Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

statul vs antreprenor

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
Urmeaza sa-mi deschid o afacere in domeniul alimentatiei publice si am o mica ingrijorare. Ingrijorare care imi este alimentata de ceea ce aud de la prieteni, cunostinte, din ceea ce mai citesc, si anume, de ce pentru a supravietuii suntem nevoiti sa recurgem la tot felul de tertipuri de a fura statul?

Sunt de acord cu plata taxelor, dar nu sunt ele prea sufocante? Cat, in procente, impartim cu statul? Ce aport aduce statul afacerii noastre? De ce statul impinge mediul de afaceri spre evaziune? In alte tari e la fel?

Edited by tornad0, 09 February 2018 - 20:48.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Alimentatie publica. Propun sa visezi legile si normele sanitare, apoi alea economice.

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 tornad0, on 09 februarie 2018 - 20:48, said:

Sunt de acord cu plata taxelor, dar nu sunt ele prea sufocante? Cat, in procente, impartim cu statul? Ce aport aduce statul afacerii noastre?

Ba da, sunt sufocante dar daca gandesti asa nu te mai apuci de nimic. Nu-ti otravi mintea cu tot felul de chestii legate de statul roman, concentreaza-te asupra afacerii, vezi cum poti sa faci sa merga cat mai bine, apoi vei vedea tu cum faci cu statul.

#4
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 rosix, on 09 februarie 2018 - 21:03, said:

Ba da, sunt sufocante dar daca gandesti asa nu te mai apuci de nimic. Nu-ti otravi mintea cu tot felul de chestii legate de statul roman, concentreaza-te asupra afacerii, vezi cum poti sa faci sa merga cat mai bine, apoi vei vedea tu cum faci cu statul.
Ce vis frumos...lasa ca au grija controalele sa te trezeasca....dream on.Posted Image  

Parerea mea este ca cea mai buna afacere , in tara asta, este:  
Spoiler
Statul este un prost administrator dar un excelent controlor.

Edited by MembruAnonim, 09 February 2018 - 21:16.


#5
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
Interesant, vei fi primul invazionist.
Succes!
Este indicat sã te arunci ca mai apoi sã afli dacã este sau nu apã-n bazin...durerea e mai scurtã!

Edited by sarac.lipit, 09 February 2018 - 21:11.


#6
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
S-a cam dus vremea magazinelor de cartier

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
1. Cred ca inainte de a te apuca de afacere vezi care sunt costurile.
- chirie
- salarii si taxe
- utilitati
- impozite

2. In domeniul alimentatiei publice sunt multe organisme care te calca ciclic si ai de ales intre a da spaga ("dreptul") sau un noian de amenzi.
Ca de obicei, la noi sunt N legi, regulamente etc.
Nu iti fa iluzii, abuzeaza pana si politia comunitara!

3. O sa ai impozit pe cifra de afaceri, deci cam greu sa mai intereseze statul de cheltuielile tale...

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Adm, on 09 februarie 2018 - 21:23, said:

1. Cred ca inainte de a te apuca de afacere vezi care sunt costurile.
- chirie
- salatrii si taxe
- utilitati
- impozite

....

Nu este nevoie sa vada nimic, orice va vedea si isi va face un plan, va vedea ca nu functioneaza pentru ca tot ce s-a enumerat la 1. este efemer.

4. Mana de lucru, specializata . Daca nu e specializata, este rau. Daca este specializata iar este rau, ti-o fura altii.

Edited by MembruAnonim, 09 February 2018 - 21:34.


#9
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

 YourFan, on 09 februarie 2018 - 21:10, said:

S-a cam dus vremea magazinelor de cartier
Postezi doar asa sa te afli in treaba? Incearca sa argumentezi cand afirmi ceva.

 MembruAnonim, on 09 februarie 2018 - 21:28, said:

Nu este nevoie sa vada nimic, orice va vedea si isi va face un plan, va vedea ca nu functioneaza pentru ca tot ce s-a enumerat la 1. este efemer.

4. Mana de lucru, specializata . Daca nu e specializata, este rau. Daca este specializata iar este rau, ti-o fura altii.
De ce asa negativist? Posted Image

Edited by tornad0, 09 February 2018 - 21:55.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 tornad0, on 09 februarie 2018 - 21:51, said:


De ce asa negativist? Posted Image

Pentru ca am umblat pe drumurile astea.

#11
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

 MembruAnonim, on 09 februarie 2018 - 21:52, said:


Pentru ca am umblat pe drumurile astea.
Ai activat in nisa restaurantelor?

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu, a privatizatilor. Asta cu restaurantele este foarte grea, cred. Nu zic ca nu se poate, se poate orice....dar cat chin si cate nopti nedormite...si dupa atata efort, te trezesti ca vine unul si iti frige o amenda ca ti-a zburat profitul pe 3-4 luni.

Edited by MembruAnonim, 09 February 2018 - 22:07.


#13
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 tornad0, on 09 februarie 2018 - 21:55, said:

Ai activat in nisa restaurantelor?
Axeazã-te pe nișa praznicelor. Nu dai greș!

#14
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007
Pacat ca unii dintre voi va pierdeti vremea pe forum cu mistocareala in loc sa veniti cu ceva constructiv

#15
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006

 tornad0, on 09 februarie 2018 - 22:47, said:

Pacat ca unii dintre voi va pierdeti vremea pe forum cu mistocareala in loc sa veniti cu ceva constructiv
Constructiv?
7 milioane au plecat de nebuni...
3 milioane mãnîncã rãdãcini...dupã un boulean ajuns ministru pus sã-i impoziteze...vre-o 4 milioane plozi și conaționali, 5milioane pensionari, 3milioane pe salar minim
Și dorești sfaturi constructive....sã ce??? Și cui?
Am zis praznice! Știu cîteva locații ce o tîrîie de azi pe mîine ....cã restu-s varzã!!!
Cã școli private fac nemții aici. N-ai loc. Hotelurile sunt ale politicienilor, nu le faci concurențã...

Edited by sarac.lipit, 09 February 2018 - 23:15.


#16
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003
Orice ai face NU te juca cu mancarea, adica s-o reciclezi sau altceva...orice e (aproape) permis dar nu te juca cu mancarea, joaca corect cu cei de care ai cea mai mare nevoie, recte clientii!  In rest fara prea multe detalii nu ai ce sfaturi pertinente sa primesti, sunt o gramada de variabile care pot merge prost dar ca idee generala da, o sa ai mult, mult mai multa bataie de cap cu statul si darile si obligatiile si controalele si documentatia decat cu concurenta sau climatul economic. Asta daca vrei sa joci corect, desi  nu te va salva de la sanctiuni  in cel mai bun caz vor fi minime dar de scapat nu ai cum decat daca ai spate baban ...caz in care nu mai intrebai aici. Dar daca vrei sa dai buleala da-o cui merita, nu clientilor, angajatilor sau furnizorilor.

#17
tornad0

tornad0

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 01.07.2007

 sarac.lipit, on 09 februarie 2018 - 23:03, said:

Constructiv?
7 milioane au plecat de nebuni...
3 milioane mãnîncã rãdãcini...dupã un boulean ajuns ministru pus sã-i impoziteze...vre-o 4 milioane plozi și conaționali, 5milioane pensionari, 3milioane pe salar minim
Și dorești sfaturi constructive....sã ce??? Și cui?
Am zis praznice! Știu cîteva locații ce o tîrîie de azi pe mîine ....cã restu-s varzã!!!
Cã școli private fac nemții aici. N-ai loc. Hotelurile sunt ale politicienilor, nu le faci concurențã...
Iti inteleg frustrarea, dai vina pe tot sistemul, dar daca ar fi sa ma ghidez dupa aceasta mentalitate, pai n-as mai face niciodata nimic in tara asta plina de iobagi si ministri rasariti peste noapte, si ar trebui sa-mi accept soarta, nu?

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,158
  • Înscris: 15.05.2008
zici ca se face misto
dar nisa restaurantelor ce este?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate