Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

O întrebare despre politică.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#1
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
Salutări, mi-am propus ca în 2020 să candidez la alegerile locale din comuna mea pentru postul de primar, desigur aș vrea să mă înscriu într-un partid politic, am înțeles că a candida independent îți taie foarte mult din aripi. Dilema mea este următoarea, din câte am citit partidul din care faci parte face propunerile de canditați pentru fiecare primărie în parte, deci de exemplu 2 membri care apartin de acelasi partid, pot fi propusi amândoi sau partidul selectează unul dintre ei prin anumite criterii?

#2
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:37, said:

Salutări, mi-am propus ca Ă®n 2020 să candidez la alegerile locale din comuna mea pentru postul de primar, desigur aș vrea să mă Ă®nscriu Ă®ntr-un partid politic, am Ă®nțeles că a candida independent Ă®ți taie foarte mult din aripi. Dilema mea este următoarea, din câte am citit partidul din care faci parte face propunerile de canditați pentru fiecare primărie Ă®n parte, deci de exemplu 2 membri care apartin de acelasi partid, pot fi propusi amândoi sau partidul selectează unul dintre ei prin anumite criterii?
Fiecare partid face ce vrea in acest sens. Citeste si tu "O scrisoare pierduta" ca sa  vezi cum sta treaba.

Edited by Kokoshmare, 12 February 2018 - 01:43.


#3
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017
O scrisoare pierdută nu prea reflectă realitățile politice actuale.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cati bani disponibili pentru candidatura ai ?

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Daca ai deja in comuna candidati de la psd, pmp si care mai sunt acuma, ca sa poti candida trebuie sa fi in alt partid, daca te bagi in unul in care au deja reprezentant nu cred ca reusesti.
Totusi e o speranta ca stii sa intri pe softpedia ca sa intrebi fata de generatia batrana , sau esti troll. Posted Image


PS: Prima lectie este ca trebuie sa minti si sa promiti multe si nu te astepta sa primesti voturi de la rude, alea sunt primele care te tradeaza. ;)

Edited by TruculMagic, 12 February 2018 - 02:00.


#6
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 pasilla, on 12 februarie 2018 - 01:58, said:

Cati bani disponibili pentru candidatura ai ?
În jur de 1500 de euro.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 02:01, said:

În jur de 1500 de euro.

1500 euro x 4.65 lei = 6975 lei , din care 50 lei votul de persoana = 139,5 locuitori s-ar putea sa te voteze... , daca, comuna are 150 locuitori iesi castigator detasat. Posted Image

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 02:01, said:

În jur de 1500 de euro.
Sorry. Partidul nu are nevoie de tine. :)

#9
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ViFcJ5zjaqo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#10
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 TruculMagic, on 12 februarie 2018 - 01:59, said:

Daca ai deja in comuna candidati de la psd, pmp si care mai sunt acuma, ca sa poti candida trebuie sa fi in alt partid, daca te bagi in unul in care au deja reprezentant nu cred ca reusesti.
Totusi e o speranta ca stii sa intri pe softpedia ca sa intrebi fata de generatia batrana , sau esti troll. Posted Image


PS: Prima lectie este ca trebuie sa minti si sa promiti multe si nu te astepta sa primesti voturi de la rude, alea sunt primele care te tradeaza. Posted Image
Nu știu de ce partide aparțin toți, primăria este condusă în momentul actual de primăriță din PSD (oricum nu aveam de gând să mă înscriu în partidul ăsta). Chestia e că am 21 de ani acum, în momentul alegerilor o să am 23, cât prevede legea, mă gândesc că vârsta mea o să fie un avantaj în propunerea și susținerea mea de către partid. Și mă gândeam să mă înscriu cât de curând în partid să prin și eu ceva ''vechime''. De mințit, au fost mințiti destul consătenii mei, inclusiv eu. Simt că pot schimba ceva, și am decis să încerc. Iar cu rudele, bine că nu am decât vreo 4-5 în toată comuna Posted Image)

 TruculMagic, on 12 februarie 2018 - 02:04, said:

1500 euro x 4.65 lei = 6975 lei , din care 50 lei votul de persoana = 139,5 locuitori s-ar putea sa te voteze... , daca, comuna are 150 locuitori iesi castigator detasat. Posted Image
Populația e de 3000 de locuitori, știe cineva de unde pot lua un credit la o dobândă avantajoasă?Posted Image

Edited by cisadragon1, 12 February 2018 - 02:08.


#11
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,894
  • Înscris: 21.04.2011
De ce vrei sa fii primar?

#12
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 catalina1, on 12 februarie 2018 - 02:45, said:

De ce vrei sa fii primar?
Da.

#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,886
  • Înscris: 20.10.2015
Incepi si tu ca-comunistii
Fah manifeste cu "Fuck PSD", intr-o pivnita undeva

Primarita o sa creada ca e de la liberali, URR si restul, si se vor bate intre ei, tu, vei candida independent.

Ca program electoral le spui oamenilor adevarul:
"Bah io nu vreau sa va mint. Eu urmaresc daca ma veti alege sa fiu doar reales!"

Cam asta e

#14
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 Tsunnnami, on 12 februarie 2018 - 02:52, said:

Incepi si tu ca-comunistii
Fah manifeste cu "Fuck PSD", intr-o pivnita undeva

Primarita o sa creada ca e de la liberali, URR si restul, si se vor bate intre ei, tu, vei candida independent.

Ca program electoral le spui oamenilor adevarul:
"Bah io nu vreau sa va mint. Eu urmaresc daca ma veti alege sa fiu doar reales!"

Cam asta e
Foarte interesantă ideea. Am alte idei de a mă impune și a ieși in evidență în fața comunității pe care îmi doresc să o reprezint. Și  am să duc o politică bazată  pe un discurs cât se poate de transparent și sincer, știu, e exact opusul termenului de politică practicată în Romania.

Edited by cisadragon1, 12 February 2018 - 02:57.


#15
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,886
  • Înscris: 20.10.2015

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 02:56, said:

Foarte interesantă ideea. Am alte idei de a mă impune și a ieși in evidență în fața comunității pe care îmi doresc să o reprezint. Și  am să duc o politică bazată  pe un discurs cât se poate de transparent și sincer, știu, e exact opusul termenului de politică practicată în Romania.

Lasand gluma la o parte, tu iti propui sa fii doar sincer, incolo, nu aduci nimic nou, fara experienta.
Ce ai facut pana acum? Ce rezultate ai pentru portofoliu? Cu ce vrei sa convingi lumea?

#16
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 02:50, said:

 catalina1, on 12 februarie 2018 - 02:45, said:

De ce vrei sa fii primar?
Da.
Esti bun de primar, nu intelegi nici macar o intrebare simpla.
In curand, inspirat de-o "distinsa" doamna care-a ajuns intr-o functie politica si-acum vrea femei motostivuitor, o sa vrei, probabil, sa te faci macara.  Sau locomotiva.
Ce sa-ti zic... succesuri !

#17
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,112
  • Înscris: 30.04.2007

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:46, said:

O scrisoare pierdută nu prea reflectă realitățile politice actuale.
inseamna ca nu ai citit o scrisoare pierduta ... reflecta infiorator de exact ce se intimpla in politica actuala. nici jules verne nu a anticipat viitorul omenirii, precum caragiale, prezentul politicii romanesti.

#18
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:46, said:

O scrisoare pierdută nu prea reflectă realitățile politice actuale.
Sigur?!... Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate