Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Ce se intampla cu romanii?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti

Sunt doua probleme diferite:
1) planul masonic de imbecilizare de masa a populatiei, practica de mass-media si de corporatii prin coruperea valorilor, promovarea de frivol si redefinirea standardelor
2) nesimtirea si tocirea afectiva a romanului care se petrece permanent din cauza factorului 1) dar si a unor tare genetice (karma de neam de iobagi, care n-au mai apucat sa ajunga domni)

Pe care din ele doresti sa o discutam mai in amanunt?

#20
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
sirlawrance, am înțeles, tu te simți revoltat și ai nevoie să îți verși năduful. Internetul pare să fie foarte bun pentru asta, până la urmă.

Du-te unde vrei tu in lume, că tot același lucru îl vei găsi la angajați lipsiți de motivație, care simt că sunt ei înșiși batjocoriți. E o problema psihologica și culturla mult mai adâncă decât pari tu dispus să vezi.
Știu că nu e plăcut să te confrunți cu așa ceva. Dar ai trei variante:
- îmbunătățești tu ceva cu o soluție dacă poți;
- știi că nu poți schimba, te superi pe moment, te descarci și treci mai departe. Ce rost are sa te enervezi continuu cu lucruri pe care nu le poți schimba?
- te superi, te enervezi, te înfurii mereu și îți exprimi nervii peste tot. Vezi daca ajuta la ceva.

Cat despre plecat mereu la un loc mai bun, nu toată lumea are opțiunea asta, din varii motive. Așteptam colonizarea lui Marte, unde sa putem merge toți oamenii capabili si motivati, sa incepem o lume noua, mai buna, pe culmile progresului! :D

#21
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
Penalizările par a fi soluția, tăieri salariale pentru orice greșeală, nu dai randament, îți îngheață salariul pe o lună... Să vezi atunci calitate...

Imbecilizarea populației are și ea un scop bine pus la punct...

Edited by zyppster, 21 February 2018 - 13:44.


#22
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 13:40, said:

sirlawrance, am înțeles, tu te simți revoltat și ai nevoie să îți verși năduful. Internetul pare să fie foarte bun pentru asta, până la urmă.

Du-te unde vrei tu in lume, că tot același lucru îl vei găsi la angajați lipsiți de motivație, care simt că sunt ei înșiși batjocoriți. E o problema psihologica și culturla mult mai adâncă decât pari tu dispus să vezi.
Știu că nu e plăcut să te confrunți cu așa ceva. Dar ai trei variante:
- îmbunătățești tu ceva cu o soluție dacă poți;
- știi că nu poți schimba, te superi pe moment, te descarci și treci mai departe. Ce rost are sa te enervezi continuu cu lucruri pe care nu le poți schimba?
- te superi, te enervezi, te înfurii mereu și îți exprimi nervii peste tot. Vezi daca ajuta la ceva.

Eu l-am intrebat pe initiator daca a facut macar efortul sa-i sune pe prostii de la Pizzerie sa-i reclame ca nu i-au respectat comanda.
Sunt clienti care chiar refuza sa manance si isi cer fie banii inapoi, fie cer alta pizza in schimb.


Asa, daca se vaicareste, dar nu a sunat deloc sa reclame, inseamna ca ii place sa fie calcat in picioare.

#23
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postsirlawrence, on 21 februarie 2018 - 13:37, said:

Pai in loc sa te plangi ca perinzi intr-un loc plin de agramati pe care sa-i tot corectezi , de ce nu mai bine demisionezi si nu-ti cauti un alt loc de munca cu colegi  competenti de la care sa ai ce sa inveti ?

Nu sunt colegi. Sunt reprezentanti ai institutiilor statului. Acolo unde te duci pentru diverse formulare ce trebuie sa le completeze ei, cu datele tale. Cereri, reclamatii, de-astea. Sta o tanti de-aia la calculator si tasteaza acolo. Tu verifici ce a scris si semnezi.

View Postsirlawrence, on 21 februarie 2018 - 13:43, said:

Asa, daca se vaicareste, dar nu a sunat deloc sa reclame, inseamna ca ii place sa fie calcat in picioare.

Am reclamat in scris. Ma gandesc ca e mai eficient decat telefonic.

#24
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018

View Postrosix, on 21 februarie 2018 - 13:40, said:

Sunt doua probleme diferite:
1) planul masonic de imbecilizare de masa a populatiei, practica de mass-media si de corporatii prin coruperea valorilor, promovarea de frivol si redefinirea standardelor
Asta e o prostie evident.Nu te-ai gandit ca poate sunt oameni care au ASTEPTARI exagerat de mari si ca ei nu sunt capabili sa le realizeze?
Problema asta e veche de cand cu civilizatia.N-ai nevoie de masoni sa se intample asta.  Poate ca intr-adevar, mass-media cu reclamele ei imbecile care indobitoceste omul de rand  si ii creaza asteptari si iluzii are intr-un fel o vina, dar omul de rand uita ca are TELECOMANDA, MOUSE-ul si CREIER  si poate oricand sa le ignore.
Asa, sa te uiti la ele si sa te plangi ca de ce nu ai masina aia, de ce nu ai gagica sexy, de ce nu ai vila, de ce nu calatoresti in tari exotice, de ce nu ai cel mai bengos telefon, de ce nu esti "dotat fizic" ca altii din reclame sau filme , asta tine de discernamant.
Esti liber sa pui botu' la reclamele mincinoase sa-ti creezi asteptari mult prea mari pentru a fii capabil sa le realizezi, fie sa le ignori si sa-ti traiesti viata la nivelul pe care il poti atinge.

Quote

2) nesimtirea si tocirea afectiva a romanului care se petrece permanent din cauza factorului 1) dar si a unor tare genetice (karma de neam de iobagi, care n-au mai apucat sa ajunga domni)
Aici cam ai dreptate.

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 13:47, said:

Am reclamat in scris. Ma gandesc ca e mai eficient decat telefonic.
Trebuia sa incerci si telefonic...cand ti-ai facut un obiectiv, faci orice ca sa-l duci pana la capat.
Aia nu trebuie lasati sa creada ca pot profita de pasivitatea clientilor . Nu uita ca fac niste bani grei de pe urma unor servicii de proasta calitate si ei castiga daca se cred intangibili.


Quote


Nu sunt colegi. Sunt reprezentanti ai institutiilor statului. Acolo unde te duci pentru diverse formulare ce trebuie sa le completeze ei, cu datele tale. Cereri, reclamatii, de-astea. Sta o tanti de-aia la calculator si tasteaza acolo. Tu verifici ce a scris si semnezi.


Si pentru asta exista  o solutie:  emigreaza in alta tara unde poti face plati online, fara ghiseiste nesimtite si agramate.

Edited by sirlawrence, 21 February 2018 - 13:53.


#25
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Ce dracu' au astia si altii ca ei?
Ce dracu au? Se pare ca in zilele noastre asta este normalitatea.

#26
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Lol, sa vezi incompetența in UK la companiile de gaz care îți trimit factura acasă la 2 ani după ce ai închis contul cu ei și te-ai mutat. Sau cum ți-au citit contorul vecinului in loc de al tău și dacă nu te uitai la serie te întrebai când drac ai consumat atât.

Ați face bine să va scăpați de naivitatea asta că în alte țări nu exista incompetență și nu vei avea asemenea probleme.

Sau când Home Office a lăsat 20,000 de persoane fără pașapoarte că un idiot de angajat a depozitat dosarele într-o cămară și a uitat de ele?
Și exemplele pot continua.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2018 - 13:55.


#27
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 13:42, said:

sirlawrance, am înțeles, tu te simți revoltat și ai nevoie să îți verși năduful. Internetul pare să fie foarte bun pentru asta, până la urmă.
Du-te unde vrei tu in lume, că tot același lucru îl vei găsi la angajați lipsiți de motivație, care simt că sunt ei înșiși batjocoriți. E o problema psihologica și culturla mult mai adâncă decât pari tu dispus să vezi.

Nu e chiar peste tot in lume. In tarile cu apa calda exista un minim respect pentru om, pentru client... care in Romania nu prea mai exista.

View Postsirlawrence, on 21 februarie 2018 - 13:50, said:

Si pentru asta exista  o solutie:  emigreaza in alta tara unde poti face plati online, fara ghiseiste nesimtite si agramate.

Da.. Asta e una din solutii.

#28
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
rosix, citește exemplele de mai sus și nu te mai hrăni cu iluzii. :)
E vorba de alte cutume culturale, mai mult decât despre minimum respect pt om.

In UK au o mare teama de plângeri, că dacă primești prea multe și nici nu ești foarte capabil tu, te-ai ras pe bot de creșteri salariale sau loc de muncă mai bun.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2018 - 13:58.


#29
poadol

poadol

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,104
  • Înscris: 13.12.2010

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti - si nici macar nu-si dau seama de asta. Nu mai sunt in stare sa inteleaga ce le ceri, sa participe la o discutie, sa te urmareasca, sa isi sustina punctul de vedere, sa acorde respect.

5 exemple recente:
..............................
5 exemple recente:

- o firma de colectare deseuri pe care o tot sun de o luna si care are un modus operandi naucitor: cand raspund la telefon, ma amana cu promisiunea "va sun eu maine la ora X, sa vedem cum putem rezolva". Maine nu mai suna, iar cand sun eu, nu mai raspund la telefon. Am vrut sa-i reclam, dar nu am unde. Posted Image
Neseriosii trebuie ignorati si in general evitati.

- o persoana fizica careia i-am facut niste observatii privind modul in care se exprima in scris. A recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, dupa care a replicat "nu vad rostul discutiei".
Ai uitat sa o lauzi la sfarsit pentru ceva ce a facut bine si ai cules "roadele" observatiilor tale.

- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.
Cu ce a gresit vecina????? Aparent este o greseala a parintilor tai, deoarece noi avem doar versiunea ta este doar jumate de adevar, cand o sa cunoastem si versiunea vecinei atunci "cercul" se va inchide si adevarul va fi complet.

- doi tineri care au refuzat sa le faca sotiei si copilului loc sa coboare din autobuz, pe motiv ca "eu nu vad sa mai coboare cineva".
Au comunicat sotia si copilul ceva de genul "Ne scuzati vrem sa coboram!" sau "Coborati aici?" Daca si numai daca au evitat sa comunice sotia si copilul au gresit.

- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.
Distrati sau uituci, cu toate ca unii dintre ei sunt capabili sa-i recunoasca si la telefon pe cei ingamfati, aroganti, prost crescuti si scartari uneori fara motiv, nu cred ca-i cazul tau. Ai trimis-o indarat? Pizza evident.

Apropo poti mult mai mult decat sa te impiedici  de lucruri marunte cand reusesti sa te calmezi, sa te destinzi si sa te relaxezi. Posted Image

Cand vrei respect din partea altora trebuie sa fii primul care il acorda altfel, primesti ceea ce oferi. Posted Image

Edited by poadol, 21 February 2018 - 14:13.


#30
RedDev

RedDev

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,924
  • Înscris: 29.10.2014
E plină lumea de ineficiență.

Întrebam clienții din SUA dacă nu au o aplicație de inventariere a adreselor IP (se ocupă cu inchiriatul de servere deci să știe mereu ce adrese sunt libere e prioritatea numărul 1). Firmă de ordinul zecilor de milioane de dolari. Că nu, că scriu ce adrese IP sunt folosite într-un fișier excel. Că se gândesc să folosească o aplicație care face asta (care e complet gratuită) dar mai discută. Poate prin vară.

Și voi vreți să nu pună ketchup pe pizza unul plătit cu vreo mie de lei. Și mai vreți și să-l reclamați. Doamne, Doamne.

Edited by RedDev, 21 February 2018 - 14:14.


#31
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 14:00, said:

rosix, citește exemplele de mai sus și nu te mai hrăni cu iluzii. Posted Image
E vorba de alte cutume culturale, mai mult decât despre minimum respect pt om.

Atunci, inseamna ca, capitalismul este defect, ca sistem, nu produce respect pentru om si trebuie desfiintat.
In mod normal, un angajat cu bun simt si bine intentionat, daca n-ar munci cat trei si ar avea mijloace sa rezolve, n-ar trebui sa fie nesimtzit cu clientul.

View PostRedDev, on 21 februarie 2018 - 14:13, said:

E plină lumea de ineficiență.
Întrebam clienții din SUA dacă nu au o aplicație de inventariere a adreselor IP (se ocupă cu inchiriatul de servere deci să știe mereu ce adrese sunt libere e prioritatea numărul 1). Firmă de ordinul zecilor de milioane de dolari. Că nu, că scriu ce adrese IP sunt folosite într-un fișier excel. Că se gândesc să folosească o aplicație care face asta (care e complet gratuită) dar mai discută. Poate prin vară.

Asta se intampla in corporatiile in care, in loc sa se inventeasca in sisteme se prefera sa se lucreze cu iobagi care pot face acelasi lucru. Daca e unul care le tine in Excel, ce rost are sa dai bani pe o aplicatie?

#32
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
În US, sunt cazuri reduse de incompetență în privința calității serviciilor online. Pe când, la noi, nu te poți baza pe o rezervare la un hotel făcută online, nu poți să justifici uneori plățile făcute online, șamd.

#33
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 60,921
  • Înscris: 16.03.2004

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.

Ori vecina s-a sclerozat, ori părinții tăi nu au returnat cartea, în acest caz, părinții tăi intră la categoria prezentată în acest topic.

#34
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,992
  • Înscris: 15.06.2007


View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.

Ce dracu' au astia si altii ca ei?

Dude.. mai si semnalizezi.
Ia vezi definitia imprumutului.
Faptul ca parintii au fost uituci  si lipsiti de bun simt timp de 30 de ani o face pe vecina sa para tampita?
Btw, si noi avem de primit inapoi o serie de carti. Multe, foarte multe, unele rare, altele
scumpe. Dar ne este jena de situatia in care daca am cere cartea inapoi sa ni se spuja ca .. au dat-o altcuiva, au pierdut-o, nu-si amintesc de ea.

Odata la o discutie "prieteneasca" cu mr. Alfamale  despre ce carti a scris el,  am cerut si eu o carte din politete. Tacticos mi-a servit rapsunsul, ca imi da pe bani (si nu era ieftina deloc- sa dai 50 de lei pe o cartulie de cca 100 de pagini), pentru ca daca o primesc pe gratis nu o voi aprecia, sau nu o citesc.  Am bagat la cap la capitolul lectie de viata.
Nici el nu a apreciat cat l-am carat eu cu masina prin concediu, in loc sa-l las sa-si comande taxi.

#35
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postrosix, on 21 februarie 2018 - 14:17, said:

Atunci, inseamna ca, capitalismul este defect, ca sistem, nu produce respect pentru om si trebuie desfiintat.
In mod normal, un angajat cu bun simt si bine intentionat, daca n-ar munci cat trei si ar avea mijloace sa rezolve, n-ar trebui sa fie nesimtzit cu clientul.

Cred ca e nevoie de un nivel de naivitate absolut copilaresc sa crezi ca produce capitalismul respect pentru om lol. Un sistem economic si politic nu are cum sa produca valori etice. Acelea fie exista ca un fel de lege naturala a omului, interiorizata, acceptata ca mod de exprimare a nevoii de transcendent (da, in varful piramidei lui Maslow), fie nu exista deloc.
"Daca n-ar munci cat trei si ar avea mijloace sa rezolve" - vezi, ti-ai raspuns singur/a.

Nici macar o ideologie nu produce respect pentru nimic, eventual o impune pentru ca da individului senzatia de siguranta. Omul, prin educatie si autodezvoltare, se convinge si internalizeaza anumite valori, sau nu le are deloc, sunt doar spoiala.

Edited by MembruAnonim, 21 February 2018 - 14:41.


#36
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,697
  • Înscris: 06.10.2012
Sambata am iesit la munca patriotica langa bloc, eu si un cuplu de deasupra mea, plus fii-mea.
Ne-am pus manusi, ne-am imbracat mai ca la tara, am luat lopeti, saci de gunoi si ne-am pus pe treaba: am adunat toate gunoaiele de langa bloc, din gradina, inclusiv un wc abandonat pe un spatiu verde. (o caramida mai mare peste el si s-a facut bucati, apoi l-am transportat in tomberon).

Sotul meu era la munca, m-a sunat, i-am zis ce facem si a ras: ati adunat gunoaiele ca sa vedeti cate se fac pana maine?

I-am zis ca nu cred ca o sa mai arunce cineva daca vede curatenia facuta.
In noaptea care a urmat, n-a mai aparut niciun wc, dar niste pungi cu gunoaie, da.

Pe mine asta ma omoara, nesimtirea oamenilor care-si arunca gunoiul peste tot, plus a stapanilor de caini care ies la plimbare cu animalele, dar care nu strang fecalele dupa acestea.
Astea doua categorii de care ma lovesc zilnic, ma streseaza cel mai mult. Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate