Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 

Biblia 66,6 % inspirata de Satan ?

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
915 replies to this topic

#883
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostDorel666, on 15 iulie 2020 - 15:46, said:


Pai, ”dumnezeu” esti si tu, Paco, dar Dumnezeu este Unul Singur.
Daca e unul singur si e Tatal nostru care e in ceruri . . . . atunci nu mai e alt dumnezeu decat daca se face pe sine. Dumnezeu nu poate fi facut. Crezi cumva ca Tatal din ceruri e facut de cineva  ?
Vezi unde ajungi daca  citesti si crezi biblia literal ? Aia de au scris-o si au transcris, si tradus . . . . nu cred ca avea si intelegerea spirituala. La fel si  Daniel, nu intelegea dar i s-a spus sa scrie ce aude si vede, ca la vremurile finale vor intelege cei ce vor vedea cum decurg evenimentele.
Spre exemplu , despre vremurile de pe urma, zice ca Satana  isi va arunca toate inselatoriile in "miscare". Dupa cum vezi, azi avem si televiziune, si internet, si  telefonie mobila . . . toate acestea  pentru a convinge chiar si pe cei inteligenti, ca nu exista nici Satana , si nici Dumnezeu. Ba pe unii ii convinge ca sunt ei dumnezei. Posted Image

#884
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View Postpacopaco1967, on 15 iulie 2020 - 16:24, said:

Daca e unul singur si e Tatal nostru care e in ceruri . . . . atunci nu mai e alt dumnezeu decat daca se face pe sine. Dumnezeu nu poate fi facut. Crezi cumva ca Tatal din ceruri e facut de cineva  ?
Vezi unde ajungi daca  citesti si crezi biblia literal ? Aia de au scris-o si au transcris, si tradus . . . . nu cred ca avea si intelegerea spirituala. La fel si  Daniel, nu intelegea dar i s-a spus sa scrie ce aude si vede, ca la vremurile finale vor intelege cei ce vor vedea cum decurg evenimentele.
Spre exemplu , despre vremurile de pe urma, zice ca Satana  isi va arunca toate inselatoriile in "miscare". Dupa cum vezi, azi avem si televiziune, si internet, si  telefonie mobila . . . toate acestea  pentru a convinge chiar si pe cei inteligenti, ca nu exista nici Satana , si nici Dumnezeu. Ba pe unii ii convinge ca sunt ei dumnezei. Posted Image

Nu-s eu de vina ca nu faci diferenta intre ”dumnezeu” si ”Dumnezeu”...

#885
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postpacopaco1967, on 04 februarie 2018 - 10:28, said:

Nu rareori mi-a fost dat sa citesc in biblie anumite pasaje care par halucinante, in care "dumnezeu" ucide copii pentru a pedepsi adulti .

Orice incercare de a descifra(cu sau fara ghilimele) Biblia este una sortita esecului. In primul rand, analizati interpretarile reprezentantilor diverselor culte: catolici, ortodocsi, protestanti, anglicani, etc.

Apoi, este limpede ca Biblia este o suma de texte elaborate in diferite perioade si de diferiti autori. Astfel, lucrarea, in ansamblul ei, este NEUNITARA.
Cu siguranta, Biblia, asa cum o stim in zilele noastre, a trecut prin numeroase traduceri, scrieri si rescrieri numeroase, deci multiple probabilitati pentru erori.  Nu cred da scribii ei aveau la indemana vreun instrument gen Delette...
Oare ce sa fii insemnat la momentul scrierii Bibliei cuvantul "ceas" aflat in ultima editie din limba romana?! Este doar un exmplu.

#886
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTurnatoriu_de_orza, on 07 august 2020 - 12:30, said:

Orice incercare de a descifra(cu sau fara ghilimele) Biblia este una sortita esecului. In primul rand, analizati interpretarile reprezentantilor diverselor culte: catolici, ortodocsi, protestanti, anglicani, etc.
Faptul că unii consideră că Pământul ar fi plat, alții că ar fi găurit sau mai știu eu cum, înseamnă că nu putem avea o consistență a teoriei cu privire la forma Pământului?

View PostTurnatoriu_de_orza, on 07 august 2020 - 12:30, said:

Apoi, este limpede ca Biblia este o suma de texte elaborate in diferite perioade si de diferiti autori. Astfel, lucrarea, in ansamblul ei, este NEUNITARA.
Cu toate că Biblia este o crestomație, ea este complet unitară, deși scrierile veterotestamentare sunt în opoziție cu cele din Noul Testament.

View PostTurnatoriu_de_orza, on 07 august 2020 - 12:30, said:

Cu siguranta, Biblia, asa cum o stim in zilele noastre, a trecut prin numeroase traduceri, scrieri si rescrieri numeroase, deci multiple probabilitati pentru erori.  Nu cred da scribii ei aveau la indemana vreun instrument gen Delette...
Deși există mai multe erori ale manuscriselor găsite, decât cuvintele din Biblie, aceasta are, conform studiilor științifice, o acuratețe între manuscrise de peste 95%.

#887
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postmario_bril, on 07 august 2020 - 13:16, said:

Deși există mai multe erori ale manuscriselor găsite, decât cuvintel din Biblie, aceasta are, conform studiilor științifice, o acuratețe între manuscrise de peste 95%.
Pai ce facem dragule ? Comparam manuscrisele ? Apai se pare ca Dumnezeu e dat la o parte cand vine vorba de veridicitatea lor.
Cum ar fi sa descoperi ca tot ce au auzit apostolii , e doar interpretarea lor, si ca vorbirea lui isus difera mult de intelegerea lor si apoi asternerea pe manuscrise ?
Citesti si descoperi ca nici Daniel nu a inteles. Macar el a redat fidel ce a auzit chiar daca nu avea intelegere.
In NT  am descoperit ca apostolii sau cine a scris, a inteles anapoda ce a spus isus. Dar scrierea a ramas eronata si se copiaza tot eronat. Mai e si problema modificarilor in spiritul fiecarei denominatiuni, ca vorba aia, cand zici ca e cuvatul lui Dumnezeu, are greutate, ca daca ar afla ca sunt modificarile leprelor cu siguranta nimeni nu ar mai tine cont de ce gogomanii ar spune fiecare "sfant".
Am citit din asa zis inspiratiunile lui Arsenie Boca, niste cretinatati fara baza biblica sau stiintifica, numai ca la prostime se vinde ca scrieri sfinte. Asa si prin biblie, scrieri, modificari, alterari, adaugiri, si ai o catastrofa de toata frumusetea , din care prostimea nu intelege iar cei intelepti trec la tot felul de interpretari bizare.

#888
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postpacopaco1967, on 07 august 2020 - 13:44, said:

Pai ce facem dragule ? Comparam manuscrisele ? Apai se pare ca Dumnezeu e dat la o parte cand vine vorba de veridicitatea lor.
Bineînțeles, de asta există studii de interpolare, pentru a ne apropia cât mai mult de scrierile originale.

View Postpacopaco1967, on 07 august 2020 - 13:44, said:

Cum ar fi sa descoperi ca tot ce au auzit apostolii , e doar interpretarea lor, si ca vorbirea lui isus difera mult de intelegerea lor si apoi asternerea pe manuscrise ?
E ca și cum ai descoperi că Pământul este plat. E la fel de utopic.

View Postpacopaco1967, on 07 august 2020 - 13:44, said:

In NT  am descoperit ca apostolii sau cine a scris, a inteles anapoda ce a spus isus. Dar scrierea a ramas eronata si se copiaza tot eronat. Mai e si problema modificarilor in spiritul fiecarei denominatiuni, ca vorba aia, cand zici ca e cuvatul lui Dumnezeu, are greutate, ca daca ar afla ca sunt modificarile leprelor cu siguranta nimeni nu ar mai tine cont de ce gogomanii ar spune fiecare "sfant".
Nu mă miră că ai înțeles anapoda Biblia. Câtuși de puțin. Odată rupt de Biserică, în mod cert începi să te rătăcești. Dumneata ești din păcate extrem de rătăcit.

View Postpacopaco1967, on 07 august 2020 - 13:44, said:

Am citit din asa zis inspiratiunile lui Arsenie Boca, niste cretinatati fara baza biblica sau stiintifica, numai ca la prostime se vinde ca scrieri sfinte.
Dumneata nici nu ai o pregătire științifică ca să poți emite asemenea judecăți. Și nici teologică, să știi. Ca atare, nu este deloc de mirare că nu ai înțeles nimic. Și atunci când nu înțelegi nimic și mai ai și impresia că ești un geniu, rezultă în mod indubitabil concluzia că autorul pe care l-ai lecturat este cretin.

View Postpacopaco1967, on 07 august 2020 - 13:44, said:

Asa si prin biblie, scrieri, modificari, alterari, adaugiri, si ai o catastrofa de toata frumusetea , din care prostimea nu intelege iar cei intelepti trec la tot felul de interpretari bizare.
Noroc cu dumneata care ai desființat complet Biblia, având impresia că ești singurul deținător al adevărului.

#889
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postmario_bril, on 07 august 2020 - 13:16, said:

1. Faptul că unii consideră că Pământul ar fi plat, alții că ar fi găurit sau mai știu eu cum, înseamnă că nu putem avea o consistență a teoriei cu privire la forma Pământului?


2. Cu toate că Biblia este o crestomație, ea este complet unitară, deși scrierile veterotestamentare sunt în opoziție cu cele din Noul Testament.


3. Deși există mai multe erori ale manuscriselor găsite, decât cuvintele din Biblie, aceasta are, conform studiilor științifice, o acuratețe între manuscrise de peste 95%.
1. =?! Ii deplang pe cei care nu pot sa raspunda punctual deviind subiectul...
2. Vrei sa spui ca Evangheliile sunt unitare?! Inseamna ca NU le-ai citit(cu atentie!).
3. Aha! "...există mai multe erori ale manuscriselor...decât cuvintele din Biblie"!!! Interesant! Asa o fi...

"... conform studiilor științifice" Poti da un exemplu?

"... o acuratețe între manuscrise de peste 95%" DEX: "ACURATÉȚE s. f. exactitate, corectitudine, precizie". Vrei sa spui ca manuscrisele se completeaza intre ele cu o .....acuaratete de 95%? Explica-mi ce manuscrus se completeaza cu Livitic-ul.

#890
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTurnatoriu_de_orza, on 09 august 2020 - 11:52, said:

Vrei sa spui ca Evangheliile sunt unitare?! Inseamna ca NU le-ai citit(cu atentie!).
Bineînțeles că sunt, trei dintre ele fiind sinoptice chiar.

View PostTurnatoriu_de_orza, on 09 august 2020 - 11:52, said:

"... conform studiilor științifice" Poti da un exemplu?
Citește-l pe Bart Ehrman.

View PostTurnatoriu_de_orza, on 09 august 2020 - 11:52, said:

"... o acuratețe între manuscrise de peste 95%" DEX: "ACURATÉȚE s. f. exactitate, corectitudine, precizie". Vrei sa spui ca manuscrisele se completeaza intre ele cu o .....acuaratete de 95%? Explica-mi ce manuscrus se completeaza cu Livitic-ul.
Profețiile, de exemplu, se completează între ele. Evangheliile, la fel. Epistolele apostolilor, completează evangheliile ș.a.m.d.

#891
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postmario_bril, on 09 august 2020 - 12:03, said:

Bineînțeles că sunt, trei dintre ele fiind sinoptice chiar.


Citește-l pe Bart Ehrman.


Profețiile, de exemplu, se completează între ele. Evangheliile, la fel. Epistolele apostolilor, completează evangheliile ș.a.m.d.

Vad ca folosesti, cu o insistenta demna de o cauza mai buna, expresii ce nu au legatura, nu se potrivesc cu subiectul.
SINÓPTIC, -Ă, sinoptici, -ce, adj. (Despre rubrici, date, tabele etc.) Care este întocmit astfel încât permite o privire generală asupra tuturor părților componente. ◊ Hartă sinoptică = hartă cu date meteorologice culese simultan în diferite localități, servind la stabilirea timpului probabil pentru următoarele ore sau zile. – Din fr. synoptique. Cf. germ. synoptisch.


Ai trecut si pe aici?!
WIKIPEDIA:
"
Bart D. Ehrman (n. 5 octombrie 1955
,[2] Lawrence[*], SUA) este un cercetător (istoric) american al Noului Testament și critic textolog al creștinismului timpuriu. Funcționează ca profesor și decan al Departamentului de Studii ale Religiei din cadrul Universității Carolina de Nord, Chapel Hill. A scris despre felul în care textele originale ale Noului Testament erau frecvent modificate din diverse motive de către scribi și susține că aceste alterări afectează interpretarea scripturilor.
Ehrman scrie despre creștinismul timpuriu folosind termenul proto-ortodox atunci când face referire la tradițiile creștine ce aveau să definească ortodoxia.[3][4] Descrie primele două secole ale erei noastre ca neavând încă o tradiție ortodoxă unificată.[3]
În calitate de critic textolog, Ehrman examinează versiuni diferite ale scripturilor cu scopul de a determina ce spuneau manuscrisele originale.[3] Spre exemplu, diverse manuscrise antice au finaluri diferite pentru Evanghelia după Marcu (vezi Marcu 16).[3] Ehrman concluzionează că textele originale sfârșeau cu versetul 16:9 și niciuna din versiunile existente nu este originală.[3] O metodă utilizată de Ehrman în analiza textului este identificarea modificărilor care ar fi putut servi diverselor motive ale scribilor care copiau manuscrisele.[3] Dacă unul din manuscrisele unei evanghelii încearcă o apropiere de celelalte evanghelii, minimizează rolul femeilor, îndulcește unele afirmații dure sau combate credințe din afara sferei proto-ortodoxe, Ehrman susține că e foarte probabil ca respectivul exemplar să conțină alterări deliberate din partea scribilor și să nu fie autentic.[3] Aceste modificări devin evidente prin a compara diferite manuscrise ale unei evanghelii sau epistole, între manuscrisele prin care s-a transmis Noul Testament existând mai multe diferențe decât numărul cuvintelor din același Nou Testament.[3]



"Profețiile, de exemplu, se completează între ele. Evangheliile, la fel. Epistolele apostolilor, completează evangheliile ș.a.m.d."

Imi este clar! NU ai citit Biblia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#892
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostTurnatoriu_de_orza, on 09 august 2020 - 18:18, said:

Vad ca folosesti, cu o insistenta demna de o cauza mai buna, expresii ce nu au legatura, nu se potrivesc cu subiectul.
SINÓPTIC, -Ă, sinoptici, -ce, adj. (Despre rubrici, date, tabele etc.) Care este întocmit astfel încât permite o privire generală asupra tuturor părților componente. ◊ Hartă sinoptică = hartă cu date meteorologice culese simultan în diferite localități, servind la stabilirea timpului probabil pentru următoarele ore sau zile. – Din fr. synoptique. Cf. germ. synoptisch.
Nu e mai bine, atunci când habar nu ai de ceva, să te interesezi pe internet, decât să scrii aiureli?
https://ro.wikipedia...liile_sinoptice

View PostTurnatoriu_de_orza, on 09 august 2020 - 18:18, said:

Ai trecut si pe aici?!
WIKIPEDIA:
"
Bart D. Ehrman (n. 5 octombrie 1955
,[2] Lawrence[*], SUA) este un cercetător (istoric) american al Noului Testament și critic textolog al creștinismului timpuriu. Funcționează ca profesor și decan al Departamentului de Studii ale Religiei din cadrul Universității Carolina de Nord, Chapel Hill. A scris despre felul în care textele originale ale Noului Testament erau frecvent modificate din diverse motive de către scribi și susține că aceste alterări afectează interpretarea scripturilor.
Ehrman scrie despre creștinismul timpuriu folosind termenul proto-ortodox atunci când face referire la tradițiile creștine ce aveau să definească ortodoxia.[3][4] Descrie primele două secole ale erei noastre ca neavând încă o tradiție ortodoxă unificată.[3]
În calitate de critic textolog, Ehrman examinează versiuni diferite ale scripturilor cu scopul de a determina ce spuneau manuscrisele originale.[3] Spre exemplu, diverse manuscrise antice au finaluri diferite pentru Evanghelia după Marcu (vezi Marcu 16).[3] Ehrman concluzionează că textele originale sfârșeau cu versetul 16:9 și niciuna din versiunile existente nu este originală.[3] O metodă utilizată de Ehrman în analiza textului este identificarea modificărilor care ar fi putut servi diverselor motive ale scribilor care copiau manuscrisele.[3] Dacă unul din manuscrisele unei evanghelii încearcă o apropiere de celelalte evanghelii, minimizează rolul femeilor, îndulcește unele afirmații dure sau combate credințe din afara sferei proto-ortodoxe, Ehrman susține că e foarte probabil ca respectivul exemplar să conțină alterări deliberate din partea scribilor și să nu fie autentic.[3] Aceste modificări devin evidente prin a compara diferite manuscrise ale unei evanghelii sau epistole, între manuscrisele prin care s-a transmis Noul Testament existând mai multe diferențe decât numărul cuvintelor din același Nou Testament.[3]
Spre deosebire de mata', eu unul chiar i-am citit lucrările. Nu doar niște sinteze, extrem de sumare, de pe Wikipedia.

View PostTurnatoriu_de_orza, on 09 august 2020 - 18:18, said:

Imi este clar! NU ai citit Biblia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

funny-pictures-history-please-continue-your-ignorance-is-rather-entertaining.jpg

#893
Turnatoriu_de_orza

Turnatoriu_de_orza

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,872
  • Înscris: 14.10.2010

View Postwaterman, on 04 februarie 2018 - 10:53, said:

Mergeti si vorbiti cu cineva care se pricepe nu va mai dati cu parerea asa... va faceti pacate.

Aha! Biblia TREBUIE citita NUMAI  de INITIATI...
Ceilalti trebuie numai sa ASCULTE  si sa NU intrebe

Pai atunci Bibliile ar trebui tiparite numai in cateva exemplare si date NUMAI initiatilor. Ba, chiar cred ca ar TREBUI  sa fie CONFISCATE de la neofiti!!!!!!!!!!!!!!..............

#894
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Price informație care cade în mâna unor nepricepuți este dăunătoare, întrucât aceștia o vor folosi după cum îi taie pe ei capul, nu după cum ar trebui folosită.

#895
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View Postmario_bril, on 26 august 2020 - 12:03, said:

Price informație care cade Ă®n mâna unor nepricepuți este dăunătoare, Ă®ntrucât aceștia o vor folosi după cum Ă®i taie pe ei capul, nu după cum ar trebui folosită.

Maestre, asta este a treia greșeală pe care o citesc astăzi în postările tale... ce se întâmplă?! :)

Edited by heart_of_ice, 26 August 2020 - 22:28.


#896
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View PostDude_2nd, on 04 februarie 2018 - 12:09, said:

doar de curiozitate urmareste ce spune Butoiul la minutul si secunda indicata de Paco, in filmuletul pus de mine dupe iutub.
o sa te lamuresti rapid ca singurul lui scop e sa-l tavaleasca in mocirla pe un om care nici in cosmarurile lui n-ar putea sustine blasfemiile lui Paco...
Mai nea Dude, ai fugit ca potarnichile findca  ti-e rusine sa recunosti ca Butoi si-a dat seama de un adevar, ca biblia nu contine adevarul . Eu mi-am permis, pe baza indelungilor analize, sa emit o parere ce shocheaza pe unii.

#897
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPaco_ste1, on 12 mai 2022 - 12:54, said:


Butoi si-a dat seama de un adevar, ca biblia nu contine adevarul .
Daca ai intreba orice pacient de la Obregia, ti-ar spune ca el e normal si restul oamenilor sunt nebuni.
In istorie a existat un rege, George al 3-lea al Angliei. El credea ca e normal iar restul nebuni. Credea ca sotia lui e o impostoare iar el de fapt era casatorit cu altcineva. Credea ca Londra e inundata complet, dadea ordine unor oameni inexistenti etc...
Psihozele sunt greu de tratat iar pacientii nu colaboraza fiindca ei cred ca e real ceea ce sustin.
Butoi e cazul clasic de schizofrenic.

#898
dark

dark

    Nu avem Xerox!!! Marfa vândută nu se schimbă!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 61,622
  • Înscris: 16.03.2004

View PostPaco_ste1, on 12 mai 2022 - 12:54, said:

Eu mi-am permis, pe baza indelungilor analize, sa emit o parere ce shocheaza pe unii.

Și tu?Posted Image
A, stai, că doar pe acest topic... pe restul topicelor, ești credincios.Posted Image

#899
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,495
  • Înscris: 19.03.2022

View Postdan1980_25, on 12 mai 2022 - 13:39, said:

Butoi e cazul clasic de schizofrenic.
Avea dreptate totusi, ca lumea "normala" o sa zica despre noi ca suntem nebuni. Posted Image

View Postdark, on 12 mai 2022 - 14:28, said:

Și tu?Posted Image
A, stai, că doar pe acest topic... pe restul topicelor, ești credincios.Posted Image
Tu ai vazut cati atei au postat de la inceput pe acest topic ?
Dude saracul  avea palpitatii.  Si isi facea griji pentru mine. L-am indemnat sa asculte cu atentie videoclipul.  Posted Image

#900
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,279
  • Înscris: 06.07.2007

View PostPaco_ste1, on 12 mai 2022 - 15:46, said:


Avea dreptate totusi, ca lumea "normala" o sa zica despre noi ca suntem nebuni.
Exact cum spuneam. Un schzofrenic niciodata nu va recunoaste ca are o problema si va refuza ajutorul de specialitate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate