Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Invertoare MPP Solar/Effekta/Axpert

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
498 replies to this topic

#343
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Mersi mult.
Ma gandeam ca se poate defecta mppt-ul daca depasesc 5500w.

#344
sparkyson

sparkyson

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,149
  • Înscris: 11.01.2009
Trebuie sa respecti specificatiile de tensiune (voltaj) ale MPPT-ului.
Nu o sa traga mai mult curent (amperi) decat poate, chiar daca tu supradimensionezi.

Daca ai un panou umbrit, o sa piarda tot sirul eficienta. Ar trebui legat panoul (sau panourile umbrite) pe alt MPPT.

Edited by sparkyson, 17 June 2022 - 12:47.


#345
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018
Ca si tensiune ma incadrez. Umbra nu este , decat de prin oct , dar numai dupa ora 17 aproximativ.

#346
Suciuvlad24

Suciuvlad24

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 668
  • Înscris: 20.10.2018

 pexic, on 17 iunie 2022 - 09:28, said:

Ar trebui dar nu o sa-ti adauge nimeni si majoritatea(99%) o sa-ti spuna ca nu trebuie, ca nici ei nu (si-)au pus si merge si asa.

Sunt asa scumpe ? Sau se pun asa greu de nu vor sa le puna?

#347
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare! Am instalat un sistem cu 5 panouri Sharp NUJD445, un invertor Mppsolar 5048gk si o baterie pylontech 3.5. Toate bune si frumoase dar cand am ales din setari bateria "pyl" imi da eroarea 61 si mi-a sarit si siguranta generala. Am cautat 3 ore o rezolvare insa nu stiu ce are. Am legat cablul rj485 intre baterie si invertor insa pe baterie se aprind toate ledurile intermitent. Daca o trec pe AGM nu da nicio eroare. Ce poate fi? Nu am gasit nicaieri la care din bornele bateriei se pun cablurile de curent, la +/- din stanga, dreapta sau extreme? Va rog sa ma ajutati cu o mica idee! Multumesc!

#348
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Nu au importanta bornele (extreme sau nu)
In spate sunt conectate impreuna cele 2 negre la minus si cele 2 rosii la plus.

Ce inseamna siguranta generala?
Faci proba cu invertorul in gol fara sarcina si atunci nu are ce siguranta sa declanseze.

Il conectezi la o priza ca sa vezi cum lucreaza la retea (printr-o difentiala).

Verifici sa ai conectate corect L si N.

Afli din manualul invertorului configuratia pinilor prizei RJ45 si verifici sa corespunda cu cea bateriei si ce protocol foloseste (bateria merge cu CAN si cu RS485 dar fiecre cu conectorul lui)
E foarte posibil sa nu fie cablu reversibil si sa aiba aranjare diferita.

Pe topicul cu invertorul Growatt am pus un document Pylontech comptibility list.
Vezi daca la MPPSolar au ceva stelute trecute.

Edited by radurus, 21 June 2022 - 17:54.


#349
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Aaaa... sa nu uit.

Citeste cu atentie manualele aparatelor.
Sunt acolo informatii detaliate despre configurare, conexiuni, lista cu erori etc.

#350
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Cablul are pini diferiti garantat. Spre invertor sunt altfel decat cei spre baterie. Siguranta principala e una diferentiala? Eroare 61 nu e o eroare e doar o atentionare ca invertorul nu primeste date de la baterie. Ce pilontech e mai exact, C ? Problema cablului s-a mai discutat. Se stie ca de multe ori cablul ce vine in cutie, nu functioneaza. Sunt detalii pe forumuri cu cablurile diy gramada.

#351
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

 catalincre, on 21 iunie 2022 - 18:01, said:

Cablul are pini diferiti garantat. Spre invertor sunt altfel decat cei spre baterie. Siguranta principala e una diferentiala? Eroare 61 nu e o eroare e doar o atentionare ca invertorul nu primeste date de la baterie. Ce pilontech e mai exact, C ? Problema cablului s-a mai discutat. Se stie ca de multe ori cablul ce vine in cutie, nu functioneaza. Sunt detalii pe forumuri cu cablurile diy gramada.
Si unde gasesc un cablu potrivit sau o scehema ca sa-l fac singur? Da, siguranta de pe retea e diferentiala si nu inteleg de ce a sarit. Pylontech US3000C si cablul este dintr-un set cumparat separat, cu cele de tensiune, cel din cutie are 10cm deci e inutilizabil. Pana la urma unde trebuie bagat in baterie, la A/CAN sau B/RS485?

#352
catalincre

catalincre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 698
  • Înscris: 04.02.2008
Rs485. Pe powerforum gasesti schema. Daca nu ma insel am postat-o si eu aici pe undeva pe softpedia. Cred ca am si un cablu de rezerva daca vrei. Da un PM

Edited by catalincre, 21 June 2022 - 21:33.


#353
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

 catalincre, on 21 iunie 2022 - 21:32, said:

Rs485. Pe powerforum gasesti schema. Daca nu ma insel am postat-o si eu aici pe undeva pe softpedia. Cred ca am si un cablu de rezerva daca vrei. Da un PM
Am incercat 4 scheme de cablaj insa nimic nu functioneaza. Chiar nu are nimeni o solutie concreta?

#354
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,332
  • Înscris: 29.05.2004
solutia corecta: nu mai folosi cablu de date, seteaza tu parametrii pt baterie direct in "invertor".

#355
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

 pexic, on 22 iunie 2022 - 11:47, said:

solutia corecta: nu mai folosi cablu de date, seteaza tu parametrii pt baterie direct in "invertor".
Pai si ca sa dispara atentionarea trebuie sa setez alt tip de baterie . Nu se intampla nimic daca e selectat AGM in loc de Pylontech? In acest caz trebuie si bms?

#356
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Seteaza litiu user.
Apoi bagi parametri pentru LVD, HVD, comutare pe mod SUB.
Bateria are BMS, doar ca nu comunica cu invertorul.

O sa fie dificil pentru ca la LFP nu te poti lua dupa tensiune ca sa apreciezi SOC.

Vezi ce scrie in cartea Pylontech care sunt tensiunile pentru incarcare, float, etc.
Curentul de incarcare sa fie la 37A (daca e o singura baterie US3000)

Am facut o singura cautare
"mppsolar pylontech communication cable"
Primul rezultat...
Citeste
https://www.mppsolar.com/v3/pylontech/
Ai in pagina si un link catre un document facut de MPPSolar special pentru setup cu baterii pylontech.

Edited by radurus, 22 June 2022 - 12:36.


#357
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

 johnnydanut, on 22 iunie 2022 - 12:01, said:


Pai si ca sa dispara atentionarea trebuie sa setez alt tip de baterie . Nu se intampla nimic daca e selectat AGM in loc de Pylontech? In acest caz trebuie si bms?

In speranta ca ajuta(din ce intrebi nu prea ai notiunile de baza,agm,bms,litiu etc)- cauta pe cineva de meserie,zona asta de curent nu ca mobila de la ikeea,do it yourself.been there,done that

#358
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
Se poate consulta si topicul urmator de pe powerforum.
https://powerforum.c...ch-some-models/

Acolo sunt info despre configuratia pinilor mufelor rj45.
Invertorul comunica rs485 9600.
Asta inseamna ca la baterie trebuie setat dip switch-ul 1000 (primul bit 1 inseamna 9600bps, 0 inseamna 115200bps) si conectat cablul in priza rj45 corespunzatoare portului rs485 (nu CAN)

Chestiile astea sunt scrise in manualul bateriei.
Trebuie puse informatiile cap la cap.

Cablul de 20cm este pentru interconectare baterii.

Edited by radurus, 22 June 2022 - 13:05.


#359
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

 radurus, on 22 iunie 2022 - 12:57, said:

Se poate consulta si topicul urmator de pe powerforum.
https://powerforum.c...ch-some-models/

Acolo sunt info despre configuratia pinilor mufelor rj45.
Invertorul comunica rs485 9600.
Asta inseamna ca la baterie trebuie setat dip switch-ul 1000 (primul bit 1 inseamna 9600bps, 0 inseamna 115200bps) si conectat cablul in priza rj45 corespunzatoare portului rs485 (nu CAN)

Chestiile astea sunt scrise in manualul bateriei.
Trebuie puse informatiile cap la cap.

Cablul de 20cm este pentru interconectare baterii.
Eeee, chestia cu dip switch-ul a fost, in carte scrie doar ca pin-ul 2 trebuie on in caz ca am mai multe baterii dar de pin-ul unu nu scria ca trebuie pe on si de aceea n-am reusit din prima, doar dupa indrumarea celui de la care le-am cumparat am rezolvat.
PS e vreo problema ca a fost setat agm cand s-a incarcat bateria prima data, putea fi deteriorata?

Edited by johnnydanut, 22 June 2022 - 15:03.


#360
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

 radurus, on 21 iunie 2022 - 17:39, said:

Nu au importanta bornele (extreme sau nu)
Ce inseamna siguranta generala?
Faci proba cu invertorul in gol fara sarcina si atunci nu are ce siguranta sa declanseze.

Il conectezi la o priza ca sa vezi cum lucreaza la retea (printr-o difentiala).
Totusi, mi-a ramas problema cu siguranta. Intrarea din retea in invertor se face printr-o siguranta diferentiala de 32A. Am facut program la invertor sa fie pe SUB ziua si SBU noaptea. Problema e ca seara, cand trece pe baterie, imi sare acea siguranta de la retea. Ce poate fi? Se intoarce ceva curent din invertor in retea sau ce? Zi faina!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate