Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Rolul partenerei in succesul salarial

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalthea, on 23 februarie 2018 - 18:34, said:

Întreabă direct cât câștigă un gigolo, nu-ți strica tiparul.

Dar unul capabil, nu unul ratat :roflmaofast:

View Postbabarzotea, on 24 februarie 2018 - 00:13, said:

... la buci...

Ce reprezinta astea ? :D :scratchchin:

Edited by crisstonne, 24 February 2018 - 00:13.


#20
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Post86-APP, on 23 februarie 2018 - 19:55, said:

Gresesti . Simplul fapt ca poate sa-si cumpere ce vrea ea fara sa ceara , este foarte linistitor .
Doar spui . draga mea , ai mina libera .... si te doare la bascheti ....
Am spus ca barbatul nu va vedea surplusul de castig. Adica tot ce ai zis si tu. Este real, intalnit in multe cupluri, nimic fals. Ca ai liniste cand isi cumpara ea ce vrea, e alta treaba. Dar e ca si cum ai plati taxa de protectie sa iti cumperi linistea.

Multi spun ca mai bine mergi la prostituate si stai neinsurat. O prostituata iti cere bani cand te folosesti de ea, o femeie sotie nevasta iti cheltuie banii zilnic.

#21
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlex90USA, on 24 februarie 2018 - 11:30, said:

Ca ai liniste cand isi cumpara ea ce vrea, e alta treaba. Dar e ca si cum ai plati taxa de protectie sa iti cumperi linistea.
Păi nu plătești nimic dacă ea câștigă mai mult decât tine, despre ce taxă de protecție vorbești? :)

#22
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostAlex90USA, on 24 februarie 2018 - 11:30, said:

....... Dar e ca si cum ai plati taxa de protectie sa iti cumperi linistea.
......
Da , poti sa spui ca este si o taxa de protectie ! ...iti cumperi linistea si poti zburda in voie !

#23
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Postalthea, on 24 februarie 2018 - 11:44, said:

Păi nu plătești nimic dacă ea câștigă mai mult decât tine, despre ce taxă de protecție vorbești? Posted Image
Ba da, cam platesti, in majoritatea relatiilor. Sau daca platesti, sigur platesti ceva, nu ai cum sa nu platesti nimic.

De cele mai multe ori, femeia ia bani si din salariul barbatului. Asta ii explicam celuilalt coleg. Foarte rar pentru o femeie sa "iasa pe minus".

Am intalnit femei care castigau mai mult decat mine si imi luau bani din sertar si femeie care mi-a luat masina din banii ei, dar alea sunt foarte rare.

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAlex90USA, on 24 februarie 2018 - 12:03, said:

Am intalnit femei care castigau mai mult decat mine si imi luau bani din sertar si femeie care mi-a luat masina din banii ei
Păi de ce nu răspunzi la subiect? Ajută inițiatorul:

View Posthalflife, on 23 februarie 2018 - 18:16, said:

Faptul ca ai o prietena/sotie te ajuta/motiveaza sa faci un salariu cat mai mare sau iti incetineste progresul pentru ca trebuie sa te ocupi si de ea/copii ? Daca prietena/sotia face peste 1000 euro/luna se va lipi succesul ei si de tine ?

Edited by althea, 24 February 2018 - 12:09.


#25
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View Postalthea, on 24 februarie 2018 - 12:08, said:

Păi de ce nu răspunzi la subiect? Ajută inițiatorul:
La o intrebare atat de generala, asa raspunsuri. Eu i-am zis in primul post ca e posibil sa il motiveze, dar e posibil ca desi castiga mai mult, sa ramana cu mai putini bani. Eu nu stiu ce partenera isi gaseste.

Depinde de partenera:
- daca e una care aduce si ea bani in casa, chiar daca are salariu mai mic sau mai mare decat tine - Da, te motiveaza sa lucrezi si tu mai bine.
- daca ai pe una care castiga 2 mii de lei salariu si iti mai cere cateva mii din salariul tau ca sa isi ia haine, pantofi si bijuterii, fara sa aduca un leu acasa - te motiveaza... sa pleci Posted Image

Edited by Alex90USA, 24 February 2018 - 12:18.


#26
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Posthalflife, on 23 februarie 2018 - 18:16, said:

Faptul ca ai o prietena/sotie te ajuta/motiveaza sa faci un salariu cat mai mare sau iti incetineste progresul pentru ca trebuie sa te ocupi si de ea/copii ?
Ajuta. Am confortul necesar sa-mi organizez viitorul.

View Posthalflife, on 23 februarie 2018 - 18:16, said:

Daca prietena/sotia face peste 1000 euro/luna se va lipi succesul ei si de tine ?
Nu. Nu se transfera lucrurile bune/rele oricat am vrea in acest mod.

#27
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Mai cautati mai baieti !
Femeia care se pisicește, primeste ce vrea fara sa afecteze masculinitatea partenerului, purtindu-se ea ca un mascul.

Multe femei nu inteleg asta si isi afecteaza relatia.
Ce barbat hetero vrea alt barbat linga el (?), ori o fiinta indefinita, acum mascul, acum femeie.

Oricum, intr- o relatie serioasa, bazata pe dragoste si incredere, nu doar pe sex, nu conteaza fluctuațiile financiare, daca vorbim de doi adulti maturi.
Altfel ce sa zic, sint destule cazuri, cind a dat unul din parteneri de greu, boala/accident, cel sanatos a dat ,,bir cu fugiții ", acolo nu a fost ceva serios niciodata.

#28
jezebelle

jezebelle

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 05.10.2017
Daca ai o nevasta frumoasa cu siguranta vei ajunge sa castigi bine. Sau divortezi. Una din doua. Ati vazut voi femei frumoase maritate cu sarantoci?

#29
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postjezebelle, on 02 martie 2018 - 22:05, said:

Ati vazut voi femei frumoase maritate cu sarantoci?
Bineinteles! Sunt mai multe femei frumoase decat bogatasi.

Este cert ca o femeie -prin ceea ce face, zice, prin prezenta ei placuta si antrenanta, prin exemplul ei- poate face un barbat sa fie performant, sa aiba succes.
(exact cum muza il inspira pe artist)

#30
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
dacă ajunge femeia sa câștige mai mult ca tine multi purici nu o sa mai faci pe lângă ea, o sa zbori in scurt timp. parerea mea.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca ambii parteneri se pot potenta unul pe altul, din toate punctele de vedere. Depinde acum si care sunt calitatile lor si spre ce au inclinatie.
O femeie de exemplu poate sa aiba un serviciu foarte bun, dar sa nu aiba timp de curatenie si gatit. Nu e nici o problema daca barbatul nu este prea traditionalist si nu-l deranjeaza sa angajeze un serviciu de curatenie o data pe saptamana, sa mai manance la restaurant, si sa aiba bani de iesit si socializat impreuna cand vor.

Apoi exista oameni pentru care propriul spatiu este important si cand sunt implicati intr-o relatie. Poate petrec o zi sau doua impreuna, nedezlipiti, si apoi fiecare isi vede de servicu sau de activitatile sale, chiar daca asta inseamna sa plece pentru o saptamana in alt colt al lumii. Important este sa aiba amandoi aceleasi nevoi de petrecere a timpului impreuna.

Si barbatul poate sustine si motiva femeia sa nu se multumeasca doar cu un serviciu slab platit si fara perspective. De exemplu e nevoie ca ea sa isi faca niste calificari suplimentare, si el se ocupa de casa timp de 3 luni, in timp ce o ajuta pe ea sa avanseze in job. La fel si femeia poate sustine barbatul.

View Postsilesax, on 03 martie 2018 - 11:10, said:

dacă ajunge femeia sa câștige mai mult ca tine multi purici nu o sa mai faci pe lângă ea, o sa zbori in scurt timp. parerea mea.

Posibil in Romania, si acolo intr-un anumit mediu.
Fostul meu redactor sef castiga mai putin decat sotia, si nu l-a deranjat cu nimic treaba asta. Bineinteles ca nu era maturator de strada sau somer, ca atunci probabil, da, ar fi fost mai spinoasa situatia.

#32
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Idealul meu in viata e femeia care cistiga mai mult ca mine.
Cum sa nu vrei asa ceva?

#33
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2018 - 14:55, said:

Cred ca ambii parteneri se pot potenta unul pe altul, din toate punctele de vedere. Depinde acum si care sunt calitatile lor si spre ce au inclinatie.
O femeie de exemplu poate sa aiba un serviciu foarte bun, dar sa nu aiba timp de curatenie si gatit. Nu e nici o problema daca barbatul nu este prea traditionalist si nu-l deranjeaza sa angajeze un serviciu de curatenie o data pe saptamana, sa mai manance la restaurant, si sa aiba bani de iesit si socializat impreuna cand vor.

Apoi exista oameni pentru care propriul spatiu este important si cand sunt implicati intr-o relatie. Poate petrec o zi sau doua impreuna, nedezlipiti, si apoi fiecare isi vede de servicu sau de activitatile sale, chiar daca asta inseamna sa plece pentru o saptamana in alt colt al lumii. Important este sa aiba amandoi aceleasi nevoi de petrecere a timpului impreuna.

Si barbatul poate sustine si motiva femeia sa nu se multumeasca doar cu un serviciu slab platit si fara perspective. De exemplu e nevoie ca ea sa isi faca niste calificari suplimentare, si el se ocupa de casa timp de 3 luni, in timp ce o ajuta pe ea sa avanseze in job. La fel si femeia poate sustine barbatul.



Posibil in Romania, si acolo intr-un anumit mediu.
Fostul meu redactor sef castiga mai putin decat sotia, si nu l-a deranjat cu nimic treaba asta. Bineinteles ca nu era maturator de strada sau somer, ca atunci probabil, da, ar fi fost mai spinoasa situatia.
Daca femeia aia castiga bine la servici si nu are timp sa gateasca, barbatul trebuie sa o scoata la mancare in oras pe banii lui si femeia sa ramana cu tot salariul ei mare? Sau sa plateasca serviciul de curatenie din banii lui, iar femeia sa ramana cu salariul si timpul liber neatins?

Aia nu e relatie.


Teoretic da, este cum spui, dar de cele mai multe ori nu merge sa critici femeia pe motiv de servici. Daca faci asta, in cele mai multe cupluri, femeia devine acra, isi critica si ea barbatul, ca e treaba ei cat castiga si apoi i se usuca.

#34
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlex90USA, on 08 martie 2018 - 21:21, said:

Daca femeia aia castiga bine la servici si nu are timp sa gateasca, barbatul trebuie sa o scoata la mancare in oras pe banii lui si femeia sa ramana cu tot salariul ei mare? Sau sa plateasca serviciul de curatenie din banii lui, iar femeia sa ramana cu salariul si timpul liber neatins?

Nu stiu cum ti-au trasnit prin minte asemenea lucruri. In postarea mea nu am dat cu nimic de inteles ca ar vorbi despre profitorism.

#35
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,714
  • Înscris: 21.06.2016
Pai daca el nu a vazut altfel?
Astia care spun ca toate femeile sint naspa trebuie sa inteleaga ca se invirt in cercuri proaste si cum cine se aseamana se aduna, asta spune enorm despre ei.

#36
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011
Am vazut un documentar despre soldatii care au participat la Jocurile Invictus Toronto 2017.
Povestea, care zic eu ca se potriveste pe acest subiect, este cea a lui Ionuț Butoi.

Este tirziu si o sa povestesc pe scurt, nu am chef sa declanșez nimanui efectul  lacrimogen, va mai documentati, daca va intereseaza.
Acest cadru al armatei a suferit o drama, a fost grav ranit in Afganistan.

Sotia a divortat, au si un copil impreuna.
Dupa o perioada o alta femeie a intrat in viata lui, il iubeste si il sprijina.
Cam atit :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate