chiar ok.
https://www.olx.ro/o...html#576ccd9c9d
sau cu cablu de 1.5 metri( de asta am eu)
https://www.olx.ro/o...html#576ccd9c9d

Si eu calatoresc mult si au mai fost ocazii ca am uitat incarcatorul acasa. Asa ca mi-am comandat de pe site OnePlus(am avut puncte) pachetul OnePlus Prime Bundle(folie sticla, carcasa tip carbon, casti si incarcator cu cablu de date). Acum am tot timpul in geanta de laptop un incarcator pt telefon la mine.

Edited by feribalint, 04 April 2019 - 18:05.


#2637
IrishRiver

IrishRiver

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,470
  • Înscris: 30.01.2014
Bai frate, scumpe mai sunt castile alea bullets wireless...330 lei.
Sa-ti bagi....
Telefon ieftin cica si accesorii premium, asta este OP.

#2638
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Trebuie sã câștige și ei undeva. Un avantaj la ei este punctele obținute prin referal și ai șanse sã le iei gratis accesorii.

#2639
fire08

fire08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.03.2008

View Postcarmenclara1, on 04 aprilie 2019 - 17:44, said:

eu nu as face greseala asta si as alege un incarcator original plus cablul corespunzator
https://www.oneplus....rge-car-charger
De ce spui ca este o greseala? Care ar fi dezavantajul in afara de incarcarea putin mai lenta?
Tu oricum i-ai dat link pentru incarcatorul auto, care oricum nu are specificatiile celui de priza, original.

Edited by fire08, 05 April 2019 - 09:27.


#2640
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradã.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Nu e nici un deranj că încarci telefonul cu un încărcător ordinar de mașină!
La op3 care face curând 3 ani, la mașină a stat la încărcat cu mai multe modele de încărcătoare auto, ordinar de bazar la 10 lei, roidmi 3s și n-are nici pe dracu.  Atâta timp cât a fost folosit cu cablul original, nu e nici o problema. E mai bine să încarce lent la mașină.

#2641
fire08

fire08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 402
  • Înscris: 02.03.2008

View Postnick5roo, on 05 aprilie 2019 - 09:30, said:

Nu e nici un deranj că încarci telefonul cu un încărcător ordinar de mașină!
La op3 care face curând 3 ani, la mașină a stat la încărcat cu mai multe modele de încărcătoare auto, ordinar de bazar la 10 lei, roidmi 3s și n-are nici pe dracu.  Atâta timp cât a fost folosit cu cablul original, nu e nici o problema. E mai bine să încarce lent la mașină.
Eu nu vad nici o problema daca iti incarci telefonul cu orice alt incarcator decent, altul decat cel original. Daca esti ok cu timpul putin mai lung de incarcare, asta nu face decat sa protejeze putin bateria de uzura cauzata de curentul mare.
De ce credeti ca telefonul se incarca mai lent dupa ce nivelul bateriei atinge un anumit nivel (90% am impresia)? Pentru a nu pompa curentul mare pe toata durata incarcarii, asta uzeaza bateria.

Edited by fire08, 05 April 2019 - 09:45.


#2642
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@fire08
"Dash Charger has the controlling circuitry in the wall charger itself. That’s the reason phones heat up significantly in Quick Charging when compared to Dash Charging. The latter keeps the phone cool and you can even watch a video and play games.
Dash Charging shifts most of the processes from the phone to the adapter so that the heat generated while charging never reaches OnePlus"

valoarea de la care amperajul de incarcare este redus este 80%...

#2643
cristianraduca

cristianraduca

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,963
  • Înscris: 24.01.2010
As fi curios de ce la mașina e indicatã încãrcarea lenta...

View Postnick5roo, on 05 aprilie 2019 - 09:30, said:

Nu e nici un deranj cã încarci telefonul cu un încãrcãtor ordinar de mașinã!
La op3 care face curând 3 ani, la mașinã a stat la încãrcat cu mai multe modele de încãrcãtoare auto, ordinar de bazar la 10 lei, roidmi 3s și n-are nici pe dracu.  Atâta timp cât a fost folosit cu cablul original, nu e nici o problema. E mai bine sã încarce lent la mașinã.


#2644
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradã.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
Pentru că...la mașină, la un drum lung, va sta mai mult în priză. Nu te uiți tu că gata s-a încărcat și scoți din priză și apoi pui la loc că se descarcă când folosești GPS (ești atent la volan).
Că este dash charge, că este ordinar, tot la încărcat va sta și nu se decuplează automat încărcarea.
Vara, chiar dacă ai telefonul la grilă, tot se va încălzi telefonul folosind GPS și razele solare, mai îl încarci și rapid...frige!
0,5 - 1 mA e suficient. Oricum orice navigator încinge telefonul și descarcă repede bateria.

Edited by nick5roo, 05 April 2019 - 17:25.


#2645
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
@nick5roo si cu drumurile scurte cum facem, unde avem nevoie de cat mai multa capacitate intr-un timp cat mai scurt?

alt aspect exista adaptoare de calitate care au protectie la supra incalzire si supra incarcare. vezi anker,aukey,baseus,ravpower

Edited by carmenclara1, 05 April 2019 - 18:42.


#2646
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradã.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,855
  • Înscris: 27.09.2008
La drum scurt nu folosesc GPS, așa ca nici telefonul nu îl bag la încărcat. Am grija înainte de a pleca de acasă să fie încărcat! Oricum, dacă plec în altă localitate și bântui pe acolo o perioada și am nevoie de GPS, am și Power bank cu mine! ��

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate