Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20
 Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...
 Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...
 Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 

[HELP] Virus GDCB

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Vă salut,

Am o prietena care a lucrat la multe proiecte pentru facultate si de pe site-ul facultatii a luat un virus care i-a criptat toate fisierele cu extensia. doc, txt, jpg, pdf in fisiere GDCB, in fisierul txt care i-a aparut peste tot scria ceva de genu' ca sa plateasca 800€ pentru decriptare (lol) :)).

Cum  as putea sa ii recuperez proiectele criptate?

Am incercat asa : prin  safe mode am cautat si am sters de peste tot unde s-a infiltrat acel txt care defapt este executabil bindat, am sters din registrii de peste tot acel fisier si era in nenumărate locuri, cu fara-pirateries boot dvd am rulat kaspersky dar degeaba, registry repair dar degeaba. Am scos de la msconfig acel "gdcb" dar tot degeaba. Dupa un rr e la loc...

Daca iau fisierele pe un stick si le bag in pc prin oracle o sa rezolv ceva?

Ce as putea sa mai incerc?


Multumesc anticipat


Ps. Are windows 7

Edited by iulyusfagaras69, 07 February 2018 - 00:33.


#2
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu ai niciun restore point? Oricum,sanse mari nu sunt,deci s-a cam dus munca.Nu are totusi nicio forma de antivirus,vad ca e descoperit in 30 ianuarie,cam orice provider ce se respecta (chiar si Microsoft) livreaza update-uri macar odata la 2-3 zile (daca nu zilnic).

#3
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Nu are niciun restore point. Pe acest laptop doar aia facea, are un amarat de acer vai steaua lui, windows 7, fara antivirus, doar office 2003 (parca) si chrome...

Ma gandeam ca daca tot apare in registrii, poate pot modifica vre'o valoare care sa imi permita macar sa "amân" startul criptarii pentru a'i salva munca...

Pe HBCD am si o multime de programele gen "files recovery" oare daca le sterg si dau cu recovery le găsește direct criptate?


Multumesc frumos pentru răspuns!



Edited by iulyusfagaras69, 07 February 2018 - 00:46.


#4
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Nu le salvezi daca sunt deja criptate.E un algoritm ce nu merge inapoi daca nu ai cheia .Daca nu a facut asta din pacate munca ei (si ce fisiere mai avea) s-au pierdut.

#5
Buleandra94

Buleandra94

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 644
  • Înscris: 19.08.2007
Cel mai probabil nu se mai pot recupera. Eu zic sa ii sugerezi ca pe viitor sa lucreze pe Google Docs sau sa exporte fisierele pe Dropbox unde sunt salvate si versiunile mai vechi ale fisierelor.

#6
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6vm75TsMS3k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Am vazut si eu tutorialul ala,nu stiu cat e de bun,majoritatea rezultatelo de pe google imi dadeau rahaturi spam.

#8
sebastiansebi

sebastiansebi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,592
  • Înscris: 16.11.2014
cum i-o fi norocul.....

#9
iulyusfagaras69

iulyusfagaras69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 584
  • Înscris: 07.07.2011
Am încercat cu spyhunter dar degeaba. Shadowfiles la fel....



Va multumesc tuturor pentru promptitudine și ajutor

#10
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Auzi,spune-i sa-si ia ADIO de la acele fisiere si tot ce este criptat in laptop!
Mai pe romaneste, A PIERDUT TOTUL,IREMEDIABIL! Trebuia ca macar proiectele sa le salveze dupa fiecare editare, pe un HDD extern sau stick de memorie.Asa... s-a ales praful si pulberea de absolut tot!

Edited by Tehnicianul1970, 07 February 2018 - 02:22.


#11
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016
Vezi pe HackForums sau RST daca este vreun antidot pentru dracia aia.

#12
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Aria corecta este "Devirusare". Topic mutat.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu pot decat sa o felicit pentru ca nu a folosit antivirus. Unca un utilizator ca pilda pentru altii.
Nu va merge nimic. Fisierele sunt pierdute.

#14
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005
Antivirus sau nu, copiile de siguranță sînt sfinte...

#15
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă erau docuri - fișiere Word încearcă cu ShadowExplorer.

https://www.google.r...F94_8eBwf3GGmec

Încearcă și ce e prezentat în clipul dat de colegi.

Eu personal am recuperat după un ransomware tot ce era important.
Nu mai știu numele virusului.


E un mic truc aici - dacă ai noroc.
Uite
  • Method 2: File Recovery Software – Usually when the ransomware encrypts a file it first makes a copy of it, encrypts the copy, and then deletes the original. Due to this you may try to use file recovery software to recover some of your original files.
Asta de sus merită încercată.
  • Method 3: Shadow Volume Copies – As a last resort, you can try to restore your files via Shadow Volume Copies. Open the Shadow Explorer part of the package and choose the Drive you want to recover. Right click on any file you want to restore and click Export on it.
Spune-ne și nouă rezultatul.

Baftă

Edited by exceswater, 07 February 2018 - 12:07.


#16
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postradunic, on 07 februarie 2018 - 11:01, said:

Antivirus sau nu, copiile de siguranță sînt sfinte...
Eu folosesc norul. Tare inventie. Dar ce faci cand le pui la refresh, direct modificate. Ei, eu tin doua versiuni ale fisierului cu documente importante. Unul numit Docs_old si altul, Docs. Primul este dosarul anterior celui actual. Asta imi ia spatiu, da, dar imi confera siguranta.

#17
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Norul e bun.
Dacă nu ești urs polar. Că dacă ești, virusezi sistemul și urcă în nor tot ce virusat.
Am văzut și asta.

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,054
  • Înscris: 09.08.2005

View PostYOUR_GOD, on 07 februarie 2018 - 12:23, said:

Eu folosesc norul. Tare inventie. Dar ce faci cand le pui la refresh, direct modificate. Ei, eu tin doua versiuni ale fisierului cu documente importante. Unul numit Docs_old si altul, Docs. Primul este dosarul anterior celui actual. Asta imi ia spatiu, da, dar imi confera siguranta.
Pentru mine norul e nepractic - cantitatea de fișiere e prea mare. Cît despre automatizare prefer
1. să fac backup manual - mai am o șansă să mă prind de problemă înainte să se răspîndească
2. să fac cîte un backup diferit în fiecare zi - asta îmi dă o săptămînă să mă prind că s-a întîmplat ceva.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate