Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

O întrebare despre politică.

- - - - -
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:37, said:

Salutări, mi-am propus ca în 2020 să candidez la alegerile locale din comuna mea pentru postul de primar, desigur aș vrea să mă înscriu într-un partid politic, am înțeles că a candida independent îți taie foarte mult din aripi. Dilema mea este următoarea, din câte am citit partidul din care faci parte face propunerile de canditați pentru fiecare primărie în parte, deci de exemplu 2 membri care apartin de acelasi partid, pot fi propusi amândoi sau partidul selectează unul dintre ei prin anumite criterii?

Eu zic sa pui mana pe carte prima data.
Invata pentru inceput cu ce se mananca functia de Primar, cum este organizata administrativ tara, judetul municipiul, orasul si comuna, precum si partidele politice.
Tare mi-e ca nici BAC-ul nu il ai luat.

#20
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Dragoane ...din modul in care ai pus problema reiese ca esti inapt pentru politica . Ramai la ce faci acum .

#21
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
ai dosar penal?

#22
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
Hai sa ii dam omului putin credit.
Initiator, ai doi ani la dispozitie sa te pregatesti. Citesti legislatia, te informezi la tine in comuna de primari, de consilieri care cu care e si cel mai important cine da banu', care sunt sprijinitorii.
O idee ar fi sa ii dai niste mail -uri tipei asteia
http://evz.ro/cea-ma...adenilor-d.html
si sa te indrume si ea.

#23
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai nu merge chiar asa usor, adica sa te inscrii in partid si gata, sa candidezi pentru functia de primar. Daca n-ai bani, n-ai putere, nu esti cineva, nici nu or sa te bage in seama, o sa te trimita la lipit afise, strans semnaturi, postat comentarii pe net in favoarea partidului si alte asemenea munci de jos. Am discutat cu mai multe persoane care s-au inscris in partide si mi-au zis cum este. Daca ai ceva noroc insa, poate te lipesti de unul mai barosan si ajungi sa lucrezi ca asistentul lui - o sa faci cafele, o sa tastezi chestii la computer, aranjezi intalniri, sedinte, chestii, etc.
Cunosteam o fata de la facultate care asa a ajuns asistenta unui smecher de partid, pe urma s-a culcat si cu el, iar apoi a ajuns in consiliul judetean, iar posibilitatile sunt acum si mai mari, nu m-as mira sa ajunga intr-o zi primarita, ministra, etc.

#24
realduc

realduc

    traieste, si lasa-i si pe ceilalti sa traiasca

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,062
  • Înscris: 04.09.2017
"Speranta moare ultima "...

#25
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 r_murphy, on 12 februarie 2018 - 08:18, said:

inseamna ca nu ai citit o scrisoare pierduta ...
De unde știi tu ce scrisoare a citit amicul? Că p-aia pierdută sigur n-a citit-o.

#26
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:37, said:

Salutări, mi-am propus ca în 2020 să candidez la alegerile locale din comuna mea pentru postul de primar...

Posted Image

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gG3uG2EJ5Io?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,111
  • Înscris: 30.04.2007
asta-i din titanic vals, pune si secventele cu alegerile, le-am pus eu odata si ma intreba un naiv, de ce umblau "activistii electorali" cu maciucile alea in maini .. maciucile alea se numeau chiar ... electorale si se foloseau pentru "explicarea" doctrinei partidului .. Posted Image
.. al pesedeului, desigur, pentru ca partidele istorice din acea vreme erau partide civilizate, cu papion si nu se implicau in modificarea optiunilor electoratului ca ciuma rosie ..

Edited by r_murphy, 12 February 2018 - 11:10.


#28
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:37, said:

Dilema mea este următoarea, din câte am citit partidul din care faci parte face propunerile de canditați pentru fiecare primărie în parte, deci de exemplu 2 membri care apartin de acelasi partid, pot fi propusi amândoi sau partidul selectează unul dintre ei prin anumite criterii?

Selecteaza doar un candidat in functie de cat de mare e spaga data sau cati bani a adus la partid.  Exista si alte criterii - in special de imagine (sa dea bine la popor si sa poata da o masa la popor in ajun de alegeri) dar banii sunt cei mai importanti, de asta, in general se baga oameni de afaceri locali, care sunt atat cunoscuti de popor cat si capabili sa dea o masa sau niste pungi cu mancare in comuna.   In caz ca vrei sa candidezi singur - trebuie sa aduni semnaturi.

Edited by rosix, 12 February 2018 - 11:22.


#29
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Trebuie sa indeplinesti cumulativ urmatoarele conditii:

- sa fi cunoscut prin comuna.
- sa faci parte dintr-un partid, adica PSD ca altele nu conteaza. Iar partidul trebuie sa te sustina.
- sa ai cash. Mult cash.

#30
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 edy_wheazel, on 12 februarie 2018 - 11:28, said:

- sa fi cunoscut prin comuna.
Să fi cunoscut ce? Poate să fii cunoscut. ;)

#31
mariachi'

mariachi'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 239
  • Înscris: 02.07.2007

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 01:37, said:

Salutări, mi-am propus ca în 2020 să candidez la alegerile locale din comuna mea pentru postul de primar, desigur aș vrea să mă înscriu într-un partid politic, am înțeles că a candida independent îți taie foarte mult din aripi. Dilema mea este următoarea, din câte am citit partidul din care faci parte face propunerile de canditați pentru fiecare primărie în parte, deci de exemplu 2 membri care apartin de acelasi partid, pot fi propusi amândoi sau partidul selectează unul dintre ei prin anumite criterii?
eu habar nu am.. dar daca tu vrei sa candidezi, deci sa te lansezi in politica, nu crezi ca ar trebui sa stii cum se invart treburile? :)
cu inocenta si bune intentii nu ajungi nicaieri, in politica, in tara asta, sa stii.

#32
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

 ursamajor, on 12 februarie 2018 - 11:41, said:

Să fi cunoscut ce? Poate să fii cunoscut. Posted Image

Da.

#33
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008
Daca iti place democratia directa poti sa incerci cu noi. Doar ca sustinerea e destul de slaba, suntem 40 majoritatea plecati. Da in 2 ani.. cine stie. Conditia e sa tii cont de ce spune comunitatea, probabil prin intermediul unui site.

#34
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Citind intrebarea ta, imi dau seama ca nu te pricepi (aproape) deloc la politica; ai insa un entuziasm specific tinerilor.
Din pacate sansele ca tu sa devii primar sunt aceleasi pe care le are un amator fara niciun meci sau antrenament de box sa castige o partida cu un boxer profesionist. Exista, dar.. sunt reduse.
Dar, cine stie, in timp, ti-ar putea creste sansele (daca te mai tine entuziasmul).
Un politician povestea ca la inceputurile lui in politica, tot cam pe la varsta ta, maica stareta de undeva l-a recomndat prim ministrului de atunci; si unul din delegatia prim ministrului l-a intrebat: ce poti face pentru noi ? Bnauiesc ca a facut bine, daca a ajuns primar de municipiu resedinta de judet.
Alt tanar, in facultate, a lucrat la Bucuresti, ca secretar pentru o femeie vicepresedinte de partid (intamplator tatal lui era cineva cu bani si/sau influenta printr-un judet); apoi, cand s-au facut listele pentru consilierii judeteni, de la Bucuresti a venit directiva ca tanarul promitor sa primeasca loc eligibil pe lista; si, a primit.
Alt tanar, era prin facultate sef de camin, sef de asociatie studenteasca; acum e deputat si ministru (sau a fost ministru; nu am urmarit cu atentie, erau barfe ca s-a cam suparat Dragnea pe el la ultima remaniere a prim ministrului).
Mai era unul de varsta medie, fost castigator al Balonului de aur, a ajuns presedinte de tara.
Dupa cum vezi depinde doar de tine; pe cine cunosti tu si cine te cunoaste pe tine.

#35
cisadragon1

cisadragon1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 13.12.2017

 paznicmare, on 12 februarie 2018 - 09:15, said:



Eu zic sa pui mana pe carte prima data.
Invata pentru inceput cu ce se mananca functia de Primar, cum este organizata administratmult ara, judetul municipiul, orasul si comuna, precum si partidele politice.
Tare mi-e ca nici BAC-ul nu il ai luat.

Din fericire am bacalaureatul luat deja, ba mai mult termin si facultatea in vara.

 Kokoshmare, on 12 februarie 2018 - 09:53, said:

Hai sa ii dam omului putin credit.
Initiator, ai doi ani la dispozitie sa te pregatesti. Citesti legislatia, te informezi la tine in comuna de primari, de consilieri care cu care e si cel mai important cine da banu', care sunt sprijinitorii.
O idee ar fi sa ii dai niste mail -uri tipei asteia
http://evz.ro/cea-ma...adenilor-d.html
si sa te indrume si ea.

Mulțumesc, in sfarsit cineva care se gandeste si sa ajute, nu numai sa critice.

 JurasikMan, on 12 februarie 2018 - 09:19, said:

Dragoane ...din modul in care ai pus problema reiese ca esti inapt pentru politica . Ramai la ce faci acum .

Consideri faptul ca m-am nascut in interiorul unui sediu de partid politic? Am adresat aceasta intrebare in speranta ca o sa gasesc ceva ajutor, nu sa aflu daca sunt sau nu bun pentru politica. Imi cunosc abilitatile si limitele a ceea ce pot face. Nu am nevoie de nimeni sa imi spuna daca sunt sau nu bun la ceva ce nici nu am incercat inca. O sa aflu pe pielea mea acest lucru.

 republicall, on 12 februarie 2018 - 12:41, said:

Daca iti place democratia directa poti sa incerci cu noi. Doar ca sustinerea e destul de slaba, suntem 40 majoritatea plecati. Da in 2 ani.. cine stie. Conditia e sa tii cont de ce spune comunitatea, probabil prin intermediul unui site.
Despre ce comunitate este vorba?

 rosix, on 12 februarie 2018 - 11:20, said:



Selecteaza doar un candidat in functie de cat de mare e spaga data sau cati bani a adus la partid.  Exista si alte criterii - in special de imagine (sa dea bine la popor si sa poata da o masa la popor in ajun de alegeri) dar banii sunt cei mai importanti, de asta, in general se baga oameni de afaceri locali, care sunt atat cunoscuti de popor cat si capabili sa dea o masa sau niste pungi cu mancare in comuna.   In caz ca vrei sa candidezi singur - trebuie sa aduni semnaturi.

Cam asta e sistemul pe care s-a mers pana acum in cazul comunei mele, insa eu ma bazez pe faptul ca varsta mea poate fi un factor decisiv in urmatoarele alegeri.

#36
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 26.02.2008

 cisadragon1, on 12 februarie 2018 - 16:53, said:

Despre ce comunitate este vorba?
https://www.facebook...ocratieDirecta/
http://www.democratiedirecta.com/blog/
https://ro.wikipedia...rectă_Romùnia

E un partid micut infiintat pe baza legii cu 3 membri, functioneaza pe baza democratiei directe https://en.wikipedia...irect_democracy

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate