Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Recomandare sistem audio

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#91
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Conteaza toate compnentele dar in primul rand boxele.

#92
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostCalinuus, on 07 ianuarie 2019 - 21:01, said:

Eu as lua de aia 500 euro un CD player de calitate sau un pickup bun.

Nu exista pickup bun la banii astia. Cu 500 de euro deabia cumperi o doza de calitate. Pasiunea pentru vinyl costa enorm, daca vrei sa sune cum trebuie sistemul.

Investitie mare in receiver merita daca planuiesti un sistem de genul 7.1.2 sau chiar 7.1.4. Pentru un clasic 7.1 sau chiar 5.1, nu are sens sa ingropi sume mari de bani in scule care isi pierd valoarea relativ repede.

Edited by razor01, 07 January 2019 - 21:45.


#93
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu cred ca nu poti face parte din lumea posesorilor de pick-up cu cca 500 euro, se poate lua in REGA RP3 in banii aia: http://stereoplanet....ick_up/rega_rp3

https://www.avforums...le-review.11359

https://www.whathifi...rp3elys2/review

In ce priveste achizitionarea unui sistem multicanal nu sunt de acord ca nu merita investitia decat daca sistemul este 7.1.2 sau 7.1.4. Am avut ani de zile sistem cu 5.1 si am fost foarte multumit, upgrade-urile au venit pe parcurs si nu regret nimic din ce am avut.
Sunt persoane care au posibilitatea sa-si faca un aranjament cu boxe atmos dar sunt si mai multe persoane care nu sunt interesate sau nu pot sa-si puna la punct un astfel de sistem.

Edited by Mr. Incredible, 07 January 2019 - 22:03.


#94
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View Postrazor01, on 07 ianuarie 2019 - 21:40, said:

Nu exista pickup bun la banii astia. Cu 500 de euro deabia cumperi o doza de calitate. Pasiunea pentru vinyl costa enorm, daca vrei sa sune cum trebuie sistemul.
Cum sa nu, Rega Planar 2 sau ProJect Debut III S Audiophile sunt foarte ok. Ambele se pot cumpara in banii aia. Sigur poti sa le upgradezi ulterior, daca vrei, cu o doza mai buna.

#95
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View Postaudiofidell, on 07 ianuarie 2019 - 20:00, said:

@last initiator
Mai bine asculti recomandarea lui Mr.Incredible, eu zic o sa ti fie bine si nu o sa ti lipseasca nimic.

Pentru stereo nu asa se pune problema, 500 euro in plus pentru receiver, ci intotdeauna atentia si buzunarul sunt in primul rand pentru  boxe si apoi pentru amplificarea stereo. In plus, vorbim de boxe de podea de 3000 lei, degeaba dai jaratec daca calul nu e nazdravan. Sau, degeaba cauti espressor daca nu ti cumperi o cafea buna, preferabil de specialitate. :)
Ok, dar cafeaua de specialitate costa 100 de lei nu 100 de milioane :)
As intelege mai bine daca as testa efectiv. Cu alte cuvinte exista alte boxe pe care sa le pun langa Denon x3500 si sa sune mult mai bine decat Bronze 6 dar sa nu coste mai mult de 5-6000 lei perechea? Boxe care, eventual, sa fie potentate in viitor de un amplificator ok?


#96
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Am mai zis ,cauta si asculta de ex. B&W 683 S2. O sa-ti placa sigur.

#97
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostMr. Incredible, on 07 ianuarie 2019 - 22:02, said:

In ce priveste achizitionarea unui sistem multicanal nu sunt de acord ca nu merita investitia decat daca sistemul este 7.1.2 sau 7.1.4. .

Eu vorbeam strict despre investitia intr-un receiver scump daca nu se doreste mai mult de 7.1 canale. Peste 5 ani receiverul respectiv o sa fie depasit de scule mai performante si mai ieftine. Boxele in schimb pot fi folosite fara probleme multi ani.

De fapt e exista solutii sa eviti complet receiverul in cazul acesta. De exemplu bluray-urile Oppo veneau cu procesor multicanal si pre out-uri pentru 7.1 canale. Cel putin varianta de top avea un DAC destul de avansat.

View PostLyvyoo, on 07 ianuarie 2019 - 22:59, said:

Ok, dar cafeaua de specialitate costa 100 de lei nu 100 de milioane Posted Image

Aia mediocra costa 100 de lei. Cafeaua de calitate incepe cam de la 200 lei kg si nu se vine in supermarket ci la magazine de specialitate.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 01:38.


#98
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006

View PostLyvyoo, on 07 ianuarie 2019 - 22:59, said:

Ok, dar cafeaua de specialitate costa 100 de lei nu 100 de milioane Posted Image
As intelege mai bine daca as testa efectiv. Cu alte cuvinte exista alte boxe pe care sa le pun langa Denon x3500 si sa sune mult mai bine decat Bronze 6 dar sa nu coste mai mult de 5-6000 lei perechea? Boxe care, eventual, sa fie potentate in viitor de un amplificator ok?
Ai ascultat cu urechile tale Bronze 6, iar asta e cel mai important. Sigur poti sa mai faci o auditie cu boxe in gama de pret 5-6000 de lei. Tu stii cel mai bine ce iti place.

In economia unui sistem audio se incepe cu o sursa de calitate. Nu spun eu asta, o spune Paul Rigby. Sunetul pleaca din CD-player, pick-up, trece prin amplificator si ajunge la boxe. Daca in lantul asta nu ai o sursa buna, apoi un preamp si un amplificator bun (in cazul tau AVR-ul, e 2 in 1) poti sa cumperi boxe si de 10.000 de lei, nu vei simti diferenta.
„when upgrading your hi-fi, you need to upgrade from the top-down. So, the most money needs to be spent on the source (turntable, CD player, etc). This is the bit that is extracting information from the software (i.e. vinyl, CD disc, data file, etc). Hence, you want this bit to be as good as possible because, if it’s not, you’re playing catch-up from there on in. The amp and speakers will not be able to recover lost information. Once the source is sorted, the next step down the chain is the amp, then the speakers.”

#99
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Asta e o legenda fara sustinere in viata reala, ca niste boxe de 2500 euro vor suna la fel ca unele de 500 cu sursa slaba. Chiar si cu muzica de pe youtube, rulata din PC, tot va fi o diferenta mare, audibila de catre oricine are urechi functionale.

Exact la fel sta treaba si cu castile. Cine crede ca niste HD 650 suna la fel ca niste HD 559 daca nu ai un super DAC, se inseala amarnic.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 08:16.


#100
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Inca ceva. Pentru un sistem home cinema azi avem Dolby Atmos, iar x3500h are aceasta tehnologie. Asta inseamna si un set de boxe 5.1.2 sau in cazul tau (fara sub) 5.0.2, cu doua boxe suplimentare asezate pe peretele din fata la inaltimea maxima si orientate inspre ascultator. Poti sa le adaugi ulterior.
Cei care le au spun ca merita. Si eu o sa le adaug insa trebuie sa mai astept fiindca necesita niste lucrari mai serioase treaba asta daca nu vreau sa se vada firele.

De asta e bine ca toate boxele sa fie din aceiasi familie.


View Postrazor01, on 08 ianuarie 2019 - 08:13, said:

Asta e o legenda fara sustinere in viata reala, ca niste boxe de 2500 euro vor suna la fel ca unele de 500 cu sursa slaba. Chiar si cu muzica de pe youtube, rulata din PC, tot va fi o diferenta mare, audibila de catre oricine are urechi functionale.
Poate m-am exprimat gresit. Nu suna la fel ci nu au ce sa redea. Unde nu-i informatie, fiindca lipseste din cauza unei surse proaste, n-ai ce sa asculti. Asta poti sa observi cand vezi un film la tv in comparatie cu unul de pe DVD sau Blu-ray. Sau, cum suna un mp3 in comparatie cu un SACD ori un LP.

#101
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu vorbeam despre calitatea fisierului audio, acolo nu incape nicio indoiala, daca e prost suna prost pe orice, ci despre fisire identice rulate din surse intre care exista diferente mari calitative.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 08:37.


#102
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
La fel cum niste boxe de 2500 de euro sunt superioare unora de 500 de euro, tot asa, un CD player de 100 de euro nu va reda sunetul la fel de bine ca unul de 500.
Eu voiam doar sa subliniez ca nu e suficient sa ai super boxe daca restul lantului audio nu se ridica la inaltime.

#103
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da, dar diferenta dintre un CD player de 500 de euro si unul de 100 de euro nu o sa fie nici pe aproape comparabila cu diferenta dintre niste boxe de 2500 euro si unele de 500. Trebuie sa se inteleaga chestiunea asta, intr-un sistem stereo boxele/castile fac diferenta cea mai mare. Restul componentelor doar sustin ceea ce sunt capabile difuzoarele sa redea.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 08:54.


#104
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostLyvyoo, on 07 ianuarie 2019 - 22:59, said:

Cu alte cuvinte exista alte boxe pe care sa le pun langa Denon x3500 si sa sune mult mai bine decat Bronze 6 dar sa nu coste mai mult de 5-6000 lei perechea? Boxe care, eventual, sa fie potentate in viitor de un amplificator ok?
Niste boxe de 5.000-6.000 lei vor suna mai bine decat unele de 3.000 lei, trebuie insa sa te gandesti ca ai nevoie de tot lantul de boxe de la acelasi producator/aceeasi serie. Daca vei avea fronturi de 6.000 lei va trebui sa cheltuiesti cu totul alte sume si pentru restul boxelor si vei ajunge probabil la un buget dublu sau mai mare la boxe.
Cel mai bine este sa asculti intr-un showroom cateva modele de boxe si sa verifici care sunt costurile pentru tot acest lant.

Niste boxe pe care le-am ascultat la un prieten acasa, in living la bloc, sunt Focal Chorus 716, suna bestial, cele mai bune boxe pe care le-am ascultat, sunt conectate la un Arcam Movie 5.1:
https://www.avstore....cal-chorus-716/
Are tot lantul pentru un 5.0 de la Focal:
https://www.avstore....-chorus-cc-700/
https://www.avstore....cal-chorus-706/

Edited by Mr. Incredible, 08 January 2019 - 09:22.


#105
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Salut, intreb aici deoarece nu stiu unde altundeva, s-ar putea sa sune penibil dar incerc.

Am un sistem audio Logitech Z 906 care nu permite conectarea telefonului prin bluetooth. Exista vreun dispozitiv care poate facilita acest lucru, adica sa il montez cumva la sistemul audio si sa permita asta? Stiu ca poate e o intrebare idioata dar chiar nu ma pricep.

#106
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Da, iti trebuie un dispozitiv de receptie bluetooth din care sa poti sa iesi cu RCA catre amplificatorul sistemului.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 09:26.


#107
trilogy

trilogy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 205
  • Înscris: 26.06.2009
Iti trebuie ceva de genul https://www.stereoma...ooth-box-e-8792

#108
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Problema este ca boxele acestea https://www.pcgarage...-77-bt-20-wood/ costa cat acel dispozitiv si suna mai bine si mai corect decat Z906. Posted Image

Acest z906 nu merita decat ca solutie multicanal de buget, cand nu exista bani pentru boxe pasive si receiver. Pentru ascultat muzica stereo exista o gramada de sisteme mai ieftine si mai bune.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 09:30.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate