Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Recomandari pt Bucuresti

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#1
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006
Buna ziua.
Voi merge la sfarsitul lui Martie pt 4 zile la Bucuresti. Am rezervat un Hotel in Calea Calarasi 159. Ce posibilitati am de la Aeroportul Otopeni? Cu Google Maps imi arata cu autobuzul 783 de la Aeroport apoi cu 133 (cred ca tramvai) mai departe la destinatie. Cum se cumpara biletele? este bilet de o zi pe care sa-l folosesc pe toate mijloacele de transpoprt? si daca da, de unde il cumpar la aeroport?
Vom sta 4 zile din care 2 vom lua Bilet de CityTour, pt turul orasului (cel putin asa ne-am gandit, poate la fata locului ajunge doar pt o zi). Mi se pare practic, vreo 25 de Lei parca.
Imi puteti recomanda va rog, un restaurant cu bufet suedez unde pot fi testate diferite specialitati traditionale? si o piscina cu sauna umeda, de preferinta in apropierea adresei specificate mai sus?
Va multumesc

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ai rezervat aiurea...
hotelul ala e in centru dar greu de ajuns la el. => taxi
cauta ceva langa un metrou...

Edited by arg, 15 February 2018 - 13:33.


#3
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,944
  • Înscris: 03.08.2008
Decat sa dai 25 lei pe city tour mai bine iei taxiul de la aeroport
Dar da, 783 te duce pana la Unirii de unde sunt vreo 2-3 statii de tramvai (40 cred), iei bilete de la aeroport pentru 783. Pentru tramvai gasesti la unii mai mult ca sigur. Nu stiu daca sunt bilete pe 1 zi nu prea am folosit transportul in comun in Bucuresti.

Nu merita deloc acel citytour. Centrul vechi oricum il faci la pas iar in restul zonelor turistice ajungi foarte usor cu metroul.

Ca si restaurant iti recomanda Carul cu Bere, mancare traditionala si o atmosfera super.

Daca toti vrei spa si piscina da o fuga la Therme , din 4 zile merita sa pierzi una acolo

#4
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Sunt piscine si in Bucuresti, nu cred ca tre sa bata drumu pana la Therme mai ales ca nu are masina personala

#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
therme nu e piscina...

#6
SorynMG

SorynMG

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 22.11.2017
Daca nu ma insel, city tour este doar in periaoda de vara, acum nu mai este

#7
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006

 yonut_a, on 15 februarie 2018 - 13:35, said:

Decat sa dai 25 lei pe city tour mai bine iei taxiul de la aeroport
Dar da, 783 te duce pana la Unirii de unde sunt vreo 2-3 statii de tramvai (40 cred), iei bilete de la aeroport pentru 783. Pentru tramvai gasesti la unii mai mult ca sigur. Nu stiu daca sunt bilete pe 1 zi nu prea am folosit transportul in comun in Bucuresti.

Nu merita deloc acel citytour. Centrul vechi oricum il faci la pas iar in restul zonelor turistice ajungi foarte usor cu metroul.

Ca si restaurant iti recomanda Carul cu Bere, mancare traditionala si o atmosfera super.

Daca toti vrei spa si piscina da o fuga la Therme , din 4 zile merita sa pierzi una acolo
Pentru Carul cu Bere, sa iti faci rezervare din timp. E super aglomerat.

#8
medelin992

medelin992

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,487
  • Înscris: 16.06.2010
Pentru transport trebuie sa-ti faci portofel electronic (card) si sa-l alimentezi cu bani. Cardul te costa 6 lei, calatoria normala 1.3 lei si calatoria cu 783  costa 3.5 lei. Preturile sunt  estimative, plus/minus 0.5-1 leu.
Pui pe card bani la orice ghiseu ratb si apoi validezi cardul in mijlocul de transport.
Pentru traseul mentional,  iei 783 pana la unirii (capat de linie) si apoi tramvai 40 sau 56(tot capat de linie). Capetele de linie nu corespund, la cele 2 mijloace, autobuz si tramvai, sunt vreo 500 de m de mers cred.

Daca vrei altfel, cobori din 783 la Romana si de acolo iei autobuzul 133. Mi se pare mai simplu asa.

#9
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 SorynMG, on 15 februarie 2018 - 13:58, said:

Daca nu ma insel, city tour este doar in periaoda de vara, acum nu mai este
nu acum ci pe 27Martie.

 arg, on 15 februarie 2018 - 13:33, said:

ai rezervat aiurea...
hotelul ala e in centru dar greu de ajuns la el. => taxi
cauta ceva langa un metrou...
Rezervarea e oricum facuta. nu mi se are chiar greu. odata cu autobus 783 apoi de la Piata Romana 133

 medelin992, on 15 februarie 2018 - 14:03, said:

Pentru transport trebuie sa-ti faci portofel electronic (card) si sa-l alimentezi cu bani. Cardul te costa 6 lei, calatoria normala 1.3 lei si calatoria cu 783  costa 3.5 lei. Preturile sunt  estimative, plus/minus 0.5-1 leu.
Pui pe card bani la orice ghiseu ratb si apoi validezi cardul in mijlocul de transport.
Pentru traseul mentional,  iei 783 pana la unirii (capat de linie) si apoi tramvai 40 sau 56(tot capat de linie). Capetele de linie nu corespund, la cele 2 mijloace, autobuz si tramvai, sunt vreo 500 de m de mers cred.

Daca vrei altfel, cobori din 783 la Romana si de acolo iei autobuzul 133. Mi se pare mai simplu asa.

Multumesc pt raspuns.
Ca sa inteleg mai bbine, cardul respectiv nu e valabil si pt 783, nu? Pot sa il cumpar si la aeroport? sunt ghisee ? sau la Piata Romana? De acolo cu 133. Calatoria e acelasi pret indiferent de distanta?

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
sa vezi ce fain e in bucurresti cand sa bocheaza tot si pentru 2 statii in autobuz pierzi 1ora sau mai mult.
ia un hotel la care sa ajungi pe jos de la metrou, rezervarea se poate schimba.

Edited by arg, 15 February 2018 - 14:18.


#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 raluca_orhideea, on 15 februarie 2018 - 13:26, said:

Buna ziua.
Voi merge la sfarsitul lui Martie pt 4 zile la Bucuresti. Am rezervat un Hotel in Calea Calarasi 159. Ce posibilitati am de la Aeroportul Otopeni? Cu Google Maps imi arata cu autobuzul 783 de la Aeroport apoi cu 133 (cred ca tramvai) mai departe la destinatie. Cum se cumpara biletele? este bilet de o zi pe care sa-l folosesc pe toate mijloacele de transpoprt? si daca da, de unde il cumpar la aeroport?
Vom sta 4 zile din care 2 vom lua Bilet de CityTour, pt turul orasului (cel putin asa ne-am gandit, poate la fata locului ajunge doar pt o zi). Mi se pare practic, vreo 25 de Lei parca.
Imi puteti recomanda va rog, un restaurant cu bufet suedez unde pot fi testate diferite specialitati traditionale? si o piscina cu sauna umeda, de preferinta in apropierea adresei specificate mai sus?
Va multumesc

133 este autobuz.  Informatie , credde-ma, esentiala!

Pentru bilete .. aplica zicala aia cum a ajuns orbu la Braila (adica intreaba). Un taxi de la Otopeni .. e jaf curat .. dar [poot sa incerci s aieie unua care are scris pretul pe km pe portiera ... poate daca te aude vorbind romaneste ...

Pentru cineva ca tine hiotelule este exytraodrinar de prost plasat - adica departe de centru, accesul cam greoei, nimic interesanta in zona si tu ca nelocalnic risti sa te incurci pe strazi.

Cum ti s-a zis ca restuarant Carul cu Bere (insa cam departe de hotel.. ) Se poa incerca si Hanu' Berarilor Casa Soare ptr "autenticitate" , dar nu stiu unde ar fi bufet ala suedez. Ca aici e  Bucale ...

Si daca vrei sa vezi o farama din ce a mai rams din Burestiul "aitentic" - zona din jurul parcului Carol ...

#12
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 medelin992, on 15 februarie 2018 - 14:03, said:

Pentru transport trebuie sa-ti faci portofel electronic (card) si sa-l alimentezi cu bani. Cardul te costa 6 lei, calatoria normala 1.3 lei si calatoria cu 783  costa 3.5 lei. Preturile sunt  estimative, plus/minus 0.5-1 leu.
Pui pe card bani la orice ghiseu ratb si apoi validezi cardul in mijlocul de transport.
Pentru traseul mentional,  iei 783 pana la unirii (capat de linie) si apoi tramvai 40 sau 56(tot capat de linie). Capetele de linie nu corespund, la cele 2 mijloace, autobuz si tramvai, sunt vreo 500 de m de mers cred.

Daca vrei altfel, cobori din 783 la Romana si de acolo iei autobuzul 133. Mi se pare mai simplu asa.


Sunt bilete de 1 zi? Cardul respectiv il pot folosi pt Bus/Tramvai/Metrou?

#13
flavius18

flavius18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,026
  • Înscris: 03.08.2013
Numai darmaturi avem in Bucuresti...

Raluca, ti-am dat ceva pe prv cu hoteluri, eu zic sa te uiti dupa alt hotel. Probabil tu te-ai cazat la hotel Razvan...departe de orice vrei tu.

#14
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,548
  • Înscris: 17.08.2007
Exista dar sunt separate, in Bucuresti nu am reusit inca sa unificam bus/tramvai cu metrou. De la Otopeni poti sa iei linistita un taxi comandandu-l de la automatele din zona Sosiri sau un Uber. E ok si cu 783 insa depinde si de ora la care ajungi ca daca trebuie sa parcurgi drumul dimineata sau seara poti face mai mult de 2 ore. Traficul in Bucuresti este o catastrofa, de aceea toata lumea recomanda metroul

LE "portofelul electronic" despre care ti-au mentionat colegii este valabil si ptr 783 atata timp cat ai suficienti bani incarcati pe el dar nu e utilizabil la metrou

Edited by atupi, 15 February 2018 - 14:26.


#15
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 Ghita_Bizonu, on 15 februarie 2018 - 14:18, said:


133 este autobuz.  Informatie , credde-ma, esentiala!

Pentru bilete .. aplica zicala aia cum a ajuns orbu la Braila (adica intreaba). Un taxi de la Otopeni .. e jaf curat .. dar [poot sa incerci s aieie unua care are scris pretul pe km pe portiera ... poate daca te aude vorbind romaneste ...

Pentru cineva ca tine hiotelule este exytraodrinar de prost plasat - adica departe de centru, accesul cam greoei, nimic interesanta in zona si tu ca nelocalnic risti sa te incurci pe strazi.

Cum ti s-a zis ca restuarant Carul cu Bere (insa cam departe de hotel.. ) Se poa incerca si Hanu' Berarilor Casa Soare ptr "autenticitate" , dar nu stiu unde ar fi bufet ala suedez. Ca aici e  Bucale ...

Si daca vrei sa vezi o farama din ce a mai rams din Burestiul "aitentic" - zona din jurul parcului Carol ...

Multumesc de raspuns.
Care e faza cu "133 e autobuz"? la trafic te referi, ca poate ramane blocat?
De aia intreb de bilete, asa ca orbul cum zici tu. Normal ca pot intreba si la aeroport, dar prefer sa ma informez din timp, de aia exista internet ;)
Taxiul nu e o solutie la asa distanta. Nu ca mi-ar fi inaccesibil financiar, dar nu vreau sa ma simt jecmanita ca turist.
Hotelul nu mi se pare departe de centru. am citit ca ar fi chiar 15 min de mers pe jos, in caz de trafic aglomerat, ori?

#16
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Alternativa mai buna pt hotel: Ibis Gara de Nord + acces la metrou http://www.ibishotel...ti-gara-de-nord

#17
raluca_orhideea

raluca_orhideea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 10.05.2006

 atupi, on 15 februarie 2018 - 14:23, said:

Exista dar sunt separate, in Bucuresti nu am reusit inca sa unificam bus/tramvai cu metrou. De la Otopeni poti sa iei linistita un taxi comandandu-l de la automatele din zona Sosiri sau un Uber. E ok si cu 783 insa depinde si de ora la care ajungi ca daca trebuie sa parcurgi drumul dimineata sau seara poti face mai mult de 2 ore. Traficul in Bucuresti este o catastrofa, de aceea toata lumea recomanda metroul
Ajung pe la 10:30 dimineata. ar trebui sa fie ok...ori ? :D Care e faza cu Uber? e o firma concurenta taxiurilor? mai ieftina? plata se poate si cash?

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 raluca_orhideea, on 15 februarie 2018 - 14:25, said:

Care e faza cu "133 e autobuz"? la trafic te referi, ca poate ramane blocat?
da, daca ploua, ajungi mai repede pe jos.

ai treaba la "Universitatea Hyperion"?

Edited by arg, 15 February 2018 - 14:29.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate