Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

De ce angajatorii romani nu platesc romanii cu 1500 euro/luna?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
83 replies to this topic

#1
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015
Angajatorii romani siliti sa aduca muncitori din afara UE

De ce?

Sunt sigur ca multi romani ar munci cu placere pe banii aia multi cu care ar fi platiti vietnamezii!

De ce angajatorilor li se pare ok sa plateasca muncitorul roman cu un salariu de mizerie, dar apoi sa chetuiasca sume uriase cu adusul si platitul unui vietnamez?

Nu, nu cred in faza cu "romanul e lenes", am sa ii rog pe chilotarii care cred asta sa ma scuteasca cu explicatia asta de 2 lei, pt ca romanii sunt suficient de harnici prin UE!

Ceva e putred in ecuatia asta...dar nu imi dau seama ce!

Se da companiilor vreun ajutor financiar urias pt asta sau cum ?!?

Edited by pinguinul666, 21 February 2018 - 16:17.


#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. ”Obţii o productivitate mai mare, ceea ce evident îţi reduce costurile per total, pentru că este vorba despre atitudinea faţă de muncă a anumitor popoare care diferă foarte mult. Sunt mai conştiincioşi, şi mai obedienţi decât noi
  Poate vietnamejii chiar muncesc de banii ăia.
2. Dacă zice la PROTV nu înseamnă că e așa.
3. Te poți duce la Şantierul Naval din Tulcea să încerci să te angajezi. Nu te oprește nimeni.

Edited by exceswater, 21 February 2018 - 16:24.


#3
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Pentru ca in Romania inca se mai dau tunuri.
Pentru ca in Romania inca mai e mentalitatea ca marja de profit trebuie sa fie de vreo 4-5 ori mai mare ca prin vestul Europei.

Placa cu productivitatea e o vrajeala.
Productivitate exista, dar se duce in marja de profit nesimtit al patronilor romani

Edited by geostorm, 21 February 2018 - 16:28.


#4
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
De cand sunt platiti vietnamezii cu 1500€ in Romania?

Edited by YourFan, 21 February 2018 - 16:29.


#5
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 geostorm, on 21 februarie 2018 - 16:27, said:

Pentru ca in Romania inca se mai dau tunuri.
Pentru ca in Romania inca mai e mentalitatea ca marja de profit trebuie sa fie de vreo 4-5 ori mai mare ca prin vestul Europei

Legatura cu topicul este?

#6
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Ce angajator roman crezi ca plateste aproape 7000 lei pe luna unui muncitor ?????? Daca ar fi asa de unde atatia bani ? Politicienii aia nemernici care au salarii asemanatoare... SI MAI MARI ce ar mai castiga ????????

#7
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017
Nici eu nu inteleg de ce nu poti plati romanii cu 1500 de euro dar pe strainii aia ii poti plati, este posibil sa primeasca ajutoare de la stat ? Hai sa fim seriosi, ca nu cred ca muta muntii vietnamezii aia, nici fizicul nu ii ajuta prea mult sa zici ca sunt niste mici Hercule

#8
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006
Vietnamezii aia plătiți cu 1500 euro la șantierul naval sunt sudori specializați in acest domeniu.
Romani care stiu sa faca asta nu sunt pentru ca au plecat in afara pe 5000-6000 euro atunci când aici erau plătiți cu 3.000 lei.

Daca credeai ca e așa de ce ai mai bătut tastele pe forum si nu ai dat o fugă sa ne scrii de acolo in calitate de angajat?

Edited by mihai!, 21 February 2018 - 16:35.


#9
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 karapok, on 21 februarie 2018 - 16:29, said:

Nici eu nu inteleg de ce nu poti plati romanii cu 1500 de euro dar pe strainii aia ii poti plati, este posibil sa primeasca ajutoare de la stat ? Hai sa fim seriosi, ca nu cred ca muta muntii vietnamezii aia, nici fizicul nu ii ajuta prea mult sa zici ca sunt niste mici Hercule

Vietnamiezii aia vin prin firmele vietnameze ale unor manageri de la companiile respective.
E o metoda de a externaliza profitul.
Firma plateste 1500 euro, dar vietnamezul.ala nu vede toti banii aia, banii se scurg in diverse comisioane ale agentiei.
Decat sa platesti impozit pe profit in Romania, iti faci o firma de recrutare in Vietnam, si externalizezi banii acolo

Edited by geostorm, 21 February 2018 - 16:32.


#10
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
UIte aici o demonstratie de vietnamezi muti:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/scCrLSmnkO4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#11
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 geostorm, on 21 februarie 2018 - 16:31, said:

Vietnamiezii aia vin prin firmele vietnameze ale unor manageri de la companiile respective.
E o metoda de a externaliza profitul.

 geostorm, on 21 februarie 2018 - 16:27, said:

Placa cu productivitatea e o vrajeala.
Productivitate exista, dar se duce in marja de profit nesimtit al patronilor romani

Aha, deci stabilim cine e vietnamezul si cine e romanul?
Ca esti cam confuz!
Incepe sa miroasa treaba a vaporul fara elice

#12
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005
@initiator - fa-ti tu o firma, si plateste-i cu 1500 de Euro pe luna. SI vezi unde ajungi cu afacerea.

#13
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Salariul minim in Vietnam e vreo 120 dolari.

Decat sa platesti impozit pe salariul de 1900 lei in Romania, mai bine ii.platesti impozit pe 120 dolari in Vietnam, si restul sunt totvfelul devdiurne si alte cheltuieli deductibile.
Iar ala e angajat cu carte de munca in.Vietnam, detasat in.Romania

Edited by geostorm, 21 February 2018 - 16:45.


#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Pentru ca nici un angajat nu produce 4000-5000 de euro pe luna.Uite, d´aia.
Si n-are importanta pentru angajator daca ala munceste cu placere sau nu. Important e sa produca.
Si mai informeaza-te ce inseamna de fapt "salariul" si de cine/ce este el dependent si direct proportional.

Edited by myshyk, 21 February 2018 - 16:49.


#15
henrique

henrique

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 11.08.2017
Nici 90% dintre patroni nu produc atat. Unii abia fac de un salariu mediu.

#16
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

 geostorm, on 21 februarie 2018 - 16:44, said:

Salariul minim in Vietnam e vreo 120 dolari.

Decat sa platesti impozit pe salariul de 1900 lei in Romania, mai bine ii.platesti impozit pe 120 dolari in Vietnam, si restul sunt totvfelul devdiurne si alte cheltuieli deductibile.
Iar ala e angajat cu carte de munca in.Vietnam, detasat in.Romania

Mai citim si noi legile asa inainte sa vorbim?
Vad ca esti chitit numai sa aberezi pe aici. Ba patronul roman, ba patronul vietnamez , ba se platestee salariu minim din Vietnam....

Edited by Jammalan-the-Prophet, 21 February 2018 - 16:53.


#17
SCORILO-CORYLLUS

SCORILO-CORYLLUS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 24.02.2008

 pinguinul666, on 21 februarie 2018 - 16:16, said:

...
Nu, nu cred in faza cu "romanul e lenes", am sa ii rog pe chilotarii care cred asta sa ma scuteasca cu explicatia asta de 2 lei, pt ca romanii sunt suficient de harnici prin UE!...

Cred ca problema e ca aia sunt plecati. Din pacate foarte multi buni au plecat, pentru ca acum 5-10-15 ani erau platiti de  cacat. Acum au deja venituri foarte mari in EU, au copii la scoala, prieteni acolo. De ce s-ar intoarce aici, unde practic nu mai cunosc pe nimeni cum trebuie?
Apoi foarte multi din cei de aici au ajuns aproape de pensie si o perioada buna nu au mai lucrat in domenii (degeaba era sudor bun in '95 daca din '97 a lucrat ca portar pentru ca s-a inchis fabrica unde lucra inainte, acum in 2018 cand are '60 de ani nu mai e bun sudor).
Apoi multi tineri nu au nici o pregatire practica (nu e integral vina lor, nu mai avem scoli tehnice). Aia care au ambitie au invatat si plecat prin vest, multi din restul degeaba primesc si 5000 de euro, ca nu stiu, nu au ambitie. Sunt aia care bateau maidanul toata ziua, nu isi faceau nici o tema, nu invatau pentru nici o lucrare/examen, mergeau doar pe copiat. Degeaba dai cu bani in ei, nu au fost capabili sa vada beneficiul de a se imbunatati cand erau mai tineri, nu il vad nici la 30 de ani, doar au mai multi bani de tigari, bere si bmw-uri de impresionat pitipoance.
Apoi sunt si la noi destui platiti bine. Nu ca in vest, dar nici cu 300-400 de euro. Astia sunt cei care au invatat, care au avut o situatie bunicica aici, care au avut ceva motive bune sa ramana. Problema e ca nu sunt asa de multi.
Tu ignori parca un fapt simplu: sunt afara ceva de genul 6 milioane de romani. Un procent enorm care lipseste, vorbim in general de oameni in zona de varsta activa profesional. Asta iti reduce enorm de mult volumul de alegere, daca esti tanar iti reduce sansa de a invata de la un mester cu experienta etc.
Evident peste toate astea se adauga si nesimtirea crunta a unora dintre patronii romani.
Cinstit vorbind, eu cred ca daca acum 5-7 ani se ofereau salarii cu 25-30% mai bune si se pastra apoi o crestere constanta pana la a avea acum un minim 50% in plus in sectorul PRIVAT (la stat, exceptie educatia si sanatatea, degeaba sunt salarii mari) astazi nu am fi avut probleme asa mari. Atunci inca generatia mai in varsta nu era chiar asa in varsta, transfer se mai putea face, aveai ceva de genul un milion in lus cel putin in tara etc. Dar trebuiau investitii in infrastructura, mita mai putina etc....

Edited by SCORILO-CORYLLUS, 21 February 2018 - 16:56.


#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,097
  • Înscris: 07.11.2006
Eu sunt convins ca ABSOLUT TOTI angajatorii romani si/sau din Romania ar dori,in marinimia lor nemarginita,sa-si plateasca angajatii cu cel putin 3000 de euro pe luna,da' daca nu iese profitul,uite domle ca n-avem profit nici luna asta,de unde banii aia?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate