Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Dress code la locul de munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

Poll: Dress code (88 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu introducerea unui dress code la locul de munca?

  1. Da (43 votes [48.86%])

    Percentage of vote: 48.86%

  2. Nu (36 votes [40.91%])

    Percentage of vote: 40.91%

  3. Mi-e indiferent (9 votes [10.23%])

    Percentage of vote: 10.23%

Vote Guests cannot vote

#37
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 28.11.2017

 Wotan, on 06 februarie 2018 - 00:16, said:

In domeniul ingineriei automotive, la germani, e plin. Bun, cand merg ei la discutii sau vine clientul, toata lumea e la costum, chiar si la 30 de grade. A doua zi motorul e din nou in parcare si casca pe birou...

Cu alte cuvinte exista un dress code.  :)

#38
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007
La noi, fie ca e in Romania fie ca e pe afara, pentru ca avem facilitati de schimbat, dus, vestiare, prosoape, fiecare vine cum il taie capul foarte multi pe bicicleta cu echipamentul si transpiratia aferenta. Dar cand ai intrat in serviciu, sclipesti.

#39
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Intervin și eu, mai ales că am intrat în contact "frontal" cu subiectul, probabil am mai povestit și pe alte subiecte adiacente din experiența mea. Am lucrat la un moment dat în domeniul asigurărilor. La un moment dat angajatorul, unul mare și cunoscut care între timp a dispărut de pe piață, intrând în conflict cu mine pe alte subiecte s-a gândit să-mi aplice o sancțiune și pe motiv vestimentar. Adică m-au sancționat disciplinar, cu tăiere din salariu dacă bine-mi amintesc pe trei luni, că nu am respectat regulamentul care prevedea o ținută decentă (așa prevedea regulamentul intern, semnat de mine de altfel).
Mai precis, în zilele călduroase de vară, ăștia mă voiau la costum sau măcar cămașă, pantaloni la dungă și altele asemenea. Eu în schimb veneam în tricou, blugi, uneori pantaloni de in, pantofi sau adidași. Asta pentru că era cald ca naiba și îmi placea să stau confortabil. Alți colegi asudau, dar tăceau. Femeile erau oarecum avantajate, veneau cu fustă, bluză subțire, în fine.
Și cum aveam timp, cunoșteam legislația muncii și aveam deja niște conflicte cu angajatorul l-am "încălțat" de-un proces. Cert este că le-a fost imposibil juriștilor firmei să convingă instanța că ținuta mea nu a fost decentă. Au pierdut procesul, s-a anulat decizia de sancționare și mi-au dat și 500 de lei daune morale. După asta eu am continuat să vin lejer, evident. Colegii nu :)
PS. A contat destul de mult și faptul că angajatorul nu oferea bani separat pentru ținută business, cum aveau pretenția. Dar din motivarea instanței reieșea clar că decent nu înseamnă numai costum, cravată și cămașă, ci mai degraba curat și aspect îngrijit, chiar și când vine vorba de tricou sau blugi.

#40
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,401
  • Înscris: 28.11.2017

 caiuscorneliu, on 06 februarie 2018 - 00:35, said:

PS. A contat destul de mult și faptul că angajatorul nu oferea bani separat pentru ținută business, cum aveau pretenția. Dar din motivarea instanței reieșea clar că decent nu înseamnă numai costum, cravată și cămașă, ci mai degraba curat și aspect îngrijit, chiar și când vine vorba de tricou sau blugi.

Oriunde in lumea civilizata decent inseamna curat si aspect ingrijit.  
Tinuta costum sau panlatlon/camasa/cravata impusa inseamna ca tinuta este furnizata sau platita de intreprindere.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008
Da. Dacă ar fi trecut explicit în regulament ținută business cu siguranță nu mai contestam. Sau poate contestam doar pe aspectul că nu ofereau bani pentru așa ceva. Dar când am văzut "decent" în regulament am simțit miros de sânge :)

#42
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,561
  • Înscris: 15.06.2007

 Mar-zZz, on 05 februarie 2018 - 22:47, said:

Sigur, atata timp cat angajatorul ofera niste bani extra pentru a-si finanta pretentiile. In rest o tinuta decenta este suficienta.
Las' ca la primarie au prevazut ceva spor de vestimentatie.  Practic isi pot deconta costumele. Pun pariu ca si la guvern isi cumpara aia numa costume armani versace &shit. Decontate din bani publici, normal.

#43
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 tfmercedez, on 06 februarie 2018 - 01:21, said:

Las' ca la primarie au prevazut ceva spor de vestimentatie.  Practic isi pot deconta costumele.
Degeaba, daca nu le da si cursuri de etica.

#44
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,818
  • Înscris: 14.10.2008
Categoric nu, am o problema cu asta, vreau maneca scurta tot anul (cel mult tricou polo) si intervalul mai-septembrie imi este imposibil fara pantaloni scurti, macar unii pana la genunchi, adidasi cu sosete am tot anul, nu suport slapii sau papucii. Dar blugi port doar iarna.

Locul de munca ca locul de munca, cand te angajezi stii si trebuie sa ti se spuna in ce te bagi, mai rau e cand exista restaurante care impun in mod aberant pantaloni lungi vara, aici intra restaurantul de la Hotel Caciulata, patroni cretini mai ales ca tema hotelului si a statiunii este una acvatica, cu piscine termale.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 caiuscorneliu, on 06 februarie 2018 - 00:35, said:

Au pierdut procesul, s-a anulat decizia de sancționare și mi-au dat și 500 de lei daune morale. După asta eu am continuat să vin lejer, evident. Colegii nu Posted Image
PS. A contat destul de mult și faptul că angajatorul nu oferea bani separat pentru ținută business, cum aveau pretenția. Dar din motivarea instanței reieșea clar că decent nu înseamnă numai costum, cravată și cămașă, ci mai degraba curat și aspect îngrijit, chiar și când vine vorba de tricou sau blugi.

Normal. La romani, angajatorul vrea sa vii imbracat office din aia 1300 lei pe care ti-i da pe luna.

La americani e mai simplu: toata lumea isi agatza cate o cravata de gat si sunt foarte multe joburi in care e musai costum - numai ca la ei, costumul se poarta ca uniforma, ca salopeta, nu e neaparat tinuta high-office... E cum ne imbracam noi, pe vremuri, la scoala in uniforma, pe timpul lu Ceasca - purtam zi de zi tinuta aia pana o luau dracii, nici nu mai realizam ca suntem imbracati in ea.

Mai e si problema temperaturii vara: oricat de mult ti-ai dori sa te imbraci decent "it's really hot", transpiri si in camasa cu maneca scurta, daramite sa mai pui si cravata si sacou. Stiu, sunt si unii care au un stoc de 50 de camasi business si le schimba zilnic. Eu am maxim 4 camasi.. alea-s toate.

Edited by rosix, 06 February 2018 - 04:04.


#46
biancawild

biancawild

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 29.04.2017
Lucrez in sistemul medical privat, e ceva back office. Nu se impune dress-code, fiecare vine imbracat cum doreste, nelipsind bunul simt Posted Image Si nu, nu sunt de acord cu un dress-code la locul meu de munca caci nu interactionez cu clientii, este munca de call-center, nu ma vede nimeni. :)

Edited by biancawild, 06 February 2018 - 07:17.


#47
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 caiuscorneliu, on 06 februarie 2018 - 00:35, said:

le-a fost imposibil juriștilor firmei să convingă instanța că ținuta mea nu a fost decentă.
Asta pentru ca juristii din Romania sunt in marea majoritate oligofreni. Cine termina dreptul pe bune, devine magistrat, notar sau avocat. Prapaditii, ajung juristi.Trebuie sa fii destul de prost ca sa pierzi un proces cu o firma reprezentata de juristi. Firmele care se respecta apeleaza la case de avocatura, chiar daca au juristi.

#48
Onan_Barbaru

Onan_Barbaru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 21.08.2017

 Neaceasca85, on 06 februarie 2018 - 01:57, said:

mai rau e cand exista restaurante care impun in mod aberant pantaloni lungi vara, aici intra restaurantul de la Hotel Caciulata, patroni cretini
Io zic ca nu patronii aia sunt cretini. Daca nu-ti place, gaseste-ti alt restaurant unde te primeste cu pantaloni scurti.

#49
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 Neaceasca85, on 06 februarie 2018 - 01:57, said:

Locul de munca ca locul de munca, cand te angajezi stii si trebuie sa ti se spuna in ce te bagi, mai rau e cand exista restaurante care impun in mod aberant pantaloni lungi vara, aici intra restaurantul de la Hotel Caciulata, patroni cretini mai ales ca tema hotelului si a statiunii este una acvatica, cu piscine termale.

La Hotel Caciulata se vine puternic prin Casa de pensii, vin multi pensionari la masa (votanti pesede) si de asta nu se admite prezenta in restaurant decat in tinuta decenta (exclus slapi).

#50
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

 Onan_Barbaru, on 06 februarie 2018 - 07:45, said:

Asta pentru ca juristii din Romania sunt in marea majoritate oligofreni. Cine termina dreptul pe bune, devine magistrat, notar sau avocat. Prapaditii, ajung juristi.Trebuie sa fii destul de prost ca sa pierzi un proces cu o firma reprezentata de juristi. Firmele care se respecta apeleaza la case de avocatura, chiar daca au juristi.
La cum a sunat motivarea cu greu cred că avocații sau casele de avocatură scoteau ceva. Pur și simplu instanța respectivă a spus clar că decent nu e același lucru cu ținută business. Ceea ce este și normal. Iar ăștia aveau în regulament stipulat "decent". Pe lângă că erau niște "chitroși" care nu ofereau salariaților bani pentru costum. Într-adevăr, era debandadă maximă acolo, cum am spus au și dat faliment. Asta după ce le-am mai luat niște zeci de mii de lei bune cu alte procese, mai serioase.

#51
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,709
  • Înscris: 09.05.2008

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 22:51, said:

De ce este normal ?
Explica


Deci stilul comunist, plin de restrictii si nivelari...
Doar comunistii tineau neaparat sa explice "normalitatea". Si acu' fac la fel, doar ca s-au vopsit in alte culori. Politice.


Deci daca imi fac patu' dimineata, nu ma duc la piata in pijamale si nici la mall in costum de baie sunt comunist! Bun asa!
Mai sunteti multi?

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 22:54, said:

Iar ei fiind valorosi, isi pot gasi de lucru extrem de repede, asa ca impunerea unui anume dress code poate fi un motiv serios pentru acesta de a pleca in alta firma.
Daca-s asa valorosi, drum bun! Cale batuta!!
De ce tin sa schimbe ei dress code-ul la o firma?

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:32, said:

In actuala situatie de pe piata muncii, s-a ajuns ca angajatul sa impuna conditii angajatorului, si nu invers.
Buhahahahaha!!!

Si cand te-ai trezit, era dimineata!

Edited by futurist, 06 February 2018 - 08:57.


#52
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

 pasilla, on 05 februarie 2018 - 22:37, said:

La pravaliile serioase exista si este absolut normal.

 fqx, on 05 februarie 2018 - 22:44, said:

Exista deja cam in orice firma cat de cat serioasa.Nu vad unde e problema.

Adica la locul de munca este normal sa avem un anumit mod de a ne imbraca?
De ce atunci cand vine vorba de scoala,unde uniforma reprezinta exacat acest dress code,lumea se inflameaza si caracterizeaza drept comunism aceasta cerere?
De ce la scoala nu si la locul de munca da?De unde aceste conceptii eronate pentru multi sau normale pentru altii si mai multi?

#53
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Pe forumul intern, al unei mari firme de prin vestul Europei, in care am lucrat la un moment dat, era fix acelasi topic ca cel facut de mine aici.
Ei bine acolo, majoritarea covarsitoare era impotriva acestui dress code.
Scrisesera acolo si cativa manageri,ce intrebau: cu ce ajuta introducerea unui dress code afacerea respectiva. Intrebare legitima cred eu, atata timp cat era munca de birou, fara interactiune directa cu clientul.
Vreti sa stiti ce angajati erau cei mai mari fani ai introducerii unui dress code ? Fix angajatii romani nascuti si creecuti in comunism, unii din ei erau atat de extremi in gandire ca scriau ceva de genul lipsa dress code = lipsa viitorului acelei firme si pierderea  de contracte, desi nu au fost in stare sa explice cum lipsa  dress code-ului poate influenta rezultatele financiare ale firmei.

Dupa cum vedeti e o diferenta imensa de mentalitate intre noi si ei.
Daca ei apreciaza libertatea, lipsa de constrangeri, noi romanii sunte mici dictatori ce dorim cat mai multe reguli si constrangeri ce suprima personalitatea individului

 futurist, on 06 februarie 2018 - 09:11, said:


Doar comunistii tineau neaparat sa explice "normalitatea". Si acu' fac la fel, doar ca s-au vopsit in alte culori. Politice.


Deci daca imi fac patu' dimineata, nu ma duc la piata in pijamale si nici la mall in costum de baie sunt comunist! Bun asa!
Mai sunteti multi?


Daca-s asa valorosi, drum bun! Cale batuta!!
De ce tin sa schimbe ei dress code-ul la o firma?


Buhahahahaha!!!

Si cand te-ai trezit, era dimineata!

Nu, comunistii nu tineau neaparat sa explice, ei impuneau reguli care mai degraba mai bizare. Ei spuneau "trebuie sa" fara sa explice la ce ajuta acel trebuie sa...

Mai degraba educatia occidentala e bazata intrebari, pe explicatii. Cand spui ca "trebuie sa" sa poti fi in stare sa explici care e utilitatea acelei noi reguli.

Si daca e vorba de decenta si bun gust, ce e decent si de bun gust sa vezi un grasan caruia i se revarsa burta  peste cureaua de la pantaloni ?
Mai decent e sa vina intr-un tricou larg care sa nu ii puna defectele fizice in evidenta. Ca sa porti un costum trebuie sa ai si un corp cat de cat ok

Edited by geostorm, 06 February 2018 - 11:15.


#54
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
depinde de job, daca lucrez backoffice te imbraci cum doresti dar sa ai bun gust, ca nu poti veni in maieu, dar nici zilnic la camasa nu cred ca este necesar.
Daca vorbim de front-office atunci este necesar un dresscode, prezinta o anumita seriozitate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate