Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Recomandare sistem audio

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Buna ziua,

Incep prin a spune ca nu sunt cunoscator al aparaturii audio si nici nu prea am idee in legatura cu ce-mi trebuie ca sa-mi satisfac nevoile de muzica. As vrea sa ma incadrez intr-un buget de 2700 lei ca sa achizitionez 2 boxe in special pentru a asculta muzica intr-o incapere de 26mp. Pe langa asta, boxele vreau sa fie capabile sa redea muzica, filme si audio de la TV-ul acesta:

https://www.emag.ro/...p/pd/DFNYX3BBM/

In viitor intentionez sa achizitionez un HDD extern de 1TB pe care sa-mi stochez muzica in format FLAC si concertele rock. Deci neaparat vreau sa aiba intrare USB si sa poata citi .mkv si .flac. Sau este posibil sa redea prin cablu HDMI la o claritate buna muzica prin intermediul TV-ului, daca este conectat HDD-ul la TV? Nu stiu daca are vreun sens ce-am scris aici, atat m-am priceput.
Ma uitasem la boxele astea: https://www.emag.ro/...u/pd/D83F5DBBM/ dar vad ca nu suporta nici FLAC nici MKV. Dar daca rezolva HDMI-ul problema cu redarea si mi le recomandati si voi, o sa le achizitionez.

Multumesc!

#2
orlandobarbulescu

orlandobarbulescu

    Craiova

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,341
  • Înscris: 26.02.2008
Uită de porcăriile ale de la Sony. Pentru a redea semnal audio din televizor trebuie sa ai an amplificator cu intrare digitală optică SPDIF și 2 boxe de raft

Pentru mai târziu, un DAC cu iesire SPDIF cu intrare USB   sau chiar de la început un amplificator cu DAC încorporat.

Cu 2700 lei nu prea poti lua ceva decent din prima.

Edited by orlandobarbulescu, 17 February 2018 - 19:47.


#3
danyel61

danyel61

    Fumãtor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,238
  • Înscris: 19.08.2005
Poți folosi si boxe active cu intrare optică, gen Microlab solo 9c

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,666
  • Înscris: 10.10.2011
ia sony tati! au beculete.clar e un plus :D

#5
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014
Filme pe Shake-ul ala? Buna gluma...

#6
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Buna tuturor.Si eu vreau sa adresez cunoscatorilor  cateva intrebari cu rugamintea catre initiatorul topicului de a nu se supara.Tot pentru o camera de 25 mp cu deschidere in alta de 20 mp ,deci nu este o camera inchisa, doresc sa achizitionez un sistem de muzica :https://www.avstore.ro/pachete-promo-stereo/monitor-audio-bronze-6-cambridge-audio-topaz-sr20/. Componentele sistemului sunt de calitate?Raportul calitate pret este in regula?Se defecteaza dupa 2,3 ani sau tin 20 de ani?Pentru suma asta se poate ceva mai bun?Mii de multumiri.Oricum,chiar daca nu sunt din Bucuresti ma voi duce sa le ascult.

#7
arkhangel

arkhangel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 812
  • Înscris: 27.03.2006
Eu am https://hifiexpert.r...yamaha-rx-v383/ cu https://hifiexpert.r...-yamaha-ns-333/ conectat prin hdmi la un tv samsung. Cred ca e ceva okeiut :)

#8
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011

 iZet, on 17 februarie 2018 - 20:39, said:

Filme pe Shake-ul ala? Buna gluma...

Atat mi-am permis atunci cand am vrut sa achizitionez un televizor nou. Eu sunt multumit. Obisnuiesc sa merg la cinema, asa ca TV-ul de acasa imi este suficient atunci cand vreau sa vad un film o data pe saptamana. Apreciez si ironia fina a lui zile_san, dar nu sunt fan al luminitelor si pocnitorilor. Am mentionat boxele pentru ca le-am testat in mediagalaxy si mi s-a parut ca se aud decent. Dupa cum v-am spus, nu sunt audiofil si nu am avut pana acum pretentii de boxe hi-fi. Sunt dispus sa maresc bugetul pana la 4000 RON ca sa am un sunet corect, cu tot cu amplificator si boxe. Poate ca ar trebui sa ma apuc sa studiez putin, dar nu am timpul necesar, de-aia am apelat la voi.

#9
Unknown11

Unknown11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 18.08.2011
Am vazut pe avstore recomandandu-se aceste boxe: https://www.avstore....ond-230/#walnut impreuna cu acest amplificator https://www.avstore....z-sr20/Â Â Ce parere aveti?

#10
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 mishumishu100, on 17 februarie 2018 - 22:04, said:

Buna tuturor.Si eu vreau sa adresez cunoscatorilor  cateva intrebari cu rugamintea catre initiatorul topicului de a nu se supara.Tot pentru o camera de 25 mp cu deschidere in alta de 20 mp ,deci nu este o camera inchisa, doresc sa achizitionez un sistem de muzica :https://www.avstore.ro/pachete-promo-stereo/monitor-audio-bronze-6-cambridge-audio-topaz-sr20/. Componentele sistemului sunt de calitate?Raportul calitate pret este in regula?Se defecteaza dupa 2,3 ani sau tin 20 de ani?Pentru suma asta se poate ceva mai bun?Mii de multumiri.Oricum,chiar daca nu sunt din Bucuresti ma voi duce sa le ascult.
Este un sistem decent, dar cel mai bine e sa mergi si sa asculti si alte combinatii. Din pacate, cam orice marca ai alege (in banii astia) nu spera sa te tina 20 de ani ,unele au componente de calitate indoielnica (nu e cazul Cambridge), ideea e ca oricum nu vei pastra sistemul 20 de ani

#11
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,392
  • Înscris: 06.11.2014

 Unknown11, on 18 februarie 2018 - 01:03, said:


Atat mi-am permis atunci cand am vrut sa achizitionez un televizor nou. Eu sunt multumit. Obisnuiesc sa merg la cinema, asa ca TV-ul de acasa imi este suficient atunci cand vreau sa vad un film o data pe saptamana. Apreciez si ironia fina a lui zile_san, dar nu sunt fan al luminitelor si pocnitorilor. Am mentionat boxele pentru ca le-am testat in mediagalaxy si mi s-a parut ca se aud decent. Dupa cum v-am spus, nu sunt audiofil si nu am avut pana acum pretentii de boxe hi-fi. Sunt dispus sa maresc bugetul pana la 4000 RON ca sa am un sunet corect, cu tot cu amplificator si boxe. Poate ca ar trebui sa ma apuc sa studiez putin, dar nu am timpul necesar, de-aia am apelat la voi.

Boxele alea se aud tare, dar nu sunt pentru filme. Sunt pentru petreceri si bubuiala.

#12
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
@initiator.
Varianta cu receiver si boxe e cea mai buna. Gasesti pachete pana prin 3000RON
Uita de porcariile luminoase de Sony ,care sunt si scumpe si proaste.

#13
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Nu sunt chiar hotarat intre boxele monitor audio si klipsch.Din reweurile de pe youtube,am vazut ca cele de pe urma nu sunt chiar atat de apreciate chiar daca au sensibilitatea mare {97 db},pentru ca le lipsesc frecventele joase.Monitor audio pare-se ca au sunetul mai cald.Eu nu le-am auzit live decat in casti.Care este parerea voastra vis-a-vis de acest versus?Ati avut posibilitatea sa le ascultati pe ambele?La cat mai variate genuri de muzica ,care s-ar preta mai bine?Monitor audio au sensibilitatea 90 db.

Edited by mishumishu100, 18 February 2018 - 21:36.


#14
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Am mai scris aici pe forum. Klipsch nici pe departe nu sunt lipsite de joase. Si review-urile de pe YT in mare parte sunt niste baliverne.
Problema ,daca se poate spune asa ,la Klipsch e dat de constructia tweeterelor ,fapt ce aduce o nota aparte la frecventele inalte si la dispersia lor. Nu ca ar fi foarte stridenta (ca la Magnat seria MMS) ci doar suna diferit. Merg bine cu amplif-uri cu lampi ,cu NAD-uri ,HK -uri .etc.
Cum oare poti auzi niste boxe live in casti? Daca te iei dupa clipuri de pe YT sunt absolut egale cu zero. De acolo tu asculti de fapt castile tale ,sau boxele tale de pe placa ta de sunet. Sunetul ,de cele mai multe ori e tras cu telefonul ,aia habar n-au sa faca o captare ca lumea cat de cat profi ,macar cu un recorder digital ,asa ca ce auzi tu acolo n-are absolut nicio legatura cu sunetul real.

#15
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018

 Unknown11, on 18 februarie 2018 - 01:34, said:

Am vazut pe avstore recomandandu-se aceste boxe: https://www.avstore....ond-230/#walnut impreuna cu acest amplificator https://www.avstore.... parere aveti?

Multumesc pentru idee.Poti sa-mi dai un argument in plus in afara pretului?Oricum diferenta de pret este f mare.Ma intreb daca urechea mea sesizeaza diferenta de performanta intre monitor audio bronz 6 si Wharfedale diamond 230.Daca credeti ca nu merita banii diferenta de calitate ma pot reorienta.Multumesc.Oricum Bronz 6 sunt la pret aproape dublu.Oare si calitatea va fi la fel?

Edited by mishumishu100, 18 February 2018 - 21:53.


#16
audiofidel

audiofidel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 26.12.2017
Nu asa se pune problema, "performanta" are o defintie individuala si subiectiva in HI FI. E important sa ti placa cum suna, nu se pune problema "performantei". Reorinteaza te doar in functie de ce spun urechile tale, nu recomandarile noastre. Incepe prin a le asculta si compara tu insuti.

#17
mishumishu100

mishumishu100

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 01.02.2018
Multtumesc [edigee].Eu nu am mai avut un sistem decent care sa se apropie de hi-fi.Acum am o varsta si nu fac rabat de calitate pentru doi lei in plus sau in minus.Mie imi plac Klipsch R-26F ca si referinte dar si ca aspect.Crezi ca investitia merita facuta cu incredere in ele sau asa cum am intrebat mai sus, in banii acestia s-ar putea boxe mai bune?Si la modul concret cu care amplify ar merge combinate?Multumesc.Sigur ca dupa achizitie urmeaza sa-mi procur muzica de calitate pe masura sistemului.Am inteles ca nu prea mai merge mp3.E pacat de sistem.Saptamana urmatoare ma duc sa le ascult si as vrea sa ma duc cu niste idei clare in ceea ce vreau.

Edited by mishumishu100, 18 February 2018 - 22:34.


#18
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Un model de la NAD .Nu din astea noi cu surse in clasa D ci modelele consacrate. C326BEE (chiar daca nu e pra puternic are protectie anticlipping) .NAD C356BEE ,daca permite bugetul. Poate si Marantz PM 7005. Si chiar un HK 980 sua 3490, SH ,daca gasesti in stare buna.
Cat priveste diferenta de "performatnta" nu e deloc proportionala cu cresterea pretului. Adica la un pret dublu ai ,poate maxim 5-10% crestere de calitate.

Edited by edigee, 18 February 2018 - 22:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate