Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce se intampla cu romanii?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Diana, acolo cred ca este vorba de lipsa de educatie. Pana acum 100 de ani, romanii erau o civilizatie predominant agrara. Multi au fost mutati cu forta la oras. Urbanizarea cu forta duce la asemenea efecte. Oamenii nu au ales de buna voia, nu au inteles si nu au aplicat niste reguli de urbanizare pozitiva.
Va mai trece o vreme pana sa se produca schimbarea dorita. :)

#38
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006
Ceva se intampla, asta e cert. Luati de priviti: http://www.stiridecl...1-1#Comentează aceast%C4%83 %C5%9Ftire

#39
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postpoadol, on 21 februarie 2018 - 14:10, said:

Apropo poti mult mai mult decat sa te impiedici  de lucruri marunte cand reusesti sa te calmezi, sa te destinzi si sa te relaxezi. Posted Image

Cand vrei respect din partea altora trebuie sa fii primul care il acorda altfel, primesti ceea ce oferi. Posted Image

Sunt foooarte sictirit de ambele chestii. Sigur ca pot, mai conteaza si sa fiu lasat. Am destula toleranta. Care dispare instantaneu cand nesimtirea atinge cote alarmante. Unii nu reactioneaza decat cand le dai cu bata in cap.

#40
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
Sunt robotizati frate, cum a zis si Einstein ''cand tehnologia va surclasa interactiunea umana vom avea o generatie de idioti'', toata ziua cu ochii beliti in telefoanele alea, sunt spalati pe creier de catre facebook.
Sa nu mai zic de tv sau youtube unde gasesti in mare parte mizerii, bine, pe youtube in ultimul timp, plus noua cenzura impusa de youtube si nu numai, care are ca scop indobitocirea individului, sa nu gandesti, sa nu te opui, sa nu vorbesti, sa nu ai alte pareri sau opinii.
Lipsa exemplelor masculine si feminine, etc. etc.

#41
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 14:47, said:

Diana, acolo cred ca este vorba de lipsa de educatie.

De acord.
Dar tot frustrant este. Nu este vorba de 3 ore pierdute la un interval de timp, ci de faptul ca aruncatul gunoaielor devine sport national pe zi ce trece, cand ar trebui sa evoluam pe zi ce trece, nu sa ne indobitocim si mai tare.

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 14:42, said:


Cred ca e nevoie de un nivel de naivitate absolut copilaresc sa crezi ca produce capitalismul respect pentru om lol. Un sistem economic si politic nu are cum sa produca valori etice. Acelea fie exista ca un fel de lege naturala a omului, interiorizata, acceptata ca mod de exprimare a nevoii de transcendent (da, in varful piramidei lui Maslow), fie nu exista deloc.
"Daca n-ar munci cat trei si ar avea mijloace sa rezolve" - vezi, ti-ai raspuns singur/a.Nici macar o ideologie nu produce respect pentru nimic, eventual o impune pentru ca da individului senzatia de siguranta. Omul, prin educatie si autodezvoltare, se convinge si internalizeaza anumite valori, sau nu le are deloc, sunt doar spoiala.
Capitalismul produce oameni bogati. Si indirect, oamenii mai bogati incep sa fie mai civilizati, scoliti, manierati, educati etc. Nu e o regula, dar cam asa este.

#43
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 14:47, said:

Diana, acolo cred ca este vorba de lipsa de educatie. Pana acum 100 de ani, romanii erau o civilizatie predominant agrara. Multi au fost mutati cu forta la oras. Urbanizarea cu forta duce la asemenea efecte. Oamenii nu au ales de buna voia, nu au inteles si nu au aplicat niste reguli de urbanizare pozitiva.
Va mai trece o vreme pana sa se produca schimbarea dorita. :)
Este vina societatii in general: lumea nu pune mana pe telefon sa sune la politie imediat ce vede o chestie anormala, si nici politia nu da doi bani pe ce se intampla pe strazi.

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 21 februarie 2018 - 14:53, said:

Capitalismul produce oameni bogati. Si indirect, oamenii mai bogati incep sa fie mai civilizati, scoliti, manierati, educati etc. Nu e o regula, dar cam asa este.

Și se dovedește chestia asta in practica sau e doar teorie?
Îl luăm pe Donald Trump drept reper de mai civilizat, mai școlit etc, ca vârf de lance a capitalismului american?

View Posttfmercedez, on 21 februarie 2018 - 15:13, said:

Este vina societatii in general: lumea nu pune mana pe telefon sa sune la politie imediat ce vede o chestie anormala, si nici politia nu da doi bani pe ce se intampla pe strazi.

Și cel mai ușor și neproductiv lucru e sa arunci vina, mai ales pe ceva abstract cum e societatea.

Diana face foarte bune ceea ce face. E frustrant, adevărat, să vadă că oamenii apoi procedeaza tot la fel. Dar încetul cu încetul și alții vor prelua exemplul și se vor îmbunătăți lucrurile.

Să te plângi însă că ne îndobitociți înseamnă să ignori secole de istorie în care igienă și educația nu au fost in nici un caz mai bune decât acum. Haideți să nu mai idealizăm trecutul și să vedem fiecare ce poate face in prezent.
Ajuta sa ne mai descărcăm supărarea sau frustrarea că eforturile nu par apreciate. Dar apoi mergem înainte. :)

#45
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,595
  • Înscris: 05.12.2005

View Postadisz, on 21 februarie 2018 - 13:00, said:


Secretul corespondentei nu este cumva garantat si aparat de lege?Posted Image
Cioaca a incasat niste ani ca s-a uitat in  calculatorul lu' nevasta-sa.
Chestia asta mi-a povestit-o chiar el, nu e niciun secret. Şi oricum nu am spus despre cine este vorba sau date exacte din studiu.

#46
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012

View Posttfmercedez, on 21 februarie 2018 - 15:13, said:

Este vina societatii in general: lumea nu pune mana pe telefon sa sune la politie imediat ce vede o chestie anormala, si nici politia nu da doi bani pe ce se intampla pe strazi.

Daca tu crezi ca politia consuma resurse umane si financiare sa pazeasca nesimtitii care arunca gunoaie sau ca ar trebui sa fie asta treaba ei, te inseli.
Politia trebuie sa se ocupa cu altceva, sunt destule cazuri serioase, plus ca aflandu-se criza de personal, ar trebui rezolvate cazurile adevarate de infractiuni, nu chestii din astea.

Edited by -Diana-, 21 February 2018 - 16:20.


#47
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.
Sunt convins ca era sos de rosii nu ketchup asa ca dorinta ti-a fost respectata.
Eu as mai fi adaugat vreo 7 grame de cayenne, doar pentru ca ai folosit ketchup si pizza in aceeasi propozitie.

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Post-Diana-, on 21 februarie 2018 - 15:58, said:


Daca tu crezi ca politia consuma resurse umane si financiare sa pazeasca nesimtitii care arunca gunoaie sau ca ar trebui sa fie asta treaba ei, te inseli.
Politia trebuie sa se ocupa cu altceva, sunt destule cazuri serioase, plus ca aflandu-se criza de personal, ar trebui rezolvate cazurile adevarate de infractiuni, nu chestii din astea.
Daca vei intra pe tion- o fituica de ziar local din tm, vei vedea ca au o manie despre a scrie "stiri" despre gunoaiele aruncate intre blocuri. S-a intamplat si la mine in zona.  
Asta este lumea prefera sa dea 50-100 de lei la tot felul de indivizi din ziar si alte anunturi care "ridica" gunoi/moloz, pe care apoi il abandoneaza la marginea drumului. Eu am preferat sa sun la retim sa comand un container de 2mc, in care am pus molozul, si am primit si factura, au venit cu o jucarie de masina au luat conatainerul si basta.  

Politia mai prinde cate un fraier care arunca gunoaie pe strada.

http://www.tion.ro/t...-locali/1934670

http://www.tion.ro/g...ste-tot/1894244



Adevarul este ca avem mai mult gunoi decat politisti. Candva o sa fie si curatenie probabil.

View PostMembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 15:42, said:


Și se dovedește chestia asta in practica sau e doar teorie?
Îl luăm pe Donald Trump drept reper de mai civilizat, mai școlit etc, ca vârf de lance a capitalismului american?

Și cel mai ușor și neproductiv lucru e sa arunci vina, mai ales pe ceva abstract cum e societatea.

Diana face foarte bune ceea ce face. E frustrant, adevărat, să vadă că oamenii apoi procedeaza tot la fel. Dar încetul cu încetul și alții vor prelua exemplul și se vor îmbunătăți lucrurile.

Să te plângi însă că ne îndobitociți înseamnă să ignori secole de istorie în care igienă și educația nu au fost in nici un caz mai bune decât acum. Haideți să nu mai idealizăm trecutul și să vedem fiecare ce poate face in prezent.
Ajuta sa ne mai descărcăm supărarea sau frustrarea că eforturile nu par apreciate. Dar apoi mergem înainte. :)
Eu strang de pe strada gunoaiele - mucuri de tigara, peturi, ambalaje, tocmai pentru ca nu vreau sa se inmulteasca prea mult mizeria. Ba chiar am cerut sinautorizatie de la primarie ca sa-mi plantez trandafiri si sa pun gazon in fata casei,  sa nu ma trezesc ca becali , amendat ca a pus marmura pe trotuar pe strada in fata imobilului proprietate privata. Ca la noi sunt capabili sa amendeze pentru orice.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Posttfmercedez, on 21 februarie 2018 - 17:26, said:

Eu strang de pe strada gunoaiele - mucuri de tigara, peturi, ambalaje, tocmai pentru ca nu vreau sa se inmulteasca prea mult mizeria. Ba chiar am cerut sinautorizatie de la primarie ca sa-mi plantez trandafiri si sa pun gazon in fata casei,  sa nu ma trezesc ca becali , amendat ca a pus marmura pe trotuar pe strada in fata imobilului proprietate privata. Ca la noi sunt capabili sa amendeze pentru orice.

Aici in UK te amendeaza daca iti faci extensie la casa fara aprobare. :)

#50
titi_greucean

titi_greucean

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,602
  • Înscris: 14.06.2017

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti - si nici macar nu-si dau seama de asta. Nu mai sunt in stare sa inteleaga ce le ceri, sa participe la o discutie, sa te urmareasca, sa isi sustina punctul de vedere, sa acorde respect.

5 exemple recente:

- o firma de colectare deseuri pe care o tot sun de o luna si care are un modus operandi naucitor: cand raspund la telefon, ma amana cu promisiunea "va sun eu maine la ora X, sa vedem cum putem rezolva". Maine nu mai suna, iar cand sun eu, nu mai raspund la telefon. Am vrut sa-i reclam, dar nu am unde.
- o persoana fizica careia i-am facut niste observatii privind modul in care se exprima in scris. A recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, dupa care a replicat "nu vad rostul discutiei".
- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.
- doi tineri care au refuzat sa le faca sotiei si copilului loc sa coboare din autobuz, pe motiv ca "eu nu vad sa mai coboare cineva".
- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.

Ce dracu' au astia si altii ca ei?

In primul rand tu esti autista ca nu intelegi o chestie elementara adica nu intelegi ca exista si oameni care gandesc si actioneaza altfel decat tine. Asa cum exista grasani care nu pot alerga 5 minute, atleti care fac suta de metri in mai putin de 10 secunde, asa sunt si unii pentru care bunele maniere nu sunt importante, altii care comsidera ca nu moare lumea daca nu reciclam gunoaiele so weiter.
Iar asta cu " o persoana fizica careia i-am facut observatii..." nu suna bine deloc,poate ridica unele semne de exclamare in mintea unor persoane care interactioneaza cu tine.

#51
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Nu mai sunt in stare sa inteleaga ce le ceri, sa participe la o discutie, sa te urmareasca, sa isi sustina punctul de vedere, sa acorde respect.

Nici eu nu sunt în stare să fac asta. Nu-mi place să vorbesc fără să fiu 100% că ceea ce spun e corect, iar rareori pot fi 100% sigur într-o conversație verbală, fără să am acces la resursa legislativă. Iar unii oameni nu înțeleg treaba asta, în special cei care nu au nevoie de siguranța de a fi corecți. Din punctul meu de vedere, prefer să tac și să zic ca tine decât s-o țin pe-a mea dar să existe o șansă, fie ea și foarte mică, de a greși. Așa că n-o să-mi susțin punctul de vedere în discuțiile verbale, dar te vor bâzâi pe urmă pe e-mail.

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o firma de colectare deseuri pe care o tot sun de o luna si care are un modus operandi naucitor: cand raspund la telefon, ma amana cu promisiunea "va sun eu maine la ora X, sa vedem cum putem rezolva". Maine nu mai suna, iar cand sun eu, nu mai raspund la telefon. Am vrut sa-i reclam, dar nu am unde.

Noroc că există sute de firme de colectare deșeuri. Apelezi la alții. În general nu-ți vin dacă ai cantități mici. Unii menționează asta în contract, alții încheie contract cadru și te duc cu zăhărelul pe urmă dacă nu ești în limitele lor sau dacă n-au mașină prin zonă. Îi prefer pe-ăia care impun cantități minime.

Și ce ziceam mai sus se aplică și aici. Nu fac comenzi verbale. Trimit e-mail cu datele, cantități, coduri, tot ce le trebuie, stabilim o zi și aia e. De fapt majoritatea specifică în contract modul în care se fac comenzile, iar modul ăla rareori implică "dai telefon".

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o persoana fizica careia i-am facut niste observatii privind modul in care se exprima in scris. A recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, dupa care a replicat "nu vad rostul discutiei".

Și ce ai fi vrut să facă? Din câte înțeleg a recunoscut, și-a cerut scuze, aia e. Îți vezi de viață în continuare. Vroiai să se înscrie la cursuri de limba română? Să ia meditații? Să scrie ce a greșit de 200 de ori în caiet? Adică nu știu la ce te așteptai. Înțeleg că vorbim de adulți. Scuze în genunchi? Umilire? Ce vroiai să câștigi din toată treaba?

În plus, nu știu ce înseamnă "persoană fizică". Din câte înțeleg nu era angajatul tău. În cazul ăla aș fi înțeles, mai ales dacă era secretar(ă). Să-ți facă o adresă în care te exprimi aiurea, nu-i bine. Sau un reprezentant al firmei. Dar o "persoană fizică" oarecare, te-ai trezit tu să-i spui că a greșit, cui îi pasă? Nu-i pasă nimănui de greșelile gramaticale. Poate râd două contabile, dar aia e tot. Dacă subiectul se înțelege, cui îi pasă că ai scris "sau" fără cratimă sau știu eu ce prostie ai sesizat tu.

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.

Așa și? Ori o trimiți inapoi, ori o mănânci și-ți vezi de viață. E o greșeală, le-o poți semnala, dacă nu ți-o repară, nu mai cumperi de la ei și aia e. Nu trebuie să ne apucăm să ne întrebăm încotro se îndreaptă omenirea pentru că ți-au pus ketchup pe pizza.


Sunt lucruri banale, de care ne lovim zilnic. Consider însă că e mult mai productiv să înveți să le depășești decât să te blochezi când le întâlnești. E fix cazul ălora care înjură în trafic. Este absurd să-ți imaginezi că-i educi pe ceilalți participanți la trafic. Ar fi mult mai productiv să te educi tu astfel încât să nu te mai deranjeze problemele pe care le întâlnești. Câteodată e ușor să zici că cei din jurul tău sunt proști, dar mi se pare o atitudine foarte contraproductivă. Personal, oi fi prost, dar nu mă consider înconjurat de oameni proști, ba din contră. Mă simțeam așa pe la 20 de ani, când nu știam prea multe. Cu timpul, ori m-am prostit, ori mi-am schimbat mentalitatea. Pentru că sunt înconjurat de aceiași oameni.

Edited by SmurfK, 21 February 2018 - 18:23.


#52
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postun huligan, on 21 februarie 2018 - 16:57, said:

Sunt convins ca era sos de rosii nu ketchup asa ca dorinta ti-a fost respectata.
Eu as mai fi adaugat vreo 7 grame de cayenne, doar pentru ca ai folosit ketchup si pizza in aceeasi propozitie.

Era ketchup toata ziua, sosul de rosii mi-l stiu prepara singur, cu sau fara cayenne, cardamom, turmeric si alte de-astea. Cand te intreaba la telefon "ketchup dulce sau picant?", te astepti sa primesti sos de rosii?

Ne mai legam mult de c**ie?

Quote

Consider însă că e mult mai productiv să înveți să le depășești decât să te blochezi când le întâlnești.

Am o varsta. Sunt rodat, poate chiar erodat. Cum spuneam, de regula, dau dovada de intelegere si rabdare. Observ, insa, ca nu are rost.

Astazi am fost chemat la Politie sa dau o declaratie privind o plangere pe care as fi depus-o pe 5 februarie. Chestia e ca nu am depus nici o plangere pe 5 februarie. Nu au vrut sa inteleaga la telefon ca nu este vorba de mine.

View PostSmurfK, on 21 februarie 2018 - 18:21, said:


Noroc că există sute de firme de colectare deșeuri.

La tine or fi. La mine... sula. Ca n-a fost singura firma pe care am contactat-o. Unu' urla in telefon ca de unde am luat numarul lui. De pe Net, tatutu. Nu pricepea. De ce e numarul lui pe Net?

Quote

Și ce ai fi vrut să facă? Din câte înțeleg a recunoscut, și-a cerut scuze, aia e. Îți vezi de viață în continuare. Vroiai să se înscrie la cursuri de limba română? Să ia meditații? Să scrie ce a greșit de 200 de ori în caiet? Adică nu știu la ce te așteptai. Înțeleg că vorbim de adulți. Scuze în genunchi? Umilire? Ce vroiai să câștigi din toată treaba?

În plus, nu știu ce înseamnă "persoană fizică". Din câte înțeleg nu era angajatul tău. În cazul ăla aș fi înțeles, mai ales dacă era secretar(ă). Să-ți facă o adresă în care te exprimi aiurea, nu-i bine. Sau un reprezentant al firmei. Dar o "persoană fizică" oarecare, te-ai trezit tu să-i spui că a greșit, cui îi pasă? Nu-i pasă nimănui de greșelile gramaticale. Poate râd două contabile, dar aia e tot. Dacă subiectul se înțelege, cui îi pasă că ai scris "sau" fără cratimă sau știu eu ce prostie ai sesizat tu.

Act oficial in instanta, manca-ti-as. Iete ca eu preferam sa fie tehnoredactat corect, daca tot tre' sa-l semnez. Bine ca nu m-a transformat din reclamant in parat, dracu'.

Si zau, acu' ce facem, disecam si contraargumentam fiecare cuvant si virgula din exemplele mele?

#53
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View PostSteetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Ce dracu' au astia si altii ca ei?
Se tampesc si ei, la fel ca tine, Posted Image

#54
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

View Postericmario, on 21 februarie 2018 - 21:23, said:

Se tampesc si ei, la fel ca tine, Posted Image

Ma, sa stii ca m-am gandit si io la asta. Da' macar io nu am pretentie de cana cu apa la batranete, stii cum zic?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate