Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

A fost respectată decizia de reîncadrare pe funcție?

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Roland_G

Roland_G

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.02.2018
Buna ziua!

Am fost concediat din functia de director administrativ, decizie pe care am constatat-o si a fost anulata in instanta. Conform dispozitiei judecatoresti de a ma reincadra pe functia detinuta anterior, angajatorul a emis decizia de reincadrare si a facut rectificarile in Revisal, asa ca sunt in continuare angajat cu acelasi contract de munca si la acelasi salar.

Totodata insa angajatorul mi-a interzis accesul la toate documentele la care aveam acces inainte pt. ca imi erau necesare exercitarii functiei. Nu mai pot nici macar vedea vreun act care are de-a face ceva cu bani, nu pot semna nimic, nu mai am acces la stampila. (De fapt motivul ascuns al concedierii a fost acela ca nu eram de acord cu unele tranzactii financiare prin care anumite sume mergeau in buzunarele unora.)
Am cerut in scris accesul la documentele la care aveam acces inainte de concediere si mi s-a raspuns in scris ca atributiile mele sunt de acuma activitati de secretariat. Verbal mi s-a comunicat ca atributiile mele anterioare sunt acum preluate de consiliul de conducere. (De exemplu faceam inainte toata contabilitatea primara.)

Are rost sa depun plangere la parchet dat fiind faptul ca nu desfasor aceeasi activitate ca inaintea concedierii sau se considera ca hotararea judecatoreasca de repunere in functie si in drepturile avute inaintea concedierii este implinita prin faptul ca in documente figurez in aceeasi functie?

Multumesc pt. orice sfat.

#2
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Eu văd așa lucrurile, deși e posibil să mă înșel, nu sunt avocat. Cumva reintegrarea aia pe funcția deținută anterior trebuie să fie și efectivă, nu doar scriptică. Cu tot ce ține de drepturi și obligații conform fișei postului. Iar dacă ți-au modificat atribuțiile ar fi trebuit să-ți dai acordul la modificarea CIM cu noile atribuții.

Modificarea atribuțiilor se face cu acordul angajatului prin act adițional dacă nu greșesc și-mi amintesc bine din Codul Muncii.

#3
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Te-a reincadrat, nu spune nicaieri ca trebuie sa ai acelasi acces.
Plangerea o depui degeaba, au tot dreptul la reorganizare.

#4
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016
Accessul la informatii aferente pozitiei sunt la latitudine angajatorului.
Angajatorul a decis prin decizia CA modificarea accesului. Nu e nimic ilegal in asta.

#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postzoom0mooz, on 22 februarie 2018 - 02:44, said:

Angajatorul a decis prin decizia CA modificarea accesului. Nu e nimic ilegal in asta.
Orice decizie privind schimbarea felului muncii se face în scris, nu verbal, și i se comunică și angajatului tot în scris.

View PostRoland_G, on 21 februarie 2018 - 23:58, said:

Am fost concediat din functia de director administrativ, decizie pe care am constatat-o si a fost anulata in instanta. Conform dispozitiei judecatoresti de a ma reincadra pe functia detinuta anterior, angajatorul a emis decizia de reincadrare si a facut rectificarile in Revisal, asa ca sunt in continuare angajat cu acelasi contract de munca si la acelasi salar.
Nu trebuia să emită decizie de reîncadrare pentru că a fost anulată decizia de desfacere a contractului de muncă, deci ai fost repus în  funcție cu toate obligațiile pe care le aveai înainte de a te da afară.

Din Codul muncii:

Quote

Art. 80. [efectele anularii concedierii cu privire la salariat]
(1) In cazul in care concedierea a fost efectuata in mod netemeinic sau nelegal, instanta va dispune anularea ei si va obliga angajatorul la plata unei despagubiri egale cu salariile indexate, majorate si reactualizate si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
(2) La solicitarea salariatului instanta care a dispus anularea concedierii va repune partile in situatia anterioara emiterii actului de concediere.

View PostRoland_G, on 21 februarie 2018 - 23:58, said:

Am cerut in scris accesul la documentele la care aveam acces inainte de concediere si mi s-a raspuns in scris ca atributiile mele sunt de acuma activitati de secretariat. Verbal mi s-a comunicat ca atributiile mele anterioare sunt acum preluate de consiliul de conducere. (De exemplu faceam inainte toata contabilitatea primara.)
Face consiliul de conducere contabilitatea primară, da :) Și semnează toți, sau cum?
Ai semnat o nouă fișă a postului? Mă îndoiesc, deci la ITM sau la Inspecția muncii ar trebui să faci reclamație, nu la Parchet. Nu cred că pot demonstra forța majoră sau că faci secretariat pentru protecția ta, iar de sancțiune disciplinară nu poate fi vorba:

Quote

Art. 48. [modificarea unilaterală a locului şi felului muncii]
Angajatorul poate modifica temporar locul şi felul muncii, fără consimţământul salariatului, şi în cazul unor situaţii de forţă majoră, cu titlu de sancţiune disciplinară sau ca măsură de protecţie a salariatului, în cazurile şi în condiţiile prevăzute de prezentul cod.

Altfel, cred că n-ar fi rău să-ți cauți alt loc de muncă, aici îți mănânci nervii. E un consum psihic prea mare.

Edited by althea, 22 February 2018 - 06:07.


#6
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007
Sa inteleg ca acum faci treaba de secretariat pe salariu de director?

Si cumva esti si nemultumit de situatie?

Pff.... Enjoy the f.cking moment!

#7
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
@Althea - pe pozitii de management fisa postului este ceva mai vaga decat pe pozitii de executie. Nu cred ca e ceva ilegal sa nu mai aiba acces la anumite documente, nu cred ca e precizat niciunde in fisa postului nivelul de acces sau documente decat cel mult vag (nu a lucrat in armata ca sa se precizeze foarte clar prin diverse metode asta).
Pe de alta parte, nu inteleg o persoana care insista sa se tina cu dintii de o firma in momentul in care firma nu o mai doreste acolo. Pe langa faptul ca este un razboi al nervilor, persoana respectiva intotdeauna va pierde intr-un fel sau altul, se gasesc multe cai de a face viata amara unui angajat indezirabil.

View PostBatranelul, on 22 februarie 2018 - 07:09, said:

Sa inteleg ca acum faci treaba de secretariat pe salariu de director?

Si cumva esti si nemultumit de situatie?

Pff.... Enjoy the f.cking moment!
Unii nu merg la lucru doar pentru a avea de unde veni acasa, se gandesc la cariera, la ce invata la respectivul loc de munca astfel incat sa ii ajute sa creasca in cariera. Sa faci munca de secretara pe pozitie de director da foarte rau pe CV.
Dar aparent nu este cazul intiatorului, el doreste sa ramana cu tot dinadinsul pe pozitie chiar daca este indezirabil acolo.

Edited by jm2010, 22 February 2018 - 07:49.


#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postjm2010, on 22 februarie 2018 - 07:47, said:

@Althea - pe pozitii de management fisa postului este ceva mai vaga decat pe pozitii de executie. Nu cred ca e ceva ilegal sa nu mai aiba acces la anumite documente, nu cred ca e precizat niciunde in fisa postului nivelul de acces sau documente decat cel mult vag (nu a lucrat in armata ca sa se precizeze foarte clar prin diverse metode asta).
Nu știm ce e în fișa postului, poate ne spune ce scrie la responsabilități, la atribuții... mă îndoiesc că pot fi toate vagi. Ca director administrativ cred că sunt multe documente pe care trebuie să fie (și) semnătura lui.

View Postjm2010, on 22 februarie 2018 - 07:47, said:

Pe de alta parte, nu inteleg o persoana care insista sa se tina cu dintii de o firma in momentul in care firma nu o mai doreste acolo.
Nu cred că vrea să stea cu orice preț și oricât.
Poate revine cu detalii.

#9
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postjm2010, on 22 februarie 2018 - 07:47, said:

Unii nu merg la lucru doar pentru a avea de unde veni acasa, se gandesc la cariera, la ce invata la respectivul loc de munca astfel incat sa ii ajute sa creasca in cariera. Sa faci munca de secretara pe pozitie de director da foarte rau pe CV.
Dar aparent nu este cazul intiatorului, el doreste sa ramana cu tot dinadinsul pe pozitie chiar daca este indezirabil acolo.

Cred ca mai rau va da pe CV reincadrarea pe aceeasi pozitie. Asta va ridica un semn de intrebare oricarui viitor angajator. Si e si greu de omis acest mic aspect in CV.

Pe cand este perfect uman sa omiti responsabilitatile noi (de secretariat), mai ales daca ele nu sunt si documentate (adica nu apar in fisa postului modificata). Si altfel cauti un alt loc de munca stand pe salariu de director...



Parerea mea.

Edited by Batranelul, 22 February 2018 - 08:12.


#10
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View PostBatranelul, on 22 februarie 2018 - 08:10, said:

Cred ca mai rau va da pe CV reincadrarea pe aceeasi pozitie. Asta va ridica un semn de intrebare oricarui viitor angajator. Si e si greu de omis acest mic aspect in CV.
Nu are de ce să apară pe CV reîncadrarea pentru că nu există, am explicat de ce: instanța a anulat decizia de concediere, e ca și cum acea decizie n-ar fi existat. Cum să reîncadrezi pe cineva care n-a fost concediat? Dacă face reclamație la ITM ar trebui precizat și aspectul ăsta, înseamnă că Revisalul e completat incorect.

Pe CV va trece, în mod absolut corect, fără întreruperi perioada în care a fost director administrativ: de la data în care a fost numit până la data când va avea decizia de schimbare din funcție sau încetarea contractului de muncă, dacă nu-l schimbă până pleacă.

Aș pune pariu că pe sentință nu există cuvântul reîncadrare.

#11
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
exista cuvantul reintegrare, in schimb.
orice vei face, te vor ejecta.

been there, done that.

#12
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Uite exemple din hotărâri de anulare a deciziilor de concediere:

Quote

De asemenea, potrivit art.80 din codul muncii-republicat, în cazul în care concedierea a fost efectuată în mod netemeinic sau nelegal, instanța va dispune anularea ei și va obliga angajatorul la plata unei despăgubiri egale cu salariile indexate, majorate și reactualizate, precum și repunerea părților în situația anterioară emiterii deciziei de concediere.
Detalii: https://legeaz.net/s...udenta-925-2015

Quote

Constată nulitatea absolută a deciziei nr. 15/21.08.2015 emisă de pârâta S.C. UPS L 89 S.R.L.
Dispune repunerea părţilor în situaţia anterioară şi anume reintegrarea reclamantului pe funcţia avută anterior desfiinţării contractului individual de muncă respectiv conducător auto la S.C. UPS L 89 S.R.L.
https://www.jurispru.../speta-bmo919i/

View Postmediasick, on 22 februarie 2018 - 08:39, said:

exista cuvantul reintegrare, in schimb.
orice vei face, te vor ejecta.
Corect, dar asta nu are legătură cu ce a întrebat el.

#13
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Într-adevăr după un astfel de eveniment părțile sunt ireconciliabile. Am câștigat două (!) concedieri pe care mi le aplicase un angajator, în instanță. Doar că am ținut-o lungă în procese și litigii numai de-al dracului, pentru că nu vroiam să fiu luat de fraier, mai ales că legea era de partea mea. Nu am regretat nimic, le-am luat destui bani și în cazul meu am avut și liniște. Se fereau să mă mai deranjeze. Poți avea parte și de reversul medaliei și să-ți facă zile fripte cât mai stai la ei.

#14
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,000
  • Înscris: 14.03.2013
In momentul in care esti director administrativ si vrei sa pleci in alta firma tot pe pozitie de director, in afara cazului in care pleci la stat nu cred ca e vreun angajator care sa nu faca un mic research vis-a-vis de persoana pe care o va pune pe o pozitie de management. Nu stiu cati ar mai angaja o persoana cu asemenea pata pe cv pe o pozitie de management.

#15
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Un angajator care nu vrea un sclav obedient ar face-o. Omul ăsta a dovedit că a avut dreptate și angajatorul a greșit. Și a dovedit că are și ouă să-și susțină cauza. Eu aș angaja așa ceva. Majoritatea "antreprenorilor" români probabil că nu.

#16
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Ai gasit si tu unde fac research-ul... la stat Posted Image

#17
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu e pată pe CV, că nu-i cazier. Omului i-au fost încălcate niște drepturi iar asta a constatat o instanță. E adevărat că poate fi considerat incomod, imprevizibil etc., deci să constituie un dezavantaj ce i s-a întâmplat, dar dacă are ocazia să explice la interviu nu e neapărat un criteriu eliminatoriu. Pentru o firmă serioasă contează mai mult, cred eu, competențele lui reale.

View Postjm2010, on 22 februarie 2018 - 08:55, said:

In momentul in care esti director administrativ si vrei sa pleci in alta firma tot pe pozitie de director
N-a zis asta.

#18
romangx

romangx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 962
  • Înscris: 14.02.2018
Fara sa cunosti speta nu cred ca poti trage o concluzie.
Sunt atatea decizii de repunere in functie in Romania total anapoda care nu au treaba cu adevarul incat nu poti presupune ca ai dat de un razboinic drept asa usor.

View Postcaiuscorneliu, on 22 februarie 2018 - 09:02, said:

Un angajator care nu vrea un sclav obedient ar face-o. Omul ăsta a dovedit că a avut dreptate și angajatorul a greșit. Și a dovedit că are și ouă să-și susțină cauza. Eu aș angaja așa ceva. Majoritatea "antreprenorilor" români probabil că nu.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate