Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sfat alegere trusa de tubulare

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
danutM1

danutM1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2018
Salutare,

De câteva zile ma tot uit sa îmi iau o noua trusa de tubulare, după ce am rupt destule din trusa chinezeasca pe care am dat 150 ron.

Acum m-am hotărât sa investesc într-o scula de calitate, nu sa stau sa cumpăr mereu piese lipsa sau sa ma lase fix când sunt cu mașina a desfăcuta.

Inițial țineam spre yato sau trusa stanley de pe eMAG la 250 RON. După ce m-am mai documentat, am ajuns la concluzia ca nu sunt asa grozave, deci am renunțat la idee.

As putea spune ca ma încântă trusa proxxon la ~500 RON, dar poate sunt alternative mai bune. Ce părere aveți de ea?

Trusele Connex cum sunt? Sa spunem raportate la proxxon. Tot ce am găsit despre ele ar fi ca sunt produse de nemți și câteva păreri pe ebay, nimic mai mult. Are cineva? Cum se comporta în timp?
As putea sa iau trusa Connex Coxboh600160 din atach la același preț cu proxxon. Ce părere aveți?

Bugetul este undeva la 5-600 ron

Mulțumesc

Attached Files



#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,108
  • Înscris: 29.06.2005
Doar un sfat. Daca folosesti scula potrivita pentru operatia potrivita - poti folosi chiar si cheile din Lidl.
Eu folosesc de aproape 2 ani o astfel de trusa(cred ca a fost pe la 200 ron) la reparat tractoare si n-am avut vreo problema.Dar nu desfac suruburi de M12 cu clicket-ul de 1/4....

Inca un aspect - tubularele cu 6 laturi sunt recomandate. Cele cu "dinti"(12 laturi) tind sa mai buseasca capetele de surub. In pozele tale antrenoarele schimba sensul cu rozeta - iarasi, nerecomandat - de preferat cele cu "catel".

Edited by florinel, 26 February 2018 - 16:05.


#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Daca vrei calitate , mergi in magazinele de bricolaj si cumpara chei de calitate bucata cu bucata . Sunt o multime in trusa pe care nu le vei folosi niciodata . Cumpara-le pe cele de care ai nevoie ...10 , 13 , 17 , 19 ....ca suruburi de 14 si de 16 nu o sa prea ai de desfacut . Ia un clichet scump si de calitate , niste fixe de la IUS dar din cele de otel special , nu rahaturi lucioase care se decalibreaza la prima folosite . Eu am facut o pasiune din cumparatul de chei. De cate ori intru in Hornbach , merg la standul specializat si cumpar cate o inelara , o tubulara , o fixa , o combinata ...dar la 30-40 bucata , nu cu 100 de lei tot setul

Edited by JurasikMan, 26 February 2018 - 16:22.


#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Cauta Facom sau Sthalwille daca vrei calitate.
IUS iara sint bune.
Unior sint bune dar scumpe lace ofera.
Daca vrei ceva uz general vezi la Lidl au o trusa cu 399lei si este buna.
https://www.lidl.ro/...?articleId=5646

La dede au alea fixe IUS negre, is ca pe vremuri.

Edited by Ion_Bumbu, 26 February 2018 - 16:12.


#5
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,261
  • Înscris: 28.03.2015
De la badi  chei union

Sau la leroy merlin
Au tubulare pe alese

Dar nu lua la set, cumpăra exact mărimile ce ai nevoie.

#6
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
@initiator: in ordinea calitatii
1.Hazet
2. Facom, Stahlwille, SAM
3. Magnuson, Proxxon, altele din gama asta
4. Restul

#7
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Eu iau la bucata ce am nevoie. De obicei IUS sau Unior. La IUS, fixele negre sunt bune.
Tubulara de 32 am sudat-o pe o bara de 1.5 metri sa  pot desface piulita planetarei la un Subaru la care propietarul a zis ca nu se poate desface.

Edited by PoeOvidiu, 26 February 2018 - 16:25.


#8
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Propietarul Subarului era vreun inginer mecanic, eventual cu doctorat? Ca sa stim cit atirna spusele lui.
On: IUS si Unior sunt scule, peste Magnusson si ce am enumerat eu acolo, dar am uitat de ele.☺.



#9
danutM1

danutM1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2018
Mi-am luat-o prima data cu trusa de 150 ron, nu mai vreau sa arunc banii și nici nu am încredere în cea de la lidl, am văzut păreri împărțite.

Iau în calcul faza cu cricket-ul.

M-am gândit și sa cumpăr la bucata, dar tot la o varianta mai variata rămân.

Facom, Mob ius și Unior din păcate îmi depășesc bugetul.

Magnusson, garanție pe viata, oare?



#10
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,566
  • Înscris: 31.01.2010
Aia de la Lidl cred ca`i peste Magnusson, sint chinezesti dar de calitate mai buna decit alea cu nume nemtesti facute in China.
Clichetul il poti darima de la orice trusa, mai ales ala mic.
Rolul lui este sa te ajute sa apropii surubul si sa`l stringi in limite normale.
La destrins la fel, iei antrenorul, slabesti si apoi pui clichetul pe el.

Edited by Ion_Bumbu, 26 February 2018 - 17:02.


#11
campary

campary

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 16.09.2005
Pentru masina personala, trusa din Lidl este foarte buna.

#12
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,986
  • Înscris: 14.03.2013
https://store.snapon...ls-C700010.aspx

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006

 danutM1, on 26 februarie 2018 - 16:48, said:

Magnusson, garanție pe viata, oare?

Daca traiesti putin ...sau nu le folosesti niciodata . Orice cheie da de un surub sudat care ii face de petrecanie . Ideea este sa nu se decalibreze asa usor si sa fie in cotele corecte .

Edited by JurasikMan, 26 February 2018 - 17:41.


#14
Michele-

Michele-

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 367
  • Înscris: 12.07.2009
am trusa de la stanley de vreo 7 ani si e buna rau. n-am reusit sa distrug nimic din ea pana acum, nici macar surubelnitele. nici una din piese nu a rugini, desi sta tot timpul in masina. va trebui sa bagi capetele de surubelnita in niste pugi ca nu stau in pozitie in trusa si poti sa le pierzi.
am folosit uneori tubularele cu parghii de 2m (mi0au strans desteptii din vulcanizari prezoanele) si cu cheie in cruce la ciocan si nu s-a intamplat nimic. desi nerecomandat am si sarit cu piciorul pe cheile cu clichet.
mai am scule de la yato, mi se par mai slabe calitativ. ok sunt si unitor ca si stanley, am folosit in mare reperele de dimensiuni mari, la vapoare. lumea nu prea stie de stanley pe la noi ca se folosesc mult mai mult in us, deci poti cauta si pe acolo revieweuri.

#15
black-99

black-99

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 28.03.2011
Am trusa de tubulare de 69 lei,de 199 lei,o trusa de inelare cotite,si una de inelare-fixe,din Lidl.
Pot sa spun ca sunt chiar foarte bune.
La firma lucram cu Manesmann si altele de acelasi calibru de calitate.
In concluzie,trusa de 199 lei de exemplu, comparat cu o trusa asemanatoare de 150 lei al unui amic,
cel de Lidl eu zic ca joaca in alta liga.
Am primit o fixa de 10 Wurth Zebra decalibrata. O tin ca exemplu ca orice cheie se poate distruge.
Concluzia concluziei?
Daca ai simt in mana,simti cat poate cheia si cat poate surubul.
Cind desfaci,simti surubul cind cedeaza cind se rupe.
Defapt cu sculele de la Lidl trebuie sa ai grija mai multa, de suruburi,ca sa le dai timp sa se desfaca.

#16
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

 danutM1, on 26 februarie 2018 - 16:48, said:


Magnusson, garanție pe viata, oare?
Magnusson nu mai au garantie pe viata incepand de la modelul nou pe care il gasesti in Brico Depot. Au doar 5 ani.

Trusa Magnusson aia full este foarte buna, clichetii tin si nu se rup usor si per total la pretul lor iti faci treaba de minune. O trusa ca asta modelul vechi este folosita cu succes intr-un atelier auto impreuna cu o alta trusa full Mannesmann.

Daca vrei mai calitativ dar si mai piperat colegii au dat solutii mai sus.

#17
danutM1

danutM1

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 26.02.2018
Azi când am fost la service cu mașina unui prieten am văzut ca aveau trusele magnusson care erau aproape cu plasticul de la mânerele clicket-ilor jupuit, se vedea ca au fost folosite foarte mult dar tot le foloseau cu succes + doar primiseră o trusa noua, tot magnusson. Sincer, nu i-am întrebat nimic dar nu am văzut alta trusa în afara de astea, cred ca aveau încredere în ele.

Din păcate snap on sunt foarte bune, dar îmi depășește bugetul.

De Connex nu mi-a spus nimeni nimic.. După pot trage o linie și ma hotărăsc ce aleg. Unde s-ar situa ca și calitate? Alături de cine?


#18
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Beta sau Usag

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate