Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Card credit calatorii si rent a car

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nici in avioane nu le mai trec prin imprinter :)
Au un dispozitiv POS care de obicei cand aterizezi se conecteaza la net si face tranzactia.

Se numeste offline payment.

#20
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005
OFF

View Postaris86, on 16 februarie 2018 - 10:32, said:

In Decembrie am fost in Italia. Am inchiriat un Fiat 500 la 15 euro/zi si inca o asigurare de 7 euro/zi. Desi tipa de la ghiseu a incercat sa ma pacaleasca cu inca o asigurare scumpa, spunandu-mi ca in caz de avarii, imi vor retine suma din depozit si ulterior trebuie sa ma adresez companiei de asigurari pentru recuperarea sumei platite.
Din fericire, totul a fost in regula.
Cu alte cuvinte ai avut noroc. Dacă îți bușea unul mașina rămîneai fără parale.

ON
Cardurile normale și chiar gold pe aici nu par să aibă asigurare auto.

Edited by radunic, 16 February 2018 - 12:10.


#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
Daca e asa, poti sa ramai fara paralele oricum. Cu putina atentie, poti ajunge la destinatie linistit. Am parcurs aproape 1200 km prin Italia.

#22
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postaris86, on 16 februarie 2018 - 12:16, said:

Daca e asa, poti sa ramai fara paralele oricum. Cu putina atentie, poti ajunge la destinatie linistit. Am parcurs aproape 1200 km prin Italia.


Hai ca asta e ridicol deja.
Ca de accidente din vina altora nu a auzit nimeni.
Daca esti tu atent nu iti garanteaza nimeni ca e toata lumea atenta.

Eu am ales sa fac o sigurare pentru Excess zero la compania asta:
https://www.icarhireinsurance.com/#0

este asigurare pe un an de zile.

Dezavantajul este ca daca ai accident platesti si apoi primesti banii de la compania de asigurare.

Daca faci direct la compania de inchiriei nu mai platesti nimic.

avantajul este pretul.

Nu am avut nevoie de ea deci nu stiu cum e cand chiar ai nevoie. Dar am citit pareri pozitive.


La Mastercardul gold pe care il am, avea anumite resctricii. dar chiar nu mai imi aduc aminte ce anume nu mi-a placut. tre sa verific.
Sfatul meu este sa verifici clar care sunt exceptiile. Ca vor fi.

#23
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postradunic, on 16 februarie 2018 - 12:03, said:

Cu alte cuvinte ai avut noroc. Dacă îți bușea unul mașina rămîneai fără parale.

Eu nu pot acomoda in mintea mea faptul ca chiar si in cazul unui accident care nu este din vina ta, third party insurance  inclusa in pachet vine cu o penalizare uriasa.
Adevarul este ca multi nici nu citesc atent conditiile.

Citind chiar m-am intrebat daca de fapt ei chiar scot banii pe masina din tariful de inchiriere sau din penalizari.

Edited by mihai!, 16 February 2018 - 12:29.


#24
something00

something00

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 14.11.2005

View Postmihai!, on 16 februarie 2018 - 12:28, said:

Eu nu pot acomoda in mintea mea faptul ca chiar si in cazul unui accident care nu este din vina ta, third party insurance  inclusa in pachet vine cu o penalizare uriasa.
Adevarul este ca multi nici nu citesc atent conditiile.

Citind chiar m-am intrebat daca de fapt ei chiar scot banii pe masina din tariful de inchiriere sau din penalizari.


Masina lovita in parcare, vandalizare, accident in care vinovatul fuge de la locul accidentului, "tires, roof, windscreen"...Nu e vina ta dar platesti...

#25
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View Postsomething00, on 16 februarie 2018 - 12:26, said:

Eu am ales sa fac o sigurare pentru Excess zero la compania asta:
https://www.icarhireinsurance.com/#0
este asigurare pe un an de zile.
Dezavantajul este ca daca ai accident platesti si apoi primesti banii de la compania de asigurare.
Daca faci direct la compania de inchiriei nu mai platesti nimic.
avantajul este pretul.

Serviciul oferit de asemenea firme pare cea mai buna alegere in materie de asigurare in cazul inchirierii auto !
Mai ramane de vazut daca se angajeaza sa iti ramburseze banii platiti pe o dauna in maxim 55 zile cat este termenul limita de returnare fara dobanda la majoritatea bancilor emitente de credit card.

Later edit: Pe site se lauda ca in 2016 au platit in medie dupa 14 zile.

Edited by mihai!, 16 February 2018 - 13:13.


#26
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Si eu am asigurare la icarinsurance de 1 an dar nu am avut nevoie de ea. Abordarea mea a fost urmatoarea, acolo unde am putut gasi companii locale care inchiriaza fara sa ceara card sau blocarea unei garantii pe card le-am ales. Abordarea asta e f ok in general pe insule, Creta, Teherife, Mallorca sau Menorca.

#27
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010

View Postsomething00, on 16 februarie 2018 - 12:26, said:



Hai ca asta e ridicol deja.
Ca de accidente din vina altora nu a auzit nimeni.
Daca esti tu atent nu iti garanteaza nimeni ca e toata lumea atenta.

Eu am ales sa fac o sigurare pentru Excess zero la compania asta:
https://www.icarhireinsurance.com/#0

este asigurare pe un an de zile.

Dezavantajul este ca daca ai accident platesti si apoi primesti banii de la compania de asigurare.

Daca faci direct la compania de inchiriei nu mai platesti nimic.

avantajul este pretul.

Nu am avut nevoie de ea deci nu stiu cum e cand chiar ai nevoie. Dar am citit pareri pozitive.


La Mastercardul gold pe care il am, avea anumite resctricii. dar chiar nu mai imi aduc aminte ce anume nu mi-a placut. tre sa verific.
Sfatul meu este sa verifici clar care sunt exceptiile. Ca vor fi.


Super ieftina asigurarea, posibil sa merite.
Pai asa este si in cazul asigurarii luate prin operatorul aerian. Platesti in caz de accident si iti recuperezi ulterior suma de bani platita.

#28
raul_bucatos21

raul_bucatos21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.03.2008
salutare,

Cu scuzele de rigoare intru si eu in discutie Posted Image !
Am inchiriat printr-o firma de traveling ( achizitionat si bilete avion TM- MIlano) inchirierea unei masini din aeroport Milano pt 4 zile. Mi s-a spus ca mi se va bloca pe card 500 E ( garantie).
Intreb: exista posibilitatea unei asigurari ( cumparate de la agentia din aeroport Milano) full casco sa zic asa, sa fiu acoperit 100 % in caz de orice dauna? Daca da, aprox cat ar costa?
Care ar fi celelalte posibilitati? Chiar nu vreau sa am parte de surprize neplacute.
In rental conditions apare :


Flight Details – If you are arriving by plane, please tell us your flight number so we can pass it on to your rental company (ideally, at least 3 days before you pick your car up). You can tell us your flight number when you book your car. To add it to a booking you've already made, click ‘Manage booking' at thetop of -----.
Please make sure you enter your flight number and not any other number the airline may have sent you, such as a confirmation number. We cannot be held responsible if a problem with your flight stops you picking up your car. You may decide to get in touch with your airline to ask about compensation.Deposits, Excess and CoverDeposit / ExcessDue to fluctuating foreign exchange rates and other possible banking charges, the car hire company cannot be held responsible for any difference between the amount paid and the amount refunded.-----

CoverFull ProtectionIf you purchase the ----- Full Protection waiver product before you pick the carup, we will waive your liability (and refund you) for:
 charges for damage to the rental car’s exterior or mechanical components, including:o bodywork, roof, undercarriageo windscreen, windows, mirrorso wheels, tyres, hubcapso engine, clutch, batteryo locks
 ‘immobilisation’ charges (for loss of revenue while the car is being repaired and cannot be rented out)
 roadside assistance charges resulting from a breakdown or accident
 charges directly related to locking yourself out of the rental car or losing its key(s)
 the amount the car hire company charges as a result of claiming on thecar’s Theft Protection policy
 car hire company administration fees related to any of these points-----’s
Full Protection waiver product will not waive liability in respect of:
 repairs, roadside assistance or other services not approved by the carhire company cleaning charges or damage to the car’s interior (unless caused by a collision)
 damage to / loss of child seats, GPS devices or other ‘extra equipment’

Edited by raul_bucatos21, 16 February 2018 - 13:46.


#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Cand ridici masina iti vor oferi o asigurare ptr micsorarea francizei sau chiar zero dar asteapta-te sa se dubleze astfel pretul inchirierii

#30
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
E cam 100 de euro asigurarea pe 4 zile in aeroport, care face cam acelasi lucru ca si asigurarea luata prin operatorul aerian.
Nasul a muscat odata momeala la Milano si mi-a atras atentia.

#31
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Nu-I chiar la fel. Daca iei de la rent a car asigurarea direct iti blocheaza o suma mai mica sau deloc. Cu asigurarea luata de la operatorul aerian blocheaza toata fransiza si in caz de dauna o suporti tu si apoi ceri returnarea cu toate acteve doveditoare de la asiguratorul oferit de compania aeriana

#32
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 26.02.2010
https://forum.softpe...auto-in-italia/

#33
raul_bucatos21

raul_bucatos21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 27.03.2008
Mersi de raspunsuri. In final, o sa vad ce pot negocia cu cei de la Hertz. Vad ca de la ei e masina.
A fost 170 E pt 4 zile la inceputul lunii Aprilie, pt un Volvo V60 ( sau similar) + scaun ajutator 28E.
Ca e mult sau putin , nu stiu, insa suntem 4 adulti + copil .

#34
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Este un preț ok

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate