Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata
 

Inchiriere masina auto in Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Ati mai inchiriat masina in Italia prin intermediul Ryan Air? Este de incredere?
Am optat pentru masina, odata cu rezervarea la avion si am bifat si o asigurare zilnica, insa am cateva nelamuriri privind garantiile suplimentare la ridicarea masinii. Atasez cateva poze cu conditiile de inchiriere si ridicare  a masinii.
Se poate gasi o asigurare cu fransiza mai mica sau depozit? Multumesc anticipat!

Attached Files



#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
pentru "cacareaza" aia de masina eu n-as accepta asemenea fransiza

#3
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014
Am inchiriat acum vreo 7 ani, tot odata cu biletul de avion.Ce pot sa iti spun, conditiile au fost super, masina Fiat punto, desi maica a fost ok, nici macar nu au verificat-o amanuntit la returnare, insa pretul a fost urias, ca si in cazul tau.

#4
Pol

Pol

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 08.06.2005
Se poate si fara. Dar creste(se dubleaza) pretul pe zi. Si nu cred ca poti s-o faci pe site-ul lu' ryan. Daca cobori din aveon si intri într-un birou de închiriat masini este posibil sa gasesti "fara fransiza". Deobicei treaba asta o fac cei care vor castiguri imediate.

#5
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Am înțeles, în principiu avem niște rude prin Italia și ne-am gândit să-i vizitam. Fiind în orașe diferite, am zis ca e mai ieftin cu mașina decât transport în comun. Pana la urma, ăștia opresc de pe card doar 600 euro sau și franciza, ca mi se pare o suma mare blocata de 2200 euro.

#6
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
opresc tot

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Am inchiriat de vreo 3-4 ori din Italia, de fiecare data am avut depozite de la 1000 de euro in sus pentru masini de astea mici. Depozitele se blocheaza pe card, nu mai ai acces la banii aia, si mi s-au deblocat dupa o luna de la data inchirierii. Asta a fost motivul principal pentru care am marit limita la cardul de credit, ca sa pot avea astfel de depozite mari dar sa raman si cu suficienti bani de cheltuiala. Alternativa e sa platesti o asigurare extra care poate mari semnificativ costul inchirierii (peste 50% de obicei). Wizzair/Ryanair/etc lucreaza tot cu rentalcars daca nu ma insel, cel putin la Wizzair daca initiezi rezervarea pe site-ul lor iti dau inapoi o parte din banii de inchiriere (nu mai stiu, 5-7% parca, ii primesti dupa o luna si ceva in contul Wizzair). Probabil si la Ryan e la fel ... N-am avut nici un fel de neplaceri pana acum desi am inchiriat de la companii diferite de fiecare data, daca returnezi masina fara lovituri, cat de cat curata si cu plinul facut nu prea ai de ce sa-ti faci griji. Evita sa o lasi sub pini sau alti copaci mai "dubiosi", risti sa te trezesti cu dare lipicioase de rasina care se duc greu (desi va fi greu sa-i eviti complet la cati sunt in Italia, inclusiv in parcarile cu plata).

View PostPol, on 15 octombrie 2017 - 08:57, said:

Se poate si fara. Dar creste(se dubleaza) pretul pe zi. Si nu cred ca poti s-o faci pe site-ul lu' ryan. Daca cobori din aveon si intri într-un birou de închiriat masini este posibil sa gasesti "fara fransiza". Deobicei treaba asta o fac cei care vor castiguri imediate.
Aici doar o rezervi si faci plata eventual ... daca vrei cu depozit/fara extra-asigurare decizi la fata locului, adica ei iti ofera oricum varianta de a plati extra-asigurare acolo pe loc ca sa nu-ti retina un depozit asa de mare (tot retin un depozit de obicei dar mult mai mic). Si rentalcars au extra-asigurarea lor ... nu stiu care ar fi mai rentabila daca nu vrei depozit mare, eu am preferat sa las depozit mare dar sa ies mai ieftin cu inchirierea, pana la urma imi blocheaza niste bani care oricum sunt ai bancii si daca am descoperire mare nu prea conteaza oricum.

Edited by utopium, 15 October 2017 - 09:55.


#8
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
O sa măresc limita de credit, însă nu știu cât de mare o sa fie. Ăștia la Ryanair lucrează cu firefly. Dacă ar opri doar depozitul ar fi ok suma, numai sa nu oprească și franciza.

#9
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Pana la urma firmele de inchirieri accepta orice card,fie de credit,fie de debit ?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,574
  • Înscris: 14.08.2007
Se accepta in mod normal doar credit card, oficial doar pe numele soferului, n-am incercat altfel. Fransiza are legatura cu evenimentele asigurate, furt/accident, nu se retine pe card. Garantia se retine pe card. Fransiza e partea pe care o suporta clientul in caz de incidente.

Edited by utopium, 15 October 2017 - 10:20.


#11
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,459
  • Înscris: 22.05.2011

View Postaris86, on 15 octombrie 2017 - 09:04, said:

Am înțeles, în principiu avem niște rude prin Italia și ne-am gândit să-i vizitam. Fiind în orașe diferite, am zis ca e mai ieftin cu mașina decât transport în comun. Pana la urma, ăștia opresc de pe card doar 600 euro sau și franciza, ca mi se pare o suma mare blocata de 2200 euro.
Eu as prefera transportul in comun decat uratenia aia de masina asa scumpa...

#12
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
Am citit ca în Italia toate mașinile sunt scumpe, m-am gândit la Ford Fiesta, dar deja venea cu costuri mai mari de închiriere. 5 zile nu o sa mor sa conduc acea mașina.

#13
alinmpi

alinmpi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,161
  • Înscris: 16.12.2008
Cat ai dat pe biletul de avion?
Vreau sa fac o comparatie intre cursele RYR catre Bergamo dinspre aeroporturile pe care opereaza in Romania.
Daca simulez pe site-ul lor,imi da acum 7,9 euro/segment...

Edited by alinmpi, 15 October 2017 - 11:09.


#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
7,99 euro+3 euro (locul în avion), ca să stam unul lângă altul.

#15
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postalinmpi, on 15 octombrie 2017 - 10:02, said:

Pana la urma firmele de inchirieri accepta orice card,fie de credit,fie de debit ?
Sunt firme care accepta numai card de credit,sunt firme care accepta card  de credit si card de debit , sunt firme care accepta numai anumiti emitenti . (mereu trebuie sa citesti conditiile).

Cam peste tot am folosit card de debit Mastercard si nu am avut probleme . Am intalnit doar o singura  `problema` , nu puteam inchiria masini premium (de la Passat in sus) decat cu card de credit. Cu toate astea, desi rezervarea cu card de debit era facuta pentru masini economice/mici ,am primit la aceeasi bani si in aceleasi conditii din rezervare si masini premium pentru ca nu aveau altceva in garaj in momentul respectiv.

Quote

O sa măresc limita de credit, însă nu știu cât de mare o sa fie. Ăștia la Ryanair lucrează cu firefly. Dacă ar opri doar depozitul ar fi ok suma, numai sa nu oprească și franciza.
Nu prea folosesc site-urile astea in combinatie cu Ryanair / Wizzair pentru de fiecare data am avut mici probleme sau `confunzii` cum scrie in finalul confirmarii atasate. De obicei fac rezervari pe site-ul oficial al firmei de inchiriere.

Teoretic , din ce zic acolo , fransiza nu se retine decat in cazul unui accident/avariere......practic o pot face.
Totusi incearca sa mai platesti suplimentar cand ridici masina ca sa ai fransiza 0 (chiar daca va fi mult) In Italia nu prea e ok sa ai fransiza asa mare pentru sunt destule incidente  iar broscarii nu prea le baga in seama.Chiar si daca te afli la volan....iti poate zice `Scusa` si isi vede de drum.

Imi asum un risc mai mare doar in Germania , Austria , UK , etc tari unde traficul este mai sigur. In Italia , Ungaria , Polonia , etc nu dorm bine daca nu  am fransiza 0 sau extrem de mica.

Edited by polizei, 15 October 2017 - 22:33.


#16
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,720
  • Înscris: 26.02.2010
multumesc frumos de sfaturi.

#17
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,196
  • Înscris: 09.02.2007
Eu am inchiriat anul asta masina in Sicilia prin autoeurope.eu. Site-ul e unul dintre cele mai mari de pe piata si e de incredere. Si rentalcars e ok. Am luat full casco de la ei (ramburseaza plata in caz de incident) si am iesit mult mai ieftin ca in alta parte. Eu am inchiriat de la InterRent (firma low cost a lui Europcar) si pana la urma au fost ok desi am avut ceva peripetii.
Despre FireFly nu am auzit lucruri prea grozave, lumea in general se fereste de firmele mici, dar daca iti iei full casco (ceea ce recomand in Italia) nu cred ca vei avea probleme.

#18
stiinta82

stiinta82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 964
  • Înscris: 25.03.2007
Salut,

Eu am inchiriat anul trecut in Italia un Fiat 500 de la Herz prin site-ul autoeurope.eu. Astia ca si Ryan Air, Rental Cars sunt broker de inchirieri. Daca iei asigurarea extra de la ei, in caz de accident firrma de unde inchiriezi iti retrage fransiza (pana in 1100 euro) de pe card, iar tu faci cerere catre broker si ei iti returneaza banii. In cazul meu, asigurarea de la Autoeurope.eu era de 5 ori mai ieftina ca la Herz. Surprinzator cei de la Herz mi-au blocat doar pretul inchirierii si un plin de benzina. Ptr linistea ta e mai bine sa cumperi asigurarea extra de la firma de la care inchiriezi, deoarece nici macar nu se mai utia la masina cand o returnezi. In general la firmele mari ai sanse sa gasesti masini mai noi. Ptr Italia si Spania este recomandat sa iei asigurarea extra. 80% din masini au urme si zgarieturi. De exemplu Fiat-ul in 8000 km avea deja 3 bube. Anul asta de exemplu in Spania in 21000 km un Opel Moka avea 20 de bube.

Anul asta de exemplu am inchiriat masina in Spania direct de la Sixt cu asigurare extra si protectie geamuri, oglinzi si jante si am avut ceva probleme. Am ales sa returnez masina cu rezervorul plin, si cand au emis factura mi-au bagat si 15 euro realimentare, desi eu facusem plinul la 1.5 km de locul unde am lasat masina. M-am dus la ei sambata si le-am spus ca am lasat masina cu plinul facut. M-au intrebat de bonul de benzina, dar din pacate nu il mai aveam. Au deschis o sesizare si astazi mi-au emis o noua factura fara cei 15 euro. Eu m-am gandit ca daca e firma mare nu fac magarii din astea. Daca stiam faceam poze la rezervor, la km facuti, la bonul de benzina, la masina si altele. Cand am luat masina mi-au blocat de 2 ori suma inchirierii. Daca inchireizi de la Sixt si nu vrei sa ai suma blocata, trebuie sa platesti de la rezervare toata suma. Oricum, sambata am lasat masina si azi mi-au deblocat banii.

Multa bafta!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate