Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Ce se intampla cu romanii?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,512
  • Înscris: 02.09.2006

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti - si nici macar nu-si dau seama de asta. Nu mai sunt in stare sa inteleaga ce le ceri, sa participe la o discutie, sa te urmareasca, sa isi sustina punctul de vedere, sa acorde respect.

5 exemple recente:
..............................................................
fleacuri de gradul unu, probabil ca ai prea mult timp liber si te plictisesti!

#56
zoom0mooz

zoom0mooz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 09.03.2016

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o firma de colectare deseuri pe care o tot sun de o luna si care are un modus operandi naucitor: cand raspund la telefon, ma amana cu promisiunea "va sun eu maine la ora X, sa vedem cum putem rezolva". Maine nu mai suna, iar cand sun eu, nu mai raspund la telefon. Am vrut sa-i reclam, dar nu am unde.

Sa reclami???? In toata lumea calitatea serviciilor firmelor variaza in timp, nu e motiv de frustrare. Esti liber sa alegi alta companie sau poate chiar sa deschizi tu un business in domeniul respectiv daca ti se pare ca e oportun...

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o persoana fizica careia i-am facut niste observatii privind modul in care se exprima in scris. A recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, dupa care a replicat "nu vad rostul discutiei".
Sensibilitatea asta este exagerata la romani si specifica generatiilor mai recente.... americanilor putin le pasa cum se exprima unul sau altul atat timp cat se inteleg intre ei.... viata nu e un cerc literar....
Nu are nevoie nimeni de lectii de gramatica sau, asa cum o leaga unii, de patriotism, sentiment national, etc...

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.
Adica a cere inapoi lucrul imprumutat altuia este considerat nesimtire???
Daca fusese imprumutata inseamna ca acea carte chiar avea o anumita valoare.... poate ca femeia voia sa o reciteasca, sa revada ceva despre care isi amintise recent...

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.
Ai mentionat ca e o pizzerie buna... nu foloseste nici o pizzerie cat de cat ketchup la pizza... ala e un sos special de rosii care de fapt determina 70% din calitatea produsului. Chiar daca s-a inteles foarte bine la ce te refereai cand ai comandat, astfel de greseli sunt frecvente in domeniul fast food sau pizza unde totul se face pe fuga... cele mai multe vor inlocui produsele fara comentarii... mie mi se intampla frecvent si sunt in Canada... nu vad un motiv de frustrare in asta...

Edited by zoom0mooz, 22 February 2018 - 02:32.


#57
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postzoom0mooz, on 22 februarie 2018 - 02:30, said:

Nu are nevoie nimeni de lectii de gramatica sau, asa cum o leaga unii, de patriotism, sentiment national, etc...

Normal. D-aia avem tineri frumosi si liberi care nu inteleg cum trebuie completata o cerere. Ca n-au nevoie de nimic. Mai putin de buletin, permis de conducere, pasaport... A, si de-un pix.

Pierdere de timp topicul asta, mi-ar fi placut sa nu ma astept sa fie asa.

View Postzoom0mooz, on 22 februarie 2018 - 02:30, said:


Adica a cere inapoi lucrul imprumutat altuia este considerat nesimtire???
Daca fusese imprumutata inseamna ca acea carte chiar avea o anumita valoare.... poate ca femeia voia sa o reciteasca, sa revada ceva despre care isi amintise recent...


E normal sa ceri lucrul imprumutat inapoi. Dar e ciudat dupa ce persoana careia i-ai imprumutat lucrul ala e moarta si ingropata de vreun an, asa. Cat a fost in viata n-ai avut timp sa ceri cartea inapoi? Gen 30 de ani n-ai avut timp? Habar n-am despre ce carte e vorba, oricum.

Hai, sanatate si virtute tuturor romanilor.

#58
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,867
  • Înscris: 26.01.2010

View Postzoom0mooz, on 22 februarie 2018 - 02:30, said:


Adica a cere inapoi lucrul imprumutat altuia este considerat nesimtire???
Daca fusese imprumutata inseamna ca acea carte chiar avea o anumita valoare.... poate ca femeia voia sa o reciteasca, sa revada ceva despre care isi amintise recent...


Daca avea vreo valoare nu ar fi imprumutat cartea sau ar fi cerut=o inapoi dupa cateva zile , o saptamana ,o luna , hai sa zicem un an.
Dupa 30 de ani sa te duci sa ceri o carte imprumutata parintlor e de domeniul fantasticului si nu inteleg cum de nu pricepeti lucrul asta :D

#59
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View PostNoua_pe_site, on 22 februarie 2018 - 17:28, said:


Daca avea vreo valoare nu ar fi imprumutat cartea sau ar fi cerut=o inapoi dupa cateva zile , o saptamana ,o luna , hai sa zicem un an.
Dupa 30 de ani sa te duci sa ceri o carte imprumutata parintlor e de domeniul fantasticului si nu inteleg cum de nu pricepeti lucrul asta Posted Image

Tot femeia mai desteapta.

In plus, vecina era a maica-mii, nu a mea. M-a abordat pentru ca sunt prin zona cu chestii de rezolvat.

#60
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 14:48, said:



Sunt foooarte sictirit de ambele chestii. Sigur ca pot, mai conteaza si sa fiu lasat. Am destula toleranta. Care dispare instantaneu cand nesimtirea atinge cote alarmante. Unii nu reactioneaza decat cand le dai cu bata in cap.

Ma da tu de cand ai devenit barbat?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate