Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Recomandare sistem audio

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#109
tiestodj20

tiestodj20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,701
  • Înscris: 04.06.2007
Multumesc pentru ajutor ! Cred ca exista altele mult mai bune. Z906 -le il am de multi ani si inca functioneaza bine, asa ca nu as vrea sa il dau, mai ales ca il am conecat in acelasi timp si la tv, pentru filme si seriale.

Edited by tiestodj20, 08 January 2019 - 09:33.


#110
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005

View PostMr. Incredible, on 08 ianuarie 2019 - 09:15, said:

Niste boxe de 5.000-6.000 lei vor suna mai bine decat unele de 3.000 lei, trebuie insa sa te gandesti ca ai nevoie de tot lantul de boxe de la acelasi producator/aceeasi serie. Daca vei avea fronturi de 6.000 lei va trebui sa cheltuiesti cu totul alte sume si pentru restul boxelor si vei ajunge probabil la un buget dublu sau mai mare la boxe.
Cel mai bine este sa asculti intr-un showroom cateva modele de boxe si sa verifici care sunt costurile pentru tot acest lant.

Niste boxe pe care le-am ascultat la un prieten acasa, in living la bloc, sunt Focal Chorus 716, suna bestial, cele mai bune boxe pe care le-am ascultat, sunt conectate la un Arcam Movie 5.1:
https://www.avstore....cal-chorus-716/
Are tot lantul pentru un 5.0 de la Focal:
https://www.avstore....-chorus-cc-700/
https://www.avstore....cal-chorus-706/
Le voi cere la urmatoarea auditie la avstore. Ce observ insa este ca raspunsul in frecventa este 50-28k Hz fata de 34-30k Hz Bronze 6. Nu stiu daca putem compara pe diagonala dar si Bronze 5 cu 37-30k Hz mi s-au parut cam fara joase, mai ales ca nu doresc sa cumpar si subwoofer. Deci la 50Hz ar parea ca exista o diferenta mare de bass fata de Bronze 6. Sau ma insel?

View Postedigee, on 08 ianuarie 2019 - 00:33, said:

Am mai zis ,cauta si asculta de ex. B&W 683 S2. O sa-ti placa sigur.
Datorita unui voucher primit cadou, ma pot raporta doar la avstore, iar acolo nu mai au acest model. Daca exista si alta sugestie, dar nu mai scumpa, o asculta cu placere si ma duc la probe.

OFFtopic

View Postrazor01, on 08 ianuarie 2019 - 01:23, said:

Aia mediocra costa 100 de lei. Cafeaua de calitate incepe cam de la 200 lei kg si nu se vine in supermarket ci la magazine de specialitate.
Cauta reducerile comunitatii Espressoman la cafea Posted Image

Edited by Lyvyoo, 08 January 2019 - 10:08.


#111
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008

View PostLyvyoo, on 08 ianuarie 2019 - 10:04, said:

Le voi cere la urmatoarea auditie la avstore. Ce observ insa este ca raspunsul in frecventa este 50-28k Hz fata de 34-30k Hz Bronze 6. Nu stiu daca putem compara pe diagonala dar si Bronze 5 cu 37-30k Hz mi s-au parut cam fara joase, mai ales ca nu doresc sa cumpar si subwoofer. Deci la 50Hz ar parea ca exista o diferenta mare de bass fata de Bronze 6. Sau ma insel?

Valoarea aia de frecventa joasa nu spune nimic. Decat informativ ,unde incepe pe bas raspunsul boxelor si acolo e atenuare mare de cativa dB ,curba nu e liniara. Cel mai bine ,daca se pot asculta inainte. Nu prea se cumpara boxe asa ,pe neascultate.

#112
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View PostLyvyoo, on 08 ianuarie 2019 - 10:04, said:

Le voi cere la urmatoarea auditie la avstore. Ce observ insa este ca raspunsul in frecventa este 50-28k Hz fata de 34-30k Hz Bronze 6. Nu stiu daca putem compara pe diagonala dar si Bronze 5 cu 37-30k Hz mi s-au parut cam fara joase, mai ales ca nu doresc sa cumpar si subwoofer. Deci la 50Hz ar parea ca exista o diferenta mare de bass fata de Bronze 6. Sau ma insel?
Te rog sa crezi ca nu spuneam degeaba ca m-au impresionat maxim, redau foarte bine joasele, am ascultat niste melodii si nu imi venea sa cred cat de bine presteaza si la muzica dar si la filme. Mergi si le asculta. Daca as fi putut sa folosesc la mine un sistem cu boxe de podea asta ar fi setul pe care mi l-as cumpara.

Atentie, sunt mari si grele, dimensiuni si greutate peste medie, nu le poti pune oriunde.

Edited by Mr. Incredible, 08 January 2019 - 10:33.


#113
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Focal-urile nu le au la AvStore pt auditie, doar la HDZone. O sa ma duc si acolo.
Dar nu ar merita intai un versus la avstore intre Bronze 6 vs Silver 300 ?  Cumva Silver 300 sunt din aceeasi clasa (medie) cu Focal Chorus 716.

#114
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Merita sa asculti cat mai multe variante.

#115
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Daca mergi la AV Store ascultă și Q Acoustics Concept 40.
Pentru filme, nu o să poți compensa ce face un subwoofer dedicat pe partea de frecvente joase.

#116
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Gasesc 726 la auditie si observ ca diferenta fata de 716 consta doar intr-un Hz in minus in frecventa de raspuns (49 vs 50). Se pot considera echivalente sau sa caut 716 neaparat?

#117
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu sunt echivalente, 726 au un difuzor mai mult, mai mari, mai grele. Ar fi de preferat sa asculti 716 daca ala e modelul care te intereseaza ca sa fii sigur ca este ce iti doresti/place.
Avand totusi un difuzor in plus ar putea avea un sunet mai grav decat cel de pe 716, nu le-am ascultat.

Edited by Mr. Incredible, 08 January 2019 - 16:53.


#118
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLyvyoo, on 08 ianuarie 2019 - 15:45, said:

Gasesc 726 la auditie si observ ca diferenta fata de 716 consta doar intr-un Hz in minus in frecventa de raspuns (49 vs 50).

Vrajeala de marketing, nu ai cum sa-ti dai seama de diferentele dintre boxe dupa acele date.

Exista si situatii, mai rare ce-i drept, cand boxele cu difuzoare mai mici, din aceeasi serie, suna mai echilibrat decat cele mai mari. In general la seriile ieftine se intalneste acest paradox.

Edited by razor01, 08 January 2019 - 17:08.


#119
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Am fost azi sa aud si Silver 300 vs Bronze 6 (amplificator CA CXA80) iar in alta parte am ascultat Focal 716 vs Klipsch Reference Premiere RP-250F (amplificator Marantz 6006 si nu numai). Apropo, foarte de treaba si bogat in explicatii tipul de la sono.ro unde am auzit Focal-urile.
Concluziile mele acum, ca incepator neposesor de scule inca ar fi:
- pare ca urechea mea se simte mai bine cu un sunet mai rotund, incluzand bass neaparat, dar cu medii si inalte clare si o redare la fel de clara a vocii
- Klipsch ies dni schema pt ca nu le are pe toate acestea, fiind facute de americani pentru gustul americanilor, adica mult bass si multe inalte dar cu medii (inclusiv vocea) infundate cumva.
- Silver 300 poate sunt un pas in fata, poate au o constructie mai buna dar nu au acel bass la care ma asteptam, ca si Bronze 6. Mi se pareau ca aduceau un plus pe claritate, dar mai ales lipsa bass-ului intr-un sistem 5.0 fara subwoofer, nu ma poate face sa scot din buzunar diferenta de pret de la simplu la dublu. Am auzit si parerea ca ar fi avut nevoie de un amplificator mult mai bun ca CXA80 ca sa fie puse in evidenta mult mai bine.
- Focal-urile 716 se aud in directia pe care mi-o doream si pot ramane in picioare ca recomandare de auditie pentru oricine. Ce e ciudat la ele este pretul, care a variat de la 2600 lei (cum vorbeau mai multi useri pe hifi-stereo.eu) inca inainte de black friday, la 5500 lei in prezent. In mod normal o scula de calitate nu are voie sa aiba aceasta variatie caci lasa impresia unor costuri mult mai mici de fabricatie. Ma rog, asta ar fi contat mai putin daca iti placeau cu adevarat
- Bronze 6 - mi-au ramas la inima mai mult decat celelalte, chiar daca sunt pozitionate teoretic sub alte modele de mai sus. Au o combinatie ideala pentru mine intre bass si medii / inalte clare, vocea auzindu-se si ea la fel de clar, fara sa fie tipatoare.
- daca ai receiver ok poti foarte bine sa iti iei in viitor amplif de putere, fiind mai recomandat decat cel integrat, caci cu functie Pure Direct (pe Denon spre exemplu) anulezi procesarea din receiver si intri cu ce sursa de calitate vrei, amplificata mai departe de putere. Deci nu as exclude un Emotiva A300 in viitor.
- un dealer dintr-un showroom mi-a spus ceva ce seamana a fluierat in biserica aici  - dpdv al sunetului stereo, un receiver mai scump poate compensa un amplificator 4-500E. Exemplu - Marantz SR6013 foloseste aceeasi amplificare ca si Marantz PM6006 si nu ar fi nicio diferenta in calitatea sunetului daca le compari pe cele doua. Bineinteles ca dorinta mea de economisire a intrat in priza in acest caz si am ramas cu o intrebare in aer - atunci nu cumva Denon X3500 ar avea partea de amplificare aproximativ similara cu SR6013? Posted Image Diferenta in specificatii este de 5W. S-a spus si am inteles ca sunt diferite, cu destinatii diferite. Dar pe ascultat stereo par foarte asemanatoare.

In final, decizia mea se va duce cel mai probabil pe X3500  cu Bronze 6, bronze 1 si centru, plus cabluri de calitate. Viitorul poate va aduce si un amplificator desi nu sunt asa de sigur momentan.

Multumesc pentru ajutor, sper sa fie folositoare si altora discutia. Desigur, acolo unde am scris prostii sau nu sunteti de acord, interveniti...

Edited by Lyvyoo, 10 January 2019 - 16:00.


#120
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Este foarte bine ca ai mers si le-ai ascultat, trebuie sa fii constient ca exista si o potrivire sau nepotrivire intre anumite amplificatoare/receivere sau boxe. Este foarte greu sau imposibil sa testezi toate variantele.

Era bine daca ai fi ascultat un Denon 3500H in comparatie cu Marantz PM6006 sau Marantz SR6013 pentru a vedea cum suna in modul stereo. In general se pare ca receiver-ele Marantz suna mai bine in stereo decat cele de la Denon. Diferentele sunt subtile, nu sunt la modul ca unul suna prost si unul extraordinar.

In ce priveste pretul de la Focal 716 trebuie sa intelegi ca exista un pret de lista si daca niste boxe de 5.500 lei se vand la un moment dat la 2.600 lei asta nu le face proaste, le face foarte atractive si merita cumparate imediat.

Edited by Mr. Incredible, 10 January 2019 - 15:59.


#121
Lyvyoo

Lyvyoo

    Membru espressoman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 10.01.2005
Exact asa mi s-a spus si mie legat de Denon - Marantz, cu precizarea ca la training-urile sustinute de producator, chiar se recomanda (neoficial) Marantz pentru gusturi mai rafinate si varsta 45+, iar Denon sub 45 de ani Posted Image Eu la 36 ma incadrez la Denon Posted Image)))

Edited by Lyvyoo, 10 January 2019 - 15:59.


#122
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Eu ma incadrez si la Denon (sistem multicanal) si la Marantz (sistem stereo), asta ca sa stau linistit ca am acoperit toate zonele.

#123
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLyvyoo, on 10 ianuarie 2019 - 15:42, said:

Viitorul poate va aduce si un amplificator desi nu sunt asa de sigur momentan.

Daca iei unul dintre acele doua receiver, nu cred ca merita sa arunci banii si pe un amplificator stereo, mai ales daca ramai la Bronze.

Merita daca receiverul achizitionat era din gama entry, dar asa ar fi o risipa de bani.

View PostMr. Incredible, on 10 ianuarie 2019 - 15:54, said:

In ce priveste pretul de la Focal 716 trebuie sa intelegi ca exista un pret de lista si daca niste boxe de 5.500 lei se vand la un moment dat la 2.600 lei asta nu le face proaste, le face foarte atractive si merita cumparate imediat.

Sau faptul ca producatorul are un adaos comercial ce permite reduceri de genul acesta :)

#124
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Ok. Cred ca ai ales bine. Sa ne spui cum suna la tine acasã dupa ce faci toate reglajele.
Ce surse vei folosi? CD player, pickup, streaming?

#125
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005

View Postrazor01, on 10 ianuarie 2019 - 16:11, said:

Sau faptul ca producatorul are un adaos comercial ce permite reduceri de genul acesta Posted Image
Pot sa fie niste produse pe stoc de care vrea sa scape, si sa le vanda in pret de intrare sau sub pret, vezi la Avstore preturi diferite la 716 in functie de culoare.

Crezi ca pe cei care au cumparat instant OLED-ul LG B8 la 5.000 lei la Emag de BF in loc de 6.500-7.000 lei i-a interesat ce adaos are producatorul? Au sarit pe ele de s-au terminat in 5 minute.

Edited by Mr. Incredible, 10 January 2019 - 16:18.


#126
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostLyvyoo, on 10 ianuarie 2019 - 15:42, said:

Klipsch Reference Premiere RP-250F  
- Klipsch ies din schema pt ca nu le are pe toate acestea, fiind facute de americani pentru gustul americanilor, adica mult bass si multe inalte dar cu medii (inclusiv vocea) infundate cumva.

Modelul ascultat de tine are woofere mici, de 13 cm. Nu stiu sa-ti explic tehnic motivul dar boxele de podea nu prea se simt bine cu woofere facute pentru boxe de raft. Au tendinta sa sune nasol pe partea de voci. Nu mereu, dar unele modele prezinta aceasta problema.

View PostMr. Incredible, on 10 ianuarie 2019 - 16:16, said:

Crezi ca pe cei care au cumparat instant OLED-ul LG B8 la 5.000 lei la Emag de BF in loc de 6.500-7.000 lei i-a interesat ce adaos are producatorul? Au sarit pe ele de s-au terminat in 5 minute.

La electronice este altceva, se vand cantitati foarte mari. Vanzatorii de boxe, cu exceptia cazurilor cand vor sa scape de modelele vechi de pe stocuri, fac reducerile in functie de producator, pentru ca nu au cum altfel, ar iesi pe pierdere.

Edited by razor01, 10 January 2019 - 16:20.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate