Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Cum vi se par noile generatii ce vin din urma ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
242 replies to this topic

#163
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
-mai deschisa  homosexualitatii,
-mult mai plictisita,

in rest nu am observat diferente

#164
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostSoulstream, on 22 februarie 2018 - 16:10, said:

Atunci sistemul de educatie ar trebui sa se concetreze mai mult pe analiza, filtrarea si intelegerea informatiei si nu pe memorarea ei.
Ca sa poti sa filtrezi iti trebuie o 'baza memorata' - pentru comparatie. Fara ea, nu ai cum filtra. Dupa urmeaza intelegerea si analiza.

Lipsa acestei baze duce la impresii (gresite, zic eu) de genul "cunosc", "ma descurc", "am deja informatia" etc etc.

#165
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Specia umana , ca orice organism viu de pe aceasta planeta , se adapteaza la conditiile de mediu.Daca mediu iti pune probleme care pot fi rezolvate cu inteligenta atunci  inteligenta va creste  , intodeauna vor fi  indivizi care sa-i faca fata  daca nu  e nevoie de inteligenta si de alte calitati  indivizii se vor adapta cu astfel de calitati.
In alta ordine de idei  acum 40 ani aveam in minte cel putin 30-40 nr de telefon  a cite 6 cifre, acum nu stiu nici nr sotiei din simplul motiv pt ca nu am nevoie sa-l memorez.
Nu exista un progres sau un regres in generatii apropiate , ci mai degraba  o adaptare mai buna sau mai putin buna la  la provocarile  pe care ti le ofera mediul .
Cunosc medici care o data cu informatizarea sistemului medical  au preferat sa iasa la pensie decit sa se adapteze noilor provocari fiind total depasiti , dar asta nu inseama ca  nu excelau in ce au fost educati sa faca , cum si tineri care inteleg lucrul cu  tehnologia , dar pregatirea profesionala  si aplicarea ei lasa de dorit.

#166
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postdexterash, on 22 februarie 2018 - 01:24, said:

Si de politica, economie, istorie & co nu? Serios?

Ia zi-mi cati au nevoie sa masoare puterea unui bec cu filament (care, apropos, a disparut din piata) la ora actuala?!?! Da' cati au nevoie sa stie politica/economie/istorie vs masuratul puterii unui bec cu filament nemarcat?


Ca si cu becul cu filament. Totusi, cand nu-ti stii istoria, ai toate sansele sa o repeti si sa faci aceleasi greseli.

Nu e vorba de becul cu filament in sine (sigur, e o aplicatie neinteresanta si cvasiinutila, majoritatea au inscriptionate puterile si risti sa judeci gresit etc), ci de Legea lui Ohm si legea puterii - lucruri fundamentale. Se folosesc in multe alte cazuri. De exemplu, sa stii cat poti incarca un prelungitor, ca altfel ia foc...

Istoria - doar chestiile mari si pildele, am spus. Eventual ceva mai multa istorie recenta. Restul - se incadreaza la lectura suplimentara. Sigur, sa stii de daci, de romani, dar lucruri mari. Nu repeti istoria tu, ca individ, ci o natie (mai degraba). Crezi ca ai mari avantaje? ce putem face astazi ca indivizi pentru tara/neam, devreme ce nici macar nu putem alege conducatori ca lumea? In plus, se vede clar ca fiecare isi joaca cartea (de ce crezi ca sunt milioane de romani emigrati)? S-au schimbat mult regulile jocului... Nu prea mai ai ce trenduri sa setezi ca individ, cu exceptia cazurilor exceptionale (liderii inascuti etc)

Edited by aaaa4567, 22 February 2018 - 16:58.


#167
Gaben_Almighty

Gaben_Almighty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 20.02.2014
Fiecare cu ce-l doare pe aici

#168
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Nu ştiu de ce am impresia că nu prea ştiu cum să-şi ceară drepturile.

#169
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,475
  • Înscris: 18.10.2011

View Postnotrust, on 22 februarie 2018 - 01:28, said:

Nu am facut Material Rulant pe Calea Ferata, dar iti spun ce cred eu la intrebarea ta, ceva ce tine de logica mea, daca e gresita dai tu raspunsul.
La franarea de urgenta vagoanele au tendinta sa vina in fata, inertia le impinge peste "obiectul" / vehiculul tragator.

Asa te intreb si eu pe tine ce trebuie avut in vedere la autorizarea unei cladiri comerciale de dimensiuni mari ?
Ce masuri se impun daca in zilele lucratoare fluxul de trafic depaseste cu mult valorile normale permise in de acel tronson de infrastructura ?
Te pot intreba cum iti dai seama daca doi soferi spun adevarul despre declararea unui accident ?
Daca ai 30 de containere de trimis din Turcia in Ungaria ce masuri de transport multimodal aplici, ca incarcatura sa ajunga rapid, intreaga si cat mai ieftin ?
Cum sigilezi containerul in functie de incarcatura  si ce insemne aplici ?

Asta am facut eu la facultatea mea.

Te apropii, e vorba de inertie: masa este mare pentru a putea trage ()dar si frana) vagoanele. Forta de tractiune e de fapt forta de frecare intre rotile locomotivei si sine, care forta de frecare e proportionala cu apasarea normala (deci cu greutatea).

Intrebarile tale suntdespre logistica transporturilor, nu sunt de fizica de liceu - e o diferenta mare. Insa chiar si asa, pot de niste raspunsuri intuitive:

- autorizarea unei cladiri comerciale de dimensiuni mari - evacuarea oamenilor, fluxul de marfa, acces masini de pompieri, dimensionare hidranti etc. (cu redundante unde e necesar)

- Ce masuri se impun daca in zilele lucratoare fluxul de trafic depaseste cu mult valorile normale permise in de acel tronson de infrastructura ? - probabil ca e vorba de accesul in caz de urgenta (salvare, pompieri), caz in care, probabil, iti trebuie acces de rezerva etc sau marcaje speciale (benzi care sa nu poata fi blocate, acces la hidranti etc)

- Cum sigilezi containerul in functie de incarcatura  si ce insemne aplici ? - cel mai probabil standardizat, se poate gasi relativ usor


Asta asa, ca nu stau sa caut acum norme, dar, repet, sunt chestii specializate. E ca si cum as intreba nu de Legea lui Ohm, ci de "ce conductor pui, daca ai o pompa de 4000W" - evident, te poti uita in I7 (normativul romanesc pentru instalatii electrice) etc. - grosimile sunt standard, regulile de derating cu temperatura sunt date etc etc

Quote

Te pot intreba cum iti dai seama daca doi soferi spun adevarul despre declararea unui accident ?
As afla relativ rapid vorbind cu un psiholog (specializat), dar cel mai probabil ca implica audierea de martori, sau alte probe standard (cel mai probabil si aici e standardizat, se urmeaza o procedura, in functie de circumstante - daca sunt martori sau nu etc etc).


Astea sunt chestii ce depasesc cultura tehnica generala, ca despre ea era vorba. Si ti le poate invata oricine (cu IQ la medie) practicand ca junior pe langa un senior/regular, cativa ani de zile (cum poti face cam in orice meserie).

Am lucrat si eu acum multi ani intr-un domeniu similar, ca sa scot niste bani. Era alt domeniu, tot ingineresc, desi nu aveam licenta (oficial eram junior, de facto conduceam lucrarile, ca seniorii nu stiau calculator si eu terminam mult mai repede Posted Image; insa nu eram incadrat ca inginer de specialitate, normal). Nu numai ca am invatat, dar am si automatizat multe din operatiunile respective (era prin anii 2000, cand nu prea stia lumea de calculator etc). Am si scris pledoaria pentru senior, in cadrul unui proces (!) (pe atunci era mai greu cu avocatii si domeniul era, oricum, tanar)

Edited by aaaa4567, 22 February 2018 - 18:03.


#170
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016

View Postaaaa4567, on 22 februarie 2018 - 17:53, said:

Insa chiar si asa, pot de niste raspunsuri intuitive:

- autorizarea unei cladiri comerciale de dimensiuni mari - evacuarea oamenilor, fluxul de marfa, acces masini de pompieri, dimensionare hidranti etc. (cu redundante unde e necesar)

- Ce masuri se impun daca in zilele lucratoare fluxul de trafic depaseste cu mult valorile normale permise in de acel tronson de infrastructura ? - probabil ca e vorba de accesul in caz de urgenta (salvare, pompieri), caz in care, probabil, iti trebuie acces de rezerva etc sau marcaje speciale (benzi care sa nu poata fi blocate, acces la hidranti etc)

- Cum sigilezi containerul in functie de incarcatura  si ce insemne aplici ? - cel mai probabil standardizat, se poate gasi relativ usor


Asta asa, ca nu stau sa caut acum norme, dar, repet, sunt chestii specializate. E ca si cum as intreba nu de Legea lui Ohm, ci de "ce conductor pui, daca ai o pompa de 4000W" - evident, te poti uita in I7 (normativul romanesc pentru instalatii electrice) etc. - grosimile sunt standard, regulile de derating cu temperatura sunt date etc etc


As afla relativ rapid vorbind cu un psiholog (specializat), dar cel mai probabil ca implica audierea de martori, sau alte probe standard (cel mai probabil si aici e standardizat, se urmeaza o procedura, in functie de circumstante - daca sunt martori sau nu etc etc).


Astea sunt chestii ce depasesc cultura tehnica generala, ca despre ea era vorba. Si ti le poate invata oricine (cu IQ la medie) practicand ca junior pe langa un senior/regular, cativa ani de zile (cum poti face cam in orice meserie).

Ai raspuns doar partial. (Cand am spus ca lucrez la o U.M. nu am zis ca lucrez la I.G.S.U.), lucrez alt tip de U.M. care angajaza ingineri, la I.G.S.U. nu cred ca lucreaza ingineri.
Autorizarea unei cladiri comerciale de dimensiuni mari, trebuie sa tina de zona in care se construieste, strazile si bulevardele care fac legatura, cat pot sustine din fluxul de trafic (iar fluxul de trafic se calculeaza prin niste formule), pentru ca aici vorbim si de aglomeratie si de poluare, daca o cladire de acest gen paralizeaza traficul, nu prea are ce cauta acolo.
Masurile care se impun cand ai aglomeratie se pot referi la: crearea de sensuri unice, largiri de bulevarde sau construirea de pasaje sub/supraterane, multe masini stationate inseamna zgomot si poluare.
Containerul are diferite sigilii sau insemne si in functie de substantele transportate.
Cum ajungi cel mai eficient cu 30 de containere din Turcia in Ungaria ? Le sui pe un catgobot pana-n Romania, le incarci pe un tren si le duci in Ungaria, de acolo pana la destinatia generala se incarca pe autocamioane (TIR), si se duc individual, la destinatia de triere (daca se impune) se desigileaza containerele se selecteaza incarcatura (unde este cazul), si se sorteaza si se trimite la magazinele / institutiile unde au destinatie finala.

Cum iti dai seama cand doi soferi mint in cazul unui accident, simplu, privesti masinile, vezi modul de deformare al elementelor de caroserie, culoare inaltimile zonelor lovite, si aplici o formula de calcul de fizica (greutate, inertie, viteza), si afli viteza de deplasare si cat de mult putea sa aduca deformari in impact. (vezi ce materiale au elementele de caroserie si iti dai seama daca se puteau deforma in asa fel, asta tine de STUDIUL MATERIALELOR).

Pentru ca nu vine unul cu o masina lovita in spate si este rupta pana la locurile din fata, si iti declara celalalt ca are un colt de masina de mici dimensiuni deformat.

Edited by notrust, 22 February 2018 - 19:03.


#171
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010

View Posttiti_greucean, on 22 februarie 2018 - 14:41, said:

Tu voiai de fapt prin proba asta sa le arati ca sunt prosti.

Deloc, doream sa gasesc oameni care sa fie in stare sa lege teoria invatata in scoala de practica.
Urma ca in scurt timp sa fie singuri in teren fara Google fara nimic decit capsorul lor.
Ideea era sa masoare acel bec nenorocit si sa vada ca la putere da ceva de genul Kw!
Daca unu din ala imi zice ca acel bec are 1Kw sa mai am eu curajul sa`l trimit in teren???
E vorba de lipsa de bun simt tehnic, asa se cheama !
Decit sa tot bateti apa`n piua puneti mina pe ohmetru, masurati un bec de si faceti calculul.

Edited by Ion_Bumbu, 22 February 2018 - 20:55.


#172
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014

View PostMembruAnonim, on 22 februarie 2018 - 10:01, said:

Mai nou respectul se dobandeste, nu este by default din cauza varstei.
Stiu ca se dobandeste...dar esti si dumneata un smecher ca si el ????????? CE TE DERANJEAZA LA MINE ????? Ai vreo problema cu mine? Sau esti prea ingamfat,nu-i asa ? Sunt cu 33 ani mai in varsta decat colegul si probabil ca si dumneata esti obraznic. De asta te bagi in seama ca sa-mi dai lectii ! Vezi-ti de viata ta ca nu ma intereseaza cine esti !!!

#173
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,437
  • Înscris: 31.01.2010
Gresesti!
El trebuie sa`ti cistige respectul!
Il tratezi asa cum merita si asta este.

#174
MinetoMatoi

MinetoMatoi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,029
  • Înscris: 27.10.2017
Era si este la fel, de exemplu elevii de liceu de clasa 9-a erau in anul scolar 1992-1993 la fel ca astia de acuma, zapaciti, veseli, pusi pe clubareala, uneori baute pe ascuns vodka cu paiul (erau niste cutii de carton mici cu albastru parca), cu moda, pantaloni taiati, muzica, moda, etc, astia de acuma la fel, cand ii vad, parca ma vad pe mine si pe colegii  mei in ei, singura diferenta este doar ca acum au alta tehnologie si in loc de exemplu sa se joace cu masini cu telecomanda, se joaca pe smart, fac mai putina miscare, invata mai putin, dar in rest e la fel.
Parinti din astia nasoi acuma sunt aia poate care pe vremea aia erau la licee foarte bune, de aveau mereu un batz in fund...
Acuma daca unul de 16 ani vrea la discoteca, il inteleg f bine chiar daca vine la 3 noaptea acasa, noi cum eram ?
Multi uita cum erau, asta eu nu pot intelege, daca se joaca pe smart iar inteleg, chiar invat si eu sa fac asta, nu am inteles conflictul intre generatii niciodata, se joaca la calc copilul, nu mi se pare aiurea chiar daca eu in 93 nu ma jucam (desi ma jucam pe HC 90).
Sunt la zi ca si ei cu tot ce fac si chiar mi se pare misto ce fac ei, insa sa fie disciplina, respect, sa invete, atat vreau de la ei, in rest au voie ce vor.
Cum poti sa uiti in 25-30 ani ce ai fost la 15 ani ?! Parca nu mai sunt ei !!! Ma uit la ei de ma minunez, parca ei sunt parintii mei de pe vremea aia desi sunt de seama mea.
Am doi colegi care in clasa 11-a ii sculase diriga in picioare si a zis "rusine sa va fie..dupa ce ca sunteti corigenti la chimie si matematica mai si deranjati orele...", ei, astia acuma sunt f severi cu copiii lor ! Ca de ce are nota 7 in loc de 8, de ce sta pe smart prea mult, ce cauta la ora 2 noaptea acasa de la petrecere..., notele de 7-8 mi se par f okey, si celelalte mi se par okey..astia parca sunt alti oameni acuma !
Noroc ca i-am filmat si am caseta unde le-am aratat "e, uite pe voi...".
Eu nu zic sa lasi copilul sa faca prostiile alea, dar nici asa nu e bine.

#175
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Anumite lucruri se făceau şi pe vremuri. O parte le-am făcut şi eu. Dar ăştia de acum îmi lasă impresia de oameni dezinteresaţi.

#176
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postdjl, on 23 februarie 2018 - 00:04, said:

Anumite lucruri se făceau şi pe vremuri. O parte le-am făcut şi eu. Dar ăştia de acum îmi lasă impresia de oameni dezinteresaţi.
Daca tu crezi ca alocarea a mai mult tip liber pt ei inseamna dezinteres , te inseli .Eu zic sa nu judecam , generatia actuala se va adapta de minune pt a ocupa toate cererile societatii, si o v-a face in stilul ei nu cum visati voi cei mai in varsta.

#177
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu poti compara generatia  noastra  cu generatia copiilor nostri ca erau alte vremuri . Io m-am obisnuit sa vorbesc la pers a 3 a cu cei pe care nu-i cunosc ( nu pe forum ) si cand ma ia un baietica la per tu .... io n-o sa-l educ pe ala ca tata-so trebuie sa faca asta . Asta e , continui discutia cu dvs pana se prinde ca e idiot . Pana si la tel cand ma suna cineva pt un anunt ma ia cu salut ... per tu de zici ca ne-am tras de bracinare toata viata , pe vremea mea ( is chiar tanar inaca ) io nu-mi permiteam asa ceva si nici acuma nu-mi permit cu un strain .
Dpmdv educatia e deficitara la multe aspecte si preluarea " modului " englezesc unde " you " insemna si tu si dvs nu prea ne face cinste .

Edited by Baxon, 23 February 2018 - 00:23.


#178
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Îşi alocă timp pentru propria persoană, dar ce învaţă?
Mai sunt tineri care-mi produc impresie plăcută. Gen cei voluntari care se duc să strângă gunaoiele lăsate de turişti. Ăştia le dau peste bot şi celor mai în vârstă? Dar câţi sunt ca ei. Acum 7 veri la Costineşti, staţiunea tineretului era mai multă mizerie decât în 1997!

#179
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,222
  • Înscris: 13.06.2004
Ah, în trecut se făcea mişto de "tocilari", acum s-a ajuns ca mulţi dintre ei să fie luaţi la chinuială.
Din incultura tabloidizată mulţi se cred nişte 007 în raport cu oamenii normali.

Edited by djl, 23 February 2018 - 02:43.


#180
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,362
  • Înscris: 21.06.2016

View PostGhita_Bizonu, on 22 februarie 2018 - 00:22, said:


In mod clar de calitate inferioara..
Reept sunt nascut in 52.

Generatia babacilor nostri , chioar daca nu scolita (se cera 4 clase)  era o generatie de omanei responsabili . balorile erau cam f traditionale insa te puteai baza pe ei (poate tocmai d'aia!) . Si ca am zis mai putin sciliti .. da insa ce stiau STIAU!

Baietii mai mari... nascuti prin 44-45 deja beneficiua de o scolarizxare mai bina. Fiabii. de incredere, de "caracter". SI ce intatau stiau.
Noi, aia nmascuti 50-60 ... deja poate cam razgaiati. Mai putin fiabili si ttraytati cu ingaduinta la scoala . Deja mai cu pretentii in buna parte.

Nenorocirea incepe cu "decretetii" ... Destui .. destui au fots dacutci "de decret" cestie ce a us la o delasare a parintilor  .. care s-ua simtit mai putin responsabili (cestie ce a privocata o memorabnila replica a mamei mele "si sotia dumneaavoastra s-a culcat cu .. decretul?!" spre marele haz al aduientei)

Prin 78 se garaveaza - nu se mai lasa repetneti. Plus liceele profesionale .. in care se invata si arta chiulului..


Stai putin, nu sint generatiile 30-70 alea care au construit comunismul, au creat generatii intregi de felatori de secretari de partid si alti nomenclaturisti idioti, nu au fost aia cu capul plecat si sabia care nu-l taie, slugi si sclavi dar bucurosi sa fie asa, aia care au construit industrie prost facuta si ruginita de noua?
Nu zic ca tot astia sint inca la putere... si uite ce misto e.
Da, fiabili si de partid.

Nu stiu cum dar nici unul din aia care s-a plins de generatia noua aici nu m-a impresionat cu inteligenta deosebita si relizarili. Nu prea sint expert in generatia noua dar unii, multi, din ei sint pe la unoivresitati straine, chiar asa nasoi nu pot fi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate