Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sfat achiziție mașină SH - 12.000 Euro

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View PostTruculMagic, on 13 februarie 2018 - 21:36, said:

Nu crede toti prietenii... multi le repara pe ascuns, auzi numai de la mecanic cand mergi la el si iti zice ca a fost si vecinu ca i s-a dus un injector Posted Image)
exagerezi, poate prietenii tai, sau asa faci tu, nu stiu, nu am mai auzit asa ceva pana acum.

un prieten nu face asa ceva

View Postdenky, on 13 februarie 2018 - 21:52, said:

Ai bani de masini noi, nu te mai uita la sh.  Sa dai pe golf 6 12-13000. Mi se pare total aiurea.
7, nu 6

#20
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
cred ca gasesti seria 3 in germania in acest buget, mai ales ca nu vrei automata. uite te pe mobile.de, si eu am luat anul trecut de acolo si am plecat de la ideea de a da cam 12k ..am dat mai mult pana la urma dar gaseam si la 12k mai ales ca nu ai o marja f stransa la an.
ia totusi f 31 sau f 30 parca din 2011 sau 2012 au aparut astea. daca o iei de la reprezentanta poti cere garantie 1 an, poate ajuta in caz ca ai temeri

#21
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View Postunbrutus, on 13 februarie 2018 - 23:19, said:

B7 in 2007?
Scuze, B6 ** Modelul arhicunoscut de Passat, greșeala mea.

View Postunbrutus, on 13 februarie 2018 - 23:19, said:

sa fim seriosi, Octavia ar trebui sa mearga perfect la 100 si peste. Daca vibreaza, inseamna ca nu ai avut grija de ea deloc, si nu ai grija de ea, nu poate fi nimic complicat
Am avut grijă de ea cât de bine am putut și m-am priceput eu cu mintea mea de filolog. Inspecțiile i le-am făcut periodic, schimburile de ulei la fel, motorina de calitate, am mai schimbat o piesă ici, una colo. Când am luat-o de la ai mei, mașina avea 280 și cv de mii de kilometri. Eu i-am mai pus 100.000 aproape.

Sau, ca să reformulez, nu am zis că nu merge la 100, dar deja la viteze mari, mașina nu îți oferă un sentiment prea plăcut. Sunt lucruri care vibrează, care scârțâie, etc. De schimbat nu am de gând să mai schimb nimic, intenționez s-o dau în curând oricum. De plâns de ea nu mă plâng, a fost bună, mi-am făcut treaba cu ea, dar e o mașină veche și depășită în punctul ăsta pentru că 1. nu dispune de nimic afară de motor, radio, volan și AC, 2. nu este super comodă, cel puțin scaunul de la șofer e puțin înclinat într-o parte, 3. nu oferă un sentiment de siguranță foarte bun la viteze peste 100 4. arată vechi și inestetic în punctul ăsta.

Edited by Crishix, 14 February 2018 - 01:10.


#22
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postunbrutus, on 13 februarie 2018 - 23:27, said:


exagerezi, poate prietenii tai, sau asa faci tu, nu stiu, nu am mai auzit asa ceva pana acum.

un prieten nu face asa ceva


7, nu 6

El a scris 6.

#23
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 21.06.2012
Incerca si uita-te si la un Volvo S60-2.0L/163Cp>2012 sau V40-2.0L/150Cp >2013.Sunt masini care lasa in urma multe nemtoaice sau alte marci.Si iti spun asta din proprie experienta.
https://www.autovit....html#4886664753
sau asta
https://www.autovit....html#3043ff4d05

Edited by C63AMG, 14 February 2018 - 07:49.


#24
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,025
  • Înscris: 09.01.2007
Trage de O1 cat poti.

#25
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postoverseas, on 14 februarie 2018 - 09:21, said:

Trage de O1 cat poti.
Cel mai bun sfat !

#26
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
Eu iti recomand totuși frantuzoiace. Citroen c5 DS5. Peugeot 508.
Rau ca nu-ți plac asiatice.

#27
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
Eu recomand Dacia Stepway.

#28
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Din partea mea poti sa-ti iei orice...

Dar daca o Octavia 1 nu ai reusit sa o intretii/repari incat sa mearga bine, langa astea pe care vrei sa le iei tu o sa plangi langa ele... la un moment dat.

Am Octavia 1 TDI din 2001, la mine in posesie din 2004 si stiu cu ce se mananca masina asta. A mea ruleaza superb si daca guvernul asta ma lasa sa o folosesc linistit, jur ca as mai tine-o inca pe atat.

Acuma strict de bugetul tau. Tu ai un buget care nu-ti permite sa cumperi nici macar un Logan  nou diesel bine dotat dar vrei masini de clasa medie PREMIUM sh. Undeva e o problema, daca nu o sesizezi acum, cu siguranta te vei lovi de ea mai incolo...

#29
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View Postclausio, on 14 februarie 2018 - 16:57, said:

Din partea mea poti sa-ti iei orice...

Dar daca o Octavia 1 nu ai reusit sa o intretii/repari incat sa mearga bine, langa astea pe care vrei sa le iei tu o sa plangi langa ele... la un moment dat.
Bun, că deja încep să se bată câmpii. Dacă tu personal vrei să ții o mașină de 17 ani încă 17 ani, din partea mea să te țină și să fii fericit. Eu nu intenționez. Mașina am îngrijit-o, merge ok. A ta rulează superb, mă bucur. Eu nu știu ce e așa suberb de rulat la o Octavia 1, tu poate știi.

View Postclausio, on 14 februarie 2018 - 16:57, said:


Acuma strict de bugetul tau. Tu ai un buget care nu-ti permite sa cumperi nici macar un Logan  nou diesel bine dotat dar vrei masini de clasa medie PREMIUM sh. Undeva e o problema, daca nu o sesizezi acum, cu siguranta te vei lovi de ea mai incolo...
Un Logan cu ce-o fi el premium și nu știu e 12 mii sau pe acolo. Înseamnă zero, m-am plimbat cu logan-uri toată viața, și prin familie și pe la prieteni, mă lipsesc sincer de așa mașină.

Părerea mea e că cu 12-13.000 de euro se poate lua ceva mult mai decent SH decât un logan diesel nou. Dar asta e numai părerea mea.

Cât despre întreținerea unei mașini, sunt destul de încrezător că aș putea avea grijă de-o mașină premium cum îi zici tu, dacă mă chinui și mă documentez puțin. Nimeni nu se naște învățat.

#30
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Beleshte ochii si citeste, eventual ia-ti ochelari daca ai nevoie...Nimeni nu ti-a zis sa-ti iei Logan nou, ti s-a spus doar ca nu ai bani nici de un Logan nou dar vrei masini premium SH care au costat de noi dublu cat masina lui taica-tau, ca e clar ca nu a fost masina ta.

Visezi bashini, o sa-ti iei bashini...Enjoy! :)

#31
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postclausio, on 14 februarie 2018 - 16:57, said:

Acuma strict de bugetul tau. Tu ai un buget care nu-ti permite sa cumperi nici macar un Logan  nou diesel bine dotat dar vrei masini de clasa medie PREMIUM sh. Undeva e o problema, daca nu o sesizezi acum, cu siguranta te vei lovi de ea mai incolo...

De cand naiba un cotet diesel "dotat" , e peste 12k euro ? Ma refer la Logan. Ca deja unii bateti campii...
La 12k iti cumperi un sh foarte ok, un a4 b8, seria 3 , Passat cc ... alea sunt masini la ani lumina fata de tata loganurilor , nici peste 20 ani nu o sa aibe concurenta...

Edited by TruculMagic, 14 February 2018 - 17:39.


#32
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View Postclausio, on 14 februarie 2018 - 17:16, said:

Beleshte ochii si citeste, eventual ia-ti ochelari daca ai nevoie...Nimeni nu ti-a zis sa-ti iei Logan nou, ti s-a spus doar ca nu ai bani nici de un Logan nou dar vrei masini premium SH care au costat de noi dublu cat masina lui taica-tau, ca e clar ca nu a fost masina ta.

Visezi bashini, o sa-ti iei bashini...Enjoy! :)

Mai bine iti pui tu ochelari, scrie alb pe negru la inceput ca e masina pe care am luat-o de la ai mei, care au luat-o de noua. Si pe langa asta, eu zic sa nu-ti mai versi frustrarile pe cineva care nu te cunoaste si care doar intreaba niate chestii.

Lasa-i pe altii sa-si ia basini, tu ramai cu Octavia 1 din 2001, ca aia ruleaza perfect.

#33
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,023
  • Înscris: 09.05.2006
Pai uita-te ce ai scris tu, frustratule. Ca ti-a sugerat cineva sa-ti iei Logan. Era vorba de bani, de bugetul tau  nu ti-a spus nimeni sa-ti iei Logan.

Numai un "cunoscator" ca tine sta cu banii in buzunar si o "freaca" pe forum ca ce sa-si ia...Daca era ceva de capul tau, acum aveai ce-ti doreai.

O sa-ti iei un cacat impachetat frumos...pe care o sa-l intretii fix ca pe Octavia! Enjoy!

#34
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018
Spor la frustrari! :D E dreptul meu sa intreb, am zis si la inceput ca nu sunt cunoscator legat de masini, dar esti prea ocupat sa le zici altora sa-si puna ochelari ca sa mai si citesti. Bugetul e mai mult decat suficient, se vede ca te pricepi la fel de bine ca mine la masini, daca nici asta nu stii. Lasa pe altii sa-si ia cacaturi frumos impachetate, ramai cu masina de 17 ani si judeca-i pe altii care vor altceva.

Si legat de Logan, ca aparent nici de asta nu stii, ca tot ziceai de buget, la 13.000 euro n-are Dacia ce sa-mi vanda, tu vii si debitezi ca nu-mi ajunge. A se scuti, te rog, si pe la alte postari poate niste buna crestere ca restul celor care au postat si mai putina frustrare. Numai bine si drumuri usoare!

#35
silviu6009

silviu6009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 20.03.2010

View PostCrishix, on 14 februarie 2018 - 20:39, said:

la 13.000 euro n-are Dacia ce sa-mi vanda
Dacia Duster incepe de la 14.550 €
Dacia Sandero stepway full ajunge la 13.980 €

Edited by silviu6009, 14 February 2018 - 21:51.


#36
Crishix

Crishix

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.02.2018

View Postsilviu6009, on 14 februarie 2018 - 21:48, said:

Dacia Duster incepe de la 14.550 €
Discutia a fost tot timpul despre sedan/hatchback... Care-o fi rostul să-mi zici că dusteru e 14 mii, nu știu.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate