Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 

Ce se intampla cu romanii?

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015
Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti - si nici macar nu-si dau seama de asta. Nu mai sunt in stare sa inteleaga ce le ceri, sa participe la o discutie, sa te urmareasca, sa isi sustina punctul de vedere, sa acorde respect.

5 exemple recente:

- o firma de colectare deseuri pe care o tot sun de o luna si care are un modus operandi naucitor: cand raspund la telefon, ma amana cu promisiunea "va sun eu maine la ora X, sa vedem cum putem rezolva". Maine nu mai suna, iar cand sun eu, nu mai raspund la telefon. Am vrut sa-i reclam, dar nu am unde.
- o persoana fizica careia i-am facut niste observatii privind modul in care se exprima in scris. A recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, dupa care a replicat "nu vad rostul discutiei".
- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.
- doi tineri care au refuzat sa le faca sotiei si copilului loc sa coboare din autobuz, pe motiv ca "eu nu vad sa mai coboare cineva".
- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.

Ce dracu' au astia si altii ca ei?

#2
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 Steetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti - si nici macar nu-si dau seama de asta. Nu mai sunt in stare sa inteleaga ce le ceri, sa participe la o discutie, sa te urmareasca, sa isi sustina punctul de vedere, sa acorde respect.


Ce dracu' au astia si altii ca ei?

Astea sunt semne clare ca incepi sa te maturizezi.Esti pe directia corecta.

ps.
Si sa-ti dau o veste buna:ceea ce amintesti tu acolo nu li se intampla doar romanilor.Este valabil pentru toata umanitatea.

Edited by adisz, 21 February 2018 - 12:58.


#3
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Credeam ca numai mie mi se intampla sa am cateva momente din-alea in timpul zilei, cand sunt cu nervii la pamant, ma uit in jur, si vad de cati idioti sunt inconjurat. Parca sunt inconjurat de niste cimpanzei, fie ca sunt la birou, facultate, parc, mall. Doamne cat ma bucur ca nu am de-a face cu toti, ca altfel nu stiu ce m-as face.

Parerea mea este ca asta e rezultatul miserupismului accentuat, a atitudinii de "lasa ca e bine si asa", a mentalitatii de "da` cine plm sunt eu ? ".

Sper la o selectie naturala mult mai eficienta si rapida, sincer.

EDIT:

Cel mai rau imi pare ca daca incerci sa nu interactionezi cu oamenii, nu prea poti face mare lucru, pentru ca esti constrans sa faci asta intr-un fel sau altul ( mergi la cumparaturi, platesti taxe, lucrezi in echipa, calatoresti cu altii, etc ).

Edited by Kain_12, 21 February 2018 - 12:56.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,593
  • Înscris: 05.12.2005
Aditivii din mâncare...
Ieri a fost unul la frmă să-şi repare calculatorul pe care avea un studiu de câţiva ani, unde se dovedeşte că E-urile coboară mult nivelul inteligenţei. Datele a fost strânse de.-a lungul a multor ani, în special în SUA. Dacă o fi adevărat sau nu, habar n-am.

#5
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Stai linistit, incet incet devenim toti la fel.

#6
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,995
  • Înscris: 07.11.2006

 mihaicozac, on 21 februarie 2018 - 12:56, said:

..
Ieri a fost unul la frmă să-şi repare calculatorul pe care avea un studiu de câţiva ani, unde se dovedeşte că E-urile coboară mult nivelul inteligenţei.

Secretul corespondentei nu este cumva garantat si aparat de lege?Posted Image
Cioaca a incasat niste ani ca s-a uitat in  calculatorul lu' nevasta-sa.

#7
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018

 Steetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

- o firma de colectare deseuri pe care o tot sun de o luna si care are un modus operandi naucitor: cand raspund la telefon, ma amana cu promisiunea "va sun eu maine la ora X, sa vedem cum putem rezolva". Maine nu mai suna, iar cand sun eu, nu mai raspund la telefon. Am vrut sa-i reclam, dar nu am unde.
Welcome in Romania!
Nu e vina lor, e vina politicienilor PSD care nu respecta politicile UE de colectare a deseurilor.

Quote

- o persoana fizica careia i-am facut niste observatii privind modul in care se exprima in scris. A recunoscut ca a gresit, si-a cerut scuze, dupa care a replicat "nu vad rostul discutiei".
Si pe mine ma enerveaza agramatii. Dar mult mai tare ma enerveaza "gramar nazi". Pe bune, nu poti sa-ti vezi de treaba?
Ce cauti apoi in cercuri din astea dubioase cu agramati? Pleaca de acolo!

Quote

- o vecina care a venit sa-mi ceara inapoi o carte pe care le-o imprumutase parintilor mei cu... vreo 30 de ani in urma.
Bine ca nu-ti cere bani.  Posted Image
Oricum, posibila sa fie senila, deci nu o baga in seama.

Quote

- doi tineri care au refuzat sa le faca sotiei si copilului loc sa coboare din autobuz, pe motiv ca "eu nu vad sa mai coboare cineva".
Welcome in Romania again!
E si normal, in fond transportul comun public e folosit numai de saracii si scursurile societatii care intra in autobuz/tramvai fara sa plateasca biletul.  
Ce asteptari sa ai ?

Data viitoare, du-i cu masina sau plateste in plus  la o companie privata de  transport comun  gen Uber sau  de MaxiTaxi unde platesti si mai mult, dar macar ai confort si oameni cizelati.

Eu ma mir ca inca mai sunt oameni cu posibilitati financiare peste medie care folosesc RATB-ul ,  un adevarat focar de boli si de nervi.

Quote

- doar ce am dat comanda de pizza si am specificat clar "fara ketchup". Pizza a venit toata unsa cu ketchup.
Aici tu esti de vina  fiindca comanzi pizza de la firme cu reputatie proasta.  Intereseaza-te inainte sa achizitionezi sau sa platesti pentru un serviciu.
Sunt unele firme care iti dau ketchup separat sau deloc si care te costa  3 lei separat.
Ce-i drept, eu am patit-o odata cu colegii mei la munca cand am comandat pizza cu sos, platisem 3 lei fiecare, dar nu au mai venit cu sosurile.

Edited by sirlawrence, 21 February 2018 - 13:17.


#8
grrrrr

grrrrr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,007
  • Înscris: 02.12.2016

 Steetch, on 21 februarie 2018 - 12:49, said:

Interactionez zilnic cu romani de diverse varste si din diverse medii sociale, cu diverse pregatiri ca educatie si ocupatie. Zi de zi ii vad tampindu-se (nu toti, din fericire, dar destui), imbecilizandu-se, comportandu-se ca niste autisti
E mondial, sa stii.
In alta ordine de idei, avatarul tau e din Royo?

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,120
  • Înscris: 22.05.2003
- Atacati din toate partile de informatii multe, proaste si contradictorii
- lipsa unei idei de "normalitate si bun simt"
- lipsa sperantei de mai bine

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cred ca este vorba de o blazare enorma, si de lipsa oricaror perspective pozitive. Cand omul nu mai are asteptari pozitive de la viata, in general, cum vrei sa se comporte?

Pe de alta parte insa in anumite aspecte atat eu, cat si alte persoane care publica in mod constant prin social media am observat un curent opus. Destui tineri par sa fie mai dezghetati si mai respectuosi. Nu mai reactioneaza ca niste brute carora li se cuvine totul. Daca le explici frumos, ca femeie, ca adaugi in lista de prieteni doar oameni cu care ai comuncat, i-ai cunoscut, ai lucrat cu ei sau ai ceva in comun (pasiuni, hobbyuri), nu sar imediat sa te injure. Iti multumesc pentru raspuns si isi vad de drum, eventual dau follow.

Insa un lucru a ramas. Daca intretii o conversatie de mai mult de 10-20 de replici cu cineva, si incepe sa-ti faca complimente, si complimentele incep sa fie din ce in ce mai insistente, pana la nivelul de "te-as manca toata" si explici ca nu doresti sa comunici cu el in asemenea termeni, te deranjeaza, isi cere scuze omul si... te blocheaza. :lol:
Poate e vorba de a tine ispita departe. Nu stiu. Sau posibil tot problema cu reactia la esec si la respingere, care nu poate fi decat negativa.

 grrrrr, on 21 februarie 2018 - 13:04, said:

E mondial, sa stii.
In alta ordine de idei, avatarul tau e din Royo?

Cum adica mondial?
Comunici in mod obisnuit cu oameni de pe tot globul si ai observat ca se tampesc in acelasi ritm?

Exista o criza ideologica, politica si sociala la nivel mondial, adevarat, si asta poate sa se faca resimtita. Dar cultural lucrurile nu stau chiar atat de prost, dimpotriva. :)

#11
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
dacă toate ar merge bine, ne-am plânge și că i-am văzut părțile intime ale vecinei tinere și sexy de alături, care nu si-a acoperit corespunzător halatul de baie... cel puțin nu te plictisești...

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
In ultimele zile, (n-am numarat, dar...) cred ca 10% din titluri contin "romanii". Chiar asa de importanti am devenit noi, in ochii nostri? Sau, mai ales in ochii celor care nu mai sunt in tara? Mai ogoiti-va mai. Romanii sunt tot aia care au fost si pe vremea lu´ Mihai Viteazu´,  nici mai destepti, nici mai "okosi".Doar numarul folozofilor a crescut. Dar asa, "pe degeaba"!

#13
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018

 MembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 13:18, said:

Cand omul nu mai are asteptari pozitive de la viata, in general, cum vrei sa se comporte?

Imi pare rau, dar asta nu e o scuza sa-ti faci treaba prost daca e sa ne referim la  firma de colectare a deseurilor sau firma de pizza.  In fond, esti platit cu un salariu lunar, minim/mediu, esti platit sa-ti duci sarcinile pana la capat. Nu-i intereseaza pe clienti sau pe patron ca nu mai ai  "asteptari pozitive de la viata" si esti deprimat.   Asa , hai ca politistii sa nu mai aresteze infractorii, hai ca medicii sa nu mai salveze vieti, hai ca pompierii sa nu mai stinga incendii...pentru ca "nu mai au asteptari pozitive de la viata"


Hai sa zicem ca in ce priveste firma de deseuri e o scuza daca e una de stat.

Dar la  o firma normala  de Pizza,  pentru asa ceva, te-ar concedia instant pentru ca nu respecti intocmai comanda clientului.  
Si in privinta asta, initiatorul putea sa-i reclame , sa mearga pana in panzele albe sa ceara concedierea idiotului care a uns Pizza cu ketchup parca in dusmanie.

Totodata, initiatorul are datoria de a se informa dinainte despre reputatia firmelor de pizza si calitatea produselor/serviciilor.

Edited by sirlawrence, 21 February 2018 - 13:28.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 sirlawrence, on 21 februarie 2018 - 13:24, said:

Imi pare rau, dar asta nu e o scuza sa-ti faci treaba prost daca e sa ne referim la  firma de colectare a deseurilor sau firma de pizza.  In fond, esti platit cu un salariu lunar, minim/mediu, esti platit sa-ti duci sarcinile pana la capat.

Acum depinde ce vrei cu acest topic.
Vrei sa iti versi oful, supararea? Vrei un loc sa acuzi si sa te plangi? E cel mai usor lucru pe care il poti face. Tine tot de un fel de negativism romanesc, care se incadreaza fix acolo, in lipsa perspectivelor, sperantelor, etc.

Vrei sa intelegi de ce stau lucrurile asa? Atunci nu vei privi explicatiile si informatiile legate de context drept "scuze".
Ca sa poti schimba ceva, trebuie sa intelegi de ce merge prost, ce si cum poate fi imbunatatit. Omul cand ii lipseste motivatia isi va face treaba prost, ca e in Romania, ca e in UK. Gasesti aici, in UK, cazuri de incompetenta de nu-ti vine sa crezi!

#15
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018

 MembruAnonim, on 21 februarie 2018 - 13:27, said:

Vrei sa intelegi de ce stau lucrurile asa? Atunci nu vei privi explicatiile si informatiile legate de context drept "scuze".
Ca sa poti schimba ceva, trebuie sa intelegi de ce merge prost, ce si cum poate fi imbunatatit. Omul cand ii lipseste motivatia isi va face treaba prost, ca e in Romania, ca e in UK. Gasesti aici, in UK, cazuri de incompetenta de nu-ti vine sa crezi!
Chiar si asa, odata ce ai semnat un contract, esti obligat sa-ti duci treaba pana la capat si sa indeplinesti sarcinile dupa cum ti se cere, nu faci tu protest prin a face treaba prost  pe banii patronului ca esti deprimat , e criza sociala si nu mai ai asteptari pozitive de la viata.
Asa, de ce mai muncesti?
Ca sa iriti clientii si sa-ti bati joc de banii patronului?

Nu mai ai asteptari pozitive de la viata, du-te si protesteaza la guvern, dar nu-ti bate joc de banii firmei si de clienti. E cel mai nesimtit lucru,  sa te razbuni pe clienti pentru ca esti deprimat si neindeplinit si mai esti si platit cu un salariu lunar.

Uiti ca la coada stau mii de tineri someri care pot fi mult mai capabili si dornici sa munceasca care au asteptari pozitive de la viata, vor sa evolueze...deci nu inteleg de ce patronii ii tin pe astia.

Edited by sirlawrence, 21 February 2018 - 13:33.


#16
Steetch

Steetch

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,210
  • Înscris: 15.09.2015

 sirlawrence, on 21 februarie 2018 - 13:04, said:

Pleaca de acolo!

Un' sa plec? Poate la ghiseul/biroul vecin. Daca acolo aveam treaba, ce sa fac?

Pizzeria e una din cele mai cautate din oras.

 grrrrr, on 21 februarie 2018 - 13:04, said:

In alta ordine de idei, avatarul tau e din Royo?

Habar n-am, mi-a placut gagica.

 sirlawrence, on 21 februarie 2018 - 13:24, said:

Hai sa zicem ca in ce priveste firma de deseuri e o scuza daca e una de stat.

Totodata, initiatorul are datoria de a se informa dinainte despre reputatia firmelor de pizza si calitatea produselor/serviciilor.

E privata.

Eram informat, sunt client de ani de zile.

#17
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,971
  • Înscris: 02.02.2008
@sirlawrence ce să-i faci, dacă remunerațiile din țară nu sunt moralizatoare, primești calitate de rahat într-o țară similară calității.

#18
sirlawrence

sirlawrence

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 21.02.2018

 Steetch, on 21 februarie 2018 - 13:33, said:

Un' sa plec? Poate la ghiseul/biroul vecin. Daca acolo aveam treaba, ce sa fac?


Pai in loc sa te plangi ca perinzi intr-un loc plin de agramati pe care sa-i tot corectezi , de ce nu mai bine demisionezi si nu-ti cauti un alt loc de munca cu colegi  competenti de la care sa ai ce sa inveti ?
Eu n-as sta intr-un asemenea loc unde nu ma pot dezvolta profesional, nu pot evolua si nu am colegi de la care sa invat, pe bune!
Te vei plafona, ba chiar ai putea ajunge ca ei daca mai stai mult acolo.
De agramati, prosti si de incompetenti sa te feresti ca de HIV.

Quote

Pizzeria e una din cele mai cautate din oras.


E privata.
Eram informat, sunt client de ani de zile.
Bun, e o pizzerie cu reputatie buna.
Chiar si asa, tot aveai datoria sa-i reclami pentru asta.

Angajatul ala prost trebuia concediat pe loc pentru asa ceva.  Pur si simplu, gestul lui pare sa fie de razbunare, nu din eroare .  

 zyppster, on 21 februarie 2018 - 13:33, said:

@sirlawrence ce să-i faci, dacă remunerațiile din țară nu sunt moralizatoare, primești calitate de rahat într-o țară similară calității.
Tot nu e o scuza!
Nu mai muncesti daca salariul ti se pare mic, simplu!

Nu le fa vietile amare si clientilor care traiesc bine. E cel mai urat gest sa te razbuni pe altii pentru ca tie nu-ti merge bine.

Edited by sirlawrence, 21 February 2018 - 13:40.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate