Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...
 Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne
 Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 

Dress code la locul de munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

Poll: Dress code (88 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu introducerea unui dress code la locul de munca?

  1. Da (43 votes [48.86%])

    Percentage of vote: 48.86%

  2. Nu (36 votes [40.91%])

    Percentage of vote: 40.91%

  3. Mi-e indiferent (9 votes [10.23%])

    Percentage of vote: 10.23%

Vote Guests cannot vote

#19
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:18, said:

Nu am zis sa vii in chilot, ci in tinuta decenta.
Daca vine unul la munca in tricou si jeans nu cred ca deranjeaza pe nimeni vizual, si nici nu afecteaza profitul firmei.
Cand iti spuneam sa explici, ma asteptam sa aud ce beneficii are firma respectiva din a cere angajatilor sa vina in costum la munca
In anumite cazuri nu poti lasa angajatii sa hotarasca cum se imbraca la job. Felul cum se prezinta ei, poate afecta prestanta firmei.
Nu este neaparat ca acei angajati sa lucreze cu publicul. Si intern poate fi o problema.
O colega cu fusta prea scurta, sau cu fusta prea lunga poate determina un comportamnet neadecvat al celor din jur. Un barbat imbracat necorespunzator si neingrijit, la fel.

Pot fi si alte motive si exemple.
Un sofer care distribuie Coca cola, nu ar trebui sa poarte  tricou albastru.

Edited by pasilla, 05 February 2018 - 23:27.


#20
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:00, said:

Si  daca datorita acestei reguli nu gasesti angajati ?
Sau ii gresesti pe cei mai blegi, cu stima de sine scazuta, ce accepta orice pentru ca nu sunt in stare sa puna conditii ?
Daca nu vrea sa respecte atata lucru ca e el dashtrept, sa-si faca propria firma si se poate imbraca in blugi si tricou la fel ca Zuckerberg sau ca raposatul Jobs. Dar sa docedeasca faptul ca stie sa produca la fel de multi bani :P

Sunt situatii si situatii. De ex. daca ma duc in Carrefour si am o nelamurire, de ex. nu gasesc un produs, intreb pe cineva in tricoul magazinului. Am mai multe sanse sa ma lamureasca decat daca intreb pe cineva oarecare, poate ala imi si zice ceva de dulce ca nu pot sa ma descurc in asa o situatie banala :ciocan: Idem daca sunt intr-un restaurant, benzinarie sau oriunde se lucreaza cu publicul.

In domeniul corporatist e altceva si nu cunosc subiectul, dar ma gandesc ca ar fi de bun simt aceeasi abordare: daca intri in contact cu publicul trebuie sa te imbraci la costum, dar daca lujcrezi intr-=un birou nu cred ca ar fi musai. Daca as lucra acolo si mi s-ar impune, probabil ca m-as conforma daca salariul si conditiile de munca merita, dar nu in orice conditii.

Apropo, ce credeti: profesorii ar trebui musai sa vina imbracati la costum si cravata, sau e OK o tinuta mai lejera dar decenta?

#21
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:18, said:

Daca vine unul la munca in tricou si jeans nu cred ca deranjeaza pe nimeni vizual, si nici nu afecteaza profitul firmei.


In exemplul amintit de mine situatia este clara pentru oricine are o gandire clara si o logica simpla.
Faptul ca toti chelnerii si barmanii din restaurant au aceeasi tinuta permite clientilor sa-i identifice mai repede, comenzile si serviciul se fac mai rapid, durata, timpul petrecut de client la masa este mai scurt, deci permite un procent de ocupare a meselor mai ridicat, adica mai multe comenzi, deci profit mai mare pentru restaurant.  

Notiuni si logica elemenatara.

Edited by zartdato1-0, 05 February 2018 - 23:29.


#22
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

 zartdato1-0, on 05 februarie 2018 - 23:26, said:

In exemplul amintit de mine situatia este clara pentru oricine are o gandire clara si o logica simpla.
Faptul ca toti chelnerii si barmanii din restaurant au aceeasi tinuta permite clientilor sa-i identifice mai repede, comenzile si serviciul se face mai rapid, durata, timpul petrecut de client la masa este mai scurt, deci permite un procent de ocupare a meselor mai ridicat, adica mai multe comenzi, deci profit mai mare pentru restaurant.  

Notiuni si logica elemenatara.

Dupa cum spuneam, gandire comunista.
In actuala situatie de pe piata muncii, s-a ajuns ca angajatul sa impuna conditii angajatorului, si nu invers.
Asta daca vrei sa mai gasesti angajati.
De asemenea, impunerea unei anumite tinute inseamna costuri suplimentare, pentru tine ca angajator sau pentru angajat.
Deci bani cheltuiti in plus, ceea ce se transpune in profit mai mic.

Iar eu si multi alti clienti, nu intru intrun anume restaurant avand ca si criteriu  daca chelnerii au sau nu o anumita uniforma, nu dau nici 2 bani pe chestia asta.

Ba din contra, restaunrantele unde angajatii au camasute apretate sunt fix alea comuniste, unde nu vine nici dracu pentru atmosfera de parastas

Edited by geostorm, 05 February 2018 - 23:37.


#23
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
...dar sa primim cel putin 4 randuri de haine pe an.

#24
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Si din ce am vazut eu prin birouri, aia imbracati la 4 ace sunt parvenitii si complexatii ce vor sa compenseze lipsa de creier prin tinuta.
De obicei cei mai meseriasi din birou sunt fix aia in tricou cu metallica, parul lung si cercel in nas ce nu dau 2 bani pe dress code sau alte reguliPosted Image

Edited by geostorm, 05 February 2018 - 23:41.


#25
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002
Dress code e necesar pentru cei care lucreaza direct cu clientii, fata in fata. In rest, la o firma, doar cand sunt vizite de client si trebuie prezentata o imagine de firma uniforma si serioasa. Chiar si asa, cred ca un tricou polo cu inscriptia firmei e suficient pentru cel care nu are o functie de conducere si nu se va ocupa direct de vizita.
Imbracamintea de protectie e normal sa fie obligatorie, dar e ceva diferit fata de dress code...

#26
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:40, said:

Si din ce am vazut eu prin birouri, aia imbracati la 4 ace sunt parvenitii si complexatii ce vor sa compenseze lipsa de creier prin tinuta.
De obicei cei mai meseriasi din birou sunt fix aia in tricou cu metallica, parul lung si cercel in nas ce nu dau 2 bani pe dress code sau alte reguliPosted Image
Poti sa vii in Romania, aici e mai lejer.

#27
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:32, said:

Dupa cum spuneam, gandire comunista.
In actuala situatie de pe piata muncii, s-a ajuns ca angajatul sa impuna conditii angajatorului, si nu invers.
Asta daca vrei sa mai gasesti angajati.
De asemenea, impunerea unei anumite tinute inseamna costuri suplimentare, pentru tine ca angajator sau pentru angajat.
Deci bani cheltuiti in plus, ceea ce se transpune in profit mai mic.

Iar eu si multi alti clienti, nu intru intrun anume restaurant avand ca si criteriu  daca chelnerii au sau nu o anumita uniforma, nu dau nici 2 bani pe chestia asta.

Ba din contra, restaunrantele unde angajatii au camasute apretate sunt fix alea comuniste, unde nu vine nici dracu pentru atmosfera de parastas

Posted Image

Ce zic mai Galeo?! Posted Image

Aveam un vecin la tara care nu depasise, in cunoastere, suta de km fata de satul in care s-a nascut si in care traia,  depasise suta de km doar cand a facut in armata, facuse armata la Lugoj.  El nu intelegea care e treaba cu "aeropoartele", nici cu metrourile. Am incercat sa-i explic care-i treba cu metroul si cu avionul, dar nu sunt sigur ca intelesese.  Asa sunt toti oamenii care au o gandire limitaa, nu pot intelege ceea ce nu vad.

Cu cat un restaurant este mai scump, cu atat dress code-ul este mai strict (si nu doar tinuta vestimentara, ci chiar conduita, gesturile si contactul cu clientii) este mai strict, dar daca tu nu ai fost niciodata intr-un restaurant cu pretentii, probabil de asta nu poti intelege ce vreau sa-ti explic.

Sau poate explic eu prost, este posibil si asta.

Edited by zartdato1-0, 06 February 2018 - 00:01.


#28
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 22:51, said:


De ce este normal ?
Explica



Deci stilul comunist, plin de restrictii si nivelari...



Unde exista?
In majoritatea firmelor se doscuta despre o tinuta decenta.
Decent inseamna si un jeans cu tricou
Pai, dress code cam acolo bate.Tinuta decenta.Sint cam 4 categorii de firme, cele carora nu le pasa cum vii imbracat, cele care iti ofera ele echipamentul/costumatia, cele care nu iti ofera nimic dar iti cer sa vii imbracat intr-un anumit mod si cele care iti ofera costumatia in care lucrezi si iti spun si cu ce haine sa vii de acasa.
La mine de exemplu se lucreaza in echipamentul dat de firma si pe langa asta este interzis sa vii de acasa in slapi, pantaloni scurti, maieu.
Nare nici o treaba cu, comunismul, nu te obliga nimeni sa te angajezi la firma respectiva.Daca insa o faci, ai niste drepturi si niste obligatii.Asa cum tu astepti ca in ziua de salar sa iti iei banii, tot la fel firma asteapta sa iti respecti obligatiile, inclusiv referitor la imbracaminte daca exista.

#29
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,528
  • Înscris: 26.01.2010

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:32, said:


Iar eu si multi alti clienti, nu intru intrun anume restaurant avand ca si criteriu  daca chelnerii au sau nu o anumita uniforma, nu dau nici 2 bani pe chestia asta.

Ba din contra, restaunrantele unde angajatii au camasute apretate sunt fix alea comuniste, unde nu vine nici dracu pentru atmosfera de parastas

Vis a vis de Opera din Buc e un restaurant de fitze al carui nume nu mi-l amintesc dar la care obisnuiam sa ma duc inainte de spectacole. Imbracata in rochie de seara,parfumata , aranjata, tot tacamul.Daca ospatarul imi venea in slapi si pantaloni scurti cum crezi ca m-as fi simtit eu care ma uitam de 7 ori in oglinda inainte sa ies din casa ? Daca nu se aud lautarii dintr-un restaurant nu inseamna ca e atmosfera de parastas ci ca lumea stie cum sa se comporte.

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:40, said:

Si din ce am vazut eu prin birouri, aia imbracati la 4 ace sunt parvenitii si complexatii ce vor sa compenseze lipsa de creier prin tinuta.
De obicei cei mai meseriasi din birou sunt fix aia in tricou cu metallica, parul lung si cercel in nas ce nu dau 2 bani pe dress code sau alte reguliPosted Image
Eu zic sa nu te mai uiti la filme cu adolescenti si sa te trezesti un pic la realitate. Ce vorbesti tu acolo nu are nici o legatura cu realitateaPosted Image

#30
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,181
  • Înscris: 23.08.2014

 geostorm, on 05 februarie 2018 - 23:40, said:

Si din ce am vazut eu prin birouri, aia imbracati la 4 ace sunt parvenitii si complexatii ce vor sa compenseze lipsa de creier prin tinuta.
De obicei cei mai meseriasi din birou sunt fix aia in tricou cu metallica, parul lung si cercel in nas ce nu dau 2 bani pe dress code sau alte reguliPosted Image
Si unde ai vazut birourile alea, in filme? Ca in realitate nu o sa vezi.daca firma are un regulament si tu nu dai 2 bani pe el, nu o sa lucri mult pentru ei...

#31
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 pufonel, on 05 februarie 2018 - 23:24, said:

Apropo, ce credeti: profesorii ar trebui musai sa vina imbracati la costum si cravata, sau e OK o tinuta mai lejera dar decenta?

Mi-as dori sa fie la costum si cravata, tinuta impune o anumita atitudine interlocutorului.  
daca nu se poate costum, macar o tinuta pantalon/camasa/polo as immpune.

Mi-amintesc in liceu, pe timpul comunismului, un profesor care isi batea cuiul de la sandale cu o piatara langa intrarea profesorilor. Evident ca am facut misto de el, eram adolescent si tot ce da semn de slabiciune era prada clara.  A-si bate cuiele din sandale cu o piatra in incinta liceului era un semn clar de slabiciune.

Edited by zartdato1-0, 06 February 2018 - 00:07.


#32
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007
La noi in hotelaria dress code-ul este strict reglementat si respectat. Nu exista nicio scuza, avem curatatorie care ofera zilnic absolut toate articolele de imbracaminte mai putin aia intima. La F&B sunt reglementari atat legale cat si de brand intern si mai stricte. Chiar si cei fara uniforma trebuie sa fie la tinuta business.
Suntem imaginea unui hotel de cinci stele parte a unei corporatii model globale si totul trebuie sa degaje eleganta si rafinament. Si da, s-au investit destui bani in a-i ciopli aici in estul european pe reprezentantii generatie "dupa blocuri".

Edited by Kokoshmare, 06 February 2018 - 00:07.


#33
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 Kokoshmare, on 06 februarie 2018 - 00:07, said:

Suntem imaginea unui hotel de cinci stele parte a unei corporatii model globale
De curiozitate, ce lant?

#34
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,042
  • Înscris: 20.12.2007

 zartdato1-0, on 06 februarie 2018 - 00:09, said:


De curiozitate, ce lant?
Marriott

#35
zartdato1-0

zartdato1-0

    Contondent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,383
  • Înscris: 28.11.2017

 Kokoshmare, on 06 februarie 2018 - 00:13, said:

Marriott

E bun, are reputatie buna.

Eu ma ocup de un hotel independent.

Edited by zartdato1-0, 06 February 2018 - 00:15.


#36
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,623
  • Înscris: 01.10.2002

 fqx, on 06 februarie 2018 - 00:06, said:

Si unde ai vazut birourile alea, in filme? Ca in realitate nu o sa vezi.daca firma are un regulament si tu nu dai 2 bani pe el, nu o sa lucri mult pentru ei...
In domeniul ingineriei automotive, la germani, e plin. Bun, cand merg ei la discutii sau vine clientul, toata lumea e la costum, chiar si la 30 de grade. A doua zi motorul e din nou in parcare si casca pe birou...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate