Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

DIY in pericol ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 AMETHIST, on 27 februarie 2018 - 15:47, said:

Acum e ceva mai complicat sa sufli in jigler si daca nu sti foarte bine mai bine nu te bagi.
Care jigler de la Logan ?

#20
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

scopul pentru care se mai faceau oaresce ore de lucru manual/practica pe vremea lui ceausescu nu era sa te invete un lucru anume ci sa prinzi ceva indeminare de a executa unele operatii simple.

facea bine... si la buzunar si la creier! ( uneori si la respectul de sine, lucruri mici si simple care iti reuseau te faceau uneori sa iti doresti mai mult, sa vezi daca poti sa le faci si, daca te ducea mintea, mai doreai sa vezi si cu ce se maninca...) imi aduc aminte de cum mi-am facut de exemplu un radio din citeva piese dupa o schema simpla dintr-o carte cu montaje de vacanta..., pacat ca nu se prea gaseau piese...eram sarac iar radioul alor mei statea defect de citiva ani pe frigider. a mai trecut ceva pina am inceput sa-mi repar sigur tv-ul cu circuite Diamant 252. inteleg, alte vremuri!

totusi, daca ma pierd vreodata prin padure nu cred ca am vreo nevoie de BEAR ala... cum naiba l-o mai chema sa aprind un foc si sa nu mor de foame, asta spre deosebire de cite unii care nici cum face vaca in grajd nu stiu.

Edited by gabimilo1, 27 February 2018 - 16:33.


#21
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Ai fost învățat la școală tehnici esențiale de supraviețuire?

#22
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Indienii au chiar un cuvint dedicat pentru DIY-ul romanesc. Click pe search-ul google de mai jos si dupa aia pe "images":

https://www.google.de/search?q=Jugaad

Edited by f300, 27 February 2018 - 16:43.


#23
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Uite perla DIY-ului la noi românii...

Attached File  vxccwx.jpg   37.27K   54 downloads

#24
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 Baxon, on 27 februarie 2018 - 15:57, said:

Care jigler de la Logan ?

Eram ironic OFC.

#25
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
DYI inseamna sa faci ceva usor, ceva gen hobby, ceva la care te pricepi cat de cat. Adica sa faci un scaunel, o masuta, sa schimbi un cauciuc la o bicicleta...chestii din astea marunte. Daca incerci sa iti repari singur masina dar tu nici macar nu stii unde este motorul asta nu mai e DYI e prostie.

Edited by Clovis, 27 February 2018 - 17:31.


#26
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
@xeleron,

nu, in scoala nu m-au invatat tehnici de supravietuire insa vreau sa cred ca erai ironic in postul tau.

totusi, daca nu erai si ai inteles doar atit...

cine a vrut a inteles ce am vrut sa zic.

#27
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Ca o paranteza o sa-mi dau report la propriul post poate se indura cineva sa schimbe si sa puna corect DIY, e pacat sa avem romenglish de-asta de nu mai stie cum e corect nici cine stia oarecum pina acum.

Edit: in titlu cel putin.

Edited by f300, 27 February 2018 - 17:39.


#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,538
  • Înscris: 30.07.2007
Eu m-am si speriat un pic, am crezut ca e despre colega @DIY

Edited by crocko.dilul, 27 February 2018 - 18:00.


#29
fastcojo

fastcojo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,390
  • Înscris: 12.05.2006
mai, mai , mai, nu doream sa fac politica, dar avem o prim-minizdra profesoara de lucru manual! (Nu sunt misogin, deci nu de acolo vine z-ul pus anume, ci doar de la calitatea ei de "om" )
Asa ca nici un pericol, in Romania DIY este in mare voga, dar nu in tehnica/constructii, ci in politica, in medicina, in educatie, in reparatii auto, etc.La noi, magazinul DIY s-a mutat la farmacie, eventual la librarie

De fapt, in strainatate nu prea ai voie sa DIY case intregi , asa ca la noi, ci doar o anexa, o decoratiune, mobila, gradina, etc.

 crocko.dilul, on 27 februarie 2018 - 18:00, said:

Eu m-am si speriat un pic, am crezut ca e despre colega @DIY

Aceeasi senzatie, d'aia am intrat pe topic.

#30
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Stai linistit, tinand cont ca toti mesterii is plecati sa lucre peste hotare si aia ramasi vor preturi ca afara ca roman inveti sa te descurci. Eu cel putin am chemat mesteri odata, de doua ori dar am "furat" meseria de la ei si dupa m-am descurcat. In ziua de azi e mult mai usor ca pe vremuri, ai tutoriale pe youtube pt orice chestie. Poate e in pericol la oras, dar la tara inveti sa te descurci si sa faci de toate.
DIY presupune mult timp liber, in .ro pt multi alea 8 ore lucratoare is o gluma, spatiu, pana sa am atelierul meu aveam terasa plina de scule, suruburi si rumegus.
Realitatea e ca in .ro pt multi un atelier si un garaj cu elevator is vise. Cel putin la mine in zona preturile la service-uri sunt ok. Vad tutorialul pe youtube si decid daca ma bag la asa ceva sau fac la service.
DIY-ul implica si costuri serioase, costuri care multi nu si le permit sau nu cred ca le amortizeaza in timp. Is multe de explicat in privinta asta, dar personal nu is fanul sa astept pe unul, sa imi rod unghiile sperand sa faca treaba buna, cand vine, cat ma mai rog de el sa vina si tot ma amana, etc.

#31
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,835
  • Înscris: 01.11.2005

 SpeedDemon, on 27 februarie 2018 - 18:13, said:

Stai linistit, tinand cont ca toti mesterii is plecati sa lucre peste hotare si aia ramasi vor preturi ca afara ca roman inveti sa te descurci. Eu cel putin am chemat mesteri odata, de doua ori dar am "furat" meseria de la ei si dupa m-am descurcat. In ziua de azi e mult mai usor ca pe vremuri, ai tutoriale pe youtube pt orice chestie. Poate e in pericol la oras, dar la tara inveti sa te descurci si sa faci de toate.
DIY presupune mult timp liber, in .ro pt multi alea 8 ore lucratoare is o gluma, spatiu, pana sa am atelierul meu aveam terasa plina de scule, suruburi si rumegus.
Realitatea e ca in .ro pt multi un atelier si un garaj cu elevator is vise. Cel putin la mine in zona preturile la service-uri sunt ok. Vad tutorialul pe youtube si decid daca ma bag la asa ceva sau fac la service.
DIY-ul implica si costuri serioase, costuri care multi nu si le permit sau nu cred ca le amortizeaza in timp. Is multe de explicat in privinta asta, dar personal nu is fanul sa astept pe unul, sa imi rod unghiile sperand sa faca treaba buna, cand vine, cat ma mai rog de el sa vina si tot ma amana, etc.
..te pup. Bravo.

#32
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Orice ar spune cine ar spune, mesteritul (DIY) nu va fi niciodata in pericol, el se afla scris in ADN.

#33
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015

 Kain_12, on 27 februarie 2018 - 15:13, said:


Nu is curios de parerea ta, dar momentan trebuie sa astept pe cineva, asa ca imi fac timp sa iti raspund.

Intr-adevar, nu cred ca am formulat foarte corect cand am spus "clasa de jos". Aici imi asum si imi cer scuze. Ideea este ca sunt unele munci/treburi, pe care nu consider ca ar trebui sa le fac eu, ca nu sunt treaba mea. Sunt oameni platiti, care asta fac in fiecare zi, si aia trebuie sa faca daca vor sa bage o paine in gura.

Mai usor cu comentariile personale, ca nu am mancat din acelasi castron. Probabil si tu esti un frustrat care a vazut ca "nu poate mai mult de", si te "declansezi" de fiecare data cand iti aduci aminte de ambitiile si dorintele pe care le-ai avut in tineretea ta, pe care, probabil, ti-ai risipit-o pe batut cuie si zugravit ziduri, ca n-aveai bani sa faci o facultate.

O zi frumoasa iti doresc ! Posted Image

Păi tu ești ăla care nici o priza nu e in stare sa schimbe.
Becurile tot la meseriaș suni sa le schimbe?

#34
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
De unde tragi concluzia asta?

Una e să schimbi un bec/o priză, alta e sa modifici instalația electrică și/sau să adaugi tot felul de elemente neprevăzute inițial în scheme.

Te simți șmecher cu toți dinții în gură, ă?

#35
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,096
  • Înscris: 17.01.2012

 AMETHIST, on 27 februarie 2018 - 15:47, said:

...SI nici nu mai e tehnologia de acum 30 de ani pe cand tot romanu era mecanic auto. Acum e ceva mai complicat sa sufli in jigler si daca nu sti foarte bine mai bine nu te bagi.

PARIU?

#36
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007

 gushpi, on 28 februarie 2018 - 10:26, said:

PARIU?

Pariu ca ce? Ca tu sufli in jigler si la Logan?


 dorel_acdc, on 27 februarie 2018 - 14:28, said:

IIn ritmul acesta in 20 de ani 99% din barbati vor fi efeminati si femeile nu se vor mai uita la ei iar restul de 1% vor lucra "legal" in constructiii si ei vor composta toate femeile .

Nu stiu de unde ai ajuns tu la concluzia ca femeile se calca in picioare sa se fu*a cu muncitorii din constructii.
Si in plus daca esti asa mare fan DYI de ce ai mai avea nevoie de femei?

Edited by AMETHIST, 28 February 2018 - 17:49.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate