Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum se protejeaza cel mai bine un soclu de gard din beton ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postfilipxxx, on 16 iulie 2019 - 13:24, said:

Nici una, nu ai ce cauta cu lavabila pe soclu de gard. Decat sa arunci banii il lasi asa si cand ai bani ii dai un tinci si apoi o decorativa pe baza de quart. Vezi ca inainte de decorativa trebuie si o amorsa, ideal luata de la aceeasi firma.
Adică nu lavabila care se împrospătează cel mai simplu , dar recomanzi decorativa ...
Bine ....

#20
xeon550

xeon550

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 08.06.2007
Mai sunt ceva noutati legat de subiectul asta? Tocmai mi-am facut un gard cu stalpi metalici si soclu beton si mi s-a recomandat sa pun capace doar ca mi se pare prea scump si nici nu imi plac cum arata.

#21
Aadriann_78

Aadriann_78

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 20.01.2019
Salut,
Daca te referi la capace metalice pe capatul stalpilor, DA, trebuiesc puse, pentru ca altfel se vor umple cu apa, va ingheta si va crapa si teava si betonul in care sunt inglobati din cauza maririi volumului;

#22
Bogdan_M_M

Bogdan_M_M

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 10.06.2020
@xeon550: Sau te referi la "mana curenta" de beton dintre stalpi?

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 3matrix, on 21 septembrie 2019 - 21:21, said:

Adică nu lavabila care se împrospătează cel mai simplu , dar recomanzi decorativa ...
Bine ....

E clar ca nu ai nici o idee ce inseamna decorativa cuart. Pe aia o "improspatezi cu furtunul" de apa. :)

#24
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Salut!

"Gard" de beton, înalt de 1,5 - decorativă pe bazat de cuart sau silicon ?

Mulțumesc!

#25
axxel07

axxel07

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 19.10.2021
Eu tot analizez gardurile pe unde merg in ideea de a lua decizia potrivita si am ajuns la concluzia ca decorativa de soclu cu quart este cea mai buna varianta. La soclul de la casa am o astfel de decorativa si este efectiv tare ca piatra la cateva ore dupa aplicare.

Decorativa siliconica nu prea merge la garduri fiindca gardul are contact direct cu pamantul si se formeaza umezeala si in cele din urma se coscoveste. Avantajul decorativei de soclu este ca se betoneaza cand se usuca si avand acele pietricele in compozitie nu e afectata nicidecum de umezeala, tocmai de aceea e de soclu. Problema in schimb o reprezinta pretul. Cu o galeata acoperi vreo 6 metri patrati si o sa coste ceva sa faci tot gardul. Dar depinde cat de mare e gardul, caci daca ai doar cativa metri liniari pe care vrei sa ii acoperi si te descurci cu 2-3 galeti, atunci nu e problema pretul. Important este si de la ce firma cumperi decorativa, nu sunt toate la fel.

Varul este o solutie buna pe moment si pentru a avea activitate, dar nu prea se compara cu decorativa. E ca si cum ai spune ca sunt mai buni cartofii decat friptura. Or fi mai ieftini, nu mai buni.

Placarea cu gresie nu prea este o solutie. S-au dus vremurile alea cand era interesant sa ai gardul placat cu gresie sau trotuarele din curte cu gresie. Oricand as alege pavelele pentru trotuare si decorativa pentru garduri!

Ar mai fi o varianta auzita prin batrani si vazuta la tataia la tara care rezista peste asteptari: Smoala dizolvata in Motorina. Iese un negru mat care se mentine muuuult mai bine in timp decat vopseaua de pe alte garduri. Dizolvand smoala in motorina, pe langa faptul ca este impermeabila, aceasta devine elastica. La o casa rustica este solutia ideala.

#26
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Acum caut variante pentru vopsea specială pentru beton, ce în principiu ar trebui să reziste la exterior, cel puțin așa se "laudă" producătorii.

Am găsit 4 variante: Oskar direct pe beton, Sticky pentru beton (,pe baza de clorcauciuc), Coral pentru beton și ceva Botez Cimentol.

O parte din gard a fost retușat cu mortar de reparație și nu știu dacă vor prinde respectivele vopsele ... Voi testa pe o suprafață mai mică și văd ce iese ...

#27
mihai1407

mihai1407

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2008
buna ziua...am cumparat niste matrite si am turnat niste placi din beton (3 parti nisip, 1 ciment , aditiv apa de sticla si fibre pt sape) cu care am placat soclul casei . ma poate ajuta cineva cu o idee de vopsea pt acele placi? as vrea gri antracit pt ca asa e si lemnul casei si as vrea o vopsea care sa nu se cojeasca in timp. precizez ca pe placi nu ajunge apa decat poate cand stropeste ploaia . va multumesc.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate