Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

DIY in pericol ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#1
dorel_acdc

dorel_acdc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 28.12.2017
In ultima vreme am observat ca din ce in ce mai putini barbati fac treaba singuri fara sa apeleze la serviciu platit .
La scoala nu mai invata nimeni decat limba romana , religie si alte nimicuri care nu ajuta cu nimic in viata reala .
Pe langa asta se fac legi care sa pedepseasca pe cei care indraznesc sa mestereasca de capul lor sub pretextul sigurantei publice . In ritmul acesta in 20 de ani 99% din barbati vor fi efeminati si femeile nu se vor mai uita la ei iar restul de 1% vor lucra "legal" in constructiii si ei vor composta toate femeile .

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jrzRDg7Zui0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

Quote

DYI in pericol ?


Do It Yourself.

Edited by gabyxm, 27 February 2018 - 14:39.


#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Statul are tot interesul sa distruga DYI (schimbarea filtrelor in parcare) pentru ca pierde taxe (TVA) cand omul se descurca singur...

#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Legile alea de siguranta publica s-au aplicat pentru a-i contracara pe cei care au numele tau,daca stii cum zic.

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce ai postat tu nu e DIY, e un individ cu probleme psihice.

#6
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
si problema ta initiator fiind ca...? sa intelegem ca esti ingrijorat de compostarea muierilor la
modul general sau ca ai tu asa o teama ca din varii motive, n-o sa mai ai ce f*te? nu ca m-ar
mira sa n-ai, altfel n-ai mai deschide topice "dashtapte" pe SP.

chiar nu inteleg rostul topicului si nici ce cauta pe aceasta arie nu are. plictislaba much?

Edited by dygey, 27 February 2018 - 14:46.


#7
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
Pe timpul lui Ceaușescu și imediat după dar numai câțiva ani poate -2_3 se făcea în generala lucru manual.

Mai tăiai la traforaj, mai te punea să îndrepți un fier cu ciocanul in curtea scoli , mai te punea să sădești un copac etc.

Acum ăștia nici un cui nu sunt in stare sa bata drept.

#8
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 zzhunt, on 27 februarie 2018 - 14:47, said:

Pe timpul lui Ceaușescu și imediat după dar numai câțiva ani poate -2_3 se făcea în generala lucru manual.

Mai tăiai la traforaj, mai te punea să îndrepți un fier cu ciocanul in curtea scoli , mai te punea să sădești un copac etc.

Acum ăștia nici un cui nu sunt in stare sa bata drept.
Rectific eu:

Acum ăștia nici un cui nu sunt in stare sa bata drept fără să întrebe pe forum ce și cum.

#9
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 zzhunt, on 27 februarie 2018 - 14:47, said:

Pe timpul lui Ceaușescu și imediat după dar numai câțiva ani poate -2_3 se făcea în generala lucru manual.

Mai tăiai la traforaj, mai te punea să îndrepți un fier cu ciocanul in curtea scoli , mai te punea să sădești un copac etc.

Acum ăștia nici un cui nu sunt in stare sa bata drept.

Cuiul nu se bate, se fumeaza.

Si ce trebuie ei sa stie sa bata un cui? Nu e treaba lor sa bata un cui. Da, prinde bine sa mai stii niste chestii d'astea marunte, te mai scapi de o cheltuiala, si pana la urma, nu e "rocket science". Dar de aia exista anumite meserii pentru anumite tipuri de munca. Nu o sa ma puna nimeni sa tai la traforaj, sa indrept fiere cu ciocanul, sau sa fac alta munca din clasa de jos, pentru ca nu asta vreau si pot mult mai mult de atat.

#10
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/p0Pbb5JUM-w?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 Kain_12, on 27 februarie 2018 - 14:59, said:


Cuiul nu se bate, se fumeaza.

Si ce trebuie ei sa stie sa bata un cui? Nu e treaba lor sa bata un cui. Da, prinde bine sa mai stii niste chestii d'astea marunte, te mai scapi de o cheltuiala, si pana la urma, nu e "rocket science". Dar de aia exista anumite meserii pentru anumite tipuri de munca. Nu o sa ma puna nimeni sa tai la traforaj, sa indrept fiere cu ciocanul, sau sa fac alta munca din clasa de jos, pentru ca nu asta vreau si pot mult mai mult de atat.
Raspunsul cu cuiul este inteligent rau.asta cu ''clasa de jos'' este epica.deci daca est zugrav,zidar,mecanic esti sub nivelul dumneavoastra
Dupa comentariul asta clar esti un pustulica care se viseaza CEO la BAT  sau BASF.dar tare imi e ca cu atitudinea asta ''de pot mai mult'',o sa ajungi sa faci 2 facultati si o sa te angajezi spalator de vase prin UK.karma

#12
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009

 bogumilandia, on 27 februarie 2018 - 15:08, said:

Raspunsul cu cuiul este inteligent rau.asta cu ''clasa de jos'' este epica.deci daca est zugrav,zidar,mecanic esti sub nivelul dumneavoastra
Dupa comentariul asta clar esti un pustulica care se viseaza CEO la BAT  sau BASF.dar tare imi e ca cu atitudinea asta ''de pot mai mult'',o sa ajungi sa faci 2 facultati si o sa te angajezi spalator de vase prin UK.karma
Nu is curios de parerea ta, dar momentan trebuie sa astept pe cineva, asa ca imi fac timp sa iti raspund.

Intr-adevar, nu cred ca am formulat foarte corect cand am spus "clasa de jos". Aici imi asum si imi cer scuze. Ideea este ca sunt unele munci/treburi, pe care nu consider ca ar trebui sa le fac eu, ca nu sunt treaba mea. Sunt oameni platiti, care asta fac in fiecare zi, si aia trebuie sa faca daca vor sa bage o paine in gura.

Mai usor cu comentariile personale, ca nu am mancat din acelasi castron. Probabil si tu esti un frustrat care a vazut ca "nu poate mai mult de", si te "declansezi" de fiecare data cand iti aduci aminte de ambitiile si dorintele pe care le-ai avut in tineretea ta, pe care, probabil, ti-ai risipit-o pe batut cuie si zugravit ziduri, ca n-aveai bani sa faci o facultate.

O zi frumoasa iti doresc ! Posted Image

#13
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 zzhunt, on 27 februarie 2018 - 14:47, said:

Acum ăștia nici un cui nu sunt in stare sa bata drept.

Lasa ca si inainte era Romania o tara de mestesugari, recunoscuta international pentru asa ceva. Nu pentru "marfa nemteasca legata cu sirma", "lasa ca merge si asa". Eu zic ca eram un "neam de Dorei" si inainte sa apara eticheta de Dorel din cauza reclamei.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 dorel_acdc, on 27 februarie 2018 - 14:28, said:

In ultima vreme am observat ca din ce in ce mai putini barbati fac treaba singuri fara sa apeleze la serviciu platit .
.

Nu stiu unde traiesti tu dar in Romania asa ceva " nu se exista " ! Romanul e priceput la toate si face de toate singur fara ajutor .
Ia un exemplu graitor : https://forum.softpe...-630-dimineata/

Edited by Baxon, 27 February 2018 - 15:17.


#15
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009

 Kain_12, on 27 februarie 2018 - 15:13, said:

Nu is curios de parerea ta, dar momentan trebuie sa astept pe cineva, asa ca imi fac timp sa iti raspund.

Intr-adevar, nu cred ca am formulat foarte corect cand am spus "clasa de jos". Aici imi asum si imi cer scuze. Ideea este ca sunt unele munci/treburi, pe care nu consider ca ar trebui sa le fac eu, ca nu sunt treaba mea. Sunt oameni platiti, care asta fac in fiecare zi, si aia trebuie sa faca daca vor sa bage o paine in gura.

Mai usor cu comentariile personale, ca nu am mancat din acelasi castron. Probabil si tu esti un frustrat care a vazut ca "nu poate mai mult de", si te "declansezi" de fiecare data cand iti aduci aminte de ambitiile si dorintele pe care le-ai avut in tineretea ta, pe care, probabil, ti-ai risipit-o pe batut cuie si zugravit ziduri, ca n-aveai bani sa faci o facultate.

O zi frumoasa iti doresc ! Posted Image
nici eu nu sunt curios de parerea ta dar iti raspund.sigur nu am mancat din acelasi castron.nu mai mananc gris cu lapte de ceva vreme.stai linistit ca am avut bani si am facut si facultate.aici nu prea ai nimerit-o.de ce as avea frustrari cand am ce imi doresc?si atat fizic cat si pshihic sunt inca tanar.
dar hai ca devenim prea prieteni si poate a venit pe cine asteptai

iti doresc sa realizezi cu 80% mai mult decat am realizat eu la varsta mea.SINCER
play nice

#16
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Ma bucur pentru tine, in cazul acesta. Ziceam de frustrari pentru ca asta reiese din mesajul tau, despre felul in care ai dedus tu toate acele lucruri despre mine.

Multa sanatate, atat fizica cat si psihica, iti doresc ! Posted Image

#17
bogumilandia

bogumilandia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,785
  • Înscris: 22.06.2009
sfat prietenesc

daca vrei sa fi ''cineva'' fa o meserie care iti place.doar asa vei performa
vorba aia ''mai bine un cizmar bun decat un medic prost''

ai grija de tine ''pustiule''

#18
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Pentru ca nu e eficient sa stii sa faci de toate dar nimic bine.
SI nici nu mai e tehnologia de acum 30 de ani pe cand tot romanu era mecanic auto. Acum e ceva mai complicat sa sufli in jigler si daca nu sti foarte bine mai bine nu te bagi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate