Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Cum vi se par noile generatii ce vin din urma ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
242 replies to this topic

#127
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postrosix, on 22 februarie 2018 - 10:38, said:

NU. Solutia este batuti cu parul...ca nu e vorba numai de ei in blocul ala.
Bataia nu e buna ca nu invata nimic , doar se inraieste mai tare . Amenda si poprire pe bunuri ca asta doare mai tare ca bataia !

#128
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ăia nu-s majoritari. Ghoticii nu ştiu ce resping, nu am stat de vorbă cu asemenea persoană, EMO o dau prea mult în tristeţe şi nici nu am mai văzut EMO pe la noi.

#129
sergiudaniel

sergiudaniel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 485
  • Înscris: 12.01.2008

View PostDJPocaitul, on 22 februarie 2018 - 09:51, said:

Si eu am un coleg de 18 ani care lucreaza cu mine contra schimb...dar e dus cu pluta ! E vopsit,se uita numai pe facebook si munceste in reluare. Bineanteles ca nici nu vrea sa ma respecte ca eu am o varsta...

Varsta e doar o cifra. Caracterul si gandirea iti aduce respectul altora.

#130
AMETHIST

AMETHIST

    Hardware Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,518
  • Înscris: 11.11.2007
Daca esti un fost activist n-ai cum sa intelegi asta.

#131
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostBaxon, on 22 februarie 2018 - 10:47, said:

Bataia nu e buna ca nu invata nimic , doar se inraieste mai tare . Amenda si poprire pe bunuri ca asta doare mai tare ca bataia !

Cei care exagereaza cu hip-hopul si cu cocalarismul se considera smecheri in sinea lor... Ceea ce nu stiu ei e ca posturile de smecheri sunt deja ocupate de altii si ca tot sclavi vor ajunge pana la urma.
De asta scoala e facuta sa fie scoala iar educatia are si ea rostul ei. O diploma nu-ti asigura neaparat succesul in viata dar iti da o sansa sa nu fii platit ca ultimul maturator.  Altfel e plina lumea de dezorientati;  vezi cazul alora care intra pe aici si intreaba daca sa faca Automatica si o cariera in IT sau sa plece  sa faca taximetrie sau sa lucreze in spalatorie in Anglia.

#132
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce-mi place însă la noile generaţii: că-s mai înalte. Nu cred că va veni ziua în care nu vor mai exista oameni scunzi, dar se va reduce numărul lor. Şi dacă vor fi mai multe fete înalte, pe viitor poate se vor schimba unele mentalităţi.

#133
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postdjl, on 22 februarie 2018 - 11:07, said:

Ce-mi place însă la noile generaţii: că-s mai înalte. Nu cred că va veni ziua în care nu vor mai exista oameni scunzi, dar se va reduce numărul lor. Şi dacă vor fi mai multe fete înalte, pe viitor poate se vor schimba unele mentalităţi.
Mai inalte in aceeasi proportie ca pana acuma . Ca sunt si nani la gramada , mai iesi din casa Posted Image , nu mai zic de astia defavorizati cu probleme phiho-motrice , parca s-au inmultit peste masura .

#134
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postmarius.bunu, on 22 februarie 2018 - 10:24, said:

La unele aspecte cei tineri sterg cu tine pe jos, la altele au lacune grave daca e sa-i comparam cu generatia decreteilor, de exemplu.
Nu mai există termene de comparație între generații de când a început revoluția dezvoltării industriale și a cuceririle în știință și tehnică.
We will be the never same again!

View Postdjl, on 22 februarie 2018 - 11:07, said:

Ce-mi place Ăźnsă la noile generații: că-s mai Ăźnalte.
Ăia se datorează exclusiv faptului că au mâncat pe saturate toată viața.

#135
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postdjl, on 22 februarie 2018 - 11:07, said:

Ce-mi place Ăźnsă la noile generații: că-s mai Ăźnalte. Nu cred că va veni ziua Ăźn care nu vor mai exista oameni scunzi, dar se va reduce numărul lor. Și dacă vor fi mai multe fete Ăźnalte, pe viitor poate se vor schimba unele mentalități.

E si de la mancarea proasta plina de hormoni. Hormonii astia te fac mai inalt, dar iti cresc si celule canceroase din corp
Pe unde sunt, vezi pustoaice de 10-12 ani cu sanii cat capul.
Baietii pe la 18 ani arata de parca au 35, zici ca sunt terminati de bautura, droguri lipsa somnului..

Eu la 35 mai patesc sa mi se ceara buletinul la supermarket cand merg si cumpar alcool.

Pustoaicele de 14 ani vin des la tine pe strada sa le cumperi alcool. Uneleca bonus iti propun si o _ue scurta daca le cumperi bautura de la magazin

Edited by geostorm, 22 February 2018 - 11:23.


#136
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Am văzut şi băieţi scunzi. Şi fete scunde. Un coleg din generală avea în clasele VII-VIII deja peste 1,72 (îi mai ziceau "pălugă", dar rar, nu aveam colegi super-idioţi).
Oameni mai înalţi au început să apară la noi în număr mai mare cam în generaţile de după 1960 (nu că înainte nu ar fi exisat, dar nu erau aşa de mulţi), însă erau mai mulţi ei decât ele. Da, am văzut şi din alea care au peste 40 de ani şi sunt înalte, dar mai multe înalte sunt din alea sub 30 (sunt radar de înalte). În facultate am avut 2 colege care aveau peste 1,76 (cred că aveau 1,78-1,80). În general cele de la specializarea Istorie aveau cam 1,66-1,70, dar erau şi câteva mai mici de atâta. Însă am văzut şi unele care la 13-14 ani sunt mai înalte decât mine (eu am cam 1,70)... de ar fi mai multe aşa, ce schimbări frumoase am avea pe viitor.
Fete de 12-13 ani mai dezvoltate existau şi pe vremuri. În vara lui '95 una din fetele care venea în vacanţă la ţară în Prahova şi avea maxim 3 luni până la a face 13 ani avea deja vreo 1,63 (s-a oprit la 1,70, deloc rău pentru o fată) şi sânii crescuţi. Var-mea tot pe atunci (avea 12 ani) era şi ea cam pe la aceiaşi înălţime (s-a oprit pe la 1,67-1,68).
Bunica paternă a ajuns la vreo 1,68. Pentru o persoană născută în jurul anului 1930, era destul de înaltă. De aia a şi ajuns şefă de Străjeri.

Edited by djl, 22 February 2018 - 11:28.


#137
Cris007

Cris007

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,734
  • Înscris: 06.08.2004

View Postgeostorm, on 22 februarie 2018 - 11:19, said:


Pustoaicele de 14 ani vin des la tine pe strada sa le cumperi alcool. Uneleca bonus iti propun si o _ue scurta daca le cumperi bautura de la magazin
[ https://i0.wp.com/bigfitdeal.com/blog/wp-content/uploads/2014/06/1352251521528.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ce frumos trebuie sa fie in fantasy-land. Asta imi aduce aminte de un coleg mai vechi, nostrimo parca, tot asa ne povestea de curvele de la facultatea de istorie care nu il placeau...

#138
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,073
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdjl, on 22 februarie 2018 - 11:22, said:

Am văzut şi băieţi scunzi. Şi fete scunde. Un coleg din generală avea în clasele VII-VIII deja peste 1,72 (îi mai ziceau "pălugă", dar rar, nu aveam colegi super-idioţi).
Oameni mai înalţi au început să apară la noi în număr mai mare cam în generaţile de după 1960 (nu că înainte nu ar fi exisat, dar nu erau aşa de mulţi), însă erau mai mulţi ei decât ele. Da, am văzut şi din alea care au peste 40 de ani şi sunt înalte, dar mai multe înalte sunt din alea sub 30 (sunt radar de înalte). În facultate am avut 2 colege care aveau peste 1,76 (cred că aveau 1,78-1,80). În general cele de la specializarea Istorie aveau cam 1,66-1,70, dar erau şi câteva mai mici de atâta. Însă am văzut şi unele care la 13-14 ani sunt mai înalte decât mine (eu am cam 1,70)... de ar fi mai multe aşa, ce schimbări frumoase am avea pe viitor.
Fete de 12-13 ani mai dezvoltate existau şi pe vremuri. În vara lui '95 una din fetele care venea în vacanţă la ţară în Prahova şi avea maxim 3 luni până la a face 13 ani avea deja vreo 1,63 (s-a oprit la 1,70, deloc rău pentru o fată) şi sânii crescuţi. Var-mea tot pe atunci (avea 12 ani) era şi ea cam pe la aceiaşi înălţime (s-a oprit pe la 1,67-1,68).
Bunica paternă a ajuns la vreo 1,68. Pentru o persoană născută în jurul anului 1930, era destul de înaltă. De aia a şi ajuns şefă de Străjeri.


mergi cu ruleta dupa tine? Posted Image

Edited by marius.bunu, 22 February 2018 - 11:43.


#139
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Nu, fac estimări   :)

#140
soricelucut

soricelucut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 835
  • Înscris: 25.02.2015
Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramâi la toate rece.

:)

#141
owl1960

owl1960

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,822
  • Înscris: 26.04.2017

View Postmarius.bunu, on 22 februarie 2018 - 11:39, said:

mergi cu ruleta dupa tine?
Păi nu vezi că știe și cât de înalți erau oamenii născuți după 1960 adică anul nașterii mele.
Băiat documentat.

View Postsoricelucut, on 22 februarie 2018 - 11:51, said:

Vreme trece, vreme vine,
Toate-s vechi si noua toate;
Ce e rau si ce e bine
Tu te-ntreaba si socoate;
Nu spera si nu ai teama,
Ce e val ca valul trece;
De te-ndeamna, de te cheama,
Tu ramĂąi la toate rece.

E adevărat că sub soare sunt puține lucruri noi dar revoluția industrială vine cu o avalanșă de lucruri noi peste noi și noile generații se schimbă spectaculos.

#142
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017
Oamenii erau mici de inaltime in principal datorita deficientelor de alimentatie. Existau mari diferente intre bogati si saraci, urmasi ai unor boieri sau ai unor tarani. Acum doar s-a revenit la normal.

#143
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postvrajitoruldinoz, on 22 februarie 2018 - 08:27, said:

O prostie care cred ca se stue cam din clasa a 8a ca-i prostie. Becul rece are rezistența MULT mai mică. E imposibil sa afli puterea așa.

Asta era si ceea ce doream sa aflu!
Totusi este perfect posibil daca stii coeficientul de variatie a rezistentei cu temperatura

#144
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Eu mă mai uit la înălţimea oamenilor. Şi din cauza unor atitudini a ajuns să mă pasioneze prea mult chestia asta. De aia mai ştiu una-alta.
Cât despre informaţie, depinde şi de ce extragi din ea, dacă e brută sau comentată.
Păcat că dacă tot există youtubeul (şi nu mai stai cu discul de vinil, banda de magnetofon, caseta aidio, Compact Discul (C.D.-ul) sau să te rogi de cineva să-ţi dea m.p. 3-uri) nu caută stiluri muzicale diferite.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate