Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Cum se protejeaza cel mai bine un soclu de gard din beton ?

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,756
  • Înscris: 26.01.2007
Salut,

Am vazut fel si fel de variante de garduri din beton protejate diferit dar care dupa cativa ani se decoloreaza, se decojesc sau prind un fel de negreala datorita anotimpurilor din tara noastra.

Care ar fi cea mai rezistenta si buna varianta de a proteja si a mentine estetica unui gard in timp:
- vopsea/lavabila exterioara, oare rezista suficient ?
- tencuiala decorativa speciala de soclu, am vazut ca exista in comert, oare cati ani rezista ?
- placaj cu gresie de exterior, cred ca varianta cea mai buna dar si cea mai scumpa

#2
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013
Lac de exterior pentru piatra.

#3
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Soclul de beton de la gardul meu e dat cu o vopsea lavabila de exterior de buna calitate, cea cu kauciuc (!). Se tine bine, insa o data la vreo 4-5 ani, datorita faptului ca se mai murdareste (e gard la strada si il stropesc uneori masinile) il iau usor cu o perie de sirma si il vopsesc. Mi se pare cea mai simpla si mai ieftina solutie, cu mentenanta, de asemenea, foarte redusa. Solutii complexe exista, insa merita ??

#4
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară şi îmi place aşa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Pe la noi toate sunt date cu var alb. Le dam cam o data la 2 ani si ne costa 15-20 de lei si vreo doua beri ca intre vecini ca doar nu platim pe nimeni, mai socializam si noi pana facem gardurile.

Iei o punga sau un sac de var, il bagi in butoi/galeata si pui apa peste el. peste 2-3 zile il folosesti sa dai gardul. Ai grija sa fie tot timpul varul din butoi acoperit cu apa.

Edited by PoeOvidiu, 25 February 2018 - 17:18.


#5
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 26.11.2001
Cu piatra naturala, e singura care tine in timp.

#6
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Iar voi da o explicatie care va naste discutii .
Daca soclul este facut " direct " fara hidroizolatie , deci " poate sa " traga " umezeala , este de preferat sa faceti numai pe exterior finisaje , iar pe interior sa lasati zidul in tinci , eventual , fara sa fie dat cu nimic .
Eu am dat cu lavabila de exterior , 11 ani , nu s-a ridicat umiditate pe zid , si acum abia cere improspatare . Cred ca este rentabil , rapid si relativ ieftin .

#7
DanB13

DanB13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 17.10.2009
Subscriu pt. piatra naturala.Metoda verificata de sute,mii de ani si arata si bine.

Edited by DanB13, 25 February 2018 - 21:54.


#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 DanB13, on 25 februarie 2018 - 21:50, said:

Subscriu pt. piatra naturala.Metoda verificata de sute,mii de ani si arata si bine.
NU face confuzia intre gard din piatra si gard placat ....

#9
DanB13

DanB13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 17.10.2009

 86-APP, on 25 februarie 2018 - 22:00, said:

NU face confuzia intre gard din piatra si gard placat ....
Eu ma refeream la unul placat.
La cel din piatra naturala e cu totul altceva,intram in alta categorie.Desigur si pretul e pe masura,cel putin manopera,poate ca piatra se poate rezolva ceva mai ieftin dar pt. punerea in opera...e altceva.
Placarea cu piatra iese bine si rezista daca respecti doua principii:cauti un mester care stie ce face si folosesti materiale corespunzatare.Evident ca si intretinerea (folosirea de solutii impermeabilizante) e importanta.
Dar se poate si fara piatra si nu ai probleme.La casa de la tara a bunicilor este un gard din fier cu fundatia de beton armat facut in anul 1970 si e ok,nu sunt probleme cu fisuri sau alte chestii de genul.Cred ca s-a folosit o clasa de betoane superioara.Daca il varuiesti e si mai bine ca nu se mai fac acele alge carora le place umezeala.

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Trebuie facut ca la carte.
Romanii au construit apeducte,care exista si azi.

#11
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
O situatie observata personal.
Un vecin are un gard din zidarie, tencuit, care s-o cam cojit.
O chemat un baietas care l-o driscuit cu CM 17.
De vreo 5 ani e in stare perfecta.

#12
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,370
  • Înscris: 05.04.2006
Asa si la mine o portiune din fata soclului s-a cojit, am reparat singur zona cu niste adeziv de gresie de exterior de la Sika, ramas de la finisarea unor trepte.

#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,081
  • Înscris: 17.01.2012
ieșiți la același prețt dacă montați gard din plăci de beton... și scăpați pt totdeauna de întreținere...
în rest numa de bine... spor la zugrăveli ... exterioare!

#14
TheChosen1

TheChosen1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 16.06.2018
Gardul din beton executat fara hidroizolatie poate fi placat cu orice ca tot o sa iasa "flori" si alte sarururi prin finisaj, se va scoroji,umfla, etc. Varul direct pe beton aplicat de 2 ori pe an e singura solutie rezonabila economic in afara betonului natur.

#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 TheChosen1, on 20 iunie 2018 - 22:12, said:

Gardul din beton executat fara hidroizolatie poate fi placat cu orice ca tot o sa iasa "flori" si alte sarururi prin finisaj, se va scoroji,umfla, etc. Varul direct pe beton aplicat de 2 ori pe an e singura solutie rezonabila economic in afara betonului natur.
Tocmai am explicat mai sus o mica smecherie , si nu apare nimic .

#16
mikemihai93

mikemihai93

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 10.09.2017
Salutare, care dintre cele două lavabile ar fi mai indicata pentru protectia unui soclu de gard din beton proaspăt turnat:
https://emag.page.li...H2CqTeJPPPXGwp6
https://emag.page.li...T9H38VUNajfsmg8
Mulțumesc anticipat!



#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nici una, nu ai ce cauta cu lavabila pe soclu de gard. Decat sa arunci banii il lasi asa si cand ai bani ii dai un tinci si apoi o decorativa pe baza de quart. Vezi ca inainte de decorativa trebuie si o amorsa, ideal luata de la aceeasi firma.

#18
puisor

puisor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 21.01.2009

 PoeOvidiu, on 25 februarie 2018 - 17:17, said:

Pe la noi toate sunt date cu var alb. Le dam cam o data la 2 ani si ne costa 15-20 de lei si vreo doua beri ca intre vecini ca doar nu platim pe nimeni, mai socializam si noi pana facem gardurile.

Iei o punga sau un sac de var, il bagi in butoi/galeata si pui apa peste el. peste 2-3 zile il folosesti sa dai gardul. Ai grija sa fie tot timpul varul din butoi acoperit cu apa.
Poti pune o poză să îmi fac o idee cum arată? Multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate