Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

Cum vi se par noile generatii ce vin din urma ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
242 replies to this topic

#181
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostIon_Bumbu, on 22 februarie 2018 - 01:17, said:

Tot un alfa...la locomotiva...

Miu frate... bei voi n-ati facut nici generala.
Nu mai zic ca intrebarea e irelevanta dat fiind ca in ziua de azi de trenurile sint electrice si poti distribui motoarele cum vrei (ceea ce se si face la astea de viteza).

#182
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

Quote

Cum vi se par noile generatii ce vin din urma ?
Cam la fel cum paream noi celor anterioare.... iti cam lasa gura apa... mai ales dupa exemplarele alese de sex opus Posted Image

#183
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016

View PostAssur, on 22 februarie 2018 - 09:30, said:

Ei, nu mai spune...nu poti sa faci o inmultire cu 13?! De ex. 16 ohmi x13= rezistenta filamentului la temperatura de 2700K .Imposibil...Posted Image

Serios? De unde stii ca e 13, ai dat repejor un google? de unde stii ca e 13 si nu 16 sau 8? De unde stii temperatura filamentului, e 2700 sau  2500 sau 2800? De unde stii aliajul din care face firma respectiva filamentele?
Scoti telefonul si verifici?

Oricum e evident din chestia asta altceva: cel care a pus intrebarea in viata lui nu a masurat cu ohmetrul un filament de bec ca i-ar fi dat 1.5kwh si si-ar fi dat seama ca din numarul asta nu poti afla usor care e puterea becului. Ca sa poti da o problema trebuie sa stii tu raspunsul intii.

Am spus mai sus, intre astia care se mira ce prosti sint tinerii inca nu am gasit nici unul ceva de capul lui.

View PostIon_Bumbu, on 22 februarie 2018 - 12:05, said:

Asta era si ceea ce doream sa aflu!
Totusi este perfect posibil daca stii coeficientul de variatie a rezistentei cu temperatura

Mai trebuie sa afli si temperatura... deci iti mai trebuie 2 numere.

View Postzoom0mooz, on 23 februarie 2018 - 05:34, said:

Cam la fel cum paream noi celor anterioare.... iti cam lasa gura apa... mai ales dupa exemplarele alese de sex opus Posted Image

Alora din Canada le-ai spus?

Edited by vrajitoruldinoz, 23 February 2018 - 07:10.


#184
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Faptul ca unii răspund siguri pe ei la întrebarea asta spune, surprinzător poate, mult mai multe despre inteligenta lor decât a celorlalti. Cam ce fel de naivitate statistica (ca să nu-i zic direct incultura) trebuie sa ai pentru a emite judecați de valoare asupra a sute de mii de oameni pe baza interacțiunii cu 5-6 dinte ei?!

Mai mult, în afara cazului în care ai interacționat din aceeași postura și cu cei din generațiile trecute, nici măcar nu exista o referinta pentru comparație.

PS: A venit un "inginer" din asta, școlit pe timpuri și a vrut sa îmi schimbe o siguranță stricata din panou cu una de 50A (de la 20A cat avea ea). I-am mulțumit și i-am zis ca îmi cumpăr eu una.

#185
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 23 februarie 2018 - 04:17, said:

Miu frate... bei voi n-ati facut nici generala.
Nu mai zic ca intrebarea e irelevanta dat fiind ca in ziua de azi de trenurile sint electrice si poti distribui motoarele cum vrei (ceea ce se si face la astea de viteza).

Sefu`, ia citeste dumneata cu atentie si in context, n`am zis alfa, am zis "tot un alfa" in sensul de constanta spre a`l ajuta pe tov. inginer in a intelege ceva din intrebarea colegului, chiar asa nu`mi place sa ma arunc cu picioarele inainte in subiectul colegului...
Oare cite trenuri de marfa sint in configuratia aia, nu de alta dar de alea era vorba...

View Postvrajitoruldinoz, on 23 februarie 2018 - 07:10, said:

Mai trebuie sa afli si temperatura... deci iti mai trebuie 2 numere.



E simplu de tot, pe termometrul lui Fluke erau 27C Posted Image iar temperatura filamentului unu bec trebuie sa o aproximeze orice inginer care se respecta citi de cit, ma rog, pe vremea mea.
Si pina la urma mi se rupea de toate astea, trebuiau sa isi dea seama de monstruozitatea ce iesea din calcule!
De aia habar nu aveau! Nu era nevoie de precizie, o aproximare era perfecta, fenomenul daca`l intelegeau la fel! dar lipsa tota;a de intelegere.
De comentat se poate comenta oricit, din pacate asta este situatia.
Filamentul se face din wolfram nu din aliaje.

#186
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Baxon, nu inseamna ca daca zici tu nu respecti omul ala, conteaza comportamentul, din contra asta este o tendinta de apropiere de celalalt, te simti mai confortabil, desi sigur ca si eu fac ca si tine, cu un strain zic dumneavoastra si pana nu permite el, nu zic tu.
Dar asa fac si copiii de azi, exact la fel, nu te ia cu tu daca esti mult mai mare ca ei.

djl si de ce neaparat trebuie sa invete ceva tinerii in timpul liber ? Timpul liber il folosesti sa te distrezi adica sa faci orice activitate care iti aduce placere, nu trebuie neaparat sa fie productiva !
Daca joc table joc table sa ma distrez, nu sa invat ceva neaparat, daca ma joc cu elicopterul cu radiocomanda la fel, o fac sa ma simt bine.
In timpul neliber sa invete, sa munceasca si asa mai departe.
Daca tu gandesti cum gandesti nu inseamna sa poiectezi si la altii asta si sa iei de etalon cum gandesti tu, ca doar asa e bine, fi obiectiv.

#187
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Sa inteleg ca si noile generatii din Romania?
Sistemul politic din tara conteaza mult in educarea tinerilor, asa ca astia noi nu vor mai fii constrinsi de nimic si chiar si liberi cum sunt in prezent la indemnul batrinilor vor vota PSD, pentru ca stie de la al batrin ca o plimbare la moaste sau o masa calda o vei primi de la PSD.
Realist vorbind astia tineri vor fii mai multi analfabeti, de de, pentru ca nu vor mai merge la scoala, o fii bine o fii rau, cine stie.

#188
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View Postdexterash, on 22 februarie 2018 - 00:58, said:


P=U*U/R parca. Sau, in fine, din P=U*I si U=I*R (adica I=U/R) ar trebui sa rezulte... (unde U=230 si R e cel masurat)

Hai mai ca-i de clasa a 10a. Chiar răspundeți la întrebarea aia? Am intalnit in viata mea destui din ăștia care au invatat câteva lucruri si se bucura ca alții nu le stiu. Tot ăștia sunt aia de le dai cheia dinamometrica in mana iar ei iti raspund ca stiu ei: strânge cat poti de tare si gata.

#189
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
E de fapt de clasa a 8a.

View PostIon_Bumbu, on 23 februarie 2018 - 13:03, said:

Si pina la urma mi se rupea de toate astea, trebuiau sa isi dea seama de monstruozitatea ce iesea din calcule!
De aia habar nu aveau! Nu era nevoie de precizie, o aproximare era perfecta, fenomenul daca`l intelegeau la fel! dar lipsa tota;a de intelegere.
De comentat se poate comenta oricit, din pacate asta este situatia.

Am inteles ideea, dar voi va faceti ca nu intelegeti ceva esental.
Poate ca pe vremea "noastra" se baga un minim de materie in toata lumea, si acum e mai la latitduinea elevului, adica raspundere individuala (si a parintilor). Poate, ca nu sint sigur ca am dreptate, e o teorie.
Ca atare atunci era un nivel mediu pentru toti si acum lumea se imparte in prosti si destepti si diferenta e mare intre ei. Si accesul la internet mareste discrepanta, pe destepti ii face si mai destepti si pe prosti internetul ii face si mai prosti.
Cind vezi ca vin numai idioti la interviu, poate problema e la locul de munca oferit, de la salariu la cit de interesant e, care tenteaza numai pe aia... Aia destepti se duc cu burse in afara, nu-i vezi tu.
Adica mai conteaza si cu cine intri in contact. Dar asta de obicei spune mai multe despre tine decit despre ei.

#190
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View Postnotrust, on 22 februarie 2018 - 18:59, said:

Ai raspuns doar partial. (Cand am spus ca lucrez la o U.M. nu am zis ca lucrez la I.G.S.U.), lucrez alt tip de U.M. care angajaza ingineri, la I.G.S.U. nu cred ca lucreaza ingineri.

mare greseala!!! mare de tot

#191
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Faptul ca s-a scos treapta doua si examenul de intrare in liceu nu este absolut nici o problema, in Germania nu exista examen de intrare la liceu si nici treapta doua, dar nici admitere in facultate, si merge treaba foarte bine, a mers, era o tara bogata si performanta !
Asta era o prostie sa incarce elevii cu atatea examene de nu mai aveau copilarie si tot prostii globului eram !
Invatamantul la nemti e gratuit de la a la z, nu e cu bani ca in SUA unde daca ai cap dar nu ai bani nu te duci la facultate.
La nemti e asa:
Scoala generala - 10 clase
Daca esti in stare si simti ca poti invata, te inscrii fara examen la unul din cele trei feluri de liceu:
Liceu 2 ani de real, ai voie sa te duci doar la facultati reale
Liceu 2 ani de uman, ai voie sa te duci doar la cele umane
Liceu 3 ani general deci si si, ai voie sa te duci la orice facultate, reala sau umana.
Dupa una din aceste forme dai bacul.
Dupa bac te inscrii la facultate fara admitere, dai examene in timpul anilor si la sfarsit cel de licenta si gata ! Daca ai luat bacul se considera ca esti capabil, nu mai are sens sa dai alta admitere la facultate din aceiasi materie de fapt
, adica cea de la bac, e o aberatie.
Deci nimic mai mult.
Cei ce nu-s de carte se duc dupa 10 clase la scoli profesionale de meserii care dureaza 3 ani, vanzator, tamplar, instalator, sofer, zugrav, mecanic auto, meserii din astea mai low.
Cei care-s asa si asa fac liceul si raman doar cu bacul, ei au voie sa se duca la scoli de meserii mai bune, functionar bancar, la calculatoare in service, politist, functionar pur si simplu, fara bac nu ai voie.
Fara scoala de meserie nu prea ai loc de munca fie scoala mai buna fie mai proasta, trebuie sa ai ptr o angajare ca lumea.
Si dupa facultate faci scoala de meserie in domeniul tau.
Se face asa ca apoi sa nu se zica "nu ai experienta", deja cand termini scoala de meserie esti bun si experimentat, se lucreaza 4 zile pe saptamana si se face carte doar una.
Deci terminati-va cu "s-a pus invatamantul jos ca au scos examenele alea..".
Copilul poate iesi foarte bun in ceva dar sa mai aiba si viata, nu doar sa invete in prostie si degeaba.

Generatia de acum este mai analfabeta, este adevarat, din afara e comanda sa fim prosti, distrugerea invatamantului de acolo vine, prosti = mai usor de manipulat.
Vor invata doar bogatii asa cum era in trecut, vor fi scoli si facultati privata dar foarte scumpe,  nu cu 700 Euro anual unde nu se face carte, si asa deci ne vor conduce tot aia cu bani, cam asta se urmareste.

Se masoara simplu cati Wati are un bec, masor rezistenta, vezi cati amperi consuma, tensiunea si iese simplu puterea, desi nu ai nevoie de nici o rezistenta de masurat.
Daca un bec merge la 220 volti si trage 0,45 amperi, atunci ai 220 volti x 0,45 amperi si iti da 100 cam, deci are 100 Wati.
Daca un bec merge la 24 V si trage 4,17 amperi, o sa dea ca are tot 100 Wati, adica cand stii tensiunea la care merge, stii cat trage curent dar nu scrie puterea.

Edited by MinetoMatoi, 23 February 2018 - 20:49.


#192
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,716
  • Înscris: 21.06.2016
Un bec rece trage de vreo 15 ori mai mult curent ca unul "cald" si ca atare are o rezistenta de 15 ori mai mica.
Asta ca sa tineti minte daca va intreaba la interviu :D

#193
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Generațiile actuale sunt fragile fizic, psihic, sanatate slabă, relationeaza greu si sunt autisti majoritatea.
Ex: acum 25 ani mergeam la sala de fiare si ma imprieteneam cu toți care veneau mai des. Daca unul era bun sportiv era respectat de restul si căutau să îl imite la antrenamente.
Azi abia iti raspunde la salut, freacă tel si nu încearcă să învețe.


#194
Bean

Bean

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,477
  • Înscris: 12.11.2006

View Postgeostorm, on 21 februarie 2018 - 22:55, said:

Cum vi se par noile generatii ce vin din urma ?
MI se par...in urma.

#195
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 23 februarie 2018 - 20:27, said:

Am inteles ideea, dar voi va faceti ca nu intelegeti ceva esental.


Ai inteles dar n`ai priceput!
Erau toti cu studii superioare!!
Oamenii aia trebiau sa lucreze singuri, in interventii, ziua , noaptea si sa se descurce.
Trebuiau sa aiba acel minimsimt tehnic fara de care in anumite activitati nu se poate.
Nu era singura intrebare din test, fiti linistiti si eu eram doar primul din linie.
Erau oamenii cu care urma sa lucrez, sa fie colegii mei si sa isi faca treaba, acolo in cimp nu mere cu povesti, Google sau
zmeu de tastatura ca aici in fata monitorului.
Acolo era ca in antichitate, "hic Rodos hic salta!"

View Postvrajitoruldinoz, on 23 februarie 2018 - 20:27, said:


Cind vezi ca vin numai idioti la interviu, poate problema e la locul de munca oferit, de la salariu la cit de interesant e, care tenteaza numai pe aia... Aia destepti se duc cu burse in afara, nu-i vezi tu.
Adica mai conteaza si cu cine intri in contact. Dar asta de obicei spune mai multe despre tine decit despre ei.

Asta deja ma depasea, era vina multinationalei, iar  salariile chiar erau bune.

Edited by Ion_Bumbu, 23 February 2018 - 21:01.


#196
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostIon_Bumbu, on 23 februarie 2018 - 20:59, said:

Ai inteles dar n`ai priceput!
Erau toti cu studii superioare!!
Oamenii aia trebiau sa lucreze singuri, in interventii, ziua , noaptea si sa se descurce.
Trebuiau sa aiba acel minimsimt tehnic fara de care in anumite activitati nu se poate.
Nu era singura intrebare din test, fiti linistiti si eu eram doar primul din linie.
Erau oamenii cu care urma sa lucrez, sa fie colegii mei si sa isi faca treaba, acolo in cimp nu mere cu povesti, Google sau
zmeu de tastatura ca aici in fata monitorului.
Adica proiectanti/arhitecti/coordonatori/consultanti (pentru ca asta se presupune ca ies din cei cu studii superioare) la munca de teren, singuri? Serios?
Da' nu mai bine cautati 5 tehnicieni de teren + un manager care sa stie sa puna la punct niste proceduri / detalii / intrebari frecvente / cules date din teren / etc?

Eu vad aici o problema: aceea ca studii superioare = meseriasu' care schimba siguranta, becu', invarte surubelnita etc. Chestie care nu mi se pare deloc productiva.

View Postvrajitoruldinoz, on 23 februarie 2018 - 20:27, said:

Ca atare atunci era un nivel mediu pentru toti si acum lumea se imparte in prosti si destepti si diferenta e mare intre ei. Si accesul la internet mareste discrepanta, pe destepti ii face si mai destepti si pe prosti internetul ii face si mai prosti.
Cam asa cred si eu. Cu foarte putine exceptii.

#197
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Surprinzator pentru unii dar alea erau cerintele firmei.
Si da, mai schimbam si becuri la 50m inaltime...
:D

Edited by Ion_Bumbu, 23 February 2018 - 21:23.


#198
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,777
  • Înscris: 08.11.2009

View PostIon_Bumbu, on 23 februarie 2018 - 21:22, said:

Surprinzator pentru unii dar alea erau cerintele firmei.
Si da, mai schimbam si becuri la 50m inaltime...
:D
Nu te supăra  ce lucrati?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate