Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Inlocuire Componente PC

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
Salutare tuturor. Va rog ,imi puteti da cateva informatii cu privire la PC.ul meu, in sensul in care ar trebui schimbat ceva. Eu ma gandesc sa schimb placa de baza pentru inceput si dupa nu mai stiu. astept raspunsurile voastre cu tot cu exemple compatibile pe care le.as putea avea.
Aceasta unitate a fost facuta acum 3 ani, cu mici modificari pana in prezent.
PC-ul meu este urmatorul:

-procesor: Intel Core i5-4460, LGA1150, 4 nuclee, Frecventa 3.2 GHz, Turbo 3.4GHz, Cache L3 6MB

-placa video: Gigabyte GeForce GTX 960 2GB GDDR5 128-bit [Mini ITX]

-placa de baza: Asrock B85M-DGS, Socket 1150, Chipset Intel B85, Micro ATX

-RAM: 2x Kingston DDR3 8GB 1600MHz CL10 HyperX Fury Series

-sursa: Sirtec HPC-500-G12S Element Bronze

-HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB SATA3 64MB

-SSD: Solid State Drive (SSD) Intel E5400S, 120GB, 2.5"

-ventilatoare: 2x Ventilator SilentiumPC Zephyr 80 v2, 1400 RPM (temperatura pe procesor 30-50 grade oricat ar fi de solicitat)

-carcasa: DeepCool TESSERACT BF

#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Scopul schimbarii ? sau doar de dragul de a schimba ceva ?

#3
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
doar de dragul de a schimba :) pasiunea de a cheltui bani :)) imi place sa evoleze PC-ul meu odata cu tehnologia, jocurile noi, etc.

#4
mybrandnewmail59

mybrandnewmail59

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 841
  • Înscris: 21.01.2018
LOL, e si asta o chestie.
Buget ?

Oricum, zici ca vrei sa schimbi placa de baza.
In acest caz, cam trebuie schimbat si procesor si memoria.
Deci... are rost, totusi ?!
Concret, ce faci pe calculator si ce probleme ai intimpinat din cauza acestor componente ?

#5
c_anicai

c_anicai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,286
  • Înscris: 25.01.2007
Dupa cum zice buget nelimitat, ori incearca un i7 4770, 1080ti , sau daca nu alt pc cu totul nou

Edited by c_anicai, 10 February 2018 - 16:00.


#6
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
nu am intampinat nici o problema. merge chiar f bine. doar ca ma gandeam asa pe parcurs la ce as putea modifica la el. Iar ce fac pe el...orice as vrea sa fac trebuie sa ruleze foarte bine. buget se rezolva, doar sa nu vbim despre i9 si chestii d.astea :D

#7
eolianu

eolianu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,171
  • Înscris: 01.03.2010
Placa de baza poti sa o lasi. Procesorul duce fara probleme dar daca vrei neaparat , pune cel mai bun procesor care este suportat de placa aia de baza. i5 sau i7 probabil. PLaca video este slaba , era si acum 3 ani. Inlocuieste-o cu minim GTX 970. Ideal GTX 980. Sursa...treci pe Seasonic 5-600 W este suficient. Nu in ultimul rand , SSD-ul , depinde de nevoi sunt mai multe combinatii dar sa zicem de bun simt , unul de 500 Gb sau daca tot zici ca ai pasiunea de a cheltui , unul de 500 Gb pt sistem si unul de 1 TB pentru date , jocuri etc. Minim 2-3 ani nu ai treaba joci cam orice pe High - Ultra.

#8
marius87ism

marius87ism

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,801
  • Înscris: 18.11.2012
Stii vorba aia cu "ain't broke, don't fix it"?

#9
AMAN_SER

AMAN_SER

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,566
  • Înscris: 10.11.2008

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:48, said:

Salutare tuturor. Va rog ,imi puteti da cateva informatii cu privire la PC.ul meu, in sensul in care ar trebui schimbat ceva. Eu ma gandesc sa schimb placa de baza pentru inceput si dupa nu mai stiu. astept raspunsurile voastre cu tot cu exemple compatibile pe care le.as putea avea.
Aceasta unitate a fost facuta acum 3 ani, cu mici modificari pana in prezent.
PC-ul meu este urmatorul:

Quote

-procesor: Intel Core i5-4460, LGA1150, 4 nuclee, Frecventa 3.2 GHz, Turbo 3.4GHz, Cache L3 6MB

Poti pune un i7 dar daca nu faci ceva intens nu merita, eventual un SH.

Quote

-placa video: Gigabyte GeForce GTX 960 2GB GDDR5 128-bit [Mini ITX]
O placa nou gen gtx1070  sau gtx1060

Quote

-placa de baza: Asrock B85M-DGS, Socket 1150, Chipset Intel B85, Micro ATX
-nimic de facut

Quote

-RAM: 2x Kingston DDR3 8GB 1600MHz CL10 HyperX Fury Series
suficient plus ca acum 16GB DDR4 costa peste 700 lei

Quote

-sursa: Sirtec HPC-500-G12S Element Bronze
nimic de facut

Quote

-HDD: Western Digital Caviar Blue 1TB SATA3 64MB

-SSD: Solid State Drive (SSD) Intel E5400S, 120GB, 2.5"

-ventilatoare: 2x Ventilator SilentiumPC Zephyr 80 v2, 1400 RPM (temperatura pe procesor 30-50 grade oricat ar fi de solicitat)

-carcasa: DeepCool TESSERACT BF
nimic de facut,


Ca o nota tin sa mentionez ca preturile la ram si placile video sunt mult mai mari si se vor mentine o perioada adica ori cumperi ceva sh -uri si mai mergi vreo 2 ani cu ele ori arunci acum ceva bani seriosi pe ce se considera high end la ora actuala.

#10
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:54, said:

doar de dragul de a schimba Posted Image pasiunea de a cheltui bani Posted Image)
Pasiunea ta de a cheltui banii va merge mana-n mana cu scumpirea placilor video

#11
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015
aaaa da am observat :)) Placa video ASUS GeForce® GTX 1060 DUAL, 6GB GDDR5, 192-bit. e ok? Placa aia de baza chiar asa buna e de nu se leaga nimeni de ea? :)) probabil ca e mica ca dimensiuni am impresia ca trebuie schimbata.

#12
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,328
  • Înscris: 01.12.2001

View Postvladuzzo12, on 10 februarie 2018 - 15:54, said:

doar de dragul de a schimba Posted Image pasiunea de a cheltui bani Posted Image) imi place sa evoleze PC-ul meu odata cu tehnologia, jocurile noi, etc.
In acest caz: schimba tot. Nu pastra nici macar un cablu UTP.

#13
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015

View Postdorin_2k, on 10 februarie 2018 - 16:17, said:

In acest caz: schimba tot. Nu pastra nici macar un cablu UTP.
nici chiar asa

View Posteolianu, on 10 februarie 2018 - 16:05, said:

Placa de baza poti sa o lasi. Procesorul duce fara probleme dar daca vrei neaparat , pune cel mai bun procesor care este suportat de placa aia de baza. i5 sau i7 probabil. PLaca video este slaba , era si acum 3 ani. Inlocuieste-o cu minim GTX 970. Ideal GTX 980. Sursa...treci pe Seasonic 5-600 W este suficient. Nu in ultimul rand , SSD-ul , depinde de nevoi sunt mai multe combinatii dar sa zicem de bun simt , unul de 500 Gb sau daca tot zici ca ai pasiunea de a cheltui , unul de 500 Gb pt sistem si unul de 1 TB pentru date , jocuri etc. Minim 2-3 ani nu ai treaba joci cam orice pe High - Ultra.
am luat ssd-ul doar pentru windows. n.am mai bagat nimic altceva pe el.

#14
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
My 2 cents:
- "upgrade-ul" acesta este inutil.
- tot timpul tehnologia de ultima generatie a fost supraevaluata la pret iar investitiile in asa ceva au fost mereu paguboase daca  s-a folosit pentru a face bani.
- banii pe care intentionezi sa ii cheltuiesti ii castigi tu sau ii primesti degeaba? Intreb pentru ca cine munceste pentru niste bani se gandeste bine cum sa ii cheltuie cu folos.

#15
DeathRow

DeathRow

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 05.01.2018
doar placa video trebuie schimbata pt performanta in jocuri, daca zici ca n ufaci altceva cu el, performanta in alta parte nu iti trebuie, doar ca momentan nu se mertita, preturile sunt exorbitante, mai asteapta.

#16
vladuzzo12

vladuzzo12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 17.03.2015

View Postradurus, on 10 februarie 2018 - 16:25, said:

My 2 cents:
- "upgrade-ul" acesta este inutil.
- tot timpul tehnologia de ultima generatie a fost supraevaluata la pret iar investitiile in asa ceva au fost mereu paguboase daca  s-a folosit pentru a face bani.
- banii pe care intentionezi sa ii cheltuiesti ii castigi tu sau ii primesti degeaba? Intreb pentru ca cine munceste pentru niste bani se gandeste bine cum sa ii cheltuie cu folos.
ii castig eu,normal. si cei cu care am cumparat aceaste compoente acum 3 ani tot eu i.am muncit. dar imi place sa cheltui pe lucruri care ma satisfac dar cu o oarecare limita desigur.

#17
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005
Ce jocuri joci? Dacă joci fps-uri hardcore și la rezoluții mari, se justifică schimbarea plăcii video. Altfel, nu prea.

#18
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Exceptand procesorul care inca are un pret rezonabil,ai ales cel mai prost moment sa faci upgrade, placile video in special au preturi exorbitante,gandeste-te ca un 1060 de 6 gb trebuia sa fie undeva in jur la 12 meleoane,unde era si rx 480, acum insa rx-ul nu-l gasesti nicaieri si geforce-ul e scump de nu merita.Oricum,daca nu te doare nu le schimba fiindca nvidia lanseaza Ampere (cel putin asa e zvonul) in aprilie.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate