Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

statul vs antreprenor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

View Postceanu1980, on 09 februarie 2018 - 23:38, said:

zici ca se face misto
dar nisa restaurantelor ce este?
Ce este? Astept cu interes explicatia ta

#20
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
hai dai batai,spune orasul si specificul restaurantului
ti se par ca sunt putine?

#21
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
Eu in continuare astept explicatia ta :) Dupa mai vorbim

#22
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

View Posttornad0, on 09 februarie 2018 - 23:28, said:

Iti inteleg frustrarea, dai vina pe tot sistemul, dar daca ar fi sa ma ghidez dupa aceasta mentalitate, pai n-as mai face niciodata nimic in tara asta plina de iobagi si ministri rasariti peste noapte, si ar trebui sa-mi accept soarta, nu?

NU!
dacă nu accepţi sfatul meu, fă-mi în ciudă şi deschide cel mai tare centru de distracţii din estul imperiului! comparabil cu....hmmm....chiar nu am nici un exemplu în est... am în sud, Bamboo!

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posttornad0, on 09 februarie 2018 - 20:48, said:

de ce pentru a supravietuii suntem nevoiti sa recurgem la tot felul de tertipuri de a fura statul?

Nu ești nevoit să recurci la tertipuri de a fura statul. Asta o fac cei care nu pot supraviețui. Dacă afacerea ta nu e profitabilă, dar faci evaziune și devine profitabilă, nu înseamnă că ești un bun afacerist, ci hoț. E mai ușor să furi decât să produci. În final, tot pe tine te furi, pentru că te prind și nu sunt deloc prietenoși când văd că ai călcat pe bec.


Cam asta e problema afaceristului român. Se bagă în afaceri neprofitabile, face evaziune, pe urmă plânge că ce rău e statul, că-l amendează, că taxele și amenzile sunt mari. Avem o cultură economică foarte precară, nu se predă în școli, afaceristul începător își imaginează că dacă vinde un covrig cu 50 de bani înseamnă că a făcut profit 50 de bani. Când află că din ăia 50 de bani trebuie să plătească taxe și impozite, îi dă cu virgulă și realizează că afacerea lui nu e profitabilă. Se simte "împins" către evaziune, dar nu-l împinge nimeni. Ar fi trebuit să știe de respectivele impozite și taxe de la începerea afacerii.

Statul n-are absolut nici o problemă cu tine cât timp nu încerci să-i furi sau să-i fentezi. Cum începi să-i furi, te iau la întrebări. Dacă-ți vezi de treabă, respecți legislația, n-ai absolut nici o problemă.


Altă concepție greșită este aceea conform căreia există o cale de mijloc. Adică unii gândesc "respect marea parte a legilor, acum doar n-o să fie problemă dacă nu le respect chiar pe toate". O să fie fix aceleași probleme. Poate că îți va fi mai ușor să-ți revii, dar tot vei avea probleme și va trebui să le rezolvi la un moment dat.


Dacă din start te gândești la evaziune, ai luat-o deja pe un drum greșit. O să auzi de la mulți povești conform cărora erau corecți, a venit statul și i-a închis. În mai toate cazurile, erau corecți în viziunea lor. Erau corecți pe ideea "a expirat doar de-o zi, e bună".


Știi cât sunt taxele, trebuie să înțelegi în ce te bagi. Dacă ți se par sufocante, nu te bagi.


Statul nu e un concept abstract. Statul suntem noi. Afacerea mea, a ta, persoanele fizice, toți. Ne furăm unii pe alții când furăm "statul". Avem nevoie de genul ăsta de centralizare, pentru că altfel nu ne-am putea dezvolta. Cum ai putea asfalta o stradă? Fiecare face în fața porții? Ai nevoie de o centralizare, prin intermediul căreia cetățenii să ia decizii care îi afectează pe toți.

#24
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

View PostSmurfK, on 11 februarie 2018 - 16:47, said:

Statul n-are absolut nici o problemă cu tine cât timp nu încerci să-i furi sau să-i fentezi. Cum începi să-i furi, te iau la întrebări. Dacă-ți vezi de treabă, respecți legislația, n-ai absolut nici o problemă.

Normal ,cum mama naibii sa furi mai mult ca el? Parca cu cit respecti mai mult statul cu atit te racoreste cu alte si alte taxe.
Evident ca unde statul te respecta e altceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate