Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Rolul partenerei in succesul salarial

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,683
  • Înscris: 21.06.2016
Cunosc si eu unul, neamt nu roman, care a facut cancer la creier (e ok, nu a ramas prost) si a facut radioterapie in urma careia si-a pierdut parul (temporar, desi cel nou nu mai e la fel) si nu mai poate face copii. In rest e destul de funtional.
Nevasta l-a lasat ca nu mai putea face copii. No happy ending. Nu a gasit pe alta.
Sint si de-astea dar de obicei e invers. Femeile au mai mult instinct de sacrificiu.

#38
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostMembruAnonim, on 09 martie 2018 - 01:59, said:

Nu stiu cum ti-au trasnit prin minte asemenea lucruri. In postarea mea nu am dat cu nimic de inteles ca ar vorbi despre profitorism.
Nu stiu, poate de aici:

View PostMembruAnonim, on 04 martie 2018 - 14:55, said:

O femeie de exemplu poate sa aiba un serviciu foarte bun, dar sa nu aiba timp de curatenie si gatit. Nu e nici o problema daca barbatul nu este prea traditionalist si nu-l deranjeaza sa angajeze un serviciu de curatenie o data pe saptamana, sa mai manance la restaurant, si sa aiba bani de iesit si socializat impreuna cand vor.
Deci femeia sa aiba serviciu bun, dar barbatul sa ii plateasca mese la restaurant si ea sa ramana cu tot salariul ei bun? La fel, el sa plateasca pe cineva sa faca curatenie, din banii lui? Nu ai spus "profitorism", dar aia este.

Daca un barbat e ocupat cu serviciul lui bun si nu are timp sau nu vrea sa schimbe un bec, un robinet sau o teava in bucatarie, nu el trebuie sa plateasca meseriasi sa faca asta?

View Postvrajitoruldinoz, on 09 martie 2018 - 02:30, said:

Pai daca el nu a vazut altfel?
Astia care spun ca toate femeile sint naspa trebuie sa inteleaga ca se invirt in cercuri proaste si cum cine se aseamana se aduna, asta spune enorm despre ei.
Stii tu ce am vazut? Daca iti place sa inchizi ochii, ca e totul normal, stai mai linistit asa. O femeie care se face lenesa pe motiv ca are servici bun si vine acasa ca la hotel, cam profita de barbat. Cand unele femei umbla dupa bani, e din cauza sclavilor care le-au educat asa si cand vede ca i-a mers cu unul, o sa caute tot asa.

Edited by Alex90USA, 09 March 2018 - 22:16.


#39
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostAlex90USA, on 09 martie 2018 - 21:53, said:

Nu stiu, poate de aici:

Deci femeia sa aiba serviciu bun, dar barbatul sa ii plateasca mese la restaurant si ea sa ramana cu tot salariul ei bun? La fel, el sa plateasca pe cineva sa faca curatenie, din banii lui? Nu ai spus "profitorism", dar aia este.

Daca un barbat e ocupat cu serviciul si nu are timp sau nu vrea sa schimbe un bec, un robinet sau o teava in bucatarie, nu el trebuie sa plateasca meseriasi sa faca asta?

Tu citesti ce am scris eu si intelegi ce vrei tu. :)
Am spus exact asa:
"Nu e nici o problema daca barbatul nu este prea traditionalist si nu-l deranjeaza sa angajeze un serviciu de curatenie o data pe saptamana, sa mai manance la restaurant, si sa aiba bani de iesit si socializat impreuna cand vor."
Tu de acolo ai dedus ca barbatul trebuie sa plateasca, si nu ca era vorba strict de mancat la restaurant, in conditiile in care nici unul dintre ei nu au timp de gatit. Dar tu ai dedus asa pentru ca la asta iti fuge tie mintea, nu pentru ca asta sugereaza ceea ce am scris eu. Si e un pic plictisitor sa tot spun ca rastalmacesti, si tu sa te tot incapatanezi sa o faci. :)

Personal, nu cred ca a treaba barbatului sa schimbe becuri, sau a femeii sa gateasca. Tehnologia moderna face inutila aceasta delimitare stricta de roluri. Nu poti compara schimbatul unui bec cu vanarea unui mamut. De aceea am si zis clar "daca barbatul nu este prea traditionalist".
Cel care crede ca el trebuie sa plateasca daca mananca cu sotia la restaurant fie este cam traditionalist, fie are frici legate de un mediu traditionalist.

#40
Alex90USA

Alex90USA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.02.2018

View PostMembruAnonim, on 09 martie 2018 - 22:16, said:

Tu citesti ce am scris eu si intelegi ce vrei tu. Posted Image
Am spus exact asa:
"Nu e nici o problema daca barbatul nu este prea traditionalist si nu-l deranjeaza sa angajeze un serviciu de curatenie o data pe saptamana, sa mai manance la restaurant, si sa aiba bani de iesit si socializat impreuna cand vor."
Tu de acolo ai dedus ca barbatul trebuie sa plateasca, si nu ca era vorba strict de mancat la restaurant, in conditiile in care nici unul dintre ei nu au timp de gatit. Dar tu ai dedus asa pentru ca la asta iti fuge tie mintea, nu pentru ca asta sugereaza ceea ce am scris eu. Si e un pic plictisitor sa tot spun ca rastalmacesti, si tu sa te tot incapatanezi sa o faci. Posted Image

Personal, nu cred ca a treaba barbatului sa schimbe becuri, sau a femeii sa gateasca. Tehnologia moderna face inutila aceasta delimitare stricta de roluri. Nu poti compara schimbatul unui bec cu vanarea unui mamut. De aceea am si zis clar "daca barbatul nu este prea traditionalist".
Cel care crede ca el trebuie sa plateasca daca mananca cu sotia la restaurant fie este cam traditionalist, fie are frici legate de un mediu traditionalist.
Tot eviti, spune clar: daca femeia e prea ocupata sau se face prea ocupata cu serviciul, si vrea sa manance doar la restaurante, cine sa plateasca mesele? Daca vine si ea cu niste bani in casa sau in oras, e de dorit si de apreciat... desi asta se intampla in putine cazuri, in care partenerii au varste apropiate si ea nu este mult mai grasa decat el. Cum spunea un coleg pe pagina anterioara: "daca femeia ajunge sa castige mai mult decat barbatul, el nu face multi purici langa ea" - cam aia se intampla cel mai des.

Edited by Alex90USA, 09 March 2018 - 22:30.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu evit nimic. Am spus clar, de la bun inceput, ceea ce a fost evident pentru alti participanti, ca doar tu ai inteles asemenea... grozavii.
Cum adica cine sa plateasca -  la restaurant, in vacanta, facturile, orice iti poate trasni prin minte? Intr-un cuplu echilibrat, corect, in care nimeni nu profita si nu are scopuri ascunse, platesc ambii, pe masura posibilitatilor. Mi se pare elementar, ca si cum as explica la gradinita.

Chestia cu ea mai grasa decat el m-a facut sa rad lol. Tu pari ca postezi din perspectiva omului care mai bine sta singur sau se duce la prostituate decat sa aiba iubita de care i-a fi frica sa nu profite de el. Vorba aia "de ce ti-e frica nu scapi" din pacate e prost inteleasa, de multe ori. De fapt, inseamna ca iti transformi singur fricile si precautiile exagerate in realitate, oricare ar fi alea (nu vorbesc despre tine aici, ci in general), pentru ca vei cauta sa te gasesti in situatii care sa-ti confirme.
Pentru ca pe om mai mult il sperie sa nu inteleaga lumea, decat sa traiasca intr-o lume pe care o intelege prost. Sa fie rau, dar sa stiu dinainte - e mottoul nescris al multora, din pacate.

Edited by MembruAnonim, 09 March 2018 - 23:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate