Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sfat achiziție mașină SH - 12.000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018
Salutare tuturor,

Am decis să îmi cumpăr o mașină SH, așa că am zis să apelez la experiența și opiniile oamenilor de pe forum. De priceput la mașini, nu prea mă pricep. Știu să-mi schimb un ulei, o roată, un far, etc., dar cam atât. De vreo 3 sau 4 ani conduc o Octavia 1 Tour 1.9TDI din 2005, mașină luată de nouă de părinții mei, pe care am luat-o eu când am plecat la facultate. Am avut grijă de ea pe cât am putut și n-am schimbat nimic major la ea în aproape 4 ani. Am mai condus și un Renault Kadjar din 2015 și un Passat B7 2007.

Recent, însă, a început să aibă probleme cu accelerația. Problema era de la niște supape de la turbo, din câte am înțeles, am rezolvat-o la un service, dar am decis că e timpul să cam încep să mă uit după altceva.

Bugetul total este 15.000, dar nu aș vrea să dau mai mult de 12.000-13.000 pe mașină, restul fiind pentru taxe și posibile reparații. Ca vechime, nu aș vrea ceva sub 2010, nici nu cred că are sens. Momentan suntem doar eu și prietena mea, în oraș nu mergem foarte mult cu mașina, stând în Cluj, dar plecăm destul de des până la Sighișoara, până la Alba, până chiar și la Galați. Deci kilometri se fac destui, undeva în jur de 15-20.000 pe an. Plus ocazionale plecări pe afară.

Ca șofer sunt undeva la mijloc. Nu-s vitezoman, nici teribilist, în general limita legală e sfântă pentru mine, nu vreau o mașină să zbor cu ea, dar vreau ceva care pe autostradă să fugă și să aibă puțin zvâc în general. Skoda mea vibrează ceva de speriat la peste 100. Nici nu mai zic că nu are absolut nimic pe ea, legat de setări.

Acum, ce aș vrea eu, un sedan sau un hatchback. Aș prefera diesel și transmisie manuală pentru că nu am încredere în ceva automat atât de vechi. Am multe modele care-mi plac și la care m-aș uita, dar sunt curios de părerea celor cu mai multă experiență

VW Passat/ Passat CC/ Golf 6 (sau si 7 daca se poate, dar nu cred așa ieftin)
Audi A4
BMW Seria 3, 320d (Ar fi frumos un x-drive, dar asta e) Seria 1 e iarăși frumos.
Skoda Octavia 2/3

Nu-mi plac sincer japonezele, m-am uitat cu interes la aproape toate, dar nu mă atrag deloc dpdpv estetic.

Mulțumesc anticipat și scuze de roman, am zis să fiu cât mai explicativ cu putință! :D Drumuri ușoare tuturor!

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Seria 1 cat mai nou !

#3
mihaipopm8

mihaipopm8

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,800
  • Înscris: 21.12.2009
A4 (dar cu foarte mulți km)
Passat

Edited by mihaipopm8, 13 February 2018 - 20:21.


#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007
La banii ăştia găseşti chiar maşini noi.
Poate te mai gândeşti.
Ex:
Citroen
Skoda
Hyundai
Ford
etc.

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Deci abia acuma ai avut niste probleme minore cu ea :)). E o masina invechita moral, insa o sa plangi mult dupa ea peste maxim 2 ani dupa ce vei avea alta masina. Nu o sa mai gasesti masina asa fiabila, cu intretinere relativ ieftina, simpla si consum bun.

La 12-13k gasesti linistit si Golf 7. Testeaza toate modelele si vezi care iti place mai mult, sau daca nu mergi in piata si te urci in ele si vezi care iti da o senzatie mai placuta, apoi pe modelul respectiv incepi sa faci cautarile.

#6
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2018 - 20:56, said:

Deci abia acuma ai avut niste probleme minore cu ea Posted Image). E o masina invechita moral, insa o sa plangi mult dupa ea peste maxim 2 ani dupa ce vei avea alta masina. Nu o sa mai gasesti masina asa fiabila, cu intretinere relativ ieftina, simpla si consum bun.

Asta da, sunt perfect constient. La motor nu am umblat deloc, afară de chestia cu turbo-ul, iar în rest mi s-a mai tot blocat o ușă din spate și nu se mia deschide, la fel și geamul de la copilot, tot blocat.
Probleme minore și, să zicem, fleacuri de rezolvat.

Însă nu are nimic pe ea, nici măcar radio-ul nu este cel original pentru că ăla era cu casetă. Și, la urma urmei, o mașină nu e numai un motor care merge, cel puțin nu în ultimii ani.
Îți dau însă dreptate la partea cu fiabilitate, și de 2 ori mai multe probleme dacă voi avea la următoarea mașină, tot va fi bine.

Mersi mult!

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Am rude care au avut O1 si au trecut la O2 sau alte modele mai scumpe si au fost mult mai problematice.

La 12k euro ori iti cumperi un CC/A4/Seria 3 ceva mai vechi si km mai multi (adica un 2010-2011), ori un golf cu km mai putini si mai tanar cu vreo 3 ani.

#8
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018
Golful pare cea mai sănătoasă alegere, în opinia mea, deși inima mă trage mult de tot înspre un seria 3 sau un CC, de asta nu știu ce să aleg.

O cumpănă mare am și legat de kilometraje. Nu știu cât e prea mult, deja 150.000 km mie personal mi se pare multicel, dar un prieten bun de-al meu, de exemplu, și-a luat un seria 3 cu 10.000 euro din Germania cu 300 și ÎNCĂ ceva de mii de kilometri la bord, i-a schimbat distribuția și cureaua și merge cică impecabil.

Tocmai de aia am zis să-mi reduc bugetul la 12-13.000, iau ceva mai vechiuț și mai premium, dar am bani pentru posibile reparații. Sau nu fac bine?

Edited by Crishix, 13 February 2018 - 21:27.


#9
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Majoritatea masinilor indiene n-au airbag

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/48mZVBYTzvI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

/end offtopic

Edited by YourFan, 13 February 2018 - 21:32.


#10
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View PostPeter Blood, on 13 februarie 2018 - 20:55, said:

La banii ăştia găseşti chiar maşini noi.
Poate te mai gândeşti.
Ex:
Citroen
Skoda
Hyundai
Ford
etc.

Citroen are tatăl meu, un C4 sau ceva, nu știu exact, de prin 2012, 2013, care-mi displace tare de tot, și ca performanțe și ca interior, tot.
Skoda am avut, cum am zis, nu mai vreau, singurul model frumos în opinia mea de la ei este noul Superb. Ar mai fi și Octavia 3 VRS, care iar e frumoasă, dar sunt mult peste bugetul meu.
Japonezele nu-mi plac, am specificat.
Fordul nu mă atrage deloc, prin simplul motiv că par ieftine chiar și modelele scumpe, în opinia mea personală.

Să nu crezi că acuma caut nod în papură sau ceva. Apreciez sugestiile, dar sunt deja modele la care m-am uitat și pe care le-am exclus.

#11
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Depinde si de noroc, poate faci 500.000km fara probleme majore, sau poate o cumperi cu 100.000km si pana la 300.000km mai schimbi o jumatate de masina.
Nu crede toti prietenii... multi le repara pe ascuns, auzi numai de la mecanic cand mergi la el si iti zice ca a fost si vecinu ca i s-a dus un injector Posted Image)

La CC vezi ca ai nevoie de anvelope de la 18 in sus, vezi cat costa, pe cand la golf ai de la 15 in sus. VW au ceva probleme la motoare prin perioadele acestea, daca esti ghinionist scoti multi bani pentru reparatii, insa teoretic daca ne referim la intretinere normala fara defecte, BMW-ul ar fi mai scump la intretinere.

Edited by TruculMagic, 13 February 2018 - 21:37.


#12
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Gasesti un A4 in banii aia pana in 200k cu dotari decente . Nu o sa se compare la fiabilitate cu vesnicul 1.9 TDI dar e ok , nu e de speriat la piese sau altele . Nu lua din Romania sub nici o forma.

#13
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2018 - 21:36, said:


La CC vezi ca ai nevoie de anvelope de la 18 in sus, vezi cat costa, pe cand la golf ai de la 15 in sus. VW au ceva probleme la motoare prin perioadele acestea, daca esti ghinionist scoti multi bani pentru reparatii, insa teoretic daca ne referim la intretinere normala fara defecte, BMW-ul ar fi mai scump la intretinere.

Da, de anvelope știu. Sunt pregătit să bag și bani în reparații (2-3000 euro), îi am puși deoparte special pentru situații de genul , deși aș prefera evident să nu.
De motorizări m-am informat cât de cât (nu suficient, oricum), știu de care musai să mă feresc, dar chiar și la cele cunoscute drept fiabile, îmi închipui că depinde de noroc, cum a fost întreținut, etc.

View Postjmek4you, on 13 februarie 2018 - 21:37, said:

Gasesti un A4 in banii aia pana in 200k cu dotari decente . Nu o sa se compare la fiabilitate cu vesnicul 1.9 TDI dar e ok , nu e de speriat la piese sau altele . Nu lua din Romania sub nici o forma.

Am înțeles că și actualul motor de 2.0 de 140cp cică ar fi foarte fiabil. Intenționez să merg în Germania pentru mașină, mersi mult oricum pentru sfat.

#14
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostCrishix, on 13 februarie 2018 - 20:11, said:

Salutare tuturor,

Am decis să ĂŽmi cumpăr o mașină SH, așa că am zis să apelez la experiența și opiniile oamenilor de pe forum. De priceput la mașini, nu prea mă pricep. Știu să-mi schimb un ulei, o roată, un far, etc., dar cam atât. De vreo 3 sau 4 ani conduc o Octavia 1 Tour 1.9TDI din 2005, mașină luată de nouă de părinții mei, pe care am luat-o eu când am plecat la facultate. Am avut grijă de ea pe cât am putut și n-am schimbat nimic major la ea ĂŽn aproape 4 ani. Am mai condus și un Renault Kadjar din 2015 și un Passat B7 2007.

Recent, ĂŽnsă, a ĂŽnceput să aibă probleme cu accelerația. Problema era de la niște supape de la turbo, din câte am ĂŽnțeles, am rezolvat-o la un service, dar am decis că e timpul să cam ĂŽncep să mă uit după altceva.

Bugetul total este 15.000, dar nu aș vrea să dau mai mult de 12.000-13.000 pe mașină, restul fiind pentru taxe și posibile reparații. Ca vechime, nu aș vrea ceva sub 2010, nici nu cred că are sens. Momentan suntem doar eu și prietena mea, ĂŽn oraș nu mergem foarte mult cu mașina, stând ĂŽn Cluj, dar plecăm destul de des până la Sighișoara, până la Alba, până chiar și la Galați. Deci kilometri se fac destui, undeva ĂŽn jur de 15-20.000 pe an. Plus ocazionale plecări pe afară.

Ca șofer sunt undeva la mijloc. Nu-s vitezoman, nici teribilist, ĂŽn general limita legală e sfântă pentru mine, nu vreau o mașină să zbor cu ea, dar vreau ceva care pe autostradă să fugă și să aibă puțin zvâc ĂŽn general. Skoda mea vibrează ceva de speriat la peste 100. Nici nu mai zic că nu are absolut nimic pe ea, legat de setări.

Acum, ce aș vrea eu, un sedan sau un hatchback. Aș prefera diesel și transmisie manuală pentru că nu am ĂŽncredere ĂŽn ceva automat atât de vechi. Am multe modele care-mi plac și la care m-aș uita, dar sunt curios de părerea celor cu mai multă experiență

VW Passat/ Passat CC/ Golf 6 (sau si 7 daca se poate, dar nu cred așa ieftin)
Audi A4
BMW Seria 3, 320d (Ar fi frumos un x-drive, dar asta e) Seria 1 e iarăși frumos.
Skoda Octavia 2/3

Nu-mi plac sincer japonezele, m-am uitat cu interes la aproape toate, dar nu mă atrag deloc dpdpv estetic.

Mulțumesc anticipat și scuze de roman, am zis să fiu cât mai explicativ cu putință! :D Drumuri ușoare tuturor!

Ai bani de masini noi, nu te mai uita la sh.  Sa dai pe golf 6 12-13000. Mi se pare total aiurea.

View PostCrishix, on 13 februarie 2018 - 21:47, said:



Da, de anvelope știu. Sunt pregătit să bag și bani ĂŽn reparații (2-3000 euro), ĂŽi am puși deoparte special pentru situații de genul , deși aș prefera evident să nu.
De motorizări m-am informat cât de cât (nu suficient, oricum), știu de care musai să mă feresc, dar chiar și la cele cunoscute drept fiabile, ĂŽmi ĂŽnchipui că depinde de noroc, cum a fost ĂŽntreținut, etc.


Am ĂŽnțeles că și actualul motor de 2.0 de 140cp cică ar fi foarte fiabil. Intenționez să merg ĂŽn Germania pentru mașină, mersi mult oricum pentru sfat.

In germania vei da mai mult pe o masina buna decat in ro. Sunt sigur. Asta in cazul in care prinzi o masina buna.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View PostCrishix, on 13 februarie 2018 - 21:47, said:

Am înțeles că și actualul motor de 2.0 de 140cp cică ar fi foarte fiabil. Intenționez să merg în Germania pentru mașină, mersi mult oricum pentru sfat.

Mai putin pompa de ulei si pompa de injectie Posted Image

Sfat: alege masina care ti se pare cea mai frumoasa. Cand o sa fi cu golful mereu o sa te uiti dupa Passat cc si seria 3. Pentru vreo 3 ani diferenta si 30-50.000km rulaj, cred ca merita sa te uiti la masina preferata. Daca ar trebui sa alegem dupa costuri, logica... toti ne-am lua numai Dacia Logan 1.0sce.

#16
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018
Așa am să fac, am să revin cu niște update-uri zilele următoare, mă duc să văd câteva mașini, așa orientativ.

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi și răbdare!

#17
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostCrishix, on 13 februarie 2018 - 20:11, said:

Passat B7 2007.
B7 in 2007?

View PostCrishix, on 13 februarie 2018 - 20:11, said:

Skoda mea vibrează ceva de speriat la peste 100.
sa fim seriosi, Octavia ar trebui sa mearga perfect la 100 si peste. Daca vibreaza, inseamna ca nu ai avut grija de ea deloc, si nu ai grija de ea, nu poate fi nimic complicat

#18
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostCrishix, on 13 februarie 2018 - 21:31, said:


Fordul nu mă atrage deloc, prin simplul motiv că par ieftine chiar și modelele scumpe, în opinia mea personală.

Sunt nu numai ca par a fi . Slabe masini parerea mea !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate