Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Sfat alegere trusa de tubulare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Nu stiu de Connex, dar Yatto, Magnusson am vazut si eu prin service-uri (in Ro)
Nu sunt scule de aruncat.
Un prieten de al meu are Magnusson si a mutat un motor de pe o masina pe alta si 2 cutii de viteze interschimbate de 3 ori (vb despre aceleasi 2 masini). A lucrat ceva cu ele.
Unde s a impotmolit si a rupt vreo 3 tubulare si 2 fixe (din greseala lui) a razbit cu Facom din gama "de impact", dar alea sunt din alta liga.

Ia si tu ce foloseste si restul lumii.


#20
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu folosesc cu adevarat intensiv scule  mannesmann
nu stiu preturile in Romania dar calitativ merita din plin

#21
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016
Cred ca e si un pic de noroc sa nimerești o trusă buna.
Eu am o trusă de 1/2 de la TopMaster luată în 2008.E intr-o cutie metalică, are 24 piese si a costat 265 lei. Nu stiam atunci de marci bune sau rele, nu auzisem de yato, dar știam ca sculele de Brașov sint mai bune decît cele turcești -droopforced.
Aceasta trusă sta permanent la combină si o folosesc la toate reparațiile dinainte sau din campanie si la combină si la tractor sau alte utilaje. Nu are nici un cap decalibrat sau vreo altă piesă stricată, cu excepția cofragului în care sint așezate care e din plastic subțire și sa spart.
Fratele meu are una asemănătoare de la yato de 3 ani la care a spart 2 capete si a rupt T-ul si antrenorul lung.


#22
ssf99bv

ssf99bv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 30.06.2011
Mannesmann sunt foarte bune....

#23
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Cum am spus si mai devreme trusele Magnusson sunt bune, si pun poza cu una care este folosita intensiv intr-un atelier auto

Trusa beneficiaza de garantie 5 ani ( nu mai au garantie pe viata), timp in care poti schimba orice piesa stricata

Attached Files


Edited by flavius18, 27 February 2018 - 14:48.


#24
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Nu ai cum sa rupi tubulare. Si la cea mai penala chinezarie ai nevoie de extrem de multa forta ca sa o rupi, si oricum cedeaza antrenorul cu mult inainte sa apuci sa rupi cheia.
Poate le-ati folosit cu masina de insurubat cu impact si tubularele nu erau pt impact. Atunci e normal sa se ciobeasca indiferent cine e producatorul lor, pentru ca sunt prea dure.
Sfatul meu e sa mergi in piata si sa cumperi trusa de aceea cu 150 de lei de la primul rrom care iti iese in cale. Nu arunca banii pe branduri aiurea ca nu-s altele mai bune.

#25
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
prost sfat ...

#26
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Nu paria pe calul cu rupt-ul antrenorului.
Eu am unu de 70cm, bricolat din unu IUS, fix, daca ma infoi in el ori cedeaza tubulara ori surubul.
La alea mici cedeaza surubul in general, la alea mari ai sanse sa spargi tubulara.

#27
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu as merge pe asta
http://sculemannesma...annesmann-98430

#28
cammyxxx

cammyxxx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 554
  • Înscris: 04.01.2017
Aceeasi trusa o gaseste in piata la 200-250 lei.
Mannesmann nu e producator. Brandul s-a vandut demult si astia de acum doar importa din China.
Din cate stiu singurul producator de tubulare din Europa a ramas Stahlwille. Restul numelor mari le produc in Taiwan. Probabil ca astia mai mici cum e Mannesmann si Yato le cumpara din China la fel cum cumpara Allview telefoane, dar nu cred ca sunt inferioare celor din Taiwan

#29
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Se pare ca si SAM produce in Europa.

#30
marinel1976

marinel1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 831
  • Înscris: 18.01.2016

View Postcammyxxx, on 27 februarie 2018 - 20:51, said:

Nu ai cum sa rupi tubulare. Si la cea mai penala chinezarie ai nevoie de extrem de multa forta ca sa o rupi, si oricum cedeaza antrenorul cu mult inainte sa apuci sa rupi cheia.
Poate le-ati folosit cu masina de insurubat cu impact si tubularele nu erau pt impact. Atunci e normal sa se ciobeasca indiferent cine e producatorul lor, pentru ca sunt prea dure.
Sfatul meu e sa mergi in piata si sa cumperi trusa de aceea cu 150 de lei de la primul rrom care iti iese in cale. Nu arunca banii pe branduri aiurea ca nu-s altele mai bune.
Tubularele nu sau rupt sau spart pur si simplu în zona părții hexagonale care prinde surubul. Prima dată a cedat un cap de 17mm cind incerca sa desfacă o roata la logan. Iam dat alt cap de ius de la o trusa descompletata dar a cedat T-ul, bine la ajutat cu o țeavă de vreo 30cm. Pînă la urmă la desfăcut cu T-ul de la trusa top master si aceeași teava. Si roata nu a fost strînsă cu cheia pneumatica
A doua tubulara de 15mm încercînd să desfacă un surub de m10 la cutit combina.  
Unele capete se decalibreaza sau pîrghiile de care tragi sau îndoit. Asta sa întîmplat la o trusă de 3/4 marca necunoscuta, cînd am pus cheia pe o piulita de 36 de la disc care avea hexagonul tocit pe o parte. Acum mi-am luat capete de impact uzuale de la 22 la 36 de care trag cu teava de pînă la 1m. Sînt foarte utile la roti.

#31
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009

View Postcammyxxx, on 27 februarie 2018 - 20:51, said:

Nu ai cum sa rupi tubulare. Si la cea mai penala chinezarie ai nevoie de extrem de multa forta ca sa o rupi, si oricum cedeaza antrenorul cu mult inainte sa apuci sa rupi cheia.
Poate le-ati folosit cu masina de insurubat cu impact si tubularele nu erau pt impact. Atunci e normal sa se ciobeasca indiferent cine e producatorul lor, pentru ca sunt prea dure.
Sfatul meu e sa mergi in piata si sa cumperi trusa de aceea cu 150 de lei de la primul rrom care iti iese in cale. Nu arunca banii pe branduri aiurea ca nu-s altele mai bune.
se rup ușor dacă nu-s de calitate. acasă am rupt un no name de 19mm foarte ușor. la vapor rupem frecvent și tubulare de brand dar își cam iau abuzuri.

#32
Hc-galtiu

Hc-galtiu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 25.12.2017
de marca TONY KING a auzit cineva?
se vindeau in franta cu garantie pe viata acum 10 ani  ,distribuitori fiind cei de la john deere
au aparut si la IPSO dar nu sant sigur ca dau garantie de aceeasi natura
eu folosesc o trusa completa de la acest producator de mai multi ani toate cheile pastrandu-si forma cu exceptia unei surubelnite mari folosite pe post de...... levier

#33
danutM1

danutM1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2018
Mulțumesc tuturor pentru toate sfaturile primite, nu ma așteptăm la atât de multe :)
După ce m-am tot gândit la o grămadă de variante și m-am sucit de super multe ori, am rămas la trusa Connex din primul post.
Un din motive a fost faptul ca am vorbit cu mecanicii de la service și mi-au confirmat ca trusele Connex sunt foarte bune.
Următorul motiv a fost ca am prins-o cu 400 RON.

Am testat deja cricket ii sa vad dacă rezista la sarcini grele. Cel de 1/2 la prezoanele de la roti iar cel se 1/4 la șuruburile de la scaune care sunt prinse cu pasta de blocare. Am tras cu sete de ambele, ireproșabil fata de ce aveam înainte și mergea în gol la sarcini mari.
Pe viitor folosesc antrenoarele + o țeavă pentru a debloca șuruburile înțepenite.



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate