Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Dress code la locul de munca

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
164 replies to this topic

Poll: Dress code (88 member(s) have cast votes)

Sunteti de acord cu introducerea unui dress code la locul de munca?

  1. Da (43 votes [48.86%])

    Percentage of vote: 48.86%

  2. Nu (36 votes [40.91%])

    Percentage of vote: 40.91%

  3. Mi-e indiferent (9 votes [10.23%])

    Percentage of vote: 10.23%

Vote Guests cannot vote

#145
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

 PoeOvidiu, on 08 februarie 2018 - 21:30, said:

Inca nu m-am prins daca e tinuta de vara sau de iarna. Ca are fular si tenesi Posted Image
Exact asa l-am vazut azi pe unu' (probabil ca nu-i singurul, da-n general nu studiez lumea pe strada... acum "sprijineam o usa", la o tigara, si n-aveam nimic mai bun de facut): cu picioarele goale in tenisi, pantalonii la o palma deasupra gleznei, infofolit in sus si usor vanat de frig, in conditiile in care fulguia si batea un vant cam "taios", la 0°C.
Asta e... sufera piţiponcu' la "frumusete".   :bigwhitegrin:

 Neaceasca85, on 24 februarie 2018 - 04:28, said:

Nu suport camasile, ura pleaca cred ca de la uniforma scolara din clasele 1-3 si de la faptul ca multi romani la camasa put ca naiba cand trec pe langa tine, e un miros nu neaparat de transpiratie nespalata, ci unul de sintetic-imbacsit.
Stii ca exista si camasi din materiale naturale, da ?
Aia in camasi sintetice poarta, probabil, si tricouri sintetice, si au acelasi miros si-n alea.

#146
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Uite aici dress code... si e ditamai presedintele :lol:
[ https://www.globalsecurity.org/military/world/bolivia/images/evo-morales.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#147
DeMonsRO

DeMonsRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2018
Nici eu nu am nimic cu imbracamintea persoanelor, Nici o problema cu chelneri/ospatari care poarta pantaloni scurti ori asa mai "sportiv".
Cat timp isi face treaba. Nu sunt un "regal" cum se dau unii pe aici care stau nu stiu cat in fata oglinzii pentru arata cat mai bine la "ieseala" in oras.
Inseamna ca tu ai un complex daca  te-ai pregatit sa arati foarte bine pentru iesirea la restaurant, si te-ar deranja foarte tare imbracamintea chelnerului "tau".
Probabil te-ai pregatit pentru tine, ori partenerul tau, ori concurenta intre femei?
Ma rog.. asta era pentru o doamna/domnisoara care a trecut de 7 ori prin fata oglinzii sa vada daca totul ii perfect. (primele pagini)

Si eu am o problema cu o firma mare in Romania, de origine ei sunt Francezi, libertate, fraternitate, egalitate... adica vrajeala pe scurt.
Numa sa vezi cate reclame/adv au in interior "parerea ta conteaza pentru noi, parerea ta de azi construieste compania noastra de maine"
Adica fix pix. Marketing. Ca daca tot se afla in domeniul comertului.
Sunt mai multe nereguli in firma.
Dar deja cu mine a inceput sa devina personala treaba.
Sunt asistent vanzari, doar ca nu la genul Apple store ori Vox Store.
Manipulez marfa mare/murdara/praf mult. Frigidere/congelatoare/masini de spalat etc.
Eu vin in pantaloni de trening ori material textil. De aproape 2 ani, doar ca acum a aparut un alt Manager de Segment care ii mai "superior" in rank decat Managerul/Responsabilul de zona noastra.
Bine nu ii peste Director cum incearca sa imi transmita fetele de la resurse umane. "Seful tau direct"
Mi-a zis de 3-4 ori sa nu mai vin in pantaloni de trening, care specific sunt de culoare inchisa!
Pentru ca sunt jignitori pentru clienti, pentru ca eu nu sunt salahor.
I-am spus ca in contract si fisa postului nu specifica nimic de tinuta obligatorie blugi.
Ci doar echipamentul de protectie si o tinuta decenta!
El: Ramane la decizia mea sa hotarasc care este o tinuta decenta. (Un fel de el este pestele, si el iti spune cum te imbraci si cu ce te imbraci.)
Am refuzat in continuare, intr-o zi mi-a spus as il astept sus, in birou.
El: Ai doua variante, ori pleci acasa, ori mergi la presa/pliat cartoane.
Bun, am mers acolo, si m-am pus sa filmez 2-3 minute, in caz ca patesc ceva + abuzuri. Pentru ca ei nu sunt raspunzatori de mine daca nu sunt pe segmentul meu. (Hotarare legala prin protectia muncii)
Mi-am facut treaba, dupa vine seful securitatii sa imi spuna ca un pagal(cuvantul meu) ia transmis ca eu filmez si ca el nu vrea sa apara in filmarea mea. (waw)
Si ca nu am voie sa filmez. I-am spus ca nu am voie sa fac poze/filmez in interioul firmei, nu extern/afara la gunoaie. El a spus ca si asta face parte din firma si regula de a nu filma.
Mi-a spus sa sterg video-ul, am refuzat, a zis ca ma asteapta sus la el in birou cu videoul sters. Am trimis videoul mai departe ca backup. Si am vrut sa il sterg, dar a revenit nervos cu un ton ridicat.
Ca el decide aici in absenta directorului, ca aici sunteti ca sa lucrati si sa faceti ce vi se spune. Si am fost trimis acasa + referat.
Am avut o discutie cu protectia muncii, mi-au transmis ca: echipamentul de lucru este obligatoriu/uniforma, si ca arat decent imbracat, nu jignitor.
Dupa o discutie cu Resursele Umane(mici corupte), care una dintre angajate a sarit cu, gura la mine cu un ton foarte ridicat"Vezi ca aici nu ne tragem de sireturi sa spui "voastra" Am spus doar ca: este treaba voastra ca sa protejati firma, desigur ca nu o sa imi dati mie dreptate ori sa ma ajutati pe mine.
Am refuzat sa dau notele explicative/semnaturi pe referatul care mi l-au facut pe loc. Au chemat martori sa semneze in locul unde au scris ei ca refuza sa semneze.
Referat ca am intarziat 13 minute Posted Image - alea 13 minute mi le-am petrecut in firma, in birou si la baie. Doar ca sunt doua pontatoare, unul sus si unul jos. Aparent doar cel de jos este valid, nu cum mi-au spus la inceput cand tot mergeam sa ma pontez jos prima data. Si dupa sa imi iau lucrurile din birou.
Au spus ca o sa urmeze sa vina o comisie pentru abaterile mele.
Si ca nu am purtat bocanii de protectie de cand am venit la lucru, deabea peste 3 ore.
In primul rand cred, ca trebuie sa oferi un echipament complet daca ai asemenea pretenii, nu doar 2 tricouri. Dintre care unul e rupt iar altul cam mare.
Iar acum au dat la intors, pai de ce nu vii cu tricoul tau? Pentru ca mi-ati spus sa nu vin cu el, pentru ca nu este echipament de lucru/uniforma !!
Iar altul spune ca in ziua aia eu nu am lucrat ci doar am filmat, Managerul Securitatii spune ca am facut treaba.

Pe scurt abuz.. Si ei imi cauta nod in papura acum. Doar ca sunt mai multe nereguli ce le fac cu majoritatea angajatilor.
Reclamatie ITM + Instanta?
Mersi.

Managerul actual ii sclavul perfect al firmei, care  iti sta la lucru si 16-18 ore. Si daca isi ia un liber pe luna, maxim 2-3.

Edited by DeMonsRO, 09 October 2018 - 01:29.


#148
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014
eu nu aș fi stat atât de vorbă cu tine.
Ți-aș fi spus să te îmbraci cum vrei, de partea cealaltă a gardului firmei. Cu preaviz.

Edited by Barboso, 09 October 2018 - 10:59.
Pe bune ?! Citezi o pagina A4, care era chiar ULTIMUL POST, ca sa spui doua vorbe ?


#149
DeMonsRO

DeMonsRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2018
Te-ai simțit puțin complexat când am adus vorba de tipul de sta prea mult la serviciu?
Și ma rog cum ajungeam în preaviz dacă nu mi-l bag?
Exact, trebuie sa ma dai afara.
Cât timp ai pretenții în contract, dar nu ești în stare sa oferi echipamentul complet + faci tot felul de abuzuri.
Cum ar fi ca ma pui sa folosesc aparate la care nu am atestat, ori chiar sa ma urc pe acele lucruri/utilaje la înălțime , nu ii legal dacă verifici  protecția muncii.
Expunere abuziva la riscuri.

#150
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007
Dacă în fisa postului tău figureaza ca trebuie sa porți uniforma/echipament de protecție și l-ai primit dar din n motive nu îl porți poți sa fii băgat în ancheta disciplinara alea cinci zile și pe urma concediat.


#151
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,983
  • Înscris: 26.01.2010
3 libere pe luna ? E mai mult decat imi iau eu intr-un an Posted Image

#152
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 DeMonsRO, on 09 octombrie 2018 - 18:32, said:

Și ma rog cum ajungeam în preaviz dacă nu mi-l bag?
preavizul poți să-l și  primești.

 DeMonsRO, on 09 octombrie 2018 - 01:23, said:

Mi-a zis de 3-4 ori sa nu mai vin in pantaloni de trening, care specific sunt de culoare inchisa!

Eu dacă văd pe careva în pantaloni de trening pe stradă mă aștept să văd și o dâră de coji de semințe în urma lui. Normal că ți-a cerut să renunți la pantalonii de trening.
Dacă nu ești sportiv sau antrenor nu ai căuta în pantaloni de trening la nici un fel de loc de muncă care se respectă.

 DeMonsRO, on 09 octombrie 2018 - 01:23, said:

Pe scurt abuz.. Si ei imi cauta nod in papura acum. Doar ca sunt mai multe nereguli ce le fac cu majoritatea angajatilor.

clar abuz, dar din partea ta. Din ce ai povestit până acum nu pot decât să te categorisesc decât ca un individ recalcitrant și indisciplinat. Nu-i ceva de laudă.

#153
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,892
  • Înscris: 28.11.2006
Daca ti-au dat pantaloni "de uniforma" si refuzi sa-i porti, e absolut vina ta. Daca nu ti i-au dat (si nici vreo alocatie de uniforma, sau nu stiu cum se cheama aia pe la politie etc) dar te obliga sa-i porti, atunci poti sa-i reclami la ITM, cu sanse mari de castig.

PS Eu chiar daca ma duc la un supermarket, ma astept ca angajatii sa poarte un fel de uniforma, sa stiu cui sa ma adresez daca e vreo problema.

#154
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,761
  • Înscris: 15.06.2007

 Neaceasca85, on 16 februarie 2018 - 01:54, said:

Si shaormeriile pot avea tricouri cu numele lor. Dar se permit pantalonii scurti la shaormari chiar tot anul daca vor.

Dupa ce in oras a aparut Dabo Doner, cu tricouri branduite astfel, si shaormeria mea preferata a personalizat tricourile punand Shaorma House pe ele, din 2009 de cand exista, nu au avut.

3 utilaje fast food pe gaz, iarna e bine si nu e nevoie de centrala, dar vara este horror, ca shaormar in general.
numa ca tricourile șaormiștilor is negre, sa nu se vada jegul.  Penibil, pt ca ar trebui sa fie albe , si curate, nu patate. Bine ca in japonia si conductorul de tren are manusi albe, curate.

#155
DeMonsRO

DeMonsRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2018

 Kokoshmare, on 09 octombrie 2018 - 19:44, said:

Dacă în fisa postului tău figureaza ca trebuie sa porți uniforma/echipament de protecție și l-ai primit dar din n motive nu îl porți poți sa fii băgat în ancheta disciplinara alea cinci zile și pe urma concediat.
Am spus de doua sau trei ori, ca imi ofera doar doua tricouri cu logo-ul lor, unul rupt iar unul mare. Numeste asta decenta!

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2018 - 20:25, said:

3 libere pe luna ? E mai mult decat imi iau eu intr-un an Posted Image
Ai o viata personala? Trist. Ori poate erai ironic.
You know..

 DaculScoril0, on 09 octombrie 2018 - 20:28, said:

preavizul poți să-l și  primești.

Eu dacă văd pe careva în pantaloni de trening pe stradă mă aștept să văd și o dâră de coji de semințe în urma lui. Normal că ți-a cerut să renunți la pantalonii de trening.
Dacă nu ești sportiv sau antrenor nu ai căuta în pantaloni de trening la nici un fel de loc de muncă care se respectă.
clar abuz, dar din partea ta. Din ce ai povestit până acum nu pot decât să te categorisesc decât ca un individ recalcitrant și indisciplinat. Nu-i ceva de laudă.
Inseamna ca ai o mentalitate ... "next-gen"
Daca primesc preavizul, fain frumos urmeaza si instanta.
Pentru ca am spus, sunt mai multe nereguli ce le fac, chiar nu citesti tot? Doar ce iti convine?
Adica eu expun problemele, iar tu te faci ca nu le vezi problemele firmei, ci doar problema la mine. Oh boy, sa inteleg ca deti o firma, ori "lacheul" sefului?
Oamenii astia au avut tentative sa scape de mine, dar  legal nu puteau.
Am fost intr-un concediu medical foarte lung, 180+ zile.
Si normal ca nu le conveneau, se comportau foarte fals, in fata imi vorbeau frumos, zambeau etc.. dupa eram vorbit pe la spate. Dar nu de bine!

 pufonel, on 09 octombrie 2018 - 21:38, said:

Daca ti-au dat pantaloni "de uniforma" si refuzi sa-i porti, e absolut vina ta. Daca nu ti i-au dat (si nici vreo alocatie de uniforma, sau nu stiu cum se cheama aia pe la politie etc) dar te obliga sa-i porti, atunci poti sa-i reclami la ITM, cu sanse mari de castig.
PS Eu chiar daca ma duc la un supermarket, ma astept ca angajatii sa poarte un fel de uniforma, sa stiu cui sa ma adresez daca e vreo problema.
Nu mi-au oferit nici un ban suplimentar, specific vestimentar. Iar in regulament specifica doar de decenta/ingrijita/curata.
Dupa cum a spus, am avut o discutie cu Managerul de la Protectia Muncii, si a spus ca nu se simte jignit, si ca este o tinuta decenta.. Omul este foarte inteligent si deschis la minte, si stie ca prima data lucrezi cu oamenii si prin oameni, si sunt anumite lucruri de apreciat in special pentru anumite persoane. Si ca la unii li se urca puterea la cap.
Pe cand Managerul direct, care ii peste toti ca si "putere" > "eu decid ce inseamna decenta."

Edited by DeMonsRO, 09 October 2018 - 22:28.


#156
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007

 DeMonsRO, on 09 octombrie 2018 - 22:23, said:


Am spus de doua sau trei ori, ca imi ofera doar doua tricouri cu logo-ul lor, unul rupt iar unul mare. Numeste asta decenta!




Inseamna ca ai o mentalitate ... "next-gen"
Daca primesc preavizul, fain frumos urmeaza si instanta.

Nu mi-au oferit nici un ban suplimentar, specific vestimentar. Iar in regulament specifica doar de decenta/ingrijita/curata.

Sa nu crezi ca datul în judecata și procesul în sine e floare la ureche. Le este suficient sa demonstreze prin orice act intern care nu e nevoie sa fie semnat de tine ca ți-au pus în vedere sa porți echipamentul firmei și tu ai refuzat fără vreun motiv valabil legal.


#157
DeMonsRO

DeMonsRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2018
Eu le port echipamentul asa mare și rupt cum e. Doar ca nu îți oferă pantaloni.
Și da, am refuzat sa semnez referatul ce mi l-au făcut și nota explicativa pe care am refuzat sa o ofer și nici nu am semnat-o. Au chemat martori și au semnat ei +declarație ca refuz sa semnez. Nu ma pot obliga. O tipa a venit sa își ceara scuze pentru ca a semnat acolo ca și martor. "scuze, dar m-au chemat sa semnez și i-am întrebat ca de ce? Ce se întâmplă?" i am spus ca nu ii nici o problema. Sa nu își facă griji. Își cheamă proprii angajații ca martori împotriva mea :))

#158
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,673
  • Înscris: 03.12.2014

 DeMonsRO, on 09 octombrie 2018 - 23:51, said:

Și da, am refuzat sa semnez referatul ce mi l-au făcut și nota explicativa pe care am refuzat sa o ofer și nici nu am semnat-o. Au chemat martori și au semnat ei +declarație ca refuz sa semnez. Nu ma pot obliga.
Nici nu este nevoie. Chiar îi ajută ca probă de caracter.
Ți se cerea să semnezi că ai luat cunoștință de nota explicativă, nu ce ești de acord cu ea. Ei au chemat martori să semneze că au văzut când ți s-a comunicat ce au avut să comunice, s-au acoperit cu hârtii. Mult noroc la tribunal. Că de dat afară sigur or să te dea afară. Poate chiar cu litera I dacă se mai poartă.

Edited by DaculScoril0, 10 October 2018 - 00:56.


#159
DeMonsRO

DeMonsRO

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 09.10.2018

 DaculScoril0, on 10 octombrie 2018 - 00:56, said:

Nici nu este nevoie. Chiar îi ajută ca probă de caracter.
Ți se cerea să semnezi că ai luat cunoștință de nota explicativă, nu ce ești de acord cu ea. Ei au chemat martori să semneze că au văzut când ți s-a comunicat ce au avut să comunice, s-au acoperit cu hârtii. Mult noroc la tribunal. Că de dat afară sigur or să te dea afară. Poate chiar cu litera I dacă se mai poartă.
Proba de caracter? Adica niste foi care gen deduc "imi/iti sap/i singur groapa"
De ce sa semnez fisa x/y/z, poate ei ma mint, manipuleaza, poate am nevoie de un avocat. Ca poate eu nu stiu exact ce inseamna acele foi, iar ei pot abuza. Verbal vor nega, in schimb eu am declarat ceva pe hartia aia, am dreptate? Nu merge doar taci si executa.
La ei nota explicativa inseamna = alt referat, nu cum iti transmit ei de la inceput. (Este opinia ta, sa stim si noi parerea ta despre aceasta reclamatie/si ce sa intamplat cu persoana x/y ori in momentul de fata) Gen hai, dai, recunoaste pe fata. Desigur ca nu le-am scris in modul care au dorit ei.

@DaculScoril0 Sa inteleg ca instanta nu va baga de seama restul abuzurilor lor ? .. Deja aberezi.

#160
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,098
  • Înscris: 20.12.2007

 DeMonsRO, on 10 octombrie 2018 - 02:12, said:



@DaculScoril0 Sa inteleg ca instanta nu va baga de seama restul abuzurilor lor ? .. Deja aberezi.
Nu ai idee deloc cum funcționează mersul în justiție.
Înainte de începerea acțiunii ca atare ție  reclamantului și companiei, pârâta în cazul asta, vi se vor cere sa depuneți documentele relevante în întâmpinare. Ei vor depune regulamentul de ordine interioara pe care tu l-ai semnat, fisele de distribuție ale echipamentului și alte standarde de ținută. Precum și exemple relevante adică ceea ce poarta colegii tai la munca. Dacă mai exista și vreo părere scrisa undeva a unui client despre impresia proasta pe care i-ai lăsat-o în ținută respectiva o vor pune și pe aia.
Tu ce poți sa depui în întâmpinare? Ai convins măcar un coleg sa te susțină în a demonstra "abuzurile"?


#161
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,797
  • Înscris: 09.05.2008

 Noua_pe_site, on 09 octombrie 2018 - 20:25, said:

3 libere pe luna ? E mai mult decat imi iau eu intr-un an Posted Image
WTF!!!

#162
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,983
  • Înscris: 26.01.2010

 futurist, on 10 octombrie 2018 - 08:01, said:

WTF!!!

Nu stiu cum va luati voi libere dar eu am 3 saptamani de vacanta pe an si ori plec undeva din oras pentru o perioada mai mare de timp ori nu-mi iau liber deloc. Oricum ,mi se pare ciudat ca o persoana cu functie de conducere sa poata sa-si ia cate 3 libere pe luna fara ca ,compania sa aibe de suferit. Eu daca plec 2 ore de la birou muncesc 3 zile sa recuperez sau sunt calare pe telefon alea doua ore.

 DeMonsRO, on 09 octombrie 2018 - 01:23, said:


Mi-a zis de 3-4 ori sa nu mai vin in pantaloni de trening, care specific sunt de culoare inchisa!
Pentru ca sunt jignitori pentru clienti, pentru ca eu nu sunt salahor.


Comunici direct cu clientii de te-au numit asistent vanzari sau doar manipulezi marfa ?
Daca esti manipulator marfa si nu ai contact direct cu clientul , managerul tau e cu capul.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate