Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inlocuire Componente PC

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#19
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
nu ma grabesc oricum. voiam doar ceva informatii. oricum o sa plec la munca si ma intorc undeva prin noiembrie. sa vedem atunci cum sunt preturile :)

#20
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 16:17, said:

...
Placa aia de baza chiar asa buna e de nu se leaga nimeni de ea? Posted Image) probabil ca e mica ca dimensiuni am impresia ca trebuie schimbata.
Păi placa aia de bază n-o să rămână mică, va avea şi ea o perioadă de creştere(ca la copii), în schimb SSD-ul de 120GB n-o să mai crească!Posted Image

#21
AwkwardMe

AwkwardMe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,866
  • Înscris: 19.07.2013
Daca esti multumit de performanta schimba-i aspectul. Cauta o carcasa care sa iti placa si personalizeaz-o.

//poti sa bagi astfel cateva sute de lei sau cateva mii de lei. . .in functie de cati bani ai de tocat.

Edited by AwkwardMe, 10 February 2018 - 22:09.


#22
e2k

e2k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,325
  • Înscris: 15.10.2004

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:54, said:

doar de dragul de a schimba Posted Image pasiunea de a cheltui bani Posted Image) imi place sa evoleze PC-ul meu odata cu tehnologia, jocurile noi, etc.

Inteleg pasiunea de a cheltui bani, o am si eu si mie imi place sa evolueze PC-ul meu insa de cand nu mai platesc parintii mei aceasta pasiune s-a cam evaporat. Posted Image

La ce aplicatii folosesc eu un upgrade scump nu ar face foarte mare diferenta si asta ma tine sa nu fac upgrade-ul. O evolutie extraordinara a fost cand i-am pus SSD si mai multa memorie RAM.

Inainte se zicea ca tehnologia evolueaza extraordinar de repede si trebuie sa faci upgrade frecvent ca sa nu ai un calculator depasit acum insa, cel putin pentru mine, acest lucru nu mai este adevarat.

Cred ca doar cei mai inraiti gameri si relativ putinii oameni care folosesc niste aplicatii care au nevoie de mare putere de procesoare chair trebuie sa faca upgrade frecvent. Pentru majoritatea oamenilor, daca au SO-ul pe SSD si minim 8GB de RAM, nu cred ca upgrade-ul frecvent mai este necesar. Mai ales daca au un procesoar vechi dar care are a fost in top la vremea lui (gen i7) nu vor fi probleme pe o perioada relativ lunga de timp.

#23
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:48, said:

Salutare tuturor.

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 16:28, said:

castig banii, normal. dar imi place sa cheltui pe lucruri care ma satisfac dar cu o oarecare limita desigur.
Va rog ,imi puteti da cateva informatii cu privire la PC.ul meu, in sensul in care ar trebui schimbat ceva. Eu ma gandesc sa schimb placa de baza pentru inceput si dupa nu mai stiu. astept raspunsurile voastre cu tot cu exemple compatibile pe care le.as putea avea.
Aceasta unitate a fost facuta acum 3 ani, cu mici modificari pana in prezent.
PC-ul meu este urmatorul:

-procesor: Intel Core i5-4460, LGA1150, 4 nuclee, Frecventa 3.2 GHz, Turbo 3.4GHz, Cache L3 6MB
vezi daca gasesti ieftin pe olx un Haswell Refresh i5-4690 (k sau non-k) sau i7 chiar !

-placa video: Gigabyte GeForce GTX 960 2GB GDDR5 128-bit [Mini ITX]
aici chiar nu ai cum sa schimbi ! pt. ca preturile in magazine sunt prea mari iar SH risti sa cumperi o placa video forjata;
poate ai noroc sa gasesti un chilipr, adica un GTX 1060(Ti), 1070 sau 1080 putin folosita dar nu cred Posted Image

-placa de baza: Asrock B85M-DGS, Socket 1150, Chipset Intel B85, Micro ATX
poti schimba placa de baza ASRock cu una mai buna:
GIGABYTE GA-B85M-DS3H-A la 200 Lei
[ https://i.imgur.com/x1sXa6i.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.olx.ro/o...html#83aa202d9a
GIGABYTE GA-B85-HD3 la 250 Lei
[ https://i.imgur.com/AxWwjI3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
https://www.olx.ro/o...html#83aa202d9a

-RAM: 2x Kingston DDR3 8GB 1600MHz CL10 HyperX Fury Series
vezi ca asta vinde 8GB Ram ddr3 la 200 Lei
https://www.olx.ro/o...html#83aa202d9a
sau gasesti tu la altcineva 2x 4GB ddr3 sa populezi toate sloturile RAM pe placa de baza;
cica minimum de RAM la ora actuala e 16GB !

-sursa: Sirtec HPC-500-G12S Element Bronze
daca nu se incinge, nu are probleme de voltaj si nu face galagie, pastreaza-o !

-HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB SATA3 64MB
daca nu are bad-uri, nu se incinge, nu face galagie si viteza de scriere/citire e mare, pastreaza-l !

-SSD: Solid State Drive (SSD) Intel E5400S, 120GB, 2.5"
daca e functional si scrie/citeste repede pastreaza-l !

-ventilatoare: 2x Ventilator SilentiumPC Zephyr 80 v2, 1400 RPM (temperatura pe procesor 30-50 grade oricat ar fi de solicitat)
daca nu fac galagie pastreaza-le !

-carcasa: DeepCool TESSERACT BF
cam anosta carcasa, cauta una mare pt. placi de baza ATX sau chiar E-ATX si panou transparent sa vezi ledurile !
cu plexiglass:
https://www.pcgarage...-da-plexiglass/
cu tempered glass:
https://www.pcgarage...tempered-glass/
P.S.:
daca ma intrebi pe mine, eu nu as schimba nimic la PC-ul tau !
As astepta pana in Luna Noiembrie  Posted Image

#24
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:54, said:

doar de dragul de a schimba Posted Image pasiunea de a cheltui bani Posted Image) imi place sa evoleze PC-ul meu odata cu tehnologia,........

acum in era 72 core mai stai pe 4 core? .....................

Attached Files

  • Attached File  72.jpg   38.4K   13 downloads


#25
maxb2000

maxb2000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,452
  • Înscris: 14.01.2011
Aceeasi parere ca si colegii de mai sus. Nu merita sa schimbi nimic in acel sistem. Dar daca as avea bani si nu am ce face cu ei, as baga in i7 4770K + OC la 4.5 GHz cu racire pe apa, carcasa noua cu RGB-uri, upgrade RAM la 16 GB, SSD 1 TB pentru OS si date + inca unul pentru backup in caz ca se duce primul aka RAID 1.

#26
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015

View Postc_anicai, on 11 februarie 2018 - 10:05, said:

acum in era 72 core mai stai pe 4 core? .....................
vand acu masina si iau unu d.asta :))

View Postmaxb2000, on 11 februarie 2018 - 10:17, said:

Aceeasi parere ca si colegii de mai sus. Nu merita sa schimbi nimic in acel sistem. Dar daca as avea bani si nu am ce face cu ei, as baga in i7 4770K + OC la 4.5 GHz cu racire pe apa, carcasa noua cu RGB-uri, upgrade RAM la 16 GB, SSD 1 TB pentru OS si date + inca unul pentru backup in caz ca se duce primul aka RAID 1.
16bg ram am deja. i7 4770k nu gasesc pe emag asa sa vad cat e dar am gasit 7700K 4.20GHz compatibil cu placa mea de baza. ar fi ok? vad ca tot 4 nuclee are. nu prea stapanesc informatiile astea.

#27
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008
Nu este compatibil, sunt 3 generatii intre ele si multe diferente fizice, socket diferit, suport pentru ddr4 etc.

#28
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007

View Postvladuzzo12, on 11 februarie 2018 - 13:32, said:

vand acu masina si iau unu d.asta Posted Image)

ziceam si eu daca tot ai zis ca esti pasionat sa cheltuiesti pt tehnologii noi, nu m-am gandit ca trebuie mai intai sa faci acei bani dupa ce vinzi ceva

#29
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015

View Postc_anicai, on 11 februarie 2018 - 14:09, said:

ziceam si eu daca tot ai zis ca esti pasionat sa cheltuiesti pt tehnologii noi, nu m-am gandit ca trebuie mai intai sa faci acei bani dupa ce vinzi ceva
normal ca trebuie sa.i fac....daca eram baiat de bani gata aveam tot ce voiam fara sa.mi bat capu cu fiecare piesa :))

#30
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Ma scuzi, din ce ai spus parea ca esti putred de bogat

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:54, said:

doar de dragul de a schimba Posted Image pasiunea de a cheltui bani Posted Image) imi place sa evoleze PC-ul meu odata cu tehnologia, jocurile noi, etc.


#31
paulicamic

paulicamic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 28.02.2009
Fi-miu avea (si are) cam ce ai tu (i5-4590 cu GTX960 4GB, 2x8GB DDR3 Adata, SSD 120GB Adata) Aceeasi placa de baza. Nu te baga sa o schimbi. Este mica asa e, e un flex-ATX dar este una dintre cele mai fiabile placi de baza.
https://www.pcgarage...srock/b85m-dgs/

I-am cumparat o GTX1060 6GB MSi Armor. Ma felicit ca am luat-o acum un an cu 1220RON. Din pacate acum pretul placilor video este obscen de mare. Mai asteapta vedem ce apare de la nVidia (Volta) Daca te grabesti oricum o GTX1060 ar fi un salt de vreo 70% fata de ce ai acum. Iar GTX1060 3Gb ar fi cu vreo 56% peste ce ai acum.

Si la procesor zic sa mai astepti. Daca te orientezi la i7-4770 ok, nu are sens i7-4770k. Pe placa ta de baza nu poti sa faci overclock si din cauza asta i7-4700k este acelasi lucru cu i7-4700 pe placa ta de baza. Insa n-ar fi rau sa vânezi un i7-4790k la pret bun. Second ca noi nu mai gasesti si oricum daca gasesti nu merita banii. i7-4790k vine la 4GHz stock deci e ceva si este cam cu 20% sub i7-7700k care nu este compatibil cu placa ta de baza. Oricum in gaming acesti 20% conteaza foarte putin, mai importanta este placa video.

Ce am facut la calculatorul lui fi-miu am luat o placa audio. Xonar DGX. Este ieftina, pe partea de boxe nu câstigi mare lucru dar pt casti este diferenta uriasa fata de audio onboard.

Ca o nota personala mie nu imi plac carcasele mari. Dar asae este dupa gustul fiecaruia.

Edited by paulicamic, 15 February 2018 - 17:48.


#32
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,158
  • Înscris: 24.11.2006

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:54, said:

doar de dragul de a schimba Posted Image pasiunea de a cheltui bani Posted Image) imi place sa evoleze PC-ul meu odata cu tehnologia, jocurile noi, etc.

Deci, asadar si prin urmare la ce vrei sa-l folosesti intr-un final?
Te contrazici de unul singur si nici macar nu stii ce-ti doresti defapt. Umila mea parere: vinde-l drept SH, pune ceva banuti peste, mai multi, e foarte adevarat, si cumpara-ti unul nou. Ca e vorba de o configurtie bazata pe un procesor INTEL sau AMD alegerea iti apartine. Fiecare dintre procesoare au avantaje sau dezavantaje.
Sa schimbi doar de dragul de a schimba ceva mi se pare o utopie. Daca respectivul PC iti face fata cu brio cerintelor pe care le ai de ce sa-l schimbi? Doar de dragul de a avea ceva nou, ceva nou din care vei folosi doar 20% din ceea ce poate face?
Sincer nu te inteleg...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate