Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Succesiune cu cateva probleme de clarificat

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
Salut,
Am nevoie de un sfat in ceea ce priveste documentele de succesiune / mostenire pe care trebuie sa le facem pentru o casa cu pamantul aferent.
Bunicii mei au murit in urma cu mai bine de 10 ani. Acestia au avut 3 copii:
- Copilul X (care a decedat in urma cu multi ani, inaintea lor), casatorit. A avut 2 copii (dintre care unul sunt eu).
- Copilul Y – in viata dar care nu locuieste in aceasta casa, dupa casatorie s-a mutat.
- Copilul Z – care locuieste in casa dar care nu este casatorit si nu are copii
Mostenirea se va face de la bunicii mei catre copii lor, chiar si catre cel decedat (tatal meu - X).
1. Unchii mei (Y si Z) nu au mijloacele necesare pentru a plati actele notariale. M-am oferit sa le platesc eu cu conditia sa primesc banii inapoi in momentul in care se va vinde casa.

Este nevoie de ceva documente legalizate pentru a putea face acest lucru?

2. Unchiul meu (Y) care nu mai locuieste in aceasta casa de cand s-a insurat, va dori probabil o anumita parte din mostenire (a treia parte). La un moment dat, a spus ca nu-l intereseaza nimic, asta inseamna ca inainte sa se faca actul de mostenire, va declara pe proprie raspundere ca refuza mostenirea, subiect inchis.

In cazul in care nu va face acest lucru (sa renunte la mostenire), cum ar putea ceilalti mostenitori care inca locuiesc in casa (sotia lui X si unchiul Z) sa-l oblige sa plateasca anumite cheltuieli de intretinere a casei (ex. reparatie gard, etc) in conditiile in care el nu locuieste acolo, dar la final va beneficia (el sau copii lui) din vanzarea casei?

3. Sotia lui X (mama mea) impreuna cu tatal meu (X) au investit o anumita suma de bani in momentul in care s-au mutat in casa (casa este cu etaj, ei locuiind la etaj). In momentul in care s-au mutat la etaj, nu era tavan, nu erau geamuri, nu era tencuita pe interior, etc. Au investit in jur de 40.000 lei (in anii 80).

Cum ar putea mama mea (sotia lui X) sa recupereze acesti bani investiti? Banuiesc ca doar primind o parte mai mare de o treime. Ca si dovada pentru investitiile facute, are o hartie cu toate cheltuielile facute (scrisa la masina) si semnata de catre bunicul meu si cei 2 frati in viata (Y si Z). Are vreo valoare acea hartie semnata sau trebuie chemat un evaluator sa clarifice investitia facuta initial, sau este nevoie de decizie judecatoreasca? Tin sa precizez ca toate celelalte investitii si cheltuieli cu intretinerea casei de la inceput pana azi au fost platite de bunicii mei, de sotia lui X si de unchiul meu (Z), nimic nu a fost suportat de unchiul Y, dar nu au fost cuantificate de catre mama mea si unchiul Z.

Multumesc.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
1. Da. Daca nu ai incredere in ei.
2. Nu cred ca este posibil decat prin actiune in instanta.
3. Tot prin actiune in instanta. Boala lunga si fara prea multe sanse.

Cel mnai bine este sa gasesti o solutie amiabila. Daca ajungi in instanta, ar putea sa te coste mai mult decat face.

#3
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:19, said:

Mostenirea se va face de la bunicii mei catre copii lor, chiar si catre cel decedat (tatal meu - X).
Cum sa faci succesiune catre un decedat ?

#4
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:19, said:


- Copilul X (care a decedat in urma cu multi ani, inaintea lor), casatorit. A avut 2 copii (dintre care unul sunt eu).

Nu ai dreptul la absolut nimic.

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 OPEDI, on 17 februarie 2018 - 22:30, said:

Nu ai dreptul la absolut nimic.
Corect. Daca X a murit inaintea parintilor lui , tu nu ai drept de mostenire de la bunici.

#6
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008
In prima faza tatăl meu decedat va fi moștenitor, după care se va face moștenirea de la el către mama mea, către mine și sora mea. Soția mea a trecut deja printr-un proces asemănător, deci cam știu cu ce se mănâncă.

#7
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 andreic, on 17 februarie 2018 - 22:30, said:

Cum sa faci succesiune catre un decedat ?
catre mostenitorii lui...

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:34, said:

In prima faza tatăl meu decedat va fi moștenitor,
Dar afirmi ca tatal tau a decedat inaintea parintilor lui.

#9
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 OPEDI, on 17 februarie 2018 - 22:30, said:

Nu ai dreptul la absolut nimic.

corect!

nu are dreptul la nimic, fiindca a murit X inaintea bunicilor. Orice drepturi ar fi avut X, el a fost scos din schema

#10
OPEDI

OPEDI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,729
  • Înscris: 16.11.2017

 pasilla, on 17 februarie 2018 - 22:38, said:

Dar afirmi ca tatal tau a decedat inaintea parintilor lui.
Nu are importanta ( dupa parerea lui).

#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 OPEDI, on 17 februarie 2018 - 22:39, said:

Nu are importanta ( dupa parerea lui).
Ar trebui sa inteleaga ca "mostenirea" exista/se creeaza in momnetul mortii proprietarilor.
Or in acel moment tatal lui nu mai exista, deci nu avea ce mosteni.

Edited by pasilla, 17 February 2018 - 22:42.


#12
pinguinul666

pinguinul666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,710
  • Înscris: 06.10.2015

 pasilla, on 17 februarie 2018 - 22:41, said:

Ar trebui sa inteleaga ca "mostenirea" exista/se creeaza in momnetul mortii proprietarilor.
Or in acel moment tatal lui nu mai exista, deci nu avea ce mosteni.


ca sa elaboram nitel, sa inteleaga lumea mai bine:

exista principiul vocatiei succesorale - or pt a avea vocatie (posibilitatea de a mosteni), trebuie sa fii in viata la data decesului ascendentului/ mortului. X nu mai era.

Apoi, mai e un principiu in mostenirea legala ...primul principiu e cel al ORDINII la succesiune. se vine in ORDINEA claselor.
clasa de rudenie >>> gradul de rudenie  (clasa bate gradul

de aceea, nepotul de fiu (grad 2, dar clasa 1) bate parintii (grad 1, dar clasa 2) (adica nepotul de fiu inlatura parintii defunctului).

Aici, avem ceva similar --- copii lui X sunt de aceeasi clasa cu B si C  (ceilalti doi copii supravietuitori ai bunicilor), dar de rang inferior (2, caci sunt nepoti).

Dilema e simpla - nepot vs fiu. Ambii sunt de clasa 1, dar nepotii au grad 2, deci sunt inlaturati.

b si c iau totul si se imparte intre ei doi.

Edited by pinguinul666, 17 February 2018 - 22:46.


#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Sansa este ca acea proprietate sa fie in mediul rural, sa existe dinainte de '89, sa nu fie in Transilvania si sa fie inregistrat la "Primarie" ca  bun comun al sotilor X.

Edited by pasilla, 17 February 2018 - 22:52.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:34, said:

In prima faza tatăl meu decedat va fi moștenitor, după care se va face moștenirea de la el către mama mea, către mine și sora mea. Soția mea a trecut deja printr-un proces asemănător, deci cam știu cu ce se mănâncă.
Nu vad cum... persoanele decedate si arborele de dupa ele nu intra in masa succesorala in mod legal.

#15
bobyploiesti

bobyploiesti

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 18.02.2016
Cel mai bine intreabă un notar,el iți va da cele mai bune informații.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 pinguinul666, on 17 februarie 2018 - 22:45, said:

b si c iau totul si se imparte intre ei doi.
Corect !

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 pinguinul666, on 17 februarie 2018 - 22:45, said:

ca sa elaboram nitel, sa inteleaga lumea mai bine:

exista principiul vocatiei succesorale - or pt a avea vocatie (posibilitatea de a mosteni), trebuie sa fii in viata la data decesului ascendentului/ mortului. X nu mai era.

Apoi, mai e un principiu in mostenirea legala ...primul principiu e cel al ORDINII la succesiune. se vine in ORDINEA claselor.
clasa de rudenie >>> gradul de rudenie  (clasa bate gradul

de aceea, nepotul de fiu (grad 2, dar clasa 1) bate parintii (grad 1, dar clasa 2) (adica nepotul de fiu inlatura parintii defunctului).

Aici, avem ceva similar --- copii lui X sunt de aceeasi clasa cu B si C  (ceilalti doi copii supravietuitori ai bunicilor), dar de rang inferior (2, caci sunt nepoti).

Dilema e simpla - nepot vs fiu. Ambii sunt de clasa 1, dar nepotii au grad 2, deci sunt inlaturati.

b si c iau totul si se imparte intre ei doi.

pai, din moment ce A  a murit, nu are drept de mostenire fiul lui ? Nu inteleg de ce nu are drept:|.

De exemplu, un caz similar..al meu..daca moare mama inaintea parintilor , eu n-am dreptul la mostenirea parintilor ei? (bunicilor)

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 jimi91, on 17 februarie 2018 - 23:07, said:

pai, din moment ce A  a murit, nu are drept de mostenire fiul lui ? Nu inteleg de ce nu are drept:|.

De exemplu, un caz similar..al meu..daca moare mama inaintea parintilor , eu n-am dreptul la mostenirea parintilor ei? (bunicilor)
Ai dreptul daca nu exista alti mostenitori ( de ex. fratii mamei)

CAPITOLUL III
Moştenitorii legali

SECŢIUNEA a 2-a
Descendenţii defunctului
Art. 975

Dreptul de moştenire al descendenţilor
(1) Descendenţii sunt copiii defunctului şi urmaşii lor în linie dreaptă la nesfârşit.
(2) Descendenţii defunctului înlătură moştenitorii din celelalte clase şi vin la moştenire în ordinea proximităţii gradului de rudenie. Dispoziţiile art. 964 alin. (2) se aplică în mod corespunzător.
(3) În concurs cu soţul supravieţuitor, descendenţii defunctului, indiferent de numărul lor, culeg împreună trei sferturi din moştenire.
(4) Moştenirea sau partea din moştenire care li se cuvine descendenţilor se împarte între aceştia în mod egal, când vin la moştenire în nume propriu, ori pe tulpină, când vin la moştenire prin reprezentare succesorală.

Edited by pasilla, 17 February 2018 - 23:16.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate