Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandari pt Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Portofelul electronic il faci pe vecie...sau pana il pierzi.
Poti pune pe el abonament de 1/7/30 zile sau bani pentru fiecare calatorie. Ghisee gasesti la orice capat de linie si marile statii/intersectii de trasee.
Cu acest portofel poti valida bilete in orice tramvai si orice autobuz RATB. Daca vrei metrou, trebuie sa-ti iei calatorii/abonament x zile de la metrou.
Validezi cardul la fiecare urcare in mijloc de transport. Odata urcat in el si validata calatoria, poti merge maxim pana la capat. Ca mergi 2 statii sau 10, cu acelasi mijloc de transport, tot 1.3 lei te costa. Atunci cand schimbi mijloacele de transport, trebuie sa validezi o nou calatorie.
Daca nu ai card (portofel) facut, te poti urca in orice mijloc de transport RATB si sa mergi pana la prima statie cu ghiseu. Doar ca trebuie sa ai grija la controlori care sunt imbracati in uniforma albastra si ii poti observa la timp. Nu recomand, dar ca sa stii.
Nu stiu cum se face accesul in autobuzul 783, n-am folosit niciodata. Posibil ca acolo sa nu te lase fara sa validezi in fata soferului.

Un taxi de la Otopeni, comandat de la aparatele de la sosiri, ma costa 25-30lei pana aproape de hala Traia (aproape de hotelul mentionat).
Taximetristii comandati la aparatele din aeroport nu fac nazuri, te duc unde vrei, au pretul pus corect pe usa..etc.
Cand faci comanda, iti poti alege ce companie vrei, ce tarif preferi. Sunt si low-cost si de lux, de la 1.5 lei/km pana la 3.5 lei/km.

Edited by medelin992, 15 February 2018 - 15:20.


#38
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postandreic, on 15 februarie 2018 - 15:08, said:

Sunt stranduri/piscine dar nu se deschid pana in iunie, doar la hoteluri cu piscine acoperite.
Poate suna cand ajunge aici si allege unde vrea, insa initiatoarea vine in Bucuresti fara un plan in prealabil... stie doar ca vrea sa viziteze si atat. Plus ca nici nu prea ne asculta sfatul

#39
neur0

neur0

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,795
  • Înscris: 01.11.2011
Pentru restaurant, vezi aici: http://metropotam.ro...-art6331665437/

Hotelul este prost aplasat, caută altul aflat aproape de metrou. Găseşti sute pe trivago.

Evită restaurantele lşi barurile din Centru Vechi. Sunt foarte aglomerate şi au preţuri mult mai mari.

Un taxi de la aeroport nu este foarte scump dacă îl comanzi de la automat.

#40
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View Postandreic, on 15 februarie 2018 - 15:06, said:

Da, sunt mai multe piscine Posted Image
si disneyland-ul sunt mai multe carusele
si las vegasul sunt niste sali cu pacanale...

#41
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

View Postflavius18, on 15 februarie 2018 - 15:11, said:

Poate suna cand ajunge aici si allege unde vrea, insa initiatoarea vine in Bucuresti fara un plan in prealabil... stie doar ca vrea sa viziteze si atat. Plus ca nici nu prea ne asculta sfatul
Am un plan, de aia nu am intrebat ce as putea vizita. Doar despre transportul in comun si restaurant. oricum multumesc de amabilitate. chiar am discutat si cu prietenul meu posibilitatea de a rezerva la Hotelul Ibis de la gara. nu sunt chiar asa "incapatanata" precum cred , chiar tu ai spus. de aia intreb aici, pt ca nu cunosc deloc, si va iau in considerare sfaturile. ;)

#42
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
Sincer cred ca nu prea e bine sa faci intrebari de felul asta pe forum...mai bine "suni un prieten" decat sa "intrebi publicul".
Intre  zonele Hala Traian sau Gara de Nord as alege Hala Traian. Mai greu de misti prin aria garii decat prin centru mai ales seara...Zonele garilor in orice orase au ceva aparte :( .

Daca nu e bugetul o mare problema poti sa vezi in zona Herastrau o cazare si sa ajungi repede in zonele "turistice" plus transport la indemana ...exemplu hotel Casa Victor http://www.hotelcasa...icii-hotel.html , sper sa nu fie considerata reclama ca nu am nico treaba cu el doar am lucrat in zona si stiu ca are piscina, sauna ,biciclete...si decat sa dai bani pe alte alea mai bine bagi in locatie si stai fara grija.

#43
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
https://www.booking....-map-header-cta

#44
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,027
  • Înscris: 03.08.2013

View Postraluca_orhideea, on 15 februarie 2018 - 15:55, said:

Doar despre transportul in comun si restaurant. oricum multumesc de amabilitate. chiar am discutat si cu prietenul meu posibilitatea de a rezerva la Hotelul Ibis de la gara.
Ti-am dat o harta cu hoteluri si preturile lor..

#45
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006
Hotelul Razvan e detinut de un escroc.
Zonă prăfoasă, mulți conlocuitori.

#46
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

View Postarg, on 15 februarie 2018 - 18:00, said:

pe booking.com am facut si eu rezervarea ;)

#47
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 15 februarie 2018 - 15:25, said:

si disneyland-ul sunt mai multe carusele
si las vegasul sunt niste sali cu pacanale...
Deci poti alege Therme ca are cel putin o piscina si acoperita deci merge si cand e frig :)

#48
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
Ideea era ca therme nu este o piscina sau niste piscine ci un parc de distractii.

#49
bestdeal14

bestdeal14

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 21.09.2008
Tocmai ti-am trimis o mica lista. Zonele la toate sunt OK si de mers seara pe jos pana la ele. Renunta la cel ales. Daca esti obisnuita cu linistea nu o sa poti dormi de tramvaie si de trafic.

#50
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008

View Postraluca_orhideea, on 16 februarie 2018 - 09:09, said:

pe booking.com am facut si eu rezervarea Posted Image
nu conteaza daca e booking sau nu (decat in caul unor diferente de pret) , ci hotelul. iar daca mai multi iti spun ca esti beat, te duci si te culci! in cazul tau, schimbi hotelul si zona.Posted Image am impresia ca unii vor sa te treaca strada, cand de fapt tu nu vrei....

#51
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
intrebarea ramane,
e importanta locatia aia?

#52
loccoxxl

loccoxxl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 11.05.2007
Foarte pe scurt.
Restaurante de luat in considerare:
Hanul lui Manuc (nu stiu daca e deschis)
Lacrimi si sfinti
Zahanaua 33
Zexe
Caru' cu Bere
Alouette
La Terazza

Transport in Bucuresti (altul decat transportul in comun):
Uber. Vezi cat te costa inainte sa dai comanda si nu e pe "face atat, boss". Se poate plati si cash.


#53
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,529
  • Înscris: 20.10.2006
Restaurante cu pret ok si rapide sunt McDonalds, KFC, Pizza hut, spring time. Cu transportul ori uber/taxify ori transportul in comun, cam sunt de evitat taxiurile. Daca tot vrei taxi ia din aplicatii gen clevertaxi. Din tot transportul in comun e de recomandat folosirea pe cat posibil a metroului si a liniilor rapide de tramvai, restul e un transport mai lent. Daca mergeti la cluburi nu strica cazarea sa fie aproape de centrul istoric/clubul unde mergeti. Altfel oriunde e metrou accesibil pe jos e ok.

#54
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View Postarg, on 16 februarie 2018 - 11:34, said:

Ideea era ca therme nu este o piscina sau niste piscine ci un parc de distractii.
Numai zona galaxy, in rest ai pentru relaxare zonele premium.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate