Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Succesiune cu cateva probleme de clarificat

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
http://www.raspunsur...i-de-a-mosteni/

Quote

Potrivit art. 957 alin. (1) teza 1 NCC, „o persoana poate mosteni daca exista la momentul deschiderii mostenirii”. Aceasta cerinta este consecinta conceptiei potrivit careia nu poate exista nici un moment un patrimoniu fara titular.

Edited by SpeedDemon, 18 February 2018 - 00:49.


#38
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Tatal precdecedat intr-adevar nu mai mosteneste nimic. Copii lui insa intra direct la succesiune prin reprezentare.
Daca tatal nu era predecedat, atunci succesiunea era in 2 etape: mai intai mostenea tatal, apoi copii lui.

Totusi nu mi-e clar ce se intampla cu sotia tatalui. Nu cred ca ea se poate folosi de reprezentare, deci nu va mosteni nimic iar toata treimea care revine tulpinii tatalui se imparte intre copii acestuia.

Edited by sags, 18 February 2018 - 00:53.


#39
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 claudiu1, on 18 februarie 2018 - 00:45, said:

@pasilla - reciteste alin. (1) si (4) din art. 975 NCC dat chiar de tine si zi ce nu intelegi - Descendenţii sunt copiii defunctului şi urmaşii lor în linie dreaptă la nesfârşit, iar mostenirea se imparte în mod egal, când vin la moştenire în nume propriu, ori pe tulpină, când vin la moştenire prin reprezentare succesorală.
Daca o persoana indreptatita nu mai exista la momentul dezbaterii mostenirii, atunci in locul ei urca urmasii ei directi, sau in linie dreapta, daca vrei, prin reprezentare, cum scrie la art. 965 citat de mine, dar ei isi impart numai dreptul respectivei persoane, tulpina cum este formularea juridica, ei nu vin pe capete.
Cu conditia ca acea mostenire sa fi existat la data mortii acelei persoane.
Daca nu a existat, nu avea ce sa mosteneasca.

#40
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 sags, on 18 februarie 2018 - 00:52, said:

Tatal precdecedat intr-adevar nu mai mosteneste nimic. Copii lui insa intra direct la succesiune prin reprezentare.
Daca tatal nu era predecedat, atunci succesiunea era in 2 etape: mai intai mostenea tatal, apoi copii lui.

Totusi nu mi-e clar ce se intampla cu sotia tatalui. Nu cred ca ea se poate folosi de reprezentare, deci nu va mosteni nimic iar toata treimea care revine tulpinii tatalui se imparte intre copii acestuia.


Daca era un bun comun, dobandit in timpul casatoriei, atunci primea jumatatea ei + 1/4 din partea sotului, restul fiind impartit intre mostenitorii directi, fiecare mostenitor cu tulpina lui egala cu a celorlalti.

Fiind un bun numai al sotului, mostenit direct de la bunicii lui, atunci se aplica art. 972 din NCC:
Cota succesorală a soţului supravieţuitor
(1) Cota soţului supravieţuitor este de:
a) un sfert din moştenire, dacă vine în concurs cu descendenţii defunctului;
adica la dezbatere primeste 1/4 din tulpina ce revenea sotului decedat.

#41
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 953

Noţiune
Moştenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate către una sau mai multe persoane în fiinţă.

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 954

Deschiderea moştenirii

(1) Moştenirea unei persoane se deschide în momentul decesului acesteia.

CAPITOLUL I
Dispoziţii generale
Art. 964

Principiile generale ale devoluţiunii legale a moştenirii
(1) Rudele defunctului vin la moştenire în următoarea ordine:
a) clasa întâi: descendenţii;
......

(2) Dacă în urma dezmoştenirii rudele defunctului din clasa cea mai apropiată nu pot culege întreaga moştenire, atunci partea rămasă se atribuie rudelor din clasa subsecventă care îndeplinesc condiţiile pentru a moşteni.

Edited by pasilla, 18 February 2018 - 01:10.


#42
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013
Nu sunt de specialitate, dar nu vad cum ar primi sotia ceva. Motivul este ca sotul, decedat inaintea parintilor sai, intr-adevar nu mosteneste nimic de la acestia, deci sotia nu are ce sa mosteneasca dupa sotul sau decedat.

Cu copii e alta situatie. Ei nu impart ceva ce ar fi apartinut tatalui, ci direct - prin reprezentare - ceva din averea bunicilor. Calculul cotelor pentru copii se face similar cu situatia cand tatal nu ar fi fost predecedat, dar acele bunuri nu sunt nici un moment ale tatalui.

@pasilla: Ai dreptate cu ceea ce citezi, dar exista si partea care zice de reprezentare, pe care nu ai citat-o si nu ai luat-o in considerare. Ti-a citat-o colegul @claudiu1 in mesajul #33.

Edited by sags, 18 February 2018 - 01:13.


#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 18 februarie 2018 - 01:08, said:

Nu sunt de specialitate, dar nu vad cum ar primi sotia ceva. Motivul este ca sotul, decedat ianintea parintilor sai, intr-adevar nu mosteneste nimic, deci sotia nu are ce sa mosteneasca dupa sotul sau decedat.

Cu copii e alta situatie. Ei nu impart ceva ce ar fi apartinut tatalui, ci direct - prin reprezentare - ceva din averea bunicilor. Calculul cotelor pentru copii se face similar cu situatia cand tatal nu ar fi fost predecedat, dar acele bunuri nu sunt nici un moment ale tatalui.

@pasilla: Ai dreptate cu ceea ce citezi, dar exista si partea care zice de reprezentare, pe care nu ai citat-o si nu ai luat-o in consideratie. Ti-a citat-o colegul @claudiu1 in mesajul #33.
Sotia poate sa beneficieze da o caota parte daca acel bun este bun comun.

"reprezentarea" este valabila daca mostenirea exista le momentul decesului.

#44
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004
@pasilla - cu ce contravine cele citate de tine si bolduite, articolului 965 invocat de mine? Nepotii au statutul de persoane reprezentate, cu acelasi drept de mostenire ca si ceilalti 2 frati, sunt in fiinta, mostenirea se face in urma unei persoane decedate, iar reprezentatii mostenesc tulpina descendentului (ii mai zice autor comun) decedat.

@sags - cred ca ai dreptate, sotia nu mosteneste nimic in situatia data, numai copiii, prin reprezentare.

Edited by claudiu1, 18 February 2018 - 01:21.


#45
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 claudiu1, on 18 februarie 2018 - 01:14, said:

@pasilla - cu ce contravine cele citate de tine si bolduite, articolului 965 invocat de mine? Nepotii au statutul de persoane reprezentate, cu acelasi drept de mostenire ca si ceilalti 2 frati, sunt in fiinta, mostenirea se face in urma unei persoane decedate, iar reprezentatii mostenesc tulpina descendentului decedat.
Art.964, punctul 1 litera a

Mostenirea unei persoane decedate nu se imprastie la toti posilbilii descendenti si ascendenti.

Edited by pasilla, 18 February 2018 - 01:22.


#46
claudiu1

claudiu1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,801
  • Înscris: 01.10.2004

 pasilla, on 18 februarie 2018 - 01:16, said:

Art.964, punctul 1 litera a

Mostenirea unei persoane decedate nu se imprastie la toti posilbilii descendenti.
Normal, mostenirea se face in ordinea claselor.
Nu este un argument valid pentru sustinerea ca nepotii sunt exclusi si nu pot participa ca reprezentati.

#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 claudiu1, on 18 februarie 2018 - 01:23, said:

Normal, mostenirea se face in ordinea claselor.
Nu este un argument valid pentru sustinerea ca nepotii sunt exclusi si nu pot participa ca reprezentati.
Nu, dar poate fi un argument pentru excluderea celor care nu erau "prezenti" la constituirea mostenirii, daca altii "mai superiori" existau.

Edited by pasilla, 18 February 2018 - 01:29.


#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
Cumva te razgandesti?

Edited by arg, 18 February 2018 - 01:38.


#49
sags

sags

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,939
  • Înscris: 24.04.2013

 pasilla, on 18 februarie 2018 - 01:14, said:

Sotia poate sa beneficieze da o caota parte daca acel bun este bun comun. …
Sa nu incurcam lucrurile. Chestiunea ca e bun comun sau nu decide cat din bunuri sunt obiect al mostenirii. Dintr-un bun comun doar jumatate intra in masa succesorala, in timp ce un bun propriu intra in intregime. Cota de 50% din bunul comun al sotiei supravietuitoare este al ei din capul locului, nu are treaba cu mostenirea. Din ce e de mostenit, adica cealalta jumatate sau dupa caz intregul, ei ii revine un sfert.

 pasilla, on 18 februarie 2018 - 01:16, said:

… Mostenirea unei persoane decedate nu se imprastie la toti posilbilii descendenti si ascendenti.
Corect, dar reprezentarea este intr-un fel zis o exceptie care face sa ‘se sara niste grade de rudenie’. Cand nepotii vin la mostenirea dupa bunic in nume propriu ei sunt de gradul 2 fata de defunct si deci indepartati de fratii tatalui lor, copii ai bunicului, care sunt de grad 1. Dar prin reprezentare ei vin, ca grup, exact in locul in care ar fi fost tatal lor, adica la gradul 1, si nu mai sunt indepartati.

Edited by sags, 18 February 2018 - 01:41.


#50
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 sags, on 18 februarie 2018 - 01:38, said:

Sa nu incurcam lucrurile. Chestiunea ca e bun comun sau nu decide cat din bunuri sunt obiect al mostenirii. Dintr-un bun comun doar jumatate intra in masa succesorala, in timp ce un bun propriu intra in intregime. Cota de 50% din bunul comun al sotiei supravietuitoare este al ei din capul locului, nu are treaba cu mostenirea. Din ce e de mostenit, adica cealalta jumatate sau dupa caz intregul, ei ii revine un sfert.
Daca citai toata postarea mea, poate se intelegea ceea ce am vrut sa spun.
Altfel ai dreptate.

 sags, on 18 februarie 2018 - 01:38, said:

Corect, dar reprezentarea este intr-un fel zis o exceptie care face sa ‘se sara niste grade de rudenie’. Cand nepotii vin la mostenirea dupa bunic in nume propriu ei sunt de gradul 2 fata de defunct si deci indepartati de fratii tatalui lor, copii ai bunicului, care sunt de grad 1. Dar prin reprezentare ei vin, ca grup, exact in locul in care ar fi fost tatal lor, adica la gradul 1, si nu mai sunt indepartati.
Nu cred ca se aplica.

 arg, on 18 februarie 2018 - 01:29, said:

Cumva te razgandesti?
Nu.  Dar astept totusi parerea unui anume user.

Edited by pasilla, 18 February 2018 - 01:47.


#51
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 pasilla, on 17 februarie 2018 - 23:13, said:

Art. 975
Dreptul de moştenire al descendenţilor
(1) Descendenţii sunt copiii defunctului şi urmaşii lor în linie dreaptă la nesfârşit.

(4) Moştenirea sau partea din moştenire care li se cuvine descendenţilor se împarte între aceştia în mod egal, când vin la moştenire în nume propriu, ori pe tulpină, când vin la moştenire prin reprezentare succesorală.
Într-adevăr acesta e articolul care se aplică, doar că ai subliniat greșit când vin în nume propriu, ce ne lămurește e ori pe tulpină, când vin la moștenire prin reprezentare succesorală.  

Quote

- Copilul X (care a decedat in urma cu multi ani, inaintea lor), casatorit. A avut 2 copii (dintre care unul sunt eu).
Iar pe tulpina lui X sunt colegul și fratele lui. Dacă vreunul dintre ei s-ar duce înainte de dezbaterea succesiunii i-ar locul copiii lui, și tot așa.  

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:19, said:

2. Unchiul meu (Y) care nu mai locuieste in aceasta casa de cand s-a insurat, va dori probabil o anumita parte din mostenire (a treia parte). La un moment dat, a spus ca nu-l intereseaza nimic, asta inseamna ca inainte sa se faca actul de mostenire, va declara pe proprie raspundere ca refuza mostenirea, subiect inchis.
In cazul in care nu va face acest lucru (sa renunte la mostenire), cum ar putea ceilalti mostenitori care inca locuiesc in casa (sotia lui X si unchiul Z) sa-l oblige sa plateasca anumite cheltuieli de intretinere a casei (ex. reparatie gard, etc) in conditiile in care el nu locuieste acolo, dar la final va beneficia (el sau copii lui) din vanzarea casei?
Teoretic e simplu, îi scădeți din treimea lui o treime din cheltuielile de care zici. Practic, dacă nu e de acord cu calculele voastre puteți ajunge în instanță și acolo i se va scădea proporțional cu cheltuielile pe care le puteți dovedi - variantă foarte păguboasă pentru toată lumea.  

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:19, said:

1. Unchii mei (Y si Z) nu au mijloacele necesare pentru a plati actele notariale. M-am oferit sa le platesc eu cu conditia sa primesc banii inapoi in momentul in care se va vinde casa.
Este nevoie de ceva documente legalizate pentru a putea face acest lucru?
Chitanțele cu numele tău și bunul simț ar trebui să fie de-ajuns. Dacă nu, tot instanța îți va da banii înapoi.

 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:19, said:

3. Sotia lui X (mama mea) impreuna cu tatal meu (X) au investit o anumita suma de bani in momentul in care s-au mutat in casa

Cum ar putea mama mea (sotia lui X) sa recupereze acesti bani investiti? Banuiesc ca doar primind o parte mai mare de o treime.  
Altfel cum? Posted Image


 madmax80, on 17 februarie 2018 - 22:19, said:

Ca si dovada pentru investitiile facute, are o hartie cu toate cheltuielile facute (scrisa la masina) si semnata de catre bunicul meu si cei 2 frati in viata (Y si Z). Are vreo valoare acea hartie semnata sau trebuie chemat un evaluator sa clarifice investitia facuta initial, sau este nevoie de decizie judecatoreasca? Tin sa precizez ca toate celelalte investitii si cheltuieli cu intretinerea casei de la inceput pana azi au fost platite de bunicii mei, de sotia lui X si de unchiul meu (Z), nimic nu a fost suportat de unchiul Y, dar nu au fost cuantificate de catre mama mea si unchiul Z.
Acea hârtie e bună dacă ajungeți în instanță, și tot doar în instanță ar putea fi nevoie de un evaluator dacă chiar nu vă înțelegeți nicicum. Unchiul Y  știe ce au făcut ai tăi și dacă e om cu bun simț nu va avea pretenții exagerate.

Începeți prin a merge la notar pentru dezbaterea succesiunii, acolo o să vezi dacă acceptă sau renunță la moștenire. Doar dup-aia merită să te apuci de scenarii și calcule. Ați găsit cumpărător?

 jimi91, on 17 februarie 2018 - 23:49, said:


nu stiu daca la reprezentarea succesorala ar avea dreptul si fratii bunicilor..
Frații moștenesc doar când nu există descendenți în linie dreaptă (copii, nepoți, strănepoți) și nici părinți ai decedatului.

Edited by althea, 18 February 2018 - 06:43.


#52
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 samebo, on 17 februarie 2018 - 23:41, said:

Din tot ce a scris el eu inteleg ca saliveaza la o mostenire care nu e mostenire si in momentul de fata ocupa proprietatea altora si vrea sa ii convinga pe aia sa ii doneze lui ca el e mostenitor, si aia nici nu se prind ca incearca sa ii tepuiasca si ca ei sunt singurii mostenitori de drept.

Ba mai mult, saliveaza ca ii face si pe mostenitorii de drept de niste bani care sustine el au fost investiti acum 20 de ani in casa.

Salut, merci de rapuns si remarca.
In primul rand nu salivez la nimic, vreau doar sa-mi fac viata mai usoara acum (am un copil, locuiesc in alta localitate si daca trebuie sa ma deplasez personal pentru documente inseamna sa-mi iau concediu, etc). Mai tarziu, cand va muri unchiul Z (niciodata insurat, fara copii) tot la mine va ajunge o parte din mostenire daca nu va face testament prin care sa lase altcuiva partea lui.
Deci distractia va continua doar ca vor fi implicati 4 nepoti (2 in tara si 2 in strainatate).

Si in al doilea rand nu vreau sa tepuiesc pe nimeni, este oarecum normal sa plateasca si unchiul Y o parte din cheltuielile de reparatii

#53
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 madmax80, on 18 februarie 2018 - 07:10, said:

este oarecum normal sa plateasca si unchiul Y o parte din cheltuielile de reparatii
Nu, nu este nici normal, nici legal  dacă renunță la moștenire.

#54
madmax80

madmax80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 20.01.2008

 althea, on 18 februarie 2018 - 06:49, said:

Într-adevăr acesta e articolul care se aplică, doar că ai subliniat greșit când vin în nume propriu, ce ne lămurește e ori pe tulpină, când vin la moștenire prin reprezentare succesorală.  

Iar pe tulpina lui X sunt colegul și fratele lui. Dacă vreunul dintre ei s-ar duce înainte de dezbaterea succesiunii i-ar locul copiii lui, și tot așa.  


OK, deci pana la urma sa inteleg ca, copii lui X au dreptul la mostenire?
Ideea este ca nu vreau sa platesc ceva acum iar mai tarziu sa ma trezesc ca nu-mi pot recupera banii.

 althea, on 18 februarie 2018 - 06:49, said:


Începeți prin a merge la notar pentru dezbaterea succesiunii, acolo o să vezi dacă acceptă sau renunță la moștenire. Doar dup-aia merită să te apuci de scenarii și calcule. Ați găsit cumpărător?


Nu fac calcule si scenarii, doar ca as vrea sa incerc sa rezolv problema cat timp ceilalti frati sunt in viata, ca dupa aceea va fi mai complicat.
N-am gasit cumparator si nici nu cautam, in casa locuieste in continuare mama mea si unchiul meu (Z).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate